Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

PEST-CONTROL GREAT IDEEA
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Agrig
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Mon Jul 19, 2010 12:31 pm    Post subject: Reply with quote

AC Sniper wrote:
Daca trag la daunatori se cheama sport pentru ca asa imi antrenez ochiul si mana pentru vanatoare.:

Mai repede e o activitate utila si folositoare societatii
da nimeni dintre cei de care depinde nu vrea sa inteleaga asta!

Grig
Back to top
View user's profile Send private message
MorpheusSs01
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Sun Nov 11, 2012 1:17 am    Post subject: Reply with quote

Uitati adevarata problema la care exista o singura solutie : legalizarea pest-controlului!!

http://stirileprotv.ro/stiri/social/scene-apocaliptice-ca-intr-un-film-de-hitchcock-in-timisoara-orasul-invadat-de-150-000-de-ciori.html
Back to top
sniper_paf
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sun Nov 11, 2012 11:11 am    Post subject: Reply with quote

eu unul as mai aduna ceva colegi si as merge la primar in audienta.
MorpheusSs01
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Sun Nov 11, 2012 11:19 am    Post subject: Reply with quote

sniper_paf wrote:
eu unul as mai aduna ceva colegi si as merge la primar in audienta.

Prietene cred ca ar fi o actiune de respectat daca ai face asta! Cine stie... poate intelege si sustine cauza asta... merita incercat!
Back to top
safe&sound
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Nov 11, 2012 11:47 am    Post subject: Reply with quote

...da ...faina treaba ar fi. Nici nu vreau sa ma gandesc cate capete de acuzare ar fi in dosarul penal deschis dupa o astfel de isprava: uz ilegal de arma neletala, instigare, asociere in vederea savarsirii de infractiuni si tot asa in continuare.
Ca sa se declanseze starea de necesitate in acest caz si ca aceasta sa functioneze ca o clauza exoneratoare de raspundere penala sunt necesare proceduri unde primaria locala nu e factor decizional.

Amendarea legislatiei in vigoare in asa fel incat sa fie permis asa zisul pest control cu AC presupune iarasi niste proceduri atat de dificile incat nu cred ca vreodata asta se va intampla doar pentru ca niste ciori caca lumea dintr-un oras sau altul.
Legea vanatorii permite controlul daunatorilor numai ca acest control este rezervat exclusiv vanatorilor si sincer si eu cred ca e foarte bine asa.
accuracy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Nov 11, 2012 7:01 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mPC_Mp0Y9WM
Back to top
JigSaw
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Sun Nov 11, 2012 11:14 pm    Post subject: Reply with quote

eu sunt din Timisoara si in fiecare seara trec prin centru, de 1 luna am tot filmat ciorile alea, deci e o galagie cumplita, toate bancile din centru sunt cacate de nu ai vazut asa ceva, daca vreti pun si niste poze dar nu mai puteti dormi noaptea, mirosul de pe trotuarul cacat este insuportabil. Deci eu nu suport ciorile si as vrea sa am un oras curat Laughing
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Tue Nov 13, 2012 2:52 pm    Post subject: Reply with quote

Ciorile nu sunt atrase numai de gunoaie ci cam de orice potentiala sursa de hrana pentru ele.Iar aici in zona noastra sunt asa de multe mai ales iarna cand vin si dinspre Ucraina aici la noi la iernat incat nu cred sa fie vreo solutie pentru aceasta problema.Chiar si eliminarea lor cu arme cu aer comprimat este o solutie pe termen foarte lung care necesita oamenii bine instruiti si echipati chiar daca legea ar permite.Eu cred ca este deja o problema scapata de sub control,datorata inmultirii lor masive in ultimii 20 de ani,cand nimeni nu si-a batut capul sa le starpeasca,problema care nu mai poate fi solutionata aici la noi.
procon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Fri Nov 16, 2012 2:58 pm    Post subject: Reply with quote

pest control documentat...: http://www.youtube.com/watch?v=bI_rxLJUCls
"Sunt 100% impotriva braconajului dar sunt de acord cu combaterea daunatorilor la sobolani si ciori cu arme cu aer comprimat"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Mon Nov 19, 2012 2:30 pm    Post subject: Reply with quote

Tipul asta e teribil Laughing Armele cu aer comprimat sunt superbe la astfel de activitati de starpirea daunatorilor http://www.youtube.com/watch?v=nzAs7Vx-j4A&feature=g-all-u
procon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon Nov 19, 2012 4:19 pm    Post subject: Reply with quote

da...
la noi, pana nu se vor plimba sobolanii sau ciorile printre picioarele celor in masura sa decida...nici ca vom vedea asa libertate Sad
"Sunt 100% impotriva braconajului dar sunt de acord cu combaterea daunatorilor la sobolani si ciori cu arme cu aer comprimat"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Cattalin
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon Nov 19, 2012 6:33 pm    Post subject: Reply with quote

Pest controlul reprezinta de fapt dorinta de a vana mascata in dorinta de a face bine. Nu cred ca nimeni de aici nu si-a luat o arma cu ac pentru a face pest control ci gandindu-se ca ar fi bine daca, legal, inafara de spray-uri si mere ar mai putea trage si in altceva. Nu ar fi nimeni nebun sa cheltuie un sac de bani, sa faca o gramada de hartii si sa astepte ,,10 ani" pentru a se face vanator doar pentru a putea impusca daunatori.
GHOST
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Mon Nov 19, 2012 7:47 pm    Post subject: Reply with quote

Cattalin wrote:
Pest controlul reprezinta de fapt dorinta de a vana mascata in dorinta de a face bine. Nu cred ca nimeni de aici nu si-a luat o arma cu ac pentru a face pest control ci gandindu-se ca ar fi bine daca, legal, inafara de spray-uri si mere ar mai putea trage si in altceva. Nu ar fi nimeni nebun sa cheltuie un sac de bani, sa faca o gramada de hartii si sa astepte ,,10 ani" pentru a se face vanator doar pentru a putea impusca daunatori.

Ai spus tot, sunt suta la suta de acord.
Cattalin
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon Nov 19, 2012 8:01 pm    Post subject: Reply with quote

GHOST wrote:
Cattalin wrote:

Ai spus tot, sunt suta la suta de acord.

Wink
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Tue Nov 20, 2012 8:22 pm    Post subject: Reply with quote

Cattalin wrote:

Pai starpirea daunatorilor nu inseamna altceva decat a face bine.Ca ne si place asta-i treaba noastra personala,nu-i treaba altora.Cum spunea si omul ala pe youtube cui nu-i place sa nu se uite.Dar daca legislatia in RO interzice de a face bine prin starpirea daunatorilor cu ac atunci mare paguba pe culturile agricole si rahati prin parcuri si orase in capul si pe masinile oamenilor ca noi ne rezumam la a face tir pe foaia de hartie in poligon Laughing
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Page 6 of 7

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum