Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

salutare
Goto page Previous  1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Alex_Nicolin
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Sep 18, 2013 10:26 pm    Post subject: PCP Reply with quote

Avea cineva chiar un AT44 la mana a doua de vanzare, insa era tocmai la Iasi. Ar mai fi optiunea sa iti comanzi de la unul din magazinele bulgaresti unul nou. http://arms.bg livreaza arme in Romania, si iti dau si factura proforma, necesara inscrierii armei la politie, insa plata trebuie facuta in avans, prin virament in cont. Am vrut si eu sa comand la ei, insa s-a intarziat mult cu autorizatia, se apropia data introducerii accizei, si nu am vrut sa risc, asa ca am renuntat. La MLD aduc arme o data sau de doua ori pe an, pentru ca procedura legala de import e anevoioasa, si costurile pentru fiecare transport sunt foarte mari, pentru ca sunt doar anumite firme autorizate pentru transport de arme. In consecinta nu cred ca vor aduce prea curand. Am discutat cu ei cam acum o luna, si spuneau ca au facut deja o comanda, insa nu stiu exact ce contine. Poti eventual sa-i suni sau sa le scrii si sa-i intrebi daca au si AT44 in comanda curenta. Insa problema e ca s-a introdus noua acciza, si unul nou va costa cam cu 200-250 RON mai mult decat pretul afisat anul trecut, probabil undeva pe la 1800-1900 RON. In consecinta, cea mai avantajoasa optiune ar putea fi sa astepti, si sa vezi daca iese ceva interesant la vanzare. Acum depinde si in ce stadiu esti cu autorizatia, si cat mai poti sa astepti.

Hatsan BT65 SB-W 5.5 mm | Altaros regulator | Weihrauch sound moderator | Leapers 4-16x50 Full Size AO (SCP-416AOMDLTS) scope
Hatsan AT-P1 4.5 mm
Hatsan hand pump
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Pyf73
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Thu Sep 19, 2013 8:44 am    Post subject: Reply with quote

Zilele trecute am fost pe la MLD, intradevar, acuma nu mai au pe stoc decat BT65, dar urmeaza sa aduca arme. Din pacate, am inteles ca AT44-10 vor aduce doar in varianta lunga.
Spuneai ca dispui de un buget de 1400 ron, iar la MLD, arma si pompa te ajung 2.200 ron ( daca ai lua AT44 scurt ).
Pe langa arma si pompa, ti-ar mai trebui si o luneta, prinderi pt. luneta, amortizor, eventual si husa.
Eu am vorbit cu posesorul armei de care ti-am spus mai sus (are AT44-10, pompa, luneta) si mi se pare o achizitie foarte buna, iar arma e din 09.2011. Si nici nu depasesti cu foarte mult bugetul tau Wink
Eu sunt nou pe forum, dar din luna mai studiez netul si forumul, de asta am indraznit sa iti dau un sfat. Decizia este a ta...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
jules
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Thu Sep 19, 2013 4:56 pm    Post subject: Reply with quote

referitor la acciza se pare ca putem sta linistiti, taxa nu face referire la armele noastre. Cel putin asa mi-au zis cei de la Arrow.
danyel100
Visitor
Visitor

PostPosted: Thu Sep 19, 2013 9:22 pm    Post subject: Reply with quote

Salut. Ma gandeam la varianta sa imi comand de la vecinii Bulgari dar dupa ce am citit despre experienta neplacuta a lui Humjoe [url] http://www.clubairguns.ro/forum/viewtopic.php?t=4672&postdays=0&postorder=asc&highlight=avocat&start=150 mi-a cam pierit cheful de a face comenzi de peste granita. Plus ca o sa imi pierd serviciul daca ma aleg cu un dosar penal.[/url]
Back to top
View user's profile Send private message
danyel100
Visitor
Visitor

PostPosted: Thu Sep 19, 2013 9:42 pm    Post subject: Reply with quote

Luni imi depun dosarul la AEST si ma gandeam sa intreb despre posibilitatea de-a comanda un Ac de la Bulgari. Voi ce parere aveti are rost sau nu sa pun aceasta intrebare?
Back to top
Alex_Nicolin
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Thu Sep 19, 2013 10:49 pm    Post subject: Comanda din strainatate Reply with quote

danyel100 wrote:
Luni imi depun dosarul la AEST si ma gandeam sa intreb despre posibilitatea de-a comanda un Ac de la Bulgari. Voi ce parere aveti are rost sau nu sa pun aceasta intrebare?

Nu ar trebui sa existe o problema cu comanda din Bulgaria sau din alta tara atata timp cat vanzatorul trimite impreuna cu arma factura proforma, pe care se specifica ca viteza maxima a armei e 220 m/s, limita legala din Romania. Dupa ce o primesti te duci cu factura si cu autorizatia eliberata de AESP in termenul legal de 3 zile si iti inregistrezi arma. Nu toate magazinele livreaza in RO. De exemplu cei de la http://pushka.eu ( http://air-rifles.eu - acelasi site dar se pot cumpara cu PayPal) specifica clar ca nu livreaza arme. Insa cei de la http://arms.bg sau de la alte magazine din strainatate livreaza fara probleme. Costul livrarii din Bulgaria e cateva zeci de euro. Per total, daca modelul poate fi gasit si in Romania nu prea merita, deoarece castigi cel mult diferenta de TVA, dar pierzi pe costurile de livrare, mai daca e o arma ieftina, cum vrei tu. In plus, la armele cumparate din strainatate nu ai garantie, in timp ce MLD si magazinele partenere iti ofera garantie 2 ani de exemplu. Cat despre eliberarea autorizatiei, nu stiu cat dureaza in Timisoara insa la Bucuresti dureaza 2-3 luni sau chiar mai mult, cum s-a intamplat la mine. Termenul legal e de 45 de zile pentru prima autorizatie, pe baza careia se face si permisul de tip B, iar pentru celelalte, 30 de zile.

Hatsan BT65 SB-W 5.5 mm | Altaros regulator | Weihrauch sound moderator | Leapers 4-16x50 Full Size AO (SCP-416AOMDLTS) scope
Hatsan AT-P1 4.5 mm
Hatsan hand pump
Back to top
jules
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Sep 20, 2013 7:44 am    Post subject: Reply with quote

In cazul armelor din alta tara expresia "vino si ia" suna mai bine decat "trimite-mi prin curier" din motive discutate anterior pe forum.
Se poate trezi un domn politist ca vrea mai multe detalii despre cum ai primit arma, daca cel ce a transportat-o avea autorizatie de transport arme, etc.
In plus mai sunt si cele mentionate de colegul @Alex_Nicolin.

Ca o concluzie, decizia iti apartine.
uite si un site http://sportwaffen-schneider.de/
danyel100
Visitor
Visitor

PostPosted: Sun Sep 29, 2013 12:24 pm    Post subject: Reply with quote

Am depus joi dosarul la AEST si am discutat despre aducerea unei arme din Bulgaria este posibil dar m-au sfatuit sa nu ma complic pt k tre sa platesc si acciza de 100% si ma gandeam astazi sa achizitionez un Ac spring si as vrea sa imi faceti recomandari Hatsan sau Gamo? sunt interesat de cele mai puternice modele de la Hatsan si de la Gamo in cal 5.5, bugetul a mai crescut putin si se apropie de 2000 RON...eu ma gandeam la urmatoarele modele: hatsan -Dominator 200w
-155 Tropedo
gamo -Hunter 1250
-Hunter Extreme
-varmint hunter HP
-Socom Extreme
Back to top
Alex_Nicolin
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Sep 29, 2013 2:17 pm    Post subject: Acciza Reply with quote

Acciza de 100% s-a scos de la <b>1 ianuarie 2010</b>, adica de acum <b>aproape 4 ani</b> (vezi discutia de aici: http://www.arw.ro/forum/viewtopic.php?f=7&t=1972) In ce an traiesc militienii astia? In prezent se platesc accize dupa cum urmeaza:

Quote:
<i><b><u>Accize</u></b>

Arme de vânătoare şi arme de uz personal, <b>altele decât cele de uz militar sau de uz sportiv</b>:
- cu valoare unitară până la 500 euro, inclusiv – 50 euro/buc;
- cu valoare unitară între 501 euro – 2.000 euro – 150 euro/buc;
- cu valoare unitară între 2.001 euro – 3.000 euro – 400 euro/buc;
- cu valoare unitară între 3.001 euro – 4.000 euro – 700 euro/buc;
- cu valoare unitară între 4.001 euro – 5.000 euro – 900 euro/buc;
- cu valoare unitară între 5.001 euro – 6.000 euro – 1.100 euro/buc;
- cu valoare unitară peste 6.001 euro – 1.500 euro/buc.</i>

sursa: http://codfiscal.net/37383/og-162013-modificarea-si-completarea-codului-fiscal-si-reglementarea-unor-masuri-fiscal-bugetare

In plus, nici nu sunt foarte sigur ca acciza se percepe si pentru armele cu aer comprimat, care sunt destinate tirului sportiv (vezi exprimarea din lege). Eu nu am vrut sa risc si am cumparat a doua arma cu cateva zile inainte de introducerea noii accize, asa ca nu stiu daca se percepe sau nu. Adica, in cel mai rau caz platesti 50 EUR (~220 RON) acciza pentru o arma AC care costa sub 2200 RON, si in niciun caz 100% cum ziceau cei de la politie. Asta se intampla indiferent daca cumperi din Romania, sau din Bulgaria pentru ca acciza e o taxa specifica Romaniei. Daca cumperi din afara, platesti la vama. In cel mai bun caz nu platesti nimic. Aici ramane de vazut, si cred ca cel mai bine e sa intrebi la un magazin de arme cum stau lucrurile cu acciza respectiva. Ei trebuie sa stie cel mai bine. Daca ai deja 2000 RON te poti gandi linistit la o pusca PCP. La banii astia si eventual foarte putin in plus poti lua la mana a doua fara probleme un PCP cu pompa, luneta, eventual si husa de la cineva care vrea sa vanda.

Hatsan AT-P1 4.5 mm
Hatsan hand pump
Back to top
danyel100
Visitor
Visitor

PostPosted: Sun Sep 29, 2013 3:51 pm    Post subject: Reply with quote

multumesc Alex ca m-ai lamurit cum sta treaba cu accizele.
am tot cautat un pcp la vanzare si nu am gasit decat unul cel al lui Sniper _Paf insa nu am reust sa dau de el..
Alex te rog daca se poate fa-mi o comparatie intre armele enumerate de mine in postul anterior. cu respect Daniel
Back to top
Alex_Nicolin
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Sep 29, 2013 9:00 pm    Post subject: Cumpare? Reply with quote

De unde cumperi armele respective? Unele din ele sunt disponibile doar in USA, datorita puterii/vitezei (Hunter Extreme). Doar GAMO 1250 am vazut la Arrow, dar nu stiu daca e in stoc. Altele se gasesc in EU nu sunt disponibile in RO (Varmint HP). Din punctul meu de vedere toate GAMO-urile sunt cam la fel. Cat despre Hatsan, niciunul din modelele respective nu sunt in stoc. In plus, nici autorizatia nu iese de azi pe maine. Asa ca mai bine astepti cu rabdare raspunsul, ca autorizatia aia tine 3 luni, dupa ce iese. Poate mai apare ceva. Eu te-as sfatui totusi sa iei PCP. La 2000 RON nici nu are rost sa discuti. Asteapta raspunsul, daca nu, poate mai iese ceva in urmatoarele ~4 luni.

Hatsan AT-P1 4.5 mm
Hatsan hand pump
Back to top
danyel100
Visitor
Visitor

PostPosted: Sun Sep 29, 2013 10:34 pm    Post subject: Reply with quote

e greu sa astept 4 luni dar mai bn astept decat dupa 4 luni sa apara vreun pcp si sa regret alegerea facuta cu un spring..
Back to top
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Tue Oct 01, 2013 8:59 am    Post subject: Reply with quote

Sigur mai apar oferte, nu te grăbi, eu am stat vreun an până am găsit BSA-ul "la ofertă" şi sunt foarte mulţumit de achiziţie. Aş merge până la prelungirea autorizaţiei decât să iei un a.c. şi după câteva luni să-l vinzi în pierdere. Cool
Back to top
obaku
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Tue Oct 01, 2013 8:22 pm    Post subject: Reply with quote

Tevez wrote:
Sigur mai apar oferte, nu te grăbi, eu am stat vreun an până am găsit BSA-ul "la ofertă" şi sunt foarte mulţumit de achiziţie. Aş merge până la prelungirea autorizaţiei decât să iei un a.c. şi după câteva luni să-l vinzi în pierdere. Cool

Poate apare vreun Matador, daca baiatul e hotarat pe ceva " serios"... Cool
Back to top
bebtm
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Oct 02, 2013 8:07 pm    Post subject: Reply with quote

obaku wrote:
Tevez wrote:

Poate apare vreun Matador, daca baiatul e hotarat pe ceva " serios"... Cool

"Dispun de un buget de 1400 RON si pentru un PCP nu cred ca imi ajung si de pompa si deaia ma gandeam la un spring"

Pai daca s-ar vinde vreun Matador la banii astia cred ca ar fi bataie pe el. Exista un R2.5 de vanzare pe forum http://www.clubairguns.ro/forum/viewtopic.php?t=4710 si nu se prea inghesuie lumea la el, de ce sa luam o arma buna si scumpa cand putem lua una mediocra si ieftina?, cam asta ar fi conceptia pe la noi.
Luneta: Leupold 3.5-10x50
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum