Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

4.5 si 5.5 la pest.Diferente notabile?
Goto page Previous  1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Sat May 27, 2006 11:23 pm    Post subject: Reply with quote

Acel soc se produce atunci cand proiectilul are viteza supersonica la impact deci ar fi posibil si pentru arme cu aer comprimat dar numai atata timp cat peletul are viteza supersonica si nu-si pierde din precizie deoarece la trecerea la viteza subsonica nu mai nimeresti nimic cu el.De exemplu un Gamo Hunter 1250 cu pelet Gamo Raptor sa tragi cu el de la 15-20metri intr-o "tinta".Acel soc apare in aceasta situatie.
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Sun May 28, 2006 12:01 am    Post subject: Reply with quote

In cazul AC, putem compara efectul peletului mai degraba cu efectul unei sageti de arc/arbaleta decat cu efectul unui glonte. Un glonte la viteze supersonice produce intr-adevar acel soc hidraulic. O sageata provoaca doborarea vanatulului datorita atingerii anumitor organe vitale si/sau hemoragiei provocate. Este foarte important sa atingi un organ vital in cazul acestui gen de vanatoare.
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Sun May 28, 2006 12:04 am    Post subject: Reply with quote

Dar eu ce spuneam mai sus Rolling Eyes ?Daca un pelet are viteza supersonica la impactul cu "tinta" atunci se produce acel soc si in cazul unui pelet.
Sharp
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Sun May 28, 2006 10:31 am    Post subject: Reply with quote

Poate sunt eu mai pamantean de felul meu, dar un AC supersonic in 5,5 mi se pare cam... scump?!?! Laughing
Ce facem in cazul asta, ramanem la 4,5? Wink
Se pare ca avem o noua problema: ce-i mai important, socul hidraulic sau atingerea unui organ vital?
In afara de asta, vanat de o dimensiune care sa necesite soc hidraulic inseamna probabil iepure sau fazan, poate si o cioara mai vanjoasa Razz si nu prea cred ca se apropie cineva de speciile astea la mai putin de 30m fara sa ii "sara" tinta Razz
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Mon May 29, 2006 12:07 am    Post subject: Reply with quote

Sa nu uitam ca vorbim de combaterea daunatorilor la acest topic iar pentru daunatori,pana la marimea unei ciori este absolut suficient un 5,5 la 820fps pentru trageri de la distanta mai mare de 35-40metri cu care suntem obisnuiti cu armele noastre Gamo.Iar pentru combaterea daunatorilor cu pene nu-ti trebuia ca arma sa propulseze pelet cu viteza supersonica pentru a se produce acel soc de care aminteati.Pur si simplu nu este necesar.Doar asa ca sa mai vorbim despre ceva off-topic.
vlad
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Mon May 29, 2006 9:16 am    Post subject: Reply with quote

Soc hidraulic cu AC? Cred ca-ti trebuie ceva mai mult decat viteza sunetului pentru asta, mai ales ca acea viteza a sunetului se cam pierde in primii mm de la impact.
Ideea este ca organismul poate intra in starea de soc daca i se produce o "avarie" serioasa. Ex: un pellet match sau hollowpoint de 4,5mm poate produce suficiente "daune" intr-o tinta de mici dimensiuni (vrabie, graur, ...) pentru a-i produce un soc. Socul poate apare datorita "inundarii" creierului cu semnale nervoase venite din zona lezata. Dar, aparitia socului este influentata si de starea animalului: daca acesta era deja intr-o stare agitata este mai putin probabil producerea socului (in razboi, au fost cazuri de soldati raniti foarte grav in timpul unui atac care au continuat atacul in ciuda ranii foarte grave).
Back to top
View user's profile Send private message
alegzandru
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon May 29, 2006 11:08 am    Post subject: Reply with quote

Sharp wrote:
In afara de asta, vanat de o dimensiune care sa necesite soc hidraulic inseamna probabil iepure

Cred ca te inseli aici, din ce am citit de la oameni care ii vaneaza des (sunt considerati pest in Anglia sau Canada), iepurii sunt destul de firavi si sunt vanati cu arme de calibrul 4.5, cu viteze decente. Ca exemplu, am vazut vreo 3 doborati cu o Gamo Delta, de 150m/s in 4.5... bineinteles, distanta mica si lovitura in cap.
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Sharp
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Mon May 29, 2006 11:12 am    Post subject: Reply with quote

Intr-adevar, Vlad, cred ca ai dreptate cand spui ca e necesara o viteza supersonica mare pentru ca proiectilul sa nu piarda calitatea de "supersonic" in primii mm.
Dar din cate stiam eu, socul hidraulic se refera la propagarea undei de soc prin sange, cu efecte negative asupra vaselor sangvine si inimii. Socul nervos este o stare din care creierul is revine. In afara de asta, loviturile extrem de dure nu sunt sesizate de creier in primele secunde. Poate ati observat ca daca va loviti violent, dureaza un interval oarecare pana ce durerea este constientizata...
AC Sniper: hai sa luam in considerare un exemplu detaliat si sa vedem care e mai bun, 4,5 sau 5,5, ok? Altfel avem prea multi parametri de luat in calcul: marimea tintei, distanta, greutatea pelletului, locul de impact, tipul de pellet (HP sau ascutit), etc. etc....
Sharp
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Mon May 29, 2006 11:15 am    Post subject: Reply with quote

alegzandru wrote:
Sharp wrote:
In afara de asta, vanat de o dimensiune care sa necesite soc hidraulic inseamna probabil iepure

Cred ca te inseli aici, din ce am citit de la oameni care ii vaneaza des (sunt considerati pest in Anglia sau Canada), iepurii sunt destul de firavi si sunt vanati cu arme de calibrul 4.5, cu viteze decente. Ca exemplu, am vazut vreo 3 doborati cu o Gamo Delta, de 150m/s in 4.5... bineinteles, distanta mica si lovitura in cap.

Alegzandru... daca tragi in cap, ochi, inima fara sa lovesti coastele, cred ca o Slavia de 4,5 la 150 m/s e deja super suficient. Ideea era ca daca nu lovesti un organ vital, cu aceeasi arma si energie, sigur nu "pica"...
vlad
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Mon May 29, 2006 11:44 am    Post subject: Reply with quote

Sharp, unda de soc nu se propaga prin sange la inima! Tesuturile si organele interne contin suficienta apa pentru a putea propaga aceasta unda de soc. Imagineazati trecerea prin ficat a unui glont cu 800mps! Inima probabil ca nu va fi afectata dar unda de soc va distruge aproape complet ficatul...Si nu cred ca unda de soc este asa puternica la o viteza transonica. Iti trebuie o viteza sensibil mai mare decat cea a sunetului.
Starea de soc se refera la sistemul nervos si nu are neaparat legatura cu durerea. Pur si simplu afectezi un numar mare de terminatii nervoase fapt ce genereaza o cascada de semnalizare ce are ca efect final introducerea creierului in stare de soc. Este o masura protectiva pentru organism - creierul se concentreaza pe activitatile vitale! De trezit nu se prea mai trezeste, din cauza leziunii ce a provocat socul.
Gloantele cu viteze mari creaza in organism o cavitate temporara cu diametrul de cateva zeci de ori mai mare decat al glontului, afectand organe aflate la mare distanta de traiectorie. Afectarea inseamna ruperi tisulare si hemoragii, uneori si fracturi. Daca mai punem la socoteala ca glontul poate fi destabilizat la trecerea prin organism, putand capata o miscare de rostogolire, va dati seama de efecte...

Imi cer scuze pentru imaginile neplacute create de postul meu, dar trebuie sa intelegem ca trasul in tinte vii difera putin de trasul la tinte de carton...
Back to top
View user's profile Send private message
Sharp
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Mon May 29, 2006 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

Vlad, sa stii ca am cautat pe net si am gasit pareri care sustin teoria mea, pareri care o sustin pe a ta, si pareri cum ca socul hidraulic ar fi doar "superstitie"... Shocked
Ai ceva surse serioase?
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Mon May 29, 2006 1:46 pm    Post subject: Reply with quote

Baieti, toata lumea are dreptate, pentru ca vorbim de ... socuri diferite.

Socul hidraulic se manifesta la viteze mult suprioare vitezei sunetului si se manifesta ca o unda de soc foarte puternica ce afecteaza totul in jur.

Cam asa arata gelul balistic dupa impactul cu un proiectil supersonic:

Nu cred ca vom putea vorbi de asa ceva in cazul AC in viitorul apropiat Shocked

Manifestarile de care spunea Vlad sunt reactii de aparare ale organismelor vii si intr-adevar: un organism in stare de soc si inundat de adrenalina (au si mamiferele/pasarile acest hormon sau nu?) nu simte pe loc efectul unei rani de proportii.
temp
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon May 29, 2006 2:16 pm    Post subject: Reply with quote

Pe http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fpaginas.terra.com.br%2Fesporte%2Farcomprimido%2Fcolab.htm&langpair=pt%7Cen&hl=en&ie=UTF-8&oe=UTF-8&prev=%2Flanguage_tools
gasiti 2 articole in care testeaza impactul gloantelor in sapun si plastelina.

Asa se pare ca socul apare la viteze mari... arma Rossi 4,5mm are o viteza de 190m/s si abia expandeaza plastelina.

La animale sunt mai multe chestii care ar trebui luat in vedere: penele, blana, pielea.
temp
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon May 29, 2006 4:24 pm    Post subject: Reply with quote

Cei care merg la intalnire in 10-11 iunie ati putea face testul cu plastelina Confused Smile
Ar fi interesant sa vedem cum se deformeaza plastelina la distante diferite(10m,30m), la calibru si viteze diferite. In loc de plastelina cred ca se poate folosi si noroi Confused
dabija
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Mon May 29, 2006 4:56 pm    Post subject: Reply with quote

Poate o sa facem ceva teste de penetrare ... daca o sa avem materialele necesare Laughing
http://petredalea.ro/category/fieldtarget/
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum