Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Salut

This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Club Airguns Forum Index -> Arhiva
View previous topic :: View next topic  
Author Message
AirgunsBot
Data bot

PostPosted: Mon Jul 24, 2006 6:58 pm    Post subject: Salut Reply with quote

Sunt un nou pasionat de industria armelor neletale (nu stiu unde va intra pana la urma gama AC) si Paintball.

Cum am ajuns aici? Din greseala.
(din greseala in greseala pana la victoria finala! - un pic comunist, nu?)

Intr-o zi am ajuns la Paintball si din vorba in vorba am devenit tot mai atras si cred ca o sa fie chiar un Hobby.

Acum ca am stabilit care fu greseala, am si eu (ca orice racan) cateva intrebari.
(stiu am citit deja cam tot ce misca si nu misca pe forum, dar unele sunt chiar vechi).

1. Vreau si eu o arma (prefer pistolul pt ca e mai mic si mai ieftin pt inceput). Asa ca primesc si oferte de la voi ...

2. Cei mai important, cum se mai procedeaza
a - daca cumpar o arma si incerc sa o declar dupa ce am cumparat-o (aici e vb daca primesc vre-o oferta draguta de la voi) - patesc ceva? mi-o confisca ca nu am notificat intentia de a o cumpara mai intai? ati inteles voi cam ce vreau sa stiu.
b - pt Bucuresti stiu ca citisem ceva despre cineva care ar putea da o mana de ajutor ... (personal si sincer as prefera pt inceput o arma cu gaz si munitie de cauciuc nu cu AC).

Mercic

Pssss: Na ca era sa uit. Ce inseamna Airguns si cum poti deveni membru (nu organ Smile ) al ei?
Back to top
View user's profile Send private message
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Mon Jul 24, 2006 7:46 pm    Post subject: Reply with quote

salut si bine ai venit Very Happy

poti sa discuti si despre paintball cat doresti la noi pe forum, ne face placere sa mai discutam si despre alte activitati care sunt din aceeasi familie cu ale noastre.

Daca vrei sa achizitionezi o arma AC, recomandarea mea este sa notifici politia. Nu te costa nimic, decat un drum pana acolo in timpul programului lor de lucru si in 10 minute ai terminat. In trei zile primesti o dovada cu care timp de 30 de zile poti sa cumperi o arma AC, sau astepti pana gasesti altceva si ceri o noua notificare. Nu sunt necesare poze, nu e nevoie de cazier etc. Doar sa ai peste 18 ani Wink Nu cred ca merita complicatiile sau spaga cele 10 minute de efort.

Pana in decembrie, cand expira perioada de gratie, toti cei care sunt detinatori de arme neletale trebuie sa le declare la politie, astfel incat daca achizitionezi o arma neletala de la cineva cine nu a declarat inca arma si nu are certificat de detinator, poti inregistra arma la politie pe baza unei simple declaratii date in fata notarului cum ca ai achizitionat arma pe cai legale inainte de intrarea in vigoare a legislatiei actuale. Doar in acest caz nu ai nevoie de dovada notificarii de la politie.

Club Airguns este o asociatie a pasionatilor de arme AC, care-si propune sa-i ajute pe mebrii in masura posibilitatilor si sa intermedieze sau sa organizeze activitati de interes comun (concursuri, sedinte de tragere etc.). Activitatea forumului si noul site airguns.ro care este in lucru tin tot de activitatea asociatiei. Daca vrei sa ne ajuti cu orice, esti binevenit. Daca vrei sa devii membru, implica o taxa de inscriere de 10 EUR si o taxa de membru d 1 EUR/luna. Deocamdata, pana in 23-24 septembrie cand ne vom intalni la o actiune in bucuresti, nu prea ai unde sa platesti, dar orice ajutor este binevenit, inclusiv postari interesante pe forum.
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
AirgunsBot
Data bot

PostPosted: Mon Jul 24, 2006 7:58 pm    Post subject: Reply with quote

Aha ...

Deci as putea achizitiona o arma direct de la unul dintre membrii (am vazut ceva care mi-a placut) ... desi ma mai gandesc (cu militienii astia nu se stie niciodata).

De ajutat as putea ajuta ... cu activitati de IT, cu ajutor in organizari de diverse (am experienta cu gramada mai ales in lupta cu autoritatile - am fost cercetas (NU RADE!) ... inca de la reinfiintare ... si chiar cu fonctie draga Smile ), orice altceva care nu poate fi acoperit de altii mai vechi, io stiu ... cu cafea si popcorn Smile Smile Smile

Acum (raintoarcerea la radacini) de ce vreau eu un mic pistol cu bile de cauciuc este ca il si poti cara cu tine fata de un AC pe care trebuie sa-l tii acasa sau sa-l duci in poligon si nimic mai mult.
E adevarat ca le pot avea pe amndoua Smile

Asa ca o sa-mi notific intentia cu bilele si cauciucul iar in Septembrie ... daca gasesc la voi (cei care veniti la intalnire o arma o ia cu titlul ca daca militia nu ma mai lasa sa o inscriu trebuie sa o luati innapoi - sorry dar asta e capitalismul Sad ) daca nu notific si cumpar una nou ...

Mercic de informatii ... si ureaza-mi bafta si nervi de fier

Psss trebuie neaparat sa notific in judetul in care locuiesc sau pot notifica si in alt judet in care am un teren? (nu e bun de tir ca are nu-ma 570 mp)
PS2 (sau USB la alegere) daca problema cu 8 milioane pt site nu s-a rezolvat da-mi un PM si contribui eu cu diferenta ... sau chestia aia pe care am cetit-o e prea veche ca sincer nu m-am uitat la data ca sunt sub influenta substantelor toxice (COCA COLA!) ... Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Mon Jul 24, 2006 10:14 pm    Post subject: Reply with quote

merci pentru ajutor, vom avea nevoie si vedem atunci cum impartim sarcinile. Pana una alta, daca vrei poti sa-l ajuti pe cs, care lucreaza acum la noul site de web airguns.ro

Inainte de a achizitiona un pistol cu bile, citeste legislatia, sa nu calci pe bec fara sa vrei: nu-l folosi decat in legitima aparare sau stare de necesitate (te ataca un caine...), nu-l folosi in locuri aglomerate sau mijloace de transport etc.

Notificarea se face acolo unde ai domiciliul.

Daca vrei sa cumperi o arma, daca ai posibilitatea - incearc-o! Nu cred ca se supara nimeni, mai ales daca platesti munitia.
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Club Airguns Forum Index -> Arhiva All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum