Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Biatlon
Goto page Previous  1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Tir cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alegzandru
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Wed May 17, 2006 9:58 am    Post subject: Reply with quote

ave25 wrote:
Nu cunosc foarte multe despre acest sport in general, este placut de privit la televizor dar foarte dificil de practicat. Eu fara sa alerg cu arma in spate, dupa o jumatate de ora de tras deja obosesc si performantele scad simtitor. Va dati seama ce greu este sa tragi cu arma dupa ce ai alergat cu ea?

Alergatul ca alergatul, insa la biatlonul de iarna, sportivii se imping cu bratele pentru a parcurge distantele alea foarte mari pe schiuri, pe suprafete aproape plate... deci gradul de solicitare al tuturor muschilor antrenati in miscarea de tragere (deltoizi, trapez, muschii spatelui etc) este fantastic. Oare cum or executa ei focurile acelea din picioare dupa atata efort?? Cum isi stapanesc tremuratul mainii? Chiar si printr-un antrenament intensiv, este supraomenesc sa nu iti tremure mana dupa atata efort.
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Sharp
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Wed May 17, 2006 3:23 pm    Post subject: Reply with quote

Cred ca are legatura si cu noile metode de antrenament. Din cate stiu, inclusiv la fotbalisti, antrenamentele se fac mai nou cu niste instrumente de masurare a ritmului si efortului cardiac. Ca urmare, antrenamentele sunt individualizate in functie de capacitatea organismului fiecaruia. Efortul efectuat se realizeaza in conditiile mentinerii ritmului cardiac in o anumita plaja de frecvente, la care randamentul e maxim iar oboseala (data in principal de efortul anaerob) minima. Probabil ca si asta are un rol in evitarea tremuraturilor musculare, dar oricum antrenamentul sustinut e singura cale de a face performanta.
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Thu May 18, 2006 6:02 pm    Post subject: Reply with quote

alegzandru wrote:
AC Sniper wrote:
Sharp wrote:
Daca mi-as lua un PCP... : http://www.air-arms.co.uk/EV2.htm
Very HappyVery HappyVery Happy

Cu asta impusti deja tantarul de la 30metri dar ca arma cu ac pentru vanatoare este cam slabuta

Sniper, arma asta e vreo 1800$. Cine ar da banii astia pe un AC ca sa vaneze cu el? Pentru asta sunt springuri de calitate la 4-500$, sau PCPuri. Insa cei mai multi dintre cunoscatorii adevarati ai fenomenului AC, cei care au tras zeci de ani cu astfel de arme, scriu in posturile lor de pe diverse forumuri, adevarate tratate despre esenta acestui sport amator (sau nu) -tirul cu AC, si anume precizia si calitatea loviturii. Oamenii aceia cauta si valorifica la maximum arme gen EV2. Mereu fruntase in topul oricarui gen de produse sunt acelea de finete, de rafinament. Un diamant mare, brut nu valoreaza cat unul mai mic dar slefuit.

Iata,totusi ceva de foarte mare precizie(comparabil cu un EV2.daca nu si mai bun) si recomandat pentru hunting http://www.pyramidair.com/cgi-bin/model.pl?model_id=926
alegzandru
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Fri May 19, 2006 2:28 pm    Post subject: Reply with quote

AC Sniper wrote:
Iata,totusi ceva de foarte mare precizie(comparabil cu un EV2.daca nu si mai bun) si recomandat pentru hunting http://www.pyramidair.com/cgi-bin/model.pl?model_id=926

Sincer, nu cred cu tarie ca arma asta ar fi mai buna decat EV2, nici ca ar egala-o la precizie. Si dupa toate astea, din diferenta de pret dintre cele doua iti mai iei un HW de toata frumusetea.. Apoi, uita-te la descrierea EV2 sa vezi ce caracteristici are, si e facuta special pt Field Target.. designul iar e un plus pt arma asta, si nici la putere nu sta rau pana la urma, 12fpe este cam 15J, in Anglia se vaneaza si se "pesteaza" mult cu 12fpe, limita sub care ai voie fara FAC. Deci daca ii tragi intr-un dinte tzantarului, sigur ramane stirb..
Nu prea cred ca armele astea sunt din acelasi "aluat" facute, cu un plus considerabil pentru EV2, la toate capitolele in afara puterii... deci daca esti croit pe lovituri la tzantzari, tot un EV2 iei.
http://www.pyramidair.com/cgi-bin/model.pl?model_id=649
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Fri May 19, 2006 2:38 pm    Post subject: Reply with quote

Si totusi acest Walther LG300 Hunter foloseste o noua tehnologie de superpresiune in rezervorul de aer comprimat,acesta putand fi incarcat pana la 300bari,ceea ce garanteaza un numar mai mare de lovituri/per charge.La precizie eu cred ca sta foarte bine,deoarece antrenorul echipei nationale de tir la pistol si pusca cu ac din Iasi,d-ul Sacaleanu,imi vorbea de un astfel de model,laudandu-l ca fiind arma cu ac ideala.
marius_iulian
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Fri May 19, 2006 6:24 pm    Post subject: Reply with quote

Cu ce incarci tu arma aia pana la 300 atm???
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Sat May 20, 2006 9:58 pm    Post subject: Reply with quote

Ei,la asta sa stii ca nu m-am gandit dar din moment ce exista acest model trebuie sa existe si ceva cu care sa-l incarci.Compresor sau butelie?Eu as zice compresor din moment ce este o arma de competitie si majoritatea tragerilor cu ea se fac indoor deci cu compresor la dispozitia sportivului de performanta.Atat ca un compresor este foarte scump dar de data asta este mai scumpa arma decat compresorul Laughing Wink
silvester
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Sat May 20, 2006 10:12 pm    Post subject: Reply with quote

AC Sniper wrote:
Compresor sau butelie?

Butelie incarcata la 300 bar nu gasesti in toata Europa. Dupa norme gasesti numai 225bar. Atentie: presiunea de incarcare, nu cea de proba (care este scrisa pe tuburi, si, in ultima vreme este de 300 bar). Oricum, presiunea la care explodeaza un tub este de 650 pana la 1000 bar. Asta o stiu din experienta (si de la omologarile la care am participat).
View user's profile Send private message Send e-mail
Sharp
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Thu May 25, 2006 3:00 pm    Post subject: Reply with quote

Ca sa revenim totusi la topic...
http://www.biathlon.net/summer.html
V-ar interesa asa ceva??? Twisted Evil
dabija
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Thu May 25, 2006 3:14 pm    Post subject: Reply with quote

Sharp wrote:
Ca sa revenim totusi la topic...
http://www.biathlon.net/summer.html
V-ar interesa asa ceva??? Twisted Evil

Pe unii ne intereseaza tot ce e legat de arme, tir, si aer comprimat.
http://petredalea.ro/category/fieldtarget/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Sharp
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Thu May 25, 2006 5:21 pm    Post subject: Reply with quote

Eu ma intrebam daca v-ar interesa sa facem si un concurs din asta... ca eu daca alerg 100 de metri incep sa scuip pachete de tigari, cartuse, bax-uri, etc... Laughing
Dar e intotdeauna posibil sa te antrenezi... Razz
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Thu May 25, 2006 6:30 pm    Post subject: Reply with quote

Fratilor, daca la Tg. Mures cineva alearga 10km cu pusca in spate si dupa aceea loveste 5 tinte, primeste de la mine o medalie Laughing
dabija
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Thu May 25, 2006 6:38 pm    Post subject: Reply with quote

ave25 wrote:
Fratilor, daca la Tg. Mures cineva alearga 10km cu pusca in spate si dupa aceea loveste 5 tinte, primeste de la mine o medalie Laughing

Pai eu nu-s in stare sa alerg 10 metri cu tot cu pusca si sa mai si trag ... dar sa mai si nimeresc Crying or Very sad ... nu dai si medalii pentru lenesi Question Laughing
http://petredalea.ro/category/fieldtarget/
Back to top
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Thu May 25, 2006 6:48 pm    Post subject: Reply with quote

Cred ca biatlonul de vara este mai putin raspandit, eu personal nu am auzit de el pana acum cateva zile. Ce bine ca exista acest forum Laughing
In Romania exista chiar si o federatie de biatlon, stie cineva daca au un site de internet?
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Thu May 25, 2006 6:49 pm    Post subject: Reply with quote

Dabija wrote:
ave25 wrote:

Pai eu nu-s in stare sa alerg 10 metri cu tot cu pusca si sa mai si trag ... dar sa mai si nimeresc Crying or Very sad ... nu dai si medalii pentru lenesi Question Laughing

lenesii primesc bere Very Happy
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Tir cu AC All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum