Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Salutare din Ploiesti
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Fri Sep 30, 2016 6:57 pm    Post subject: Reply with quote

Am incercat azi sa reglez luneta. Nu prea am reusit...nu stiu ce sa zic si nu stiu pe ce sa dau vina. La 20 m aveam grupaj destul de bun, in ideea ca erau raspandite la 2-3 cm una de alta. Cand am trecut la distanta de 35 m unde as vrea sa ramana reglata, pot sa spun ca este un dezastru. Grupajul este de cca 15 cm. Fara vant, fara alti factori externi. De multe ori vedeam chiar si alica prin luneta cat de razna o lua...Sad

Teoretic dadeam vina pe alice si in continuare tot pe ele le suspectez. De la transport 2 cutii mi-au venit avariate pe colt. Practic foarte greu gasesti o alica sa aiba coada perfect rotunda. Chiar daca nu sunt rau avariate, aproape toate au cate un defect, chiar de jumate de milimetru....Voi ce ziceti...aici sa fie problema?

Am pus si inaltator in spate la luneta, astfel incat la punctul 0 al ei sa loveasca foarte aproape de tinta. Restul s-a facut din reglajul lunetei. O sa incerc o cutie de H&N cand voi avea ocazia sa cumpar, ca stiu ca si acelea sunt bune si macar ma asigur ca nu sunt avariate.

Alt lucru ce m-a surprins este caderea alice. Sa zicem ca la 35 m loveste fix in punct, la 55 m loveste la 30-35 cm sub punct iar la 70 m loveste la 50-60 cm sub punct. E normala o cadere asa mare la o alica de 1,6 g la o distanta asa mica? Ca sa am punct lovit la 70 m ar trebui sa inalt luneta exact la portiunea unde se termina punctele din gradatie...unde incepe zona ingrosata. Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar insemna sa vreau sa trag la 100 m Smile Smile Practic nu as mai vedea tinta prin luneta la cat de sus ar trebui sa o inalt.... Voi ce parere aveti?
Back to top
View user's profile Send private message
Arpad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Fri Sep 30, 2016 8:05 pm    Post subject: Reply with quote

Am trecut prin ceva asemanator si am fostt ff frustrat. La un moment dat am dat pusca in mana unui vanator cu experienta si mi-a bagat alica langa alica in 20m. Apoi am inceput sa experimentez in special cu pozitia obrazului pe pat si modul de tinere a armei insa eu am springer. Ai incercat sa pui arma in menghina (ai grija la zgarieturi) si sa vezi imprastierea la 10-15m? Daca imprastie la fel cu toate tipurile de alice pe care le ai este de la arma daca nu posibil de la alice sau de la modul in care o manevrezi. Incearca sa iei direct o cutie cu cele mai grele gamo.
Gamo P23 .177
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Fri Sep 30, 2016 8:35 pm    Post subject: Reply with quote

Arma a fost sprijinita destul de bine. Nu chiar ca in menghina, dar 95% nu s-a miscat. Ideea e ca trag 3-4 alice la cca 3-6 cm de punct, dupa care una zboara la 15 cm deasupra. Iar trag 3-4 cat de cat grupate, alta zboara la 15 cm sub tinta. La 20 m le grupez la 2-3 cm una de alta dar la 35 m e dezastru. Parca mai pe directie erau cele trase de la 60-70 m...erau cu mult sub tinta dar macar erau in linia verticala cu punctul de ochire...

Vreau sa incerc un H&N sa vad cum stau cu alea. E foarte frustant...nici luneta nu o poti regla in ritmul asta. Ideea este ca unele alice le si vad cat de aiurea zboara - fac un fel de spirala, nu se duc drept....

Am scos si un "elastic" din 2 de pe butoiasele unde se pun alicele. A patit cineva asa si zicea ca erau foarte stranse si deformau alicele cand incarca. Din pacate tot fara rezultat

Nu am o menghina si nici nu am posibilitatea sa aduc la locul de tragere Smile Smile
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Sun Oct 02, 2016 12:21 pm    Post subject: Reply with quote

Alta zi, alta tragere, alta dezamagire....Prima data vreau sa schimb luneta. Fara sa umblu la ea de la ultima tragere, fara sa o lovesc sau sa o maltratez in vreun fel, la 35 m trage undeva la cca 30 cm in stanga tintei...tinta care la ultima tragere era aproape reglata. La un moment dat roteam si cate 20 de clicuri la reglaj si alica se ducea tot la 30 cm...practic eu reglam dar la tragere nu se intampla nimic. Cu chiu cu vai am reusit sa aduc alica la cca 3-6 cm de tinta. E foarte frustant...daca eram genul sa ma duc la vanatoare si aveam vanat mare in luneta, mai ziceam...dar cand te chinui sa tragi la 35 m intr-un dop de Cola si vezi ca mereu lovesti la cativa cm de el, te apuca disperarea...

Un plin de la 200 bari la 100 bari ma tine cam 22-25 de alice...e ok consumul de aer? Calibru 6,35...culmea ca are si regulator

Am avut la dispozitie 3 tipuri de alice: 9 alice de la Gamo...nici eu nu stiu de unde le aveam - trag aiurea rau, ba 2 dintre ele era sa se si blocheze pe teava. Alt tip a fost Polymag - ceva mai bune dar imprastie pe distanta mai mare si cateodata dau sa se blocheze (sunt prea lungi pentru incarcatorul pustii si loveste varful lor). Cutie neavariata de la transport si cu toate astea multe dintre ele aveau coada avariata, in ciuda faptului ca au coada aproape dubla ca grosime fata de Exact King si se si simt mult mai dure. Si ultimele, Exact King ce am folosit si pana acum, incercand sa le selectez pe cele mai bune, fara defect (greu daca nu chiar imposibil sa gasesc asa ceva). Incep sa cred ca ori deviza lor "carefully selected" fie este doar marketing fie sunt eu cel mai ghinionist din lume si mi-au pus in cutie doar rebuturile. Oricum, dintre toate au lovit cel mai bine - 4-5 loveau un grupaj de 2-3 cm dupa care 1-2 zburau razna....iar 4-5 se ingramadau (culmea...in alt loc fata de primul grupaj), dupa care iar 1-2 razna..Si totul bineinteles in cu totul alt loc decat era dopul de Cola (ce-i drept trageau toate pe stanga si unele grupaje sub dop, altele deasupra dopului)

Concluzia: prima data trebuie schimbata luneta iar dupa ce imi iese permisul trebuie dusa la un armurier sa o curete, sa ii schimbe toate garniturile, sa o unga, sa verifice regulatorul....si abia pe urma vazut care e problema. Pana atunci consum aerul si alecele degeaba (de alice nu imi pare rau ca oricum sunt praf...cred ca le topesc si fac plumb de pescuit din ele Smile )

O intrebare de necunoscator...teava are serie pe ea? Daca m-ar bate gandul sa o schimb si sa-i pun Lothar Walther trebuie trecut in permis? Sau cum se procedeaza?
Back to top
bebtm
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Tue Oct 04, 2016 8:40 am    Post subject: Reply with quote

Din cāte ştiu eu ţevile de .25 de la Hatsan sunt destul de precise, colegul Zamonk avea una īn .25 şi grupa foarte bine. Părerea mea este că īnainte de a-ţi lua o ţeavā Lothar Walther ar trebui să verifici dacă peletele, după ce părăsesc ţeava, nu voblează şi asta o poţi face īn următorul fel: selectezi kinguri cāt mai puţin lovite(eventual faci rost de la vreun coleg din apropiere de cāteva bune), reglezi paralaxa lunetei la 50m, pui pe 14-16x magnificaţie, reglezi dioptria ca să vezi cāt mai clar şi tragi cu arma indreptată īnspre cer(undeva la 45 de grade). Ar trebui să vezi peletul īn zbor iar dacă vezi că acesta voblează prin aer ar trebui refăcută coroana ţevii. Īncearcă să elimini toate problemele care pot afecta traiectoria peletului īnainte de a cumpăra altă teavă pentru că s-ar putea să o achiziţionezi degeaba.

Baftă,
Cristian
Luneta: Leupold 3.5-10x50
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Arpad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Tue Oct 04, 2016 9:44 am    Post subject: Reply with quote

De ce nu incerci sa tragi la 10m fara luneta. daca nu are sighturi, lipeste pe mijlocul tevii in fata (chiar cu banda adeziva) o biluta, un pelet, tinteste de-a lungul tevii si vezi ce grupare face. Ar trebuisa ai niste peleturi cat de cat intregi. Daca merge la 10m creste progresiv distanta si vezi ce se intampla. Cu a mea in felul acesta la 10m pot pune alica langa alica. (Chiar si cu un Bar-10 de airsoft am facut la fel). Repet, nu conteaza daca nimereste mijlocul ci cum grupeaza. Selecteaza si trage cam 10 focuri.
Gamo P23 .177
Back to top
aiftimieilucian
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Tue Oct 04, 2016 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

Curata teava armei de plumb. era pe net un filmule deal lui edgun in care arata cum zburau prin aer alicele, efectiv oscilau si se duceau aiurea. Cumpara din magazin vanatoresc solutie de curatat plumbul si fa acest lucru si apoi mergi si tragi si ai sa vezi diferenta.
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Tue Oct 04, 2016 2:57 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc tuturor pentru sfaturi. O sa le iau pe rand:

Din cate am mai citit si eu de la ultimul post, inclusiv forumuri externe cam toti spuneau ca teava de 6,35 e cea mai precisa si ca as cumpara degeaba LW ca nu este aproape nici o diferenta. Inainte de a primi sfatul respectiv, chiar am observat cateva alice ca "vobleaza" - daca asa se numeste actiunea - practic le vedeam cum o iau razna, formand un fel de spirala, asemanatoare cu rachetele artificii pe care le dadeam cand eram mici. Nu se duceau drept(sau macar sa urmeze o linie clar definita). Specific...doar unele dintre ele. Azi am tras o alica in piscina si am recuperat-o, incercand sa inteleg putin cum functioneaza dupa forma ei - atat ciuperca cat si codita aveau urme de ghinturi, ceea ce ma face sa ii dau dreptate lui "aiftimieilucian" ca ar fi posibil ca teava sa aiba urme de mizerie

Arpad - la 10 m grupeaza alica langa alica, la 20 m la fel, iar la 35 m am grupaj de 2-3 cm una de alta in punctul X sa zicem, o alica o ia razna rau la 20-30 cm de primul grupaj, dupa care iar am un grupaj de 2-3 cm in punctul Y, punct care se afla sa zicem la 10-15 cm de punctul X. Practic grupeaza dar in locuri diferite

Aieftimieilucian - o sa fac lucrul pe care mi l-ai spus si o sa probez. Si eu banuiesc ca ar fi teava cu mizerie pe ea

Luneta oricum o voi schimba pentru ca vreau ceva cu magnificatie mai mare. E posibil totusi nu sa fie de vina deoarece eu am sprijinit pusca in husa si s-a sprijinit si pe luneta. E posibil sa se fi dereglat un micron, suficient cat sa am eu abatere de 30 cm fata de ce o reglasem prima data

Voi de unde cumparatie pelete? Ultima data am cumparat de pe pushka.eu si mi-au venit 3 din 4 cutii avariate pe colt, iar in interiorul cutiei aproape toate au cate un mic defect. Ma tenta sa iau data viitoare de pe arms.bg...poate am mai mult noroc. As vrea sa iau o cutie si de exact king heavy, adica varianta de 2,2 g...poate or fi mai ok

Si inca o intrebare - ce parere aveti de air striper-ul de la Hatsan? Oare ajuta la o grupare mai buna sau e doar marketing?
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Fri Oct 07, 2016 9:50 am    Post subject: Reply with quote

Azi am ridicat permisul de la politie. Vad ca nu mai scrie nimic de viteza in el. Am cumparat si un kit de curatare, nu am apucat sa trag decat un foc la vreo 70-80 m - punct ochit, punct lovit Smile Caut in continuare o luneta buna cu magnificatie mai mare si abia atunci pot spune cum sunt grupajele

PS. Probabil unele alice sunt praf....am dat amortizorul jos si m-am uitat in el...are vreo 2 urme ca si cand alica ar fi lovit in el, plus cateva schije de plumb. Deci va dati seama cam cat de aiurea zburau unele pelete daca la 10 cm de la iesirea pe teava nu isi puteau mentine traiectoria incat sa nimereasca gaura de iesire a amortizorului. Va tin la curent cu ce rezultate mai am Smile
Back to top
Arpad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Mon Oct 10, 2016 8:45 am    Post subject: Reply with quote

Update: With the Stripper attached at 25 yards I am actually widening the same hole over and over. At 50 yards I would say I've improved my grouping by as much as 3/4 of an inch. SWEET!

http://www.pyramydair.com/s/m/Hatsan_BT65_SB_Elite_QE_Air_Rifle_Black_TH_Stock/2963
Gamo P23 .177
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Wed Oct 19, 2016 5:58 pm    Post subject: Reply with quote

Am achizitionat un Hawke sidewinder 6-24x56 . Abia astept sa o incerc dar nu stau prea bine cu timpul momentan
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Tue Dec 13, 2016 11:16 pm    Post subject: Reply with quote

A trecut ceva timp de cand nu am mai postat dar nici nu prea am mai folosit pusca. Am schimbat luneta si culmea dar problemele au ramas. Mai exact, reglez luneta, grupez la 35 m aproape alica langa alica. Incarca iar butelia la 200 bari si pusca grupeaza toate alicele la 10 cm sub tinta. Nu umblu la reglaj si trag la cei 10 cm sub tinta pana ajung la 100 bari. Incarc iar la 200, trag si pusca grupeaza toate alicele la 10 cm in dreapta tintei. Acum ziceti si voi....pe ce sa mai dau vina? O fi regulatorul? Pusca nu o misc, nu o scap, nu o bruschez....pur si simplu grupeaza tot in cu totul alt loc decat era cel pe care il considerat reglat......
Back to top
defero
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Thu Dec 22, 2016 11:24 am    Post subject: Reply with quote

barladi wrote:
....Acum ziceti si voi....pe ce sa mai dau vina?......

.... Smile pune vina si tu pe calibrul armei !!!!!!! aceea nu este o arma de tras la tinta precis ... si mai ales la distanta - nu mai tot schimba lunetele, schimba arma daca vrei sa tragi la tinte mici si indepartate apoi fa rost de alice de cea mai buna calitate - vezi prin postarile vechi - care au mai ramas Sad
bafta!
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Fri Dec 30, 2016 7:06 pm    Post subject: Reply with quote

Pusca e de 6,35, nu e vreun monstru de 9 sau 12 mm Smile Distanta e de 35 m nu 350 m. Pana si cu spring nimeresti mai bine la distanta aia Smile)) Iar alicele am folosit numai JSB Exact, adica ceea ce recomanda toti si pe forum si pe internet si peste tot. De fapt alicele nu cred sa aiba probleme din moment ce toate se duc pe o suprafata cat un dop de Cola. Problema mea e ca acel "dop de cola" se muta ba in stanga, ba in dreapta, fara sa fac nici un reglaj Very Happy
Back to top
defero
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Fri Dec 30, 2016 10:27 pm    Post subject: Reply with quote

barladi wrote:
Pusca e de 6,35, nu e vreun monstru de 9 sau 12 mm Smile Distanta e de 35 m nu 350 m...

- Smile pacat ca nu ai vazut traiectorii la diferite calibre si mai ales la diferite viteze. la pozitia degetului pe tragaci si cum actioneaza falanga degetului te-ai gindit?
- ai vazut si aici (ultimul post pa pagina) ? http://clubairguns.ro/forum/viewtopic.php?t=856
mai citeste si pe aici : http://www.clubairguns.ro/forum/viewtopic.php?t=1181&postdays=0&postorder=asc&start=0
- ai doi tragatori super acolo cauta-i si poate iasa la o tragere - trimite PM si le intra pe mail : eugen.netoiu si silvester iti explica ei ce si cum Smile
- bafta si LA MULTI ANI Smile

P.S. - cunosti ca daca luneta nu sta la boloboc si paralel perfect fata de arma (teava), de cate ori "maresti" tinta, se descrie practic cate o elipsa ( functie de factorul de marire )si nu ramane pe "zero" centrul lunetei - de fiecare data grupezi, dar in jurul centrului initial ( pe elipsa) si nu in centru Smile
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 4 of 5

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum