Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

4.5 si 5.5 la pest.Diferente notabile?
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
AirgunsBot
Data bot

PostPosted: Fri May 26, 2006 9:51 am    Post subject: 4.5 si 5.5 la pest.Diferente notabile? Reply with quote

Salutare tuturor.M-am gandit sa creez un nou subiect in care sa putem impartasi impresiile la pest control in functie de calibru.Stiu ca in afara de calibru in sine sunt o gramada de factori care influenteaza tirul la daunatori ca de ex tipul de pellet, zona in care am tras(organe vitale), animal, etc.

Un 4.5 omoara el la fel de "curat" ca un 5.5?In teorie nu neaparat.Eu am avut situatii cand ciorile au si plecat la picior dupa 2 minute si situatii in care au ramas pe loc.Sa zic asa din 10 ciori,3 s-au carat.Am tras doar cu pelleturi "heavy" Barracuda si Silver Point in 4.5.
Astept impresiile voastre si povestiri daca aveti timp.
Back to top
View user's profile Send private message
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Fri May 26, 2006 10:01 am    Post subject: Reply with quote

Este un topic pentru cei din afara Romaniei? Laughing Laughing Laughing
Cred ca tu si Mario veti putea posta aici cat vreti Wink
Noi vom putea sa postam aici doar idei pe care le-am citit pe internet sau sa ne "imaginam" Exclamation Very Happy , pentru ca legal nu prea avem voie sa facem pest nici la gandaci, daca nu sunt intr-un poligon Shocked
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Fri May 26, 2006 10:08 am    Post subject: Reply with quote

Cal. 4,5 are avantajul unei precizii mai mari,avand si viteza mai mare la orice tip de arma spring-piston si aceste este motivul pentru care multi il prefera pentru combaterea daunatorilor deoarece poti sa te incumeti mai usor la head-shot-uri.La pcp-uri se schimba problema fata de spring-uri dar si aici exista multi care prefera 4,5 la pest deoarece munitia este mai ieftina.Eu insa prefer 5,5 deoarece nu trag numai head-shot iar 5,5-ul are avantajul de a lasa mai multa energie de lovire in tinta ceea ce-l face mai putin sau chiar deloc chinuitor pentru "tinta".Binenteles ca si munitia folosita(forma ei) are o mare importanta la descarcarea energiei de lovire dar peletele Hollow-point au tendinta de a nu fi precise la distanta asa ca eu prefer peletele domed.5,5-ul este mai bun pe vant mai puternic decat 4,5-ul chiar daca folosesti pelete mai grele la 4,5.Un pelet de 18graines in cal.5,5 intr-o arma puternica este mai bun decat unul de 10,5graines in cal.4,5,in aceeasi arma daca tragi cand bate vantul.Si sa nu uitam ca in armele foarte puternice este de preferat numai 5,5-ul cu pelete grele deoarece 4,5 chiar si cu pelete grele depaseste viteza sunetului si adio precizie.Adaptarea acestor doua calibre la pest-control se face in functie de situatie.
AirgunsBot
Data bot

PostPosted: Fri May 26, 2006 4:05 pm    Post subject: Reply with quote

ave25 wrote:
Este un topic pentru cei din afara Romaniei? Laughing Laughing Laughing
Cred ca tu si Mario veti putea posta aici cat vreti Wink
Noi vom putea sa postam aici doar idei pe care le-am citit pe internet sau sa ne "imaginam" Exclamation Very Happy , pentru ca legal nu prea avem voie sa facem pest nici la gandaci, daca nu sunt intr-un poligon Shocked

Dar de vorbit aveti voie.Asta nu impiedica pe nimeni sa si spuna parerea.Iti poti spune parerea si despre lucruri interzise, doar nu mai suntem pe vremea lui Ceau.Nu la asta serveste un forum?Sa ne spunem parerea despre pasiune noastra comuna,stiind in acelasi timp care este legea in Romania, asta nu ar avea de ce sa deranjeze pe nimeni si este perfect legal.
Back to top
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Fri May 26, 2006 4:14 pm    Post subject: Reply with quote

Pai eu ce am zis? Very Happy ca pot sa-mi imaginez sau sa vorbesc din ce am mai citit pe internet Idea

De exemplu acum 3 saptamani am trimis pe meleaguri mai bune 2 bondarei. Peletele de 5,5mm au functionat perfect Shocked
Nu am numarat cate am consumat, dar probabil peste 30 Very Happy

In rest am stabilit ca nu mai postam "povesti vanatoresti" decat petrecute in afara tarii. Faptul ca dorim sa se schimbe legea nu ne impiedica sa povestim aici despre utilitatea pest-controlului, dar nu vreau ca acest forum sa se transforme in ceva care sa se intoarca impotriva noastra. Este o linie de demarcatie foarte fina, care trebuie respectata, si cat timp acest lucru se intampla poate oricine sa posteze orice subiect de dezbatere pe forum.

Ca sa ne intoarcem si la topic: din punct de vedere al balisticii, peletele de 4,5mm au o traiectorie mai dreapta. In acelasi timp insa energia se pierde mult mai repede, astfel incat deja la distante medii un pelet de 5,5 va avea mai multa energie decat unul de 4,5.
Din punct de vedere al penetrarii, au fost facute teste si forma cea mai penetranta este nu cea ascutita, cum ar crede unii, ci forma sferica.
AirgunsBot
Data bot

PostPosted: Fri May 26, 2006 6:38 pm    Post subject: Reply with quote

Ok, am inteles. Si eu ma amuz tragand la insecte, dar cu pistolul nu cu pusca.Mi-am luat un Air Soft Sig Sauer P226 cu bilute de plastic de 6mm.E super precis pana la 7-8m si face insectele vraiste.Il tin numai pt insecte ca altceva n-am ce face cu el.Am tras intr-un viespoi care mi-a intrat in casa.Am asteptat pana s-a asezat si BANG! l-a taiat pe din doua.L-am luat si din prima, la intamplare evident.
Ave, dar bondarii aia cum de au stat sa tragi tu 30 de pelleturi, erau din insectar? Smile)

Visul meu e sa trag cu Beretta co2 la balta la broaste si la mormoloci.Am boala pe broaste.Inca n-am ajuns sa trag cu el la balta dar cred ca le face varza.
Back to top
cs
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri May 26, 2006 7:01 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am tras dupa broaste cand m-am intalnit cu Ac-man si chiar e distractiv, numai ca nu sti sigur cand nimeresti din cauza pleoscaitului
AirgunsBot
Data bot

PostPosted: Fri May 26, 2006 7:16 pm    Post subject: Reply with quote

Aaa ce marfa, daca trag cu pistolu le vad sigur ca trag de la maxim 10m
Back to top
cs
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri May 26, 2006 7:21 pm    Post subject: Reply with quote

eu trageam de la 2-5metri dar fiindca trageam cu pusca cu luneta, nu le puteam vedea decat prin luneta, dar imi cam dadeam seama daca le nimeream dupa centrul pleoscaieli sau bineinteles daca o vedeam cu burta in sus sau daca o vedeam plutind in deriva in apa
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Fri May 26, 2006 8:51 pm    Post subject: Reply with quote

ULISE wrote:
Ave, dar bondarii aia cum de au stat sa tragi tu 30 de pelleturi, erau din insectar? Smile)

Asteptam pana se puneau pe cate o floare, dar nu prea vroiau sa stea, asa ca nu a fost simplu. Dupa aceea m-am distrat sa trag dupa tulpina florilor, si aici 5,5 este mai bun decat 4,5 si cu siguranta peleturile match Idea
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Fri May 26, 2006 10:18 pm    Post subject: Reply with quote

Se tot discuta de pest control si de calibrul folosit! Cand se spune pest control la ce va ganditi?????
Daca e vorba de pasari sunt de acord ca pasarile pica si macar de la energia de impact lasata de alica si ca calibrul 4,5mm nu e chiar nimerit fiindca are toate sansele sa treaca prin tinta fara sa o faca sa cada la locul impactului. Deci la pasari calibrul de 5,5mm este indiscutabil mai bun decat 4,5mm mai ales daca are varful plat sau e hollow point. In schimb hai sa ne gandim la un caine mic, pisica, dihor, etc. Ce face acest daunator daca e lovit de o alica de 5,5mm cu varful plat sau hollow point?? O sa fie un pic socat de ce "pumn" a primit, o sa sara o juma' de metru in sus si o sa o taie la fuga cu viteza a sasea! Dar daca e lovit de o alica domed de 4,5mm grea (pt calibrul ei) cu o viteza mult mai mare decat cea de 5,5mm?? Eu zic ca aceasta lica are mult mai multe sanse sa patrunda inauntru si sa atinga un organ vital!!
Ma bazez pe aceasta afirmatie din testele de penetrare pe care le-am facut impreuna cu Hunt acum 1 an. Eu aveam Cometa Fenix 400 in 4,5mm iar el avea Gamo Shadow 1000 in 5,5mm. Dupa cum se stie alica Magnum de 5,5mm de la Gamo avea un pic mai multa energie (desi avea viteza mai mica - 215m/s) decat TS-10 in 4,5mm tot de la Gamo (242m/s). Cu toate aceastea alicele de 5,5mm nu au resusit sa strapunga galeata aflata la 20m iar TS-10 iesit din Cometa a trecut prin galeata si sa infipt complet in scandura din spatele galetii! Acum sa nu intelegeti ca eu sustin folosirea calibrului de 4,5mm cu alica grea la tinte altele in afara pasarilor in locul celui de 5,5mm ci numai ca nu e totusi un calibru de ne luat in seama! Alica grea in 4,5mm trasa dintr-o arma medium (ca a mea sau Gamo Hunter 4,5mm fara aranjamentele pt legea romaneasca) este o optiune foarte buna la pest control. Alica grea de 4,5mm e mai ieftina decat alica de 5,5mm indiferent de greutatea ei.
AirgunsBot
Data bot

PostPosted: Sat May 27, 2006 12:38 am    Post subject: Reply with quote

Eu zic sa revenim la discutia despre 4.5 si 5.5 ca poate nu toti tragatorii de Ac sunt pecari Smile Mie imi e greu sa compar pt ca n-am tras decat cu 4.5 si nu cunosc 5.5 deloc.Am vazut pe un site de AC in america mai multi care aveau iepuri impuscati cu 4.5. Eu zic ca daca pusca e destul de puternica, in jur de 300m/s si folosind peleturi grele se poate face pest si cu 4.5 la fel de bine ca si cu 5.5
Back to top
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Sat May 27, 2006 12:42 am    Post subject: Reply with quote

ULISE wrote:
Eu zic sa revenim la discutia despre 4.5 si 5.5 ca poate nu toti tragatorii de Ac sunt pecari Smile Mie imi e greu sa compar pt ca n-am tras decat cu 4.5 si nu cunosc 5.5 deloc.Am vazut pe un site de AC in america mai multi care aveau iepuri impuscati cu 4.5. Eu zic ca daca pusca e destul de puternica, in jur de 300m/s si folosind peleturi grele se poate face pest si cu 4.5 la fel de bine ca si cu 5.5

Exact asta vroiam sa zic si eu! Eu am avut posibilitatea sa o compar pe a mea de 4,5mm cu cea a lui Hunt de 5,5mm! M-am intalnit destul de des cu el ca sa imi fac o parere ...
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Sat May 27, 2006 11:07 am    Post subject: Reply with quote

O arma ideala de pest-control este tot un 5,5 care dupa cum spunea si eugen trebuie sa aiba viteza mai mare peletul.Deci un 5,5 la 820fps este cel mai bun.
Sharp
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Sat May 27, 2006 8:55 pm    Post subject: Reply with quote

Parerea mea: oricat de puternica ar fi o arma AC, tot nu va ajunge sa determine in corpul "vanatului" acel soc hidraulic care este cel mai important. Asa ca... problema numarul 1 cred ca ramane locul unde nimeresti, nu cu ce "tun" tragi...
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum