Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

ce mi recomandati?

This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Club Airguns Forum Index -> Arhiva
View previous topic :: View next topic  
Author Message
AirgunsBot
Data bot

PostPosted: Sat Jul 15, 2006 12:34 pm    Post subject: ce mi recomandati? Reply with quote

imi recomandati o pusca AC cu incarcare prin frangerea tevii sau cu parghie.va rog sa prezentati avantajele si dezavantajele fiecareia dintre ele.
va multumesc!
Back to top
View user's profile Send private message
AirgunsBot
Data bot

PostPosted: Sat Jul 15, 2006 1:59 pm    Post subject: Re: ce mi recomandati? Reply with quote

PUNCTUL MEU DE VEDERE :

La pusca cu incarcare prin frangerea tevii este mai usor de introdus alica pe teava iar la cea cu pargie pare un pic mai dificil. Trebuie sa tragi cu ambele tipuri de arme ca sa iti dai tu seama de asta. Personal am realizat asta cand am tras cu arma lui DEFERO si cu a lui TEMP (pe povesti nu o sa iti dai seama)

Personal imi plac cele cu parghie !
Back to top
MIKUTZU
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sat Jul 15, 2006 3:29 pm    Post subject: Reply with quote

Sincer iti recomand pirghie!!!
Am si una si alta si dupa parerea mea cel mai mult imi place cea cu parghie fie ea si laterala.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Sat Jul 15, 2006 5:57 pm    Post subject: Reply with quote

Daca te atrage o arma cu ac cu armare cu parghie sub teava la noi n-ai sa gasesti decat CFX care are patul din sintetic dar in rest este o arma buna.Ar mai fi CF-30 care are pat de lemn dar nu este precisa ca si CFX-ul.Alegerea ideala ar fi un CFX Royal de la Gamo dar la noi nu se aduce inca.Ar mai fi Hatsan care au unele modele cu armare prin parghie sub teava si care cred ca au si pat de lemn dar sunt mai slabe decat Gamo.Daca vrei teava fixa la un ac eu iti recomand un pcp dar este mai scump si trebuie si pompa la el.Eu prefer la spring-uri armare prin frangerea tevii si dat fiind faptul ca nu ma impac cu sinteticul la o arma "spring" eu am ales de la Gamo modelul Maxima.Eu cred ca pentru incepatori mai buna este un pcp iar pe forum la anunturi-cumparari este chiar acum de vanzare un CZ 200S modificat care ar fi super pentru tine.Alegerea iti apartine Wink .
silvester
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Sat Jul 15, 2006 6:39 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am o arma cu frangerea tevii. Deocamdata sunt f. incantat de ea. Dezavantajul se vede cand apare uzura in sistemul de basculare si zavorare si tragi 3 focuri in 5 directii. Dar incarcarea este foarte comoda. Armele cu teava fixa si armare prin levier nu au acest dezavantaj, in schimb se incarca mai greu. Iar PCP-ul are dezavantajul ca pe masura ce scade presiunea din cilindru, se modifica viteza (implicit traiectoria) pelletului. Deci, arma ideala inca nu s-a inventat. Trebuie sa faci un compromis. De fapt conteaza foarte mult ce vrei de la acea arma. Cel mai bine e sa tragi cu tot ce-ti pica in mana, si care-ti place, aia sa fie. Si conteaza foarte mult si pretul. Parerea mea este ca nu merita sa-ti cumperi o arma de competitie, de ex., ca sa tragi dupa doze de bere. E ca si cum ai impusca vrabii cu tunul.
View user's profile Send private message Send e-mail
sorin
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Sat Jul 15, 2006 10:31 pm    Post subject: Reply with quote

Sa nu uitam si de oferta Hatsan si Slavia de la magazinul din Oradea.
Au pusti Hatsan cu performante identice cu cele Gamo dar la preturi (mult) mai mici: intre 250 si 550 Ron.

http://www.huntershop.ro/index.html

http://www.huntershop.ro/listadep.htm

Iar Slavia la 400 Ron (aproximativ).
Back to top
dabija
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Sat Jul 15, 2006 11:31 pm    Post subject: Reply with quote

sorin mok wrote:
Sa nu uitam si de oferta Hatsan si Slavia de la magazinul din Oradea.
Au pusti Hatsan cu performante identice cu cele Gamo dar la preturi (mult) mai mici: intre 250 si 550 Ron.

http://www.huntershop.ro/index.html

http://www.huntershop.ro/listadep.htm

Iar Slavia la 400 Ron (aproximativ).

Au si PCP Laughing - CZ200S si au si pompe Hill Laughing
http://petredalea.ro/category/fieldtarget/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
sorin
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Sun Jul 16, 2006 11:45 am    Post subject: Reply with quote

Nu le-am uitat, dar sunt din alta categorie: si ca performante si ca pret.

Edit:

La Oradea a aparut noua lista cu preturi si, SURPRIZA, sunt mai mici ca cele din luna mai!!!!!! Cu cateva sute de mii (lei vechi), ceeea ce e un lucru neobisnuit in Romania!!
Back to top
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Club Airguns Forum Index -> Arhiva All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum