Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Salut. Unul nou cu 'boala'
Goto page 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
hunjoe
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Thu Nov 29, 2012 10:15 am    Post subject: Salut. Unul nou cu 'boala' Reply with quote

Salut. Sunt inregistrat de ceva timp, dar pana acum m-am abtinut de la postari, fiind incepator de tot.
Acum postez, pentru ca inaintez in procesul de 'devenire'
1. Luneta Nikko Stirling Mountmaster 4-12 x 50AO MD IR. (este venita la magazin)
2. Pompa am (este inca la colegul nineinchfly)
3. Arma va fi Hatsan AT44 10 long 6.35 (de la pushka.eu)
- ei bine ieri 28.11.2012, am reusit sa depun dosarul la arme si munitie Tg. mures. Povestea : cand am ajuns cu dosarul la Pol.
- exista taxa de urgenta ?
da, este 300 lei, vreti urgenta ?
Pai daca este asa de mult nu vreau.
Bine. Va dura 4 sapt.
Asa mult ?
da. Aveti cutie metalica ?
Nu. Trebuie ?
Da.
Dar legea nu prevede.
Nu ? Uitati cum facem. In 2 sapt. va veni la dvs. de la politia locala sa verifice cutia metalica, dupa aia i-mi comunica si apoi vedem cu autorizatia.
Sad - nu stiu daca mai apuc anul asta... Vom vedea.
Back to top
View user's profile Send private message
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Thu Nov 29, 2012 10:41 am    Post subject: Reply with quote

Bine ai venit printre noi si...multa rabdare! Smile
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
jules
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Thu Nov 29, 2012 1:56 pm    Post subject: Reply with quote

Bine ai venit! ...si ai rabdare.
Taxa la urgenta nu merita. Pentru prima arma tot atat astepti: 30 zile lucratoare (adica 45 calendaristice).

P.S. Din cate imi dau seama abia la anul ne vei transmite primele impresii despre achizitia ta.
P.S.S. De ce in calibru 6,35 Twisted Evil
Back to top
hunjoe
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Thu Nov 29, 2012 2:45 pm    Post subject: Reply with quote

Pentru ca mai mare nu exista Wink
Sa lase urme si in tintele de tabla, pentru ca bate vantul tare pe la noi, nu stiu. Impresia asta mi-a ramas dupa ce am studiat mult pe acest forum. Decizia nu este batuta in cuie, astept si pareri.
Poate stiti de unde se cumpara mai ieftin, poate mai bun - de ce nu ?
Am la dispozitie destul timp. Dar pentru arma peste 300-350 eur nu pot sa cheltuiesc.
Back to top
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Mon Dec 03, 2012 9:13 am    Post subject: Reply with quote

Salut, bine ai venit. Dulapul este obligatoriu, au "extrapolat" condiţiile
de la armele cu glonţ şi la cele cu gaz, bile de cauciuc şi a.c., dar
partea bună e că odată ce ţi-ai luat dulapul ai scăpat de-o grijă.
Ai făcut bine că nu ai plătit "urgenţa", mai bine mai aştepţi decāt
să dai atāţia bani, mai ales că sunt situaţii īn care s-a aşteptat
mult şi cu taxa de urgenţă plătită.
Back to top
hunjoe
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Mon Dec 03, 2012 1:33 pm    Post subject: Reply with quote

Am gasit un vestiar metalic, in partea de sus are chiar 2 lacasuri pentru munitie, cu lacat separat. Dar este prea mare. Am mai cautat si am gasit pe unul care are de doar 25-30 cm latime (adancime tot 50-60 cm) si este dispus sa-l schimbe cu un dulap mai mare. Smile Azi vreau sa sudez niste balamale noi pe dulapul meu, ca sunt ruginite, probabil maine facem schimbul. Am vorbit deja cu politistul de la noi, in speranta ca pot micsora timpul de asteptare. l-am intrebat daca dulapul trebuie in casa sau merge si in anexa (garaj, atelier), mi-a spus ca va intreba la Tg. Mures.
Va tin la curent.
Back to top
safe&sound
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Mon Dec 03, 2012 3:59 pm    Post subject: Reply with quote

In normele metodologice pentru aplicarea legii armelor se vorbeste despre faptul ca dulapul metalic trebuie instalat la domiciliul posesorului. Prin extensie, notinea de domiciliu se confunda in momentul definirii cu locuinta sau spatiul de locuit, garajele, subsolurile, beciurile si atelierele nu au statut de spatiu de locuit asadar acolo nu poti monta dulap in care sa pastrezi arme, chiar daca e vorba de arme cu aer comprimat.
Cattalin
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon Dec 03, 2012 4:44 pm    Post subject: Reply with quote

safe&sound wrote:
In normele metodologice pentru aplicarea legii armelor se vorbeste despre faptul ca dulapul metalic trebuie instalat la domiciliul posesorului. Prin extensie, notinea de domiciliu se confunda in momentul definirii cu locuinta sau spatiul de locuit, garajele, subsolurile, beciurile si atelierele nu au statut de spatiu de locuit asadar acolo nu poti monta dulap in care sa pastrezi arme, chiar daca e vorba de arme cu aer comprimat.

... ba da. Si alea fac parte din locuinta.
Daca ar fi dupa cum zici tu ar trebui sa-l poti monta doar in dormitor.
Dar daca totusi vrei sa pari asa concis, zi-ne si noua din lege te-ai documentat ca din OUG97/2005 sigur nu. Oricum, daca te intereseaza studiaz-o.
accuracy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Mon Dec 03, 2012 7:39 pm    Post subject: Reply with quote

Arma trebuie tinuta numai unde ai domiciliul. Daca locuiesti in castelul Peles, rastelul poate stationa incepand de la turn, pana la grajduri.

Ar trebui inceput un topic sticky, care sa poata fi accesat si fara cont, in care sa se mentioneze la primul post ce avem voie, cand avem voie si unde avem voie. Nu pentru noi, ca noi stim legea. Pentru diversi garcea, care ba nu stiu legea, ba nu o aplica, ba stiu si o aplica dar au ca scop in viata sa iti strice week-end-ul.

Am pe cineva in politie, din pacate nu la arme, care mi-a povestit ca la sedinta saptamanala s-a propus descurajarea noilor posesori de arme neletale prin intrebari ilegale si inutile, prin adaugarea unor norme de aplicare ilegale, si prin stres.

Ma refer la, si astea sunt sugestii venite de la minister. NEOFICIALE !
1. Unde tragi cu arma?
2. In ce vrei sa tragi?
3. Ai rastel?
4. De unde iei munitie, si in ce cantitate?
Si astea numai ce-mi aduc aminte ca sunt mai multe. S-au pus pe noi si e numai vina noastra daca ne lasam la mana lor.

1. In capu' .....dealului. N-ai tu treaba.
2. IDEM punctul 1 cu adaugarea ca s-ar putea sa trag spre varful....dealului.
3. Nu esti obligat sa ai rastel ca sa obtii autorizatie. Ar fi culmea. Daca nu-ti aproba?
4. Nu exista un anume furnizor prin lege, si nici o limita de cantitate.

Rezulta intrebarile: De ce am fi calmi cu ei? De ce sa nu le raspund plictisit la intrebari? De ce sa nu fiu nonsalant cand imi aproba autorizatia? De ce sa nu fiu nonsalant cand imi confisca arma? Unde nu mi-ar face mie probleme ca i-as da imediat in judecata.

Dragi colegi, treziti-va si invatati-va drepturile !!!
marshall
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Mon Dec 03, 2012 8:07 pm    Post subject: Reply with quote

S-ar putea sa streseze si detinatorii de neletale, cu bila, unde intrebarile alea au sens oarecum, cu raspunsurile:
1. in poligon sau in caz de legitima aparare (daca nu poti sa fugi, ca-i mai sanatos).
2. in tinta
3. arma se tine in dulap metalic.
4. munitia se procura de la armurieri autorizati si nu poti detine mai mult decat este specificat in permis.
Back to top
jonny_bravo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Mon Dec 03, 2012 8:24 pm    Post subject: Reply with quote

Cattalin wrote:
safe&sound wrote:

... ba da. Si alea fac parte din locuinta.
Daca ar fi dupa cum zici tu ar trebui sa-l poti monta doar in dormitor.
Dar daca totusi vrei sa pari asa concis, zi-ne si noua din lege te-ai documentat ca din OUG97/2005 sigur nu. Oricum, daca te intereseaza studiaz-o.

eu stau la parter si odata cu achizitia locuintei mi-a revenit si boxa(exact sub mine) de la subsol 2,5 pe 2,5metri ,e trecuta si-n actul de vanzare cumparare,dependinta de n metri patrati, cota din etc etc ,e o formulare mai elaborata...oare credeti ca-mi pot pune dulapurile de arme acolo,nu cred Very Happy
Back to top
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Mon Dec 03, 2012 9:01 pm    Post subject: Reply with quote

hunjoe wrote:
Am vorbit deja cu politistul de la noi, in speranta ca pot micsora timpul de asteptare..

Dacă el face raportul repede şi-l trimite la Mureş e posibil să
scurteze aşteptarea.
Back to top
accuracy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Tue Dec 04, 2012 1:33 am    Post subject: Reply with quote

marshall wrote:
S-ar putea sa streseze si detinatorii de neletale, cu bila, unde intrebarile alea au sens oarecum, cu raspunsurile

Aloooo, armele noastre sunt la fel de neletale. Asa sunt trecute in lege. Privind armele airsoft, daca la asta te referi "cu bila", intrebarile nu au nici macar atat sens. WOW. Sa ma intrebe pe mine unde trag cu bile de plastic de 0,2 grame, ca-l scuip in frunte.

Inca ceva, la punctul 1, nu ai voie sa tragi "in legitima aparare" cu arme neletale. Legea spune sa mori, pentru ca nu ai voie sa te aperi cu ele in caz de urgenta.

La 3 ma refeream la organe care-ti cer rastel ca sa se mai gandeasca daca iti aproba sau nu autorizatia achizitionarii primei arme. O aberatie mai mare de atat nu am auzit.

4. Tu faci parte din cei care ne trag in jos. Stai linistit, nu esti singurul. Spune-mi te rog cate alice am eu voie, sau cate bile de plastic este specificat in lege ca ai tu voie.

jonny_bravo wrote:

eu stau la parter si odata cu achizitia locuintei mi-a revenit si boxa(exact sub mine) de la subsol 2,5 pe 2,5metri ,e trecuta si-n actul de vanzare cumparare,dependinta de n metri patrati, cota din etc etc ,e o formulare mai elaborata...oare credeti ca-mi pot pune dulapurile de arme acolo,nu cred Very Happy

Legea spune domiciliu. Boxa face parte din actul de proprietate si are aceeasi adresa. Singurul motiv pentru care nu-mi pun rastelul acolo este ca rugineste si el si arma. Legal as avea voie!
marshall
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Tue Dec 04, 2012 9:32 am    Post subject: Reply with quote

accuracy wrote:
marshall wrote:
S-ar putea sa streseze si detinatorii de neletale, cu bila, unde intrebarile alea au sens oarecum, cu raspunsurile

Aloooo, armele noastre sunt la fel de neletale. Asa sunt trecute in lege. Privind armele airsoft, daca la asta te referi "cu bila", intrebarile nu au nici macar atat sens. WOW. Sa ma intrebe pe mine unde trag cu bile de plastic de 0,2 grame, ca-l scuip in frunte.

Inca ceva, la punctul 1, nu ai voie sa tragi "in legitima aparare" cu arme neletale. Legea spune sa mori, pentru ca nu ai voie sa te aperi cu ele in caz de urgenta.

La 3 ma refeream la organe care-ti cer rastel ca sa se mai gandeasca daca iti aproba sau nu autorizatia achizitionarii primei arme. O aberatie mai mare de atat nu am auzit.

4. Tu faci parte din cei care ne trag in jos. Stai linistit, nu esti singurul. Spune-mi te rog cate alice am eu voie, sau cate bile de plastic este specificat in lege ca ai tu voie.

jonny_bravo wrote:

Legea spune domiciliu. Boxa face parte din actul de proprietate si are aceeasi adresa. Singurul motiv pentru care nu-mi pun rastelul acolo este ca rugineste si el si arma. Legal as avea voie!

1. Prietene, ma refeream la armele cu bila de cauciuc si, ghici ce, ai voie sa folosesti o astfel de arma in legitima aparare. Daca tu nu stii despre arme decat de a.c. sau airsoft (care sunt de fapt incluse la jucarii periculoase pentru unii), asta arata ca esti limitat si cam atat ai putut citi in lege. Crede-ma, mai exista si alte arme. Exista situatii, prevazute in lege, in care poti folosi pentru legitima aparare si un K98, daca sti ce-i ala.
2. Pe tine nu am cum sa te trag inapoi, de asta sunt sigur. Dar sunt sigur ca tu ii derutezi pe unii.
3. Intrebarile care ti se par aberante au sens, daca nu sunt puse in contextul a.c., sau daca nu esti prea ingust. Daca vorbim de muraturi, intradevar sunt niste intrebari foarte ciudate si nu pot decat sa iti dau dreptate.
Back to top
jonny_bravo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Tue Dec 04, 2012 9:59 am    Post subject: Reply with quote

eu am avut desemnat pt autoaparare un WUM 7,62x39 Very Happy
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
Page 1 of 11

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum