Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Salutare din Ploiesti
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Arpad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Wed Sep 14, 2016 3:11 pm    Post subject: Reply with quote

Stie armurierul tot ce-ti trebuie. Sa nu perzi factura si bonul de la armurier. Armurierul va scrie probabil pe versoul notificarii de cumparare.
Gamo P23 .177
Back to top
View user's profile Send private message
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Wed Sep 14, 2016 6:34 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc de info
Back to top
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Thu Sep 15, 2016 8:10 pm    Post subject: Reply with quote

barladi wrote:
Arma in afara de permisul omului pe care e trecuta, mai are vreun act? Gen carte de identitate? Daca arma e predata in custodia unui armurier de mai mult de 1 an, banuiesc ca nu ar fi probleme de acte

N-ai treabă cu alte acte, afară de factura de achiziţie şi ştampila armurierului pe spatele autorizaţiei şi ce mai scrie el, dar ştie el mai bine, cum spune şi colegul mai sus. Şi dacă arma e în permisul vânzătorului, pe baza unui bon de consignaţie, sau ceva de genul + factură, el şi-o radiază din permis. Să-i dai grijă să meargă în termen s-o radieze iar tu să mergi la arme în prima zi de program (marţi sau vineri parcă e la Ploieşti) pentru a o înscrie. Succes!
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Thu Sep 15, 2016 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

Azi mi-au sosit alicele din Bulgaria. Mi-am facut provizii ca sa nu fiu nevoit sa iau mereu Smile Din pacate 3 cutii din 4 sunt avariate pe colt si se pierd cateva alice pe care le-am vazut deformate. Mi-am luat si un spray de ungere cu silicon. Parca Balistol e firma. Citisem prin unele topicuri ca trebuie unsa arma dar inca nu stiu unde si cum(daca ma puteti ajuta cum sa-l folosesc, ca sa nu mai caut eu topicul respectiv). Mi-am comandat si un set nou de garnituri, sa le am. In 1 ora ma pun la drum catre pusca Smile Revin cu impresii duminica dupa ce ma intorc Smile

Ps. Da, marti si vineri e program la Ploiesti. Oricum marti e a 3 zi lucratoare deci sunt oricum in termen Smile
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Sat Sep 17, 2016 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

Am luat pusca. Hatsan Bt 65, calibru 6,35. Primele impresii:

- am reglat luneta la 36m, face grupaje de 2-3 cm, doar daca este pusa pe suport, fara sa tremure deloc
- a venit echipata cu luneta din dotare (optima) care e destul de simpatica - nu am prea mult cu ce sa o compar ca pana acum am avut doar 2 gamo 4x20
- am primit si un bipod pe care nu cred ca il voi folosi si amortizor de sunet care chiar daca este gol inauntru, atenueaza destul de mult zgomotul
- pusca are montat si regulator (modelul la care se da gaura.....am uitat acum tipul) insa tot pare sa difere puterea intre trageri
- pentru incarcare am butelie scuba de 12 l care se poate incarca la 300 bari, plus kitul de incarcare pentru pusca

Fata de ce am folosit pana acum este mult mult mai puternica...incomparabila. De la 5 m face gaura in usa de masina, trece prin osb de 18, de la 20 m trece prin tego de 12mm
Momentan trebuie schimbate garniturile la kitul de incarcare ca par cam imbatranite si la presiune mare scapa aer. Butelia a expirat in februarie 2016 - daca ma puteti indruma unde ii pot face inspectia.

Si nu in ultimul rand, daca ma puteti ajuta cu o indrumare, un atelier sau o persoana (Ploiesti, Bucuresti)unde sa ii schimb toate garniturile si sa ii faca o mica revizie, si mai ales sa aiba cronograf ca sunt foarte curios de puterea reala, avand in vedere ca nu este noua
Back to top
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Mon Sep 19, 2016 2:30 pm    Post subject: Reply with quote

S-o stăpâneşti sănătos şi să nu tragi decât în uşi de maşini dezmembrate. Laughing
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Mon Sep 19, 2016 9:30 pm    Post subject: Reply with quote

Mersi de urare. De unde stii cu ce ma ocup? Smile))))
Back to top
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Wed Sep 21, 2016 11:48 am    Post subject: Reply with quote

N-am ştiut. Laughing Dar mă gândeam eu că nu ţi-ai luat maşina la găurit.
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Wed Sep 21, 2016 7:18 pm    Post subject: Reply with quote

Azi am tras iar prin curte. Initial reglasem luneta la 35 m, doar ca azi o reglam, maine iar tragea aiurea. Iar o reglam, iar o lua razna. Aveam distanta si de 20 cm intre alice. Am dat vina pe amortizor, ba pe regulator, ba pe luneta, ba pe alice...si cel mai dureros ar fi fost pe teava. Din mai multe incercari cred ca am reusit sa aflu cauza - alicele. Am comandat in Bulgaria 4 cutii iar 3 dintre ele au venit avariate pe colt de la transport. Intr-o cutie de genul ala, aproape jumate au defecte, unele evidente unele mici. Dupa ce am pus in incarcator numai alice perfecte, aproape trageam alica in alica de la 25 sau 30 m.

Doar ca momentan, nu imi dau seama care poate fi cauza dar nu reusesc sa ridic crucea lunetei. Pun dop de sticla pe post de tinta si mereu loveste la 5 cm sub dop. Oricat rotesc sa ridic putin crucea, loviturile raman la fel. Exista alta metoda de reglare? Oi fi atins limita maxima de ridicare si oricat ar roti crucea nu se mai ridica? Sau o fi defecta luneta? Sau poate trebuie sa rotesc ca nebunul...eu am rotit maxim 10-15 click-uri Smile

Singurul lucru care ma deranjeaza la arma asta e greutatea. Nu sunt un tip rahitic dar cu toate astea din picioare e foarte greu sa nimeresti tinta la 30 m Smile)) Trebuie neaparat sprijinita, altfel tremura mana din toate incheieturile Smile)

Azi am trimis si butelia pentru inspectie ca era expirata. Abia astept sa se intoarca sa o pot reumple. Nu cred ca as fi avut rabdare sa dau la pompa la felul cum am tras zilele astea (exceptand rebuturile, cred ca am tras vreo 200 de boabe) dar era buna si o pompa pentru cazuri cum sunt acum de nu am de unde umple
Back to top
Arpad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Thu Sep 22, 2016 9:07 am    Post subject: Reply with quote

Poate te ajuta

https://www.youtube.com/watch?v=AclTYdVO308&index=42&list=PL74FF159FF533DDFF
Gamo P23 .177
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Thu Sep 22, 2016 10:11 am    Post subject: Reply with quote

Interesanta idee. Deci se poate intampla sa atingi limita maxima de ridicare. Astept "sa am aer" si o sa incerc si eu Smile
Back to top
maiden
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Sep 23, 2016 4:49 pm    Post subject: Reply with quote

Nu prea se intampla sa atingi limita aceea la distantele la care se trage de obicei cu un AC, doar daca ai prinderile de slaba calitate. Poti incerca sa duci intai luneta la zero, apoi sa tragi. Daca face la fel, poti incerca sa inversezi prinderile, fata cu spate, sau sa cumperi niste prinderi de calitate. Succes!
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Fri Sep 23, 2016 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

Cum se poate duce luneta la 0?
Back to top
Arpad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Sat Sep 24, 2016 6:25 am    Post subject: Reply with quote

https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_3170878335&feature=iv&src_vid=Su9CNet7270&v=LycqoI59I20

https://www.youtube.com/watch?v=Su9CNet7270
Gamo P23 .177
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Thu Sep 29, 2016 9:00 pm    Post subject: Reply with quote

Gata, am facut revizia la butelie. 5 ani nu mai am probleme. Azi am si incarcat-o. Sunt curios de cate ori umplu butelia mea de la 300 bari la 200, in conditia in care butelia de scuba e de 12 litri. Maine daca am timp as vrea sa reglez luneta, acum ca nu mai duc lipsa de aer Smile

In continuare sunt uimit de puterea pustii. Da gaura in tot...nu conteaza ca e scandura, usa de masina, tego, pal, OSB. Azi am tras si cu Exact King si am tras si cu Polymag....ca o parere...Exact king penetreaza mai bine. In usa de masina da gaura pe cand Polymag nu da gaura in schimb indoaie tabla pe o portiune mai mare
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 3 of 5

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum