Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

salutare
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
danyel100
Visitor
Visitor

PostPosted: Sat Sep 14, 2013 11:13 pm    Post subject: salutare Reply with quote

de ceva vreme ma tot gandesc sa achizitionez o arma cu aer comprimat dar imi este greu in a ma decide si ma gandeam sa cer un sfat cunoscatorilor de pe acest forum.
Am discutat cu 2 armurieri si unul mi-a recomandat gamo whisper igt si celalalt mi-a recomandat gamo cfx royal ambele in cal 5.5 dar eu ma gandesc din cate am vazut pe internet sa achizitionez un hatsan torpedo 155 tot in cal 5.5.
astept parerile d-voastra! ma intereseaza puterea armei si nu in ultimul rand precizia. multumesc anticipat
Back to top
View user's profile Send private message
sandu_race
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Mon Sep 16, 2013 6:28 pm    Post subject: Reply with quote

Bine ai venit ! Citeste !!!! Citeste mult pe forum !! Dupa ceva lectura o sa iti schimbi orientarile ( in materie de arma Very Happy ) , o sa iti dai seama ca un pcp e muuult mai ok decat un spring sau igt , si bineinteles ca toti am fost interesati la inceput de putere , precizie , aspect , eu deja ma vedeam mare lunetist Laughing si la fel ca tine cautam ceva sa se incadreze in buget , pana la urma am urmat sfaturile celor mai vechi in domeniu si am luat un pcp , acum au tot aparut modele si modele , pretul nu mai e asa de ridicat si poti vedea ceva arme la colegii de pe forum , cu siguranta iti vor da sfaturi folositoare mai ales cei care chiar stiu cu ce se mananca AC-ul . Spor la rasfoit posturi si bafta la achizitie !! Cu respect !
Alex_Nicolin
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Mon Sep 16, 2013 9:22 pm    Post subject: PCP Reply with quote

Da, si eu sunt de parere ca daca ai niste bani, mai bine tii de ei, mai strangi si-ti iei direct PCP. Si eu intentionam la inceput sa-mi iau un spring ieftin, la mana a doua, dupa care am vrut unul gas ram/IGT/Vortex, si mi-am dat seama ca daca l-as lua nou, m-ar costa 1000 RON, iar luneta care ar rezista ar costa si aceea inca 500 RON. In plus, fiindca spring-urile puternice zdruncina serios luneta, nici nu as fi fost sigur ca tine, deci era probabil sa trebuiasca inlocuita dupa niste sute de alice trase - alti bani, alta distractie. Si pe masura ce asteptam dupa autorizatie, pentru ca la prima a durat 2 luni, mi-am dat seama ca daca mai pun un ban, imi iau direct PCP la mana a doua. Si pana la urma mi-am luat, si sunt foarte multumit de el. Si la pistol a fost cam aceeasi poveste, doar ca a durat 3 luni Wink

Hatsan BT65 SB-W 5.5 mm | Altaros regulator | Weihrauch sound moderator | Leapers 4-16x50 Full Size AO (SCP-416AOMDLTS) scope
Hatsan AT-P1 4.5 mm
Hatsan hand pump
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
danyel100
Visitor
Visitor

PostPosted: Mon Sep 16, 2013 10:43 pm    Post subject: Reply with quote

Va multumesc frumos pentru sfaturile primite, dar totusi o comparatie intre armele spring de care spuneam daca se poate. Cu respect Dany!
Back to top
Alex_Nicolin
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Tue Sep 17, 2013 2:46 am    Post subject: Depinde ce vrei Reply with quote

Armele GAMO sunt destul de bune, insa au cam multe componente de ZAMAK si plastic la mecanism, mai ales la modelele noi, care nu stiu cat de bine rezista in timp. De asemenea, ca putere, cam toate sunt limitate la 24J (pelet de 5.5 mm 0.95 g la 220 m/s). Sunt deci in limitele legale din RO, iar in realitate mult mai anemice de-atat, mai ales daca arcul e mai uzat. CFX are teava fixa, iar la Whisper e basculanta. Se spune ca armele cu teava fixa sunt mai precise, insa asta depinde de multe lucruri. La <i>spring</i>-uri precizia e in general afectata de vibratiile arcului, si de schimbarea centrului de masa ca urmare a deplasarii pistonului, care face arma sa oscileze chiar inainte de iesirea peletului de pe teava. Chiar daca teava e mobila, si sta totusi bine inchisa, precizia nu are de suferit fata de o arma cu teava fixa. Deci nu cred ca are rost sa faci mare caz pentru o teava fixa - daca e bine, daca nu, iarasi bine.

Aceeasi observatie si pentru Hatsan Torpedo 155 - nu are un mare avantaj fata de 125/135, care au teava mobila. Aceasta in plus e si o arma foarte scumpa pentru un <i>spring</i>, iar daca ai bani de ea, chiar nu are rost sa te mai gandesti la <i>spring</i>. Hatsan sunt mai puternice, dar au si recul mai violent fata de GAMO, care afecteaza destul de rau lunetele - cunosc oameni care au "demolat" cateva inainte sa gaseasca una sa tina, mai ales ca solicitarile sunt atipice - componenta cea mai violenta a reculului spre fata, spre deosebire de armele cu glont, si s-ar putea ca lunetele pentru arme cu glont de calibru mic (cum recomanda unii) sa nu tina nici ele prea bine. Hatsan comparativ GAMO sunt si mai grele, pentru ca absolut totul in interior e otel. Sunt construite ca un tanc.

Gas ram/IGT/Vortex (aceeasi Marie, cu alta palarie, in functie de marca) nu te ajuta prea mult. Reculul o sa fie doar ceva mai slab, si mai ascutit, fara armonici, iar vitezele obtinute tot pe acolo. In plus, daca se strica, costa mult sa-l schimbi, spre deosebire de un arc, care e cateva zeci de RON. Asa ca daca cineva cere foarte mult pe o arma care are asa ceva, zi-i pas, pentru ca nu merita. Oricare din modelele mentionate de tine e bun, daca il iei la mana a doua, pana in 700-800 RON. Noi nu prea are rost sa le iei, pentru ca se devalorizeaza foarte mult, si o sa plangi dupa banii dati mai tarziu, cand vei vrea sa-ti iei ceva mai bun, sau pur si simplu te vei plictisi de ea, si vei vedea ca iti iei mult mai putin decat ai dat pe ea. Poti cauta aici pe forum, sau chiar pe site-urile de mica publicitate. Calibrul 5.5 mm e un compromis bun, pentru ca ofera o putere destul de mare la viteza legala, asa ce e intr-adevar cel mai indicat.

Hatsan BT65 SB-W 5.5 mm | Altaros regulator | Weihrauch sound moderator | Leapers 4-16x50 Full Size AO (SCP-416AOMDLTS) scope
Hatsan AT-P1 4.5 mm
Hatsan hand pump
Back to top
danyel100
Visitor
Visitor

PostPosted: Tue Sep 17, 2013 8:31 pm    Post subject: Reply with quote

Alex_Nicolin iti multumesc mult pentru raspunsurile primite.
Dispun de un buget de 1400 RON si pentru un PCP nu cred ca imi ajung si de pompa si deaia ma gandeam la un spring Smile
Back to top
ionutz2008
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Tue Sep 17, 2013 9:03 pm    Post subject: Reply with quote

parca mai erau ceva pcp-uri sh la vanzare pe aici. NU TE GRABI. un pcp la mana a doua e mai bun decat un spring nou insa daca vrei nou, fa un sacrificiu si mai strange ceva banuti . daca mai amani putin nu pierzi nimic dar daca te grabesti s-ar putea sa faci o alegere gresita si cand o sa vrei pcp, o sa realizezi ca ai avut bani dar i-ai dat pe spring.
Succes.
Back to top
ionutz2008
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Tue Sep 17, 2013 9:03 pm    Post subject: Reply with quote

parca mai erau ceva pcp-uri sh la vanzare pe aici. NU TE GRABI. un pcp la mana a doua e mai bun decat un spring nou insa daca vrei nou, fa un sacrificiu si mai strange ceva banuti . daca mai amani putin nu pierzi nimic dar daca te grabesti s-ar putea sa faci o alegere gresita si cand o sa vrei pcp, o sa realizezi ca ai avut bani dar i-ai dat pe spring.
Succes.
Back to top
Pyf73
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Wed Sep 18, 2013 8:43 am    Post subject: Salutare ! Reply with quote

Salut !
Uite aici o arma buna, PCP, nu e cu mult peste bugetul tau. Ia legatura cu omul...poate te mai asteapta, sa poti strange toti banii.
http://clubairguns.ro/forum/viewtopic.php?t=4810
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ionutz2008
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Wed Sep 18, 2013 4:15 pm    Post subject: Reply with quote

cer scuze pt off topic, nu stiu de ce imi apare aceeasi postare de doua ori pt ca eu am postat o singura data, iar asta mi s-a mai intamplat de cateva ori si mi se pare enervant. poate vreun admin ma poate lumina.
multumesc.
Back to top
ionutz2008
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Wed Sep 18, 2013 4:16 pm    Post subject: Reply with quote

cer scuze pt off topic, nu stiu de ce imi apare aceeasi postare de doua ori pt ca eu am postat o singura data, iar asta mi s-a mai intamplat de cateva ori si mi se pare enervant. poate vreun admin ma poate lumina.
multumesc.
Back to top
Pyf73
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Wed Sep 18, 2013 5:46 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu care credeam ca faci colectie de post-uri... Smile) (glumesc)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
danyel100
Visitor
Visitor

PostPosted: Wed Sep 18, 2013 8:22 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru indrumare, dar din cate stiu eu acest model hatsa at 44w 10 e in doua variantecel cu teava de 490 mm si cel long 590 mm, ma gandeam sa achizitionez de la mld guns cel in varianta scurta imi permit sa il iau + pompa..acum as vrea sa imi spuneti avantaje si dezavantaje avand in vedere ca are teava mai scurta cu 10 cm..
Back to top
Alex_Nicolin
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Sep 18, 2013 9:08 pm    Post subject: Teava Reply with quote

Teava mai scurta da o viteza ceva mai scazuta alicei, la acelasi volum de aer eliberat din butelie. Diferenta nu e insa una foarte mare. Pierzi 25-30 m/s din viteza, si cam 15-20% din energia cinetica, ceea ce nu e foarte mult. http://www.hatsan.com.tr/en_at44_s_10.html

Din cate am vazut cand am fost acolo, MLD nu mai are decat Galatian si BT65 in stoc. Insa ei lasa pe site si armele pe care le-au avut odata la vanzare, dar nu le mai au. La toate modelele de AT44 de pe site scrie stoc 0. http://arme.mldguns.ro/arme_cu_aer_comprimat-c123.html

Hatsan AT-P1 4.5 mm
Hatsan hand pump
Back to top
danyel100
Visitor
Visitor

PostPosted: Wed Sep 18, 2013 9:34 pm    Post subject: Reply with quote

Alex multumesc pt raspuns.
Si daca cei de la Mld nu mai au pe stoc de unde as mai putea achizitiona pcp nou?
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum