Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

CAMPIONAT NATIONAL DE FIELD TARGET
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Field Target
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Quarry terror
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Tue Oct 10, 2006 3:06 pm    Post subject: Reply with quote

ave25 wrote:

Nu-l chemi la un concurs de FT? Sau macar pe forum? Wink

L-am chemat, i-am zis de asociatie, dar... mi-a zis ca nu prea are timp de dintr-astea Crying or Very sad ...si in plus nu are arma AC, a zis ca poate o sa isi ia una, candva. In schimb e pasionat de PaintBall, are si arma, are si un prieten care are teren amenajat pentru paintball, si se joaca cu dintr-alea, nu cu AC. Dar de tras a tras cu arma mea, chiar cand imi reglam eu luneta, si vreau sa zic ca a tras cu ea nereglata si a nimerit mai bine decat mine dupa ce am reglat-o Shocked Shocked Shocked
Poate, totusi se va razgandi, sau isi va gasi timp si pentru AC si forumul nostru Rolling Eyes
dabija
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Thu Oct 12, 2006 11:07 am    Post subject: Reply with quote

Din pacate topicul iar a luato pe aratura ... concret fratilor ... si eu propun o etapa in moldova ... da cine se angajeaza sa o organizeze ?
sa piarda ceva timp cautand un poligon, interesandu-se de posibilitati de cazare si tarife - trasee de ajungere la locatia respectiva ... etc.

La ultima postare am redus campionatul la 3 etape tocmai din cauza ca pana acum nimeni nu a confirmat ferm ca se ocupa de organizarea vreunei etape. - sau poate doriti sa angajam organizatori profesionisti - sa faca ei treaba ... da din pacate asta cam costa si nu cred ca va incanta ideea de a plati taxa de participare la concurs PLUS de 10X mai mult cheltuielile cu organizarea.

Referitor la clase ... a mai fost discutata problema ... deocamdata nu suntem suficient de multi ca sa ne mai si divizam ... la concursul de Tg.Mures dupa cate imi amintesc a castigat un spring Laughing si au fost si doua PCP ... si in acest topic e strict vorba despre organizarea campionatului ... partea tehnica va fi lamurita in curand ... am aproape gata regulamentul tehnic de tragere ... vor fi in fiecare etapa si un fel de calificari ... etc ...

PS.
Eu am pusca buna, acum si luneta tare ... din pacate arma nu trage singura Laughing asa ca o sa particip doar de amorul artei si pentru ca imi place sa trag ... stiu ca nu am nici o sansa sa castig vreo etapa.
http://petredalea.ro/category/fieldtarget/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Quarry terror
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Thu Oct 12, 2006 11:45 am    Post subject: Reply with quote

Daca sunteti interesati de idee, am gasit eu un poligon langa Deva care apartine Jandarmeriei si din cat am inteles poate fi folosit si de catre persoane fizice. Nu cred ca costa nimic uilizarea lui, trebuie doar avizarea in prealabil a prezentei in locatia respectiva la sediul jandarmeriei din Deva. Cam asta e tot ca stiu in acest moment, nu am fost niciodata la trageri acolo, dar am auzit asta de la altii. Daca credeti ca ar fi interesanta o etapa de FT la Deva, sa-mi spuneti, si atunci am sa ma duc sa ma interesez exact despre ce este vorba. Daca se poate sunt dispus sa ma implic si in organizare, poate chiar sa caut niste sponsori.
Deci...???
Cyrus12
Spam Guardian

PostPosted: Thu Oct 12, 2006 12:00 pm    Post subject: Reply with quote

ideea suna interesant ,dute si vorbeste in prealabil si spunele ca ne-ar interesa pentru anu viitor.orcum este bine sa stim ca mai avem o varianta

ROMSDC
(http://www.romsdc.ro/)

Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dabija
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Thu Oct 12, 2006 12:04 pm    Post subject: Reply with quote

Nu avem inca o varianta ... o vom avea cand vom sti exact in ce conditii se poate organiza acolo o etapa de FT - costuri etc .
Back to top
dabija
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Fri Oct 13, 2006 8:27 pm    Post subject: Reply with quote

Dabija wrote:
Mai e un pic pana la marele nimic ... adica 1 ian 2007 si intrarea in UE ... cu alte cuvinte ... nu prea mai e mult din anul asta ... si inca nu am stabilit cum o sa fie campionatul national de FT -2007 ... revin si iar revin pana cand va plictisesc ... Laughing ... sau nu ...

La cate etape credeti ca veti putea participa ? 3 / 4 / 5 / ... propunerea initiala era de 4 etape + finala cu participarea obligatorie la min. 3 etape
Oare vom putea suporta atatea deplasari prin tara ?
sau ne limitam la doua etape si finala ???
Va rog insistent sa va ganditi repede la aceasta problema ... pentru ca nu e singura ...
urmeaza ... locul de desfasurare a etapelor ... (obligatoriu poligon autorizat)

- finala - Bucuresti
- o etapa = la Timisoara = o organizam cei de pe aici = este poligon etc. etc
... celelalte etape ? unde ?

Astept propuneri serioase si pertinente ... si persoane care doresc si pot sa se implice in organizarea de etape.

A mai trecut o saptamana de la postarea asta ... si se pare ca nu se leaga mai nimic ... spre disperarea unora o sa mai postez de cateva ori pe acest subiect ... ca poate ma plictisesc chiar si pe mine Laughing dupa care o sa renunt la visul de a avea un campionat national de FT in Romania in anul 2007 ... mai trece un an, ne mai intalnim cand putem, mai facem cate o tragere, ne simtim bine ... asta e ... daca nu vrem sa punem osul la treaba ... ne meritam soarta - de romani.

Vecini nostrii de la vest - maghiarii sau polonezii au competitii serioase de FT - parca sunt si asociati la WFTA ... poate anul viitor reusesc sa merg in Ungaria la o competitie de FT - ca spectator - si o sa fac fotografii - sa le postez aici ca sa va oftic Laughing
Back to top
dabija
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Fri Oct 13, 2006 8:33 pm    Post subject: Reply with quote

Quarry terror wrote:
Daca sunteti interesati de idee, am gasit eu un poligon langa Deva care apartine Jandarmeriei si din cat am inteles poate fi folosit si de catre persoane fizice. Nu cred ca costa nimic uilizarea lui, trebuie doar avizarea in prealabil a prezentei in locatia respectiva la sediul jandarmeriei din Deva. Cam asta e tot ca stiu in acest moment, nu am fost niciodata la trageri acolo, dar am auzit asta de la altii. Daca credeti ca ar fi interesanta o etapa de FT la Deva, sa-mi spuneti, si atunci am sa ma duc sa ma interesez exact despre ce este vorba. Daca se poate sunt dispus sa ma implic si in organizare, poate chiar sa caut niste sponsori.
Deci...???

Interes fata de idee exista ... dar trebuie sa fim pragmatici si realisti ... O etapa e indicat sa se poata organiza intr-o zona cu cat mai multi membri locali ... daca e unul singur in zona toata alergatura ii revine unuia si nu e chiar foarte simplu. De la distanta nu poate fi sprijinit decat moral Laughing dar daca exista multa bunavointa, timp, si disponibilitate se poate face si de unul singur.
Back to top
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Sat Oct 14, 2006 10:07 am    Post subject: Reply with quote

In momentul de fata, un numar mai mare de membrii activi atat pe forum cat si la trageri se inregistreaza in:
Cluj Napoca
Timisoara
Bucuresti

In aceste locatii se poate face ceva, pentru ca daca vin doar 2-3 din tara si cei care sunt de prin partea locului si tot se aduna 10 participanti.

In celelalte locatii din tara (si avem o tara destul de mare) problema este in principal a numarului de participanti. Nu cred ca undeva unde sunt multi pasionati nu se gaseste o solutie de gasit o locatie corespunzatoare.

Eu zic sa mergem pe 2 sau 3 etape pe care sa le discutam de pe acum, iar daca in cursul anului 2007 (anul e lung) apar surprize placute, putem sa mai adaugam o etapa.
argusz
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Sat Oct 14, 2006 10:12 am    Post subject: Reply with quote

Ar trebui sa postam si niste anunturi pe la cluburile de tir, si pe unde se poate. S-ar putea incasa si o taxa din care sa oferim un premiu in obiecte sau bani, asa ar fi mai atractiv pentru multi. Dar banuiesc ca Dabija sa gandit deja la asta... Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
dabija
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Sat Oct 14, 2006 10:47 am    Post subject: Reply with quote

Regulamentul de concurs exista acum ... e postat pe forum - http://forum.airguns.ro/viewtopic.php?t=1085&highlight= - deci partea asta am rezolvat-o ... din pacate regulamentul de desfasurare a campionatului nu-l pot inca definitiva deoarece inca nu ne-am hotarat la cate etape o sa fie si unde se vor desfasura ... avem o etapa la Timisoara si ultima la Bucuresti ... dar intre acestea doua inca nu a aparut nimic ... si mai urmeaza sa stabilim si datele de desfasurare ...
Avem nevoie de un proiect finalizat pentru a ne putea prezenta cu el la eventuali sponsori ...
Back to top
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Sat Oct 14, 2006 11:10 am    Post subject: Reply with quote

Defero a pus pe alt topic conditiile de acces la un poligon din Cluj: 200ron/zi, o lista cu persoanele care vor veni (asta pt vanatori, ca au arme letale, da cica si pentru noi, Ac-isti),trebuie anuntat cu ceva timp inainte. Dar acum se umbla sa obtinem autorizatia de intrare in alt poligon militar, care este mai bine situat decat celelalt. Primul este situat in camp deschis, unde vantul sufla cam mult, al doileae situat intr-o vale si ofera conditii de tir mai bune (e atat parerea mea cat si a lui defero). In cluj santem doi localnici+doi studenti, dar poate vor mai fi si altii. Conditiile de cazare in cluj sant insa cam nasoale, clujul fiind unul din cele mai scumpe orase din tara. Dar in cazul in care se va tine o etapa a concursului aici, voi umbla sa obtin preturile de la toate hotelurile-moteluri-pensiuni ce exista in cluj.
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Sat Oct 14, 2006 11:59 am    Post subject: Reply with quote

slyder,

daca facem niste postere si afise si le pui si in cluj pe la magazinele de arme si la universitate, ai sa vezi ca vor fi mai multi doritori. Marius de la arrow a zis ca ne ajuta, am sa-i arat ultima versiune de afise si carti de vizita ca sa vada exact despre ce e vorba.

Poligonul militar suna bine, pare a fi locatia ideala Very Happy
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Sat Oct 14, 2006 1:39 pm    Post subject: Reply with quote

ave25 wrote:
slyder,

daca facem niste postere si afise si le pui si in cluj pe la magazinele de arme si la universitate, ai sa vezi ca vor fi mai multi doritori. Marius de la arrow a zis ca ne ajuta, am sa-i arat ultima versiune de afise si carti de vizita ca sa vada exact despre ce e vorba.

Poligonul militar suna bine, pare a fi locatia ideala Very Happy

Ave, sant sigur ca in cluj sant mai ulti AC-isti, dar din cei care sant activi si pe forum, doar 4 santem (eu cunosc 2: Defero si Temp, cu ei am fost la cateva sedinte de tir). Poate sant mai multi si nu i-am vazut eu (pe forum), dar cu siguranta din momentul in care vor aparea in magazinele de profil afise si carti de vizita cu asociatia vom fi mai multi. Problema e ca dispunem de foarte putin timp liber, si nu prea ne vine sa dam si un nr de telefon ca si nr de contact (de ex eu la lucru nu pot vb la telefon, iar daca cineva suna atunci suna degeaba). Dar sper ca vom rezolva si aceasta problema in curand.
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Tue Oct 31, 2006 5:22 pm    Post subject: Reply with quote

Astazi am primit raspunsul in legatura cu poligonul militar de care pomeneam intr-o alta postare. Il scriu in intregime, ca nu e lung.

"Urmare la cererea d-voastra inregistrata la nr.476/20.10.2006, va comunicam urmatoarele:
-perioada pentru care solicitati inchirierea (sambata si duminica) nu poate fi satisfacuta, deoarece nu pot fi indeplinite conditiile prevazute in cap.III, din RTAI, regulamentul tragerilor cu armamentul de infanterie.
-poligonul nu poate fi inchiriat fara un program prestabilit, de comun acord cu cele doua parti implicate in contract."

Din pacate, fiind poligon militar in custodia unei U.M., se supune regulamentelor militare. Iar conditiile prevazute la cap.III din RTAI, din cate stiu se refera la paza exterioara a poligonului pe perioada desfasurarii tragerilor. Nu conteaza ca se trage cu arme de foc sau AC. Asta e, a mai ramas un poligon aflat in custodia celor de la AJVP, in care daca nu depasim un anumit numar, avem acces liber. Doar ca e cam departe de oras, deci fara masina nu merita deplasarea .
Maniac
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Tue Oct 31, 2006 7:00 pm    Post subject: Reply with quote

Apropo baieti nu ar trebui facut o categorie de spring care trag la 35 m maxim si pcp la 45 sau 50 m maxim??
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Field Target All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 4 of 5

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum