Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Bine v-am gasit
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
OVI762
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Wed Jul 23, 2014 9:25 am    Post subject: Bine v-am gasit Reply with quote

Salutare tuturor pasionatilor de ac din partea unuia pasionat de alice, gloante,proiectile unice si mai nou de aer comprimat.Ovidiu,30 si ceva de ani,casatorit,vreo cativa copii(nu mai stiu cati ca nu stau intr-un loc sa-i numar)vanator cu acte jn regula de vreo 5 ani,localizat prin Campia Romanatiului de obicei,intre Craiova si Caracal.Cum sezonul de vanatoare dureaza 3 ore si 17 minute si cum nu am posibilitatea sa imi invat copii sa traga cu o arma de foc intr-un cadru legal(cel mai apropiat poligon este in Bulgaria) Crying or Very sad am ales sa cumpar o arma cu ac,atat pentru a-mi face mana in extrasezon cat si pentru a-mi invata progeniturile ce inseamna o arma si ce responsabilitati ai cand detii si folosesti asa ceva.La noi armele,chiar si cele cu ac,sunt privite ca ceva mai degraba exotic si nu este normal sa ne crestem copii cu astfel de mentalitati asa ca...curte mare si imprejmuita este,unde vreau sa amenajez aliniamentul de tragere am un mal de pamant de care ma pot folosii sa opreasca pelleturile,tinte se gasesc,nu mai am decat sa ma pun pe treaba.Prima achizitie este programata la mijlocul lunii August si va fi o Gamo cfx 5,5mm cu luneta Gamo cu magnificatie fixa,6x40 sau 6x42.Cam atat deocamdata si revin cu detalii dupa ce cumpar fieroaica.
PS
Multumesc @bogdan 187 pentru tot sprijinul acordat Wink
Back to top
View user's profile Send private message
maiden
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Jul 23, 2014 9:56 am    Post subject: Reply with quote

Bine-ai venit, şedere placuta ! Wink
Back to top
gerula
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Wed Jul 23, 2014 1:13 pm    Post subject: Reply with quote

Fii binevenit.
Daca te intereseaza, un prieten are la vanzare, ieftin 4-500 lei o Gamo Hunter 5,5mm cu luneta gamo.
WALTHER PP 10x22T

Last edited by gerula on Sat Nov 01, 2014 8:49 pm; edited 1 time in total
Back to top
OVI762
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Wed Jul 23, 2014 2:17 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru urari.Prima arma cu ac vreau neaparat sa o cumpar noua...pitic pe creier ramas de la armele de vanatoare.Pe urma,dupa ce ma prind cat de cat despre ce este vorba si cu ce se mananca,nu zic pas nici la una second-hand,mai ales ca de Hunter440 am auzit de bine.
Back to top
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Wed Jul 23, 2014 5:58 pm    Post subject: Reply with quote

Wellcome!
Bună ideea de-a amenaja un "shooting range", de-ar avea mai multă lume prin Ro astfel de mentalitate sănătoasă.
Back to top
OVI762
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Wed Jul 23, 2014 7:27 pm    Post subject: Reply with quote

Ideea de a amenaja o linie de tragere o am de mai mult,posibilitati am cu costuri foarte mici, si initial ma orientasem spre 22 lr insa stim cu totii ce s-a intamplat cu 22lr Sad AC-ul este pe moment singura metoda de a-mi educa corect copii dpdv al executarii tragerilor cu arma in conditii de siguranta,atat pentru ei cat si pentru ceilalti si,de ce sa nu recunosc,este o metoda frumoasa de a petrece o parte din timpul liber in extrasezonul de vanatoare.Am si niste motorase electrice la 220 de turatie foarte mica asa ca in curand voi avea si tinte miscatoare Wink Si daca se ia curentul mai gasim si niste boabe de porumb Twisted Evil ...pentru a efectua trageri de precizie asupra boabelor,desigur.
Back to top
moulon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Jul 24, 2014 2:46 pm    Post subject: Reply with quote

Bine ai venit. Daca esti interesat sa vezi ce poate un PCP si stai aproape de Craiova, poate te intereseaza. Mai avea un prieten un Hunter si cand a pus mana pe HW100 si a tras, a fost foarte incantat.
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
OVI762
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Thu Jul 24, 2014 4:35 pm    Post subject: Reply with quote

Salut.Cu pcp am tras in Ungaria si am idee ce le poate pielea Cool Nu prea se compara cfx-ul cu HW100 insa si vanatoarea am inceput-o cu Baikal mp27 iar acum fac trecerea la Beretta Perennia,dar,pentru moment,nu vreau sa investesc mai mult in ac.Bine,la fel am zis si despre vanatoare,o pusca si gata Laughing ...si acum imi caut Suzuki samurai ca nu imi mai ajung coclaurile.Am sentimentul ca nu peste mult timp voi ajunge si la pcp dar vreau sa las boala sa isi urmeze cursul ei firesc. Wink Mi-a placut mult pcp-ul din motive evidente insa nu am de gand deocamdata sa cheltuiesc bani pe butelie si compresor iar de pompa imi este urat plus ca iau cfx-ul mai mult ca ,,material didactic''pentru fiicele mele.Un pcp decent se apropie periculos de mult ca pret de o carabina Savage si daca este sa aleg intre glont si pellet,aleg glontul.Cu timpul insa,apare poate vreo ocazie de neratat si aterizeaza si vreun pcp in rastel alaturi de celelalte Wink
Back to top
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Thu Jul 24, 2014 6:13 pm    Post subject: Reply with quote

Pentru ce vrei să faci, e ok şi spring-ul.
Back to top
OVI762
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Thu Jul 24, 2014 7:40 pm    Post subject: Reply with quote

Ma bucur sa aud din partea unor oameni mult mai experimentati decat sunt eu in ale ac-ului ca cfx-ul este ok pentru ceea ce vreau .Am ajuns la ''solutia cfx''dupa ce am citit acest forum si nu numai din scoarta in scoarta si dupa ce am tras vreo35,40 de pellete cu aceasta arma.Stiu ca Hatsanul este la cinste printre ac-isti,in defavoarea armelor Gamo, insa greutatea armei si forta necesara armarii,forta pe care copii mei inca nu o au,m-au facut sa inclin balanta in favoarea cfx-ului.Nu vreau sa le pun arma in brate si copii doar sa traga,vreau sa-i invat toate operatiile ce se fac cu o arma:folosit-desfacut-curatat-facut la loc-pus in rastel.Pe mine nu a avut cine sa ma invete lucrurile astea fiind singurul detinator de arma letala din tot neamul si a trebuit sa ''fur''informatie de pe vanatorul.ro,caci vanatorii mei mai batrani din grupa habar nu au de asa ceva.
Back to top
bogdan187
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Fri Jul 25, 2014 12:40 pm    Post subject: Reply with quote

Bine ai venit printre noi !
Ca sa stiti si sa va purtati bine cu el Ovidiu a fost unul dintre sustinatorul topicului cu legalizarea pest control-ului cu a.c. deschis de mine pe forumul vanatorul.ro .
Ce pot sa iti urez ? :Macar vreo 30.000 de pellete trase in primul an si cat mai multe investitii in acest nou ''viciu'' Wink
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ionutz2008
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Fri Jul 25, 2014 7:53 pm    Post subject: Reply with quote

Bun venit Ovidiu, un om cu experienta la arme prinde bine tuturor, asa ca baga mare si imparte frateste cu noi aceasta pasiune sau viciu sau cum i s-o mai spune. Noi suntem cu totii aici numai pupile aici, sigur o sa avem ce invata si noi de la tine iar daca e ceva de care nu ai cunostinta si e de competenta noastra sa te ajutam, atunci din partea noastra ai tot sprijinul.
Back to top
OVI762
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Fri Jul 25, 2014 9:25 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc de urari.Intr-adevar,eu cred ca armele cu ac ar trebui sa fie permise la pest control fara restrictii ,cu respectarea unor norme de siguranta de bun simt-nu te apuci sa tragi cu pusca in autobuz ca ai vazut tu un sobolan insa pe proprietate cat si in vecinatatile ei ar fi normal sa poti nasii cateva cotofene sau ciori legal.De exemplu,marea mea pasiune sunt cainii vagabonzi Twisted Evil dar chiar cu respectarea cadrului legal poti sa ai o discutie cu organul;este de ajuns sa te vada un cretin de la ong-urile astea parazitare,sa sune la 112 si distractia poate incepe. Sunt niste legi in tara asta de te apuca durerea de cap insa,pe masura ce incepem sa ne organizam si noi sub diverse forme,sper ca lucrurile sa se mai indrepte si spre normalitate,ca de mizerii d'astea suntem satui.
Back to top
aiftimieilucian
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Jul 25, 2014 10:46 pm    Post subject: Reply with quote

Salut Ovi dc vrei o arma ac pt copii nu-ti recomand cfx, am avut, e mai grea si dezechilibrata spre in fata. Un prieten si-a cumparat secong gamo wishper igt super faina, usoara, precisa, silentioasa si usor de incarcat.
Cfx se incarca greu, e mai grea, mau mylte garnituri care se uzeaza si ca precizie: ce potiface ce cfx faci la fel de bine si cu una cu incarcare prin frangere.
La fel tot faina alt amic a cumparat de noua o gama hynter igt, f faina si aia, are pat din lemn si obrazar reglabil pe inaltime.
Bafta, tu decizi.
Back to top
marian_d
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Fri Jul 25, 2014 11:14 pm    Post subject: Reply with quote

Confirm cele spuse de Lucian. CFR Whisper IGT este ideala. Poate confirma si fiica mea... Very Happy
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum