Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Salutare din Ploiesti
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Wed Jul 06, 2016 8:37 pm    Post subject: Salutare din Ploiesti Reply with quote

In primul rand salut toti membri forumului, pasionati de tir sau poate doar cititori. In al doilea rand vreau sa multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu activarea contului. Ca o mica gluma, cred ca si la NASA daca vroiam sa ma angajez, aveam sanse mai mare sa obtin aprobarea Smile Smile Am citit forumul din scoarta in scoarta asteptand activarea si unde vedeam un numar de telefon sau un email, trimiteam colegului respectiv mesaj sa il rog sa ma ajute cu activarea. Pe aceasta cale imi cer si scuze fata de cei pe care poate i-a deranjat mesajul meu.
In alta oridine de idei, numele meu este Adi, sunt din Ploiesti, am folosit un CZ 631 in cal 4,5 mm aproape 18 ani care inca mai merge, mai ales ca arma respectiva nu prea a avut parte de nici o intretinere. Nu are arcul schimbat, nu a fost unsa si cu toate astea inca trage si inca mai nimeresc sticlele de la 10-20 m (doar cu catarea, lunetele cedandu-mi ambele pe care le-am avut)
Cochetam de ceva ani sa imi iau altceva mai puternic dar mereu am amanat din diverse motive. De 2-3 saptamani insa m-am hotarat, am facut si dosarul dar momentan astept sa fac cursul de arme si munitii, curs de care nu stiam in momentul cand m-am apucat sa fac eu dosarul(la politie la ploiesti nu este specificat si acel curs si m-am trezit cu dosarul respins )
Ca orientare ma gandisem (dupa ce am citit forumul din scoarta in scoarta) spre un Hatsan BT 65. Ma orientasem sprea arma noua, dar avand in vedere ca au aparut anumite cheltuieli de care nu stiam pana sa ma apuc de dosar (curs - 600 lei si rastel de la 400 lei) sunt deschis si catre oferte sh. Ideea este ca sunt orientat spre PCP in cal 5.5 sau 6.35
Va salut inca o data si restul de intrebari le voi pune in ariile respective

Last edited by barladi on Tue Jul 12, 2016 6:45 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Wed Jul 06, 2016 9:53 pm    Post subject: Re: Salutare din Ploiesti Reply with quote

Salut, bun venit pe forum!
Pentru dulap/rastel poţi īncerca şi aici: http://rastel-arme.250.ro
N-am cumpărat de la ei pentru că aveam deja da-mi par īn regulă. Firma e din BZ, poate ţi-l livrează gratis la Ploieşti, merită īncercat. Par solide dulapurile lor, faţă de nişte chinezării ce le-am văzut prin magazinele de materiale de construcţii...păreau că se pot deschide un un desfăcător de conserve mai bun. Plus că-s de-ai noştri, susţii producătorii locali. Eu am dat puţin peste 300 pe cursul de arme la Mureş dar a trecut ceva timp, s-o fi scumpit. Ideea e că orice economie de la chestiile astea poate să īnsemne un buget mai mare pentru armă. Very Happy Cool
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Wed Jul 06, 2016 10:57 pm    Post subject: Reply with quote

Mersi inca o data Tevez pentru ajutor. Pentru rastel tot la ei vroiam sa apelez. I-am sunat acum 4 zile si nu mai aveau nimic pe stoc dar aduc sau fabrica saptamana viitoare. Initial le luasem numarul de pe OLX si nu stiam daca ofera bon sau factura in cazul in care imi cere politistul, dar am inteles ca se elibereaza si ca nu au avut niciodata probleme. O sa ma duc sa il iau personal ca sunt 70 km pana acolo si macar il vad...prin curier tot cam acolo ma duce Smile

Cursul la Ploiesti e 550 lei plus 50 lei tragerea, asa ca ies la 600
Back to top
kuminte
Visitor
Visitor

PostPosted: Fri Jul 08, 2016 7:09 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare Adi!
Am eu dulap modelul de mai sus; este ok cu exceptia incuietorilor, care sunt o mizerie...le deschizi cu orice pila de unghii, sau varf de cutit de bucatarie.
Ca sfat, urmareste si vinatorul.ro, erau niste dulapuri la vanzare pe acolo.
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Mon Jul 11, 2016 9:12 am    Post subject: Reply with quote

Sa fiu sincer iau rastelul respectiv mai mult pentru legislatie. Oricum arma sta intr-o camera unde nu are acces nimeni
Back to top
maiden
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Mon Jul 11, 2016 10:23 am    Post subject: Reply with quote

Salut Adi! Bine ai venit, sedere placuta !
Back to top
jules
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Tue Jul 12, 2016 8:13 am    Post subject: Reply with quote

Salut si bine ai venit!
Nu prea am inteles-o pe asta: "am avut un CZ 631 in cal 4,5 mm de aproape 18 ani care inca mai merge, mai ales ca arma respectiva nu prea a avut parte de nici o intretinere. Nu are arcul schimbat, nu a fost unsa si cu toate astea inca trage si inca mai nimeresc sticlele de la 10-20 m (doar cu catarea, lunetele cedandu-mi ambele pe care le-am avut)"

Oricum ar fi mai bine legal decat ilegal Rolling Eyes
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Tue Jul 12, 2016 6:32 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru urare. Jules, cred ca ai inteles la ce faceam referire in propozitia respectiva, dar normal ca nu are rost sa intram in detalii Smile
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Thu Jul 21, 2016 6:04 pm    Post subject: Reply with quote

Azi mi-a sosit rastelul. Pana la urma l-am cerut prin curier, nu mai m-am dus personal sa-l iau. L-am comandat la firma din Buzau. Sincer mi se pare o gluma nereusita Wink Nu le-am vazut pe cele de la magazinele de bricolaj dar la asta m-a bufnit rasul cand l-am vazut Smile Metalul foarte subtire iar incuietorile sunt in ultimul hal....una nici nu mergea. Trebuie sa o mai strang sau sa o indrept eu putin sa nu zica ceva politistul cand o veni sa verifice. Noroc ca oricum in camera respectiva nu are nimeni acces deci nu imi fac griji ca ar pune altcineva in afara de mine mana pe arma

Maine am examenul pentru arme si munitii...imi tin pumnii Smile Smile
Back to top
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Thu Jul 21, 2016 9:26 pm    Post subject: Reply with quote

Succes! Smile
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Thu Jul 21, 2016 9:45 pm    Post subject: Reply with quote

Mersi Smile
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Fri Jul 22, 2016 3:00 pm    Post subject: Reply with quote

Am luat 9,25 si marti depun dosarul Cool
Fiind in Bucuresti, am trecut si pe la MLD. Cautam ceva de 6.35 dar nu aveau nimic pe stoc si nici nu se stie daca vor aduce curand. Din vorba in vorba am intrebat si de service, garantii etc. Ideea ca dupa ce iau pusca, as vrea sa ii pun regulator, lucru care implica pierderea garatiei. In cazul asta sa astept la cei de la MLD sa aduca 6,35 sau sa ma duc la bulgari? Si daca ajung la bulgari, unde anume sunt magazine ....in Sofia sau mai aproape de granita? Plus ca trebuie sa-mi dea ceva la mana ca viteza nu depaseste 220 mps..
Back to top
barladi
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Thu Jul 28, 2016 10:53 pm    Post subject: Reply with quote

Marti pe 26 am depus in sfarsit dosarul si acum urmeaza asteptarea. Teoretic mi-am gasit si arma daca persoana respectiva are incredere si ma asteapta pana imi iese autorizatia. O intrebare as avea......probabil urmeaza vizita politistului sa verifice rastelul. Ma anunta inainte? Da un telefon? Sau vine pur si simplu la usa? Daca nu e nimeni acasa fix atunci?
Back to top
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Fri Jul 29, 2016 11:13 pm    Post subject: Reply with quote

Are nr. tău de tel. pe cerere, cel mai probabil sună, depinde fiecare cum alege, dar normal e să sune şi să stabiliţi ora şi ziua, unii merg īnainte şi mai īntreabă de tine prin vecini, cine stă la bloc īn special. Vede dulapul de arme, te mai īntreabă una-alta, posibil să īntrebe vecini, rude de tine...administratorul blocului, etc. după care trimite hārtiile la serviciul arme, dacă nu cumva vine direct de acolo cineva. Trebuie răbdare. Ştiu oameni care-au sunat ei la poliţie: "haideţi vă rog şi mă verificaţi ca să-mi iasă şi mie autorizaţia". Smile
Back to top
Arpad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Sat Jul 30, 2016 7:17 am    Post subject: Reply with quote

Eu am asteptat vreo 2 luni sa vina cineva. Pana nu am dat un telefon.... nu a venit nimeni. Cica s-a ratacit dosarul. (Era a doua oara cand il depuneam, prima oara a fost respins pentru ca " nu locuiesc permanent la adresa din buletin" desi totul era pe numele meu) Apoi a venit duminica si m-a asteptat 3 ore in masina (cel putin asa a spus), nu am fost sunat ca vine. Interesant a fost ca in momentul in care am parcat in fata blocului a si coborat din masina, stia exact cum arat si ce masina am. Si-a facut temele.
Recomandare: nu a venit in 2 saptamani, suna si vezi ce se intampla.
Gamo P23 .177
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 1 of 5

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum