Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Salut. Unul nou cu 'boala'
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Wed Feb 20, 2013 5:42 pm    Post subject: Reply with quote

jules wrote:
Parerea mea este ca doar un naiv ar putea crede ca "ceva" trece neobservat.
Nici chiar vestitele "clanuri" de interlopi nu fac "ceva" fara ca "cineva" sa stie.
Daca totul se pastreaza in parametrii si sistemul "early warning" nu e deranjat, atunci nimeni nu are de ce sa considere ca este urmarit.

.. la testul psihologic a existat o intrebare de genul "te simti urmarit" si am impresia ca unii dintre noi au raspuns cu nu, nefiind tocmai convinsi
Very Happy
P.S. salut cititorii cu "ochii albastri" Laughing

NU are legatura cu cititorii cu "ochi albastri" despre care mentionezi tu,ei au treburi mult mai importante,n-au ei treaba cu un forum de pasionati de ac-uri.Are legatura cu niste zvonisti care sunt platiti sa bage frica in oameni pentru a ne privi pe noi ca fiind niste teroristi cand de fapt suntem poate mult mai onesti si mai cinstiti unii dintre noi decat majoritatea.Acesti indivizi polueaza si acest forum din pacate si sunt platiti fie de lumea interlopa,careia binenteles ca nu-i convine ca oamenii cinstiti sa aiba arme pentru ca in tara asta doar hotii trebuie sa fie bogati si sa aiba arme,fie sunt platiti de "nenea Garcea" care la fel nu are nici un interes ca oamenii cinstiti sa aiba arme pentru ca asa ar disparea infractionalitatea si multi dintre ai lui ar fi disponibilizati si si-ar pierde locul de munca caldut si bine platit.Si cu parere de rau pot spune ca in multe orase din RO lumea interlopa are propriul ei "Garcea" ceea ce complica si mai mult situatia si face ca lucrurile sa fie din rau in mai rau pentru oamenii cinstiti care inca n-au plecat din aceasta tara a hotiei,rusinii si lipsei de onoare.
Sharp
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 8:09 pm    Post subject: Reply with quote

hunjoe wrote:
Este o mica confuzie in ceea ce priveste tipul armei.
- Hatsan AT44-10 long 6.35.
Acesta este tipul de arma.
Inca este liniste, astept un semn, ori de la ei, ori o citatie, ceva.

Salut hunjoe, ai primit ceva?
Cattalin
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 8:13 pm    Post subject: Reply with quote

Doamne ... ce le poate debita mintea unora.
Interlopi, organizatii secrete, conspiratii, manipulari, interese obscure. Cred ca am gresit forumul, o fi ala de la Spitalul 9 sau veselii de la 9 au dat de net.
Mai dati pe la exorcist fratilor daca medicul a zis pas.
jonny_bravo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 8:49 pm    Post subject: Reply with quote

snipere...zi drept,ce ai baut azi?
ori ai lasat calc deschis pe forum si a scapat pisica la tastatura,ca altfel nu se explica....zau asa!
sau poate ca ai dreptate,mai stii.....da ceva nume sa stim si noi cu cine avem onoarea.
1. argusz (pe el il banuiam de ceva vreme...)
2.tevez (l-am cunoscut personal,nu exista niciun dubiu)
3.jonny_bravo (a fost racolat recent de punctul 2)
....mai sunt multi?
Back to top
View user's profile Send private message
Cattalin
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 9:17 pm    Post subject: Reply with quote

Cica sunt implicate si CIA si MOSAD. Prin manipulari si alte tehnici specifice intretinute in mare taina aici pe sait vor sa submineze capacitatea de inarmare a tarii. Pentru ca, nu-i asa, noi, acesti cruciati ai AC-ului ne simtim clatinate baricadele de pe care veghem la integritatea si bunul mers al tarii. Eu zic ca cei mai brezi dintre noi, in frunte cu antetastatorul sa ne inrolam in serviciile de contraspionaj si securitate ale forumului, sa luptam cu vitejie impotriva inamicului nevazut.
hunjoe
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Thu Mar 28, 2013 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

Inca nu am "primit nimic".
O 'voce' mi-a spus ca dosarul este la procuratura. Deci, astept o citatie.
Back to top
jonny_bravo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Thu Mar 28, 2013 2:44 pm    Post subject: Reply with quote

daca e la procuratura te poti duce sa-l citesti cap coada,e dreptul tau.
chiar ar fi bine sa ai o discutie cu procurorul...hai bafta!
Back to top
Cattalin
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Mar 28, 2013 6:01 pm    Post subject: Reply with quote

jonny_bravo wrote:

Sa moooori tu ?!
Eu zic sa nu dai sfaturi aiurea daca nu te pricepi.
Ma refer la studiatul ,,cap coada".

As recomanda ca atunci cand nu suntem 100 %o siguri de sfatul pe care il dam sa folosim neaparat sintagma ,,eu cred ...".
misii
Visitor
Visitor

PostPosted: Thu Mar 28, 2013 8:14 pm    Post subject: Reply with quote

eu mi-am luat arma aprozimativ la o luna dupa hunjoe, tot arme si muniti ures, cand am ajuns la ei si au vazut HATSAN, si-au pus mana in cap si "sper ca nu ie din bulgaria, ca nu de mult am confiscat una si dosar penal" cred ca era vb de hunjoe, si pe mine mau tinut mai mult ca nu avem viteza trecuta nicaieri pina a cerut un fax la armurier, care a cerut la MDL si a trimis inapoi, dar cei din MS sunf foarte severi asa ca Muresenilor nu mai cumparati de afara
Back to top
jonny_bravo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Thu Mar 28, 2013 8:43 pm    Post subject: Reply with quote

Cattalin wrote:
jonny_bravo wrote:

Sa moooori tu ?!
Eu zic sa nu dai sfaturi aiurea daca nu te pricepi.
Ma refer la studiatul ,,cap coada".

As recomanda ca atunci cand nu suntem 100 %o siguri de sfatul pe care il dam sa folosim neaparat sintagma ,,eu cred ...".

auzi bai nene....tu esti cam gica contra si faci afirmatii dupa ureche! taci in plm daca nu-ti cunosti drepturile!!!!
afla ca ai dreptul sa-ti studiezi dosaru si daca doresti,poti face cerere sa ti-se faca copie la fila 1,2,3,9 dupa caz
altadata studiaza legea si nu mai manca rahat...te cam crezi buricul pamantului si degeaba porti uniforma statului ca tot varza esti!!!
personal am avut cateva dosare penale pe care le-am consultat in biroul procurorului de caz...chiar daca stiam ca solutia va fi NUP. si asta fara sa fiu asistat de avocat sau pile si relatii.

Last edited by jonny_bravo on Thu Mar 28, 2013 8:56 pm; edited 1 time in total
Back to top
jonny_bravo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Thu Mar 28, 2013 8:50 pm    Post subject: Reply with quote

”(1) Avocatul are dreptul de a solicita consultarea dosarului pe tot parcursul procesului penal. Acest drept nu poate fi exercitat, nici restrans in mod abuziv.
(2) Consultarea dosarului presupune dreptul de a studia actele acestuia, dreptul de a nota date sau informatii din dosar, precum si de a obtine fotocopii pe cheltuiala clientului.
(3) In cursul urmaririi penale, procurorul stabileste data si durata consultarii intr-un termen rezonabil. Acest drept poate fi delegat organului de urmarire penala.
(4) In cursul urmaririi penale, procurorul poate restrictiona motivat consultarea dosarului de catre suspect, inculpat sau avocat, pe o perioada de cel mult 15 zile, daca prin aceasta s-ar putea aduce atingere bunei desfasurari a urmaririi penale.
(5) In cursul urmaririi penale, avocatul are obligatia de a pastra confidentialitatea sau secretul datelor si actelor de care a luat cunostinta cu ocazia consultarii dosarului.
(6) In toate cazurile, avocatului nu-i poate fi restrictionat dreptul de a consulta declaratiile partii sau ale subiectului procesual principal pe care il asista sau il reprezinta.
(7) In vederea pregatirii apararii, avocatul inculpatului are dreptul de a lua cunostinta de intreg materialul dosarului de urmarire penala in procedurile desfasurate in fata judecatorului de drepturi si libertati privind masurile privative sau restrictive de drepturi, la care avocatul participa.”
Back to top
jonny_bravo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Thu Mar 28, 2013 8:53 pm    Post subject: Reply with quote

Conf. univ. dr. Mircea I. Damaschin, prorector al Universității “Nicolae Titulescu” din București și avocat în Baroul București, a publicat în revista Dreptul nr. 1/2013 articolul Consultarea dosarului în cursul urmăririi penale, de la o soluționare neuniformă în condițiile actualului Cod de procedură penală la o reglementare expresă în noul Cod de procedură penală.

În prezentul articol, autorul analizează o instituție subsecventă dreptului la apărare, și anume dreptul la consultarea dosarului penal, atât din perspectiva dreptului românesc, cât și din perspectivele unor sisteme legislative europene (Germania, Italia, Spania, Franța, Cehia).

Dacă pentru faza de judecată consultarea dosarului de către persoanele interesate nu prezintă o problemă, accesul părților la actele dosarului fiind asigurat fără restricții, nu același lucru se poate afirma despre posibilitatea de a consulta dosarul în cursul fazei de urmărire penală, actualul Cod de procedură penală, nu reglementează în mod expres posibilitatea consultării dosarului penal, motiv din cauza căruia practica organelor de urmărire penală este, din acest punct de vedere, neunitară. Ulterior analizei modului în care se poate consulta dosarul în cursul fazei de urmărire, autorul detaliază procedura instituită în acest sens de noul Cod de procedură penală, procedură care se prezintă ca un aspect de noutate al viitoarei reglementări, prin care dreptul la consultarea dosarului în faza urmăririi penale este consacrat atât pentru părțile din proces, cât și pentru subiecții procesuali principali, drept care poate fi exercitat atât personal cât și prin intermediul avocatului.

Paula VÂRBAN
Back to top
Cattalin
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Mar 28, 2013 8:57 pm    Post subject: Reply with quote

Inclin sa cred ca iti cunosti drepturile din experientele tale ca subiect activ al unor infractiuni privind avutul privat de valoare mica, pe intelesul tau de delincvent absolvent de ,,scoala vietii" <<gainar>>. Orice taran prost rupt in dos de la parnaia facuta pentru o rata are impresia ca este expert in drept, cum este si cazul tau, asta denota atitudinea ta. In niciun caz un cunoscator al dreptului nu s-ar comporta ca tine. Dar ca sa te sustin in demersul tau de a ne arata ca esti neghiob arata-ne un text de lege care sa certifice ce ai zis tu, ,,cunoscator al propriilor drepturi"
Cattalin
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Mar 28, 2013 9:03 pm    Post subject: Reply with quote

Daca orice infractor si-ar putea studia dosarul in orice faza a procesului penal nu ar mai exista pedepse. In dosar se tin toate probele impotriva infractorului. Studierea lor ar presupune crearea de alibiuri de catre infractor, distrugerea de probe, influientarea martorilor, sustragere, etc. si ar ingreuna foarte mult, daca nu chiar ar bloca orice ancheta.
jonny_bravo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Thu Mar 28, 2013 9:05 pm    Post subject: Reply with quote

textul de lege e prezentat mai sus...dar se pare ca nu stii a citi!
dosarele pe care le-am avut au fost urmatoarele;
1 abuz de incredere
2 distrugere
3 folosirea fara drept a unei arme
4 vatamare corporala
pt toate sa dispus NUP si nici o amenda.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next
Page 9 of 11

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum