Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

salutari din Timisoara
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
xandrosdebian
Visitor
Visitor

PostPosted: Tue Aug 05, 2014 12:01 pm    Post subject: salutari din Timisoara Reply with quote

Bine v-am găsit! Sunt Alex, din Timișoara și sunt pe cale să descopăr o nouă pasiune Very Happy
Momentan m-am orientat spre o Gamo Whisper IGT de 5.5.
Dacă există posesori ai unei astfel de arme, aș fi recunoscător dacă ar posta părerile lor despre ea.
Back to top
View user's profile Send private message
marian_d
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Tue Aug 05, 2014 9:50 pm    Post subject: Reply with quote

Daca intri pe forum la "Despre pusti" vei gasi cam tot ce vrei despre CFR Whisper IGT.
Ca posesor al acestei arme iti spun ca e super ok!
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
xandrosdebian
Visitor
Visitor

PostPosted: Tue Aug 05, 2014 11:27 pm    Post subject: Reply with quote

Mersi, dar mă gāndesc ca totuși există ceva diferențe intre cele două arme. Gamo CFR e cu țeavă fixă dacă nu mă īnșel, pe cānd Gamo Whisper e break barrel.
Back to top
marian_d
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Wed Aug 06, 2014 6:14 am    Post subject: Reply with quote

Corect. Insa asta e singura diferenta. Iar pana sa ajungi tu sa uzezi articulatia tevii cat sa nu mai fie la fel de precisa va curge multa apa pe Dunare.... Si piese de schimb se gasesc, asa ca vei putea sa o repari... Sau si mai simplu: ia-ti un CFR Whisper IGT si scapi si de aceasta grija. Succes, si tine-ne la curent cu ce ti-ai luat.
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
xandrosdebian
Visitor
Visitor

PostPosted: Wed Aug 06, 2014 9:33 am    Post subject: Reply with quote

Mă gāndeam la o Gamo CFR Whisper tocmai pentru ca este cu țeavă fixă, dat īmi place prea mult designul de la Whisper. .. Oricum e īncă devreme pentru asta, nici măcar nu am depus actele pentru permis. Dar va fi primul lucru pe care īl voi face cānd mă īntorc din concediu Very Happy
Back to top
ionutz2008
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Wed Aug 06, 2014 10:03 am    Post subject: Reply with quote

Salut si bun venit printre noi. Daca bugetul nu-ti permite altceva decat Gamo, eu te-as sfatui sa mergi pe teava fixa. Eu am si una si alta iar la cea cu armare prin frangere a trebuit sa-i fac de noua boltul de la pivot exact pe cota pt ca avea un pic de joc si influenta precizia cand foloseam luneta. Acum nu mai are joc dar nu tot timpul gasesti pe cineva sa se ocupe de aceste retusuri. E destul ca calitatea tevilor Gamo lasa de dorit, macar sa elimini problema jocului. Succes in alegere si "shot safe ".
Back to top
xandrosdebian
Visitor
Visitor

PostPosted: Wed Aug 06, 2014 12:43 pm    Post subject: Reply with quote

Mulțumesc ionutz2008.
Nu este vorba că nu mi-aș permite altceva, dar asta chiar īmi place, iar un pcp nu mi se pare o idee prea bună avānd īn vedere că va fi prima mea armă ac. Poate totuși mă voi orienta spre una cu țeavă fixă.
Back to top
ionutz2008
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Wed Aug 06, 2014 4:39 pm    Post subject: Reply with quote

Nu stiu de unde conceptia ca un pcp nu e o idee buna pt incepatori. Arma luata e bun luata, daca mai tarziu o sa vrei pcp, o sa te chinui sa vinzi springul. Experienta poti capata in aceeasi masura cu orice tip de arma fara sa fie nevoie sa distrugi vreuna. Dealtfel sunt o gramada de tutoriale pe youtube despre orice arme si mai suntem si noi pe aici in cazul in care te lovesti de vreo problema la arma, fie la tragere, fie la intretinere. Odata ce ai obtinut permis, esti destul de capabil sa folosesti o arma fara sa o distrugi, asa ca nu fa rabat la calitate pe principiul "sunt incepator ". Wink
Back to top
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Wed Aug 06, 2014 6:13 pm    Post subject: Reply with quote

Nu e rău deloc un PCP din prima, mai ales că majoritatea a.c.-iştilor ajung să-şi cumpere una la un moment dat. Alex, orice ţi-ai lua, ţine minte că nu există armă perfectă, ci doar una care ţi se potriveşte ţie cel mai bine la un moment dat şi e foarte probabil după ce ţi-o iei să-ţi doreşti alta mai puternică, mai precisă, etc. Succes şi răbdare cu autorizaţia!
Back to top
xandrosdebian
Visitor
Visitor

PostPosted: Wed Aug 06, 2014 8:59 pm    Post subject: Reply with quote

Mersi tevez, deocamdată nimic nu e bătut īn cuie, timp mai e destul sa mă gāndesc și să mă răzgāndesc. Chestia e ca nu mă īncāntă ideea de a da la pompa sau a căra butelii cu aer comprimat. Armele cu piston pe gaz par mai simple, mai ușor de īntreținut și mai puțin costisitoare īn utilizare. Pe de altă parte īmi surāde și ideea de a trage la distanțe mai mari: 100m+ Very Happy
Back to top
xandrosdebian
Visitor
Visitor

PostPosted: Wed Aug 06, 2014 9:04 pm    Post subject: Reply with quote

Cu autorizația sper să nu dureze prea mult, avānd īn vedere faptul că am arma de foc īn dotare Wink
Back to top
xandrosdebian
Visitor
Visitor

PostPosted: Thu Aug 07, 2014 8:41 am    Post subject: Reply with quote

Știe cineva cum este interpretată legea īn Timișoara referitor la păstrarea armelor cu aer comprimat? Este nevoie de dulap metalic?
Dacă este sensibil subiectul, aș aprecia un mesaj privat. Mersi.
Back to top
bebtm
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Thu Aug 07, 2014 8:53 am    Post subject: Reply with quote

Obligatoriu ai nevoie de dulap, dar daca spui ca ai o arma de foc le poti pune impreuna, sigur nu se vor certa. Asta in cazul in care arma de foc e o pusca, daca e pistol va trebui sa-ti iei un dulap pentru pusti. Eu l-am luat de la Baumax pe al meu cu 5-600 lei.
Luneta: Leupold 3.5-10x50
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
xandrosdebian
Visitor
Visitor

PostPosted: Thu Aug 07, 2014 9:13 am    Post subject: Reply with quote

Arma de foc este de serviciu și nu o țin acasă, deci nu am nimic īn ce să țin o armă.
Există anumite standarde care trebuie respectate referitor la dulap, sau e suficient să fie metalic?
Dacă nu mă īnșel, īn lege spune ca armele cu ac trebuie păstrate īn condiții de siguranță. Nu e specificat nimic de dulapuri metalice.
Cred că acesta este articolul de lege:
Păstrarea armelor neletale

Art. 61. - Posesorii armelor neletale din categoriile D si E din anexă au obligatia să ia toate măsurile necesare pentru păstrarea armelor la domiciliu, resedintă sau, după caz, la locul de rezidentă, astfel īncāt să nu permită accesul persoanelor neautorizate la acestea si să nu existe pericol de vătămare corporală accidentală.
Back to top
xandrosdebian
Visitor
Visitor

PostPosted: Thu Aug 07, 2014 10:55 am    Post subject: Reply with quote

Am citit și normele metodologice, dar nu sunt mențiuni referitoare la păstrarea armelor cu aer comprimat. Apar doar condițiile de păstrare a armelor letale (dulap metalic prevăzut cu 2 īncuietori și compartiment separat pentru muniție prevăzut cu un alt sistem de īnchidere).

http://idrept.ro/EmbedView.aspx?EmbedId=a4d88885-fdde-4bd2-86e6-0d9fab34c6bc
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum