Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

cum te pune "la zid" sistemul, printr-o lege abera

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
CristiV
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Thu Jan 23, 2014 3:20 pm    Post subject: cum te pune "la zid" sistemul, printr-o lege abera Reply with quote

Pina la data de 10.06.2013 detineam 11 "arme" neletale - preponderent cu aer comprimat, dar si de autoaparare, adica "gaze" si un Fort 17 cu bila de cauciuc - detiute legal, 3 pe permis tip B, 6 pe permis tipA si 2 pe certificat de detinator, "arme" achizitionate din 1995 pina prin 2009. Din cauza stresului de la servici (poate si a inceputului semnelor de Alzheimer), in luna iunie, am tot aminat sa vad cind imi expira permisul tipB (de detinere,port si folosire), pina cind m-am trezit in seara de 12.06.13 ca aveam permisul expirat de 2 zile; a doua zi am vorbit la AEST si mi-au zis ca e "problema mare", ca trebuie sa depun urgent cele 3 "arme" de pe permisul B la armurier, ca alfel imi intocmesc dosar penal. (permisul tip A era valabil, expira la 12.02.2014). Drept urmare, a doua zi, vineri 14.06.13, am depus Fortul in consignatie, la vinzare, la MLD Guns si inca 2 pusti cu aer comprimat (PCP) -pe care urma sa le recumpar ulterior, dupa ce imi refaceam permisul B.
Astazi, dupa cca. 7 luni, cind situatia financiara mi s-a mai imbunatatit si fortat de data de expirare a permisului tip A, de colectionar, m-am dus la AEST sa ma interesez daca trebuie sa-mi fac cerere pentru permis B (pentru recuperarea celor 2PCP) si cerere de viza pentru permisul A care expira peste 2 saptamini.
Ce am aflat "acushiica"... : ca am un dosar in lucru (nu stiu daca pentru contraventie - oricum nu penal, pt. ca am reusit sa instrainez "armele" de pe permisul expirat in termen sub 10 zile - peste 10 zile "eram penal") si ca urmeaza sa mi se suspende dreptul DE DETINERE de orice fel de arma pe o perioada de 2 ANI (deci inclusiv cele de pe permisul A, valabil); ca atare, sint obligat, dupa ce apare instiintarea, sa instrainez toate "armele" pe care le detin.
Tind sa-mi dau "puscocele" la casare, sa scap de relatia asta nenorocita cu "sistemul", sistem care schimba de cite ori vrea legea, lege pe care o aplica retroactiv de cele mai multe ori.
TOTUSI inafara de faptul ca am investi destul de multi bani - pt. posibilitatile mele- precum si multa pasiune, ce ma sfatuiti sa fac in continuare? (la 56 de ani, nu prea mai imi vine sa ma tirasc prin tribunale si sa "chiulesc" de la servici - am si eu niste responsabilitati fata de altii).
O solutie mai simpla cred ca ar fi sa le donez sau sa le vind la preturi modice la prieteni care pot obtine autorizatie de cumparare in timp util (cca.10 zile)
cds
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Jan 23, 2014 6:33 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ce scrii,citez" (poate si a inceputului semnelor de Alzheimer)" este adevarat,parerea mea e sa le vinzi si sa iti cauti de sanatate fiindca sistemul e defect ,vei da cu subsemnatul pe la criminalistica iar asta nu e bine pt. sanatatea ta.
Iti doresc sa poti rezolva cat mai usor insa te va obosi asteptarea fiindca sistemul se misca foarte incet si cred ca totul se va rezuma la o decizie judecatoreasca.
Nu sint o papusica mica pe baza de arc
Vreti sa faceti ceva pentru mine?
Faceti infarct!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
CristiV
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Thu Jan 23, 2014 8:01 pm    Post subject: Reply with quote

" Daca ce scrii,citez" (poate si a inceputului semnelor de Alzheimer)....."

Am exagerat putin; adevarul este ca am atitea pe cap, ca uneori imi propun ceva si seara imi dau seama ca am uitat sa fac cite ceva din ce mi-am propus. Poate ar trebui sa incep sa-mi notez, cum fac unii colegi mai tineri cu 10 ani.
O parte din cele la care trebuie sa renunt(pozele sint din perioade diferite):

obaku
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Thu Jan 23, 2014 11:17 pm    Post subject: Reply with quote

@cristiv, atat timp cit in Romania, criteriile de performanta ale activitatii organelor de control, si nu ma refer aici strict doar la politisti, sunt reprezentate de numarul dosarelor penale intocmite ,sau ale amenzilor contraventionale aplicate, fii sigur ca esti o potentiala "prada" , asa ca, cel mai bine ar fi sa-ti folosesti posibilitatile materiale " sponsorizand "vreun avocat sau macar un jurist acolo, ca e plin "plaiul mioritic" de oportunisti de acest gen, ca de , doar ei propun si amendeaza legile in senat si parlament.... Pai cind a vazut ochiul vigilent al organului ce arsenal ai reusit sa aduni intr-o viata de om, ce si-a zis : pe el , pe armele lui !!!
Back to top
View user's profile Send private message
tatuatu1971
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Jan 24, 2014 12:22 am    Post subject: raspuns Reply with quote

da ce arsenal ,ca daca vede vreun coleg din state sau de orunde din lumea asta o sa zica ca sint luate de la vreun muzeu.fratilor daca pentru 3,4 arme de aer comprimat se face atita tantam atunci aia in afara care nu le mai stiu numarul trebuie bagati 100 de ani la puscarie dupa legile de rahat din romania.orcum mult respect pentru colegu ca a reusit in tara asta comunista sa aiba atitea arme.
CristiV
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Fri Jan 24, 2014 12:38 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru aprecieri; in pozele postate, sint cam jumatate din "armele" la care sint obligat sa renunt. Doua PCP sint depuse la armurier, iar Fortul17 l-am vindut.
http://www.clubairguns.ro/forum/viewtopic.php?p=45155&highlight=#45155
http://www.clubairguns.ro/forum/viewtopic.php?p=44973&highlight=#44973
http://www.clubairguns.ro/forum/viewtopic.php?p=44992&highlight=#44992

Inca 2 poze de acum 5 ani (nu aveam inca Fort 17 pe atunci) in care se pot recunoaste 2 din armele deja prezentate (revolverul Cuno Melcher cu cartuse AC brocock si pistolul IJ 78 (Makarov ucrainean):

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum