Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

A.C. pest control si ...parerile altora
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bogdan187
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sun Nov 27, 2011 9:15 am    Post subject: A.C. pest control si ...parerile altora Reply with quote

http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=78&t=10577&p=156380#p156380
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Smooky
Guest

PostPosted: Sun Nov 27, 2011 10:14 am    Post subject: Reply with quote

sunt de acord pt pest control...ca si multi altii de fapt...pentru ciori, cotofene, rozatoare si cam atat. de ex la ciori e bine sa se faca organizat ca sunt cu milioanele. in iasi(copou) ar trebui inchis perimetrul cateva nopti si cu lanterne puternice date jos cu niste pcp-uri dotate cu silencer(sa nu faca zgomot) si tras in pozitie aproape verticala, sa nu rataceasca vreo alica..dupa care dimineata la cules. ziua nu prea cred ca s-ar putea ceva...dar ce te faci ca ne-ar da la stiri si sigur ar interveni comunitatea europeana si ar exista comentarii..singura solutie e sa faci pest control fara sa te vada careva iar in cazul in care te-ar turna unul...politia sa mai inchida ochii
Back to top
cds
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Sun Nov 27, 2011 12:16 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt de acord cu ce spune Bogdan187 ,este mult mai bun un ac pt pest control.
Te poti intinde lejer cu el si peste 100m iar cioara si alti daunatori care s-au inmultit peste masura pot fi starpiti cu niste costuri infime,un cartus =2 lei iar o alica ac=0,1 lei.
Deci haideti sa legalizam ac-ul doar pt. pest control si toti avem de castigat.
Paznicul de pe fondul de vanatoare are tot dreptul sa faca control,iar daca se constata ca sa vanat in loc de pest control atunci se pot lua masurile cuvenite.
Nu sint o papusica mica pe baza de arc
Vreti sa faceti ceva pentru mine?
Faceti infarct!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mosin
Guest

PostPosted: Sun Nov 27, 2011 3:57 pm    Post subject: Reply with quote

si daca nu te afli pe un fond de vanatoare......la cum ii cunosc pe paznicii de vanatoare numai de pest-control nu ar umbla el cu tine pe fond,iar sa te prinda pe fond cu arma fara sa fie anuntat iar e o problema...
in principiu si eu sunt de acord cu acest mod de combatere dar va fi f greu de reglementat la noi tinand cont de legile in vigoare care impun reguli pe fondul de vanatoare sau in alte locuri ''izolate si neaccesibile publicului''...parca asa zice in legea cu cacao si frisca pe post de mot.
Back to top
bogdan187
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sun Nov 27, 2011 8:56 pm    Post subject: Reply with quote

Daca a-ti citit pe forumul colegilor nostrii vanatori , am incercat sa aflu si parerile vanatorilor vis a vis de pest control , dar inca o data am dat cu capu' de pragu' de sus , daca intelegeti ce vreau sa spun, asadar renuntati la ideea ca vreodata in Romania o sa se vaneze daunatori cu a.c. mai ales cat o sa existe printre noi oameni ca si Vanatorul Salus de pe forumul vecin , care are calitatea de vanator cu acte in regula , nu asa ca noi care avem prastii ''ce nu pot ingauri un bidon de la 30m si asta cand il nimeresti '' (de parca vanator , te face o hartie numita ''carnet de membru vanator'').

Dar inca o data, asta este ......
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
mosin
Guest

PostPosted: Sun Nov 27, 2011 10:06 pm    Post subject: Reply with quote

vanatorii de duminica.....am vazut azi pe dealul de peste garla din josul locuintei de la tara, 15 vanatori 4caini si 3 gonaci ,iesiti la vanatoare de fazani....daca aveam o camera de filmat cu un zoom mai puternic,vedeati un circ de va aia pe domniile voastre Very Happy Very Happy
o ora si jumatate le-a luat sa impuste 2 fazani!!!! ratari la greu,zburau fazanii din boscheti,tragea unu'...nu pica....se apucau sa traga cu plutonul Very Happy Very Happy Very Happy si nu nimereau zburatoarea cu snopul de alice....iar noi,mai amarati,tragem cu cate o alica si o tot bagam in gaura de 4cm la 40metri Exclamation am urmarit si eu discutia,dar nu am intrat in vb.
m-am lamurit si amuzat azi cu acesti tragatori in vant,chiar daca am ochii Shocked de la binoclu.
Back to top
dmaster1988
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Mon Nov 28, 2011 8:46 am    Post subject: Reply with quote

mosin wrote:
vanatorii de duminica.....am vazut azi pe dealul de peste garla din josul locuintei de la tara, 15 vanatori 4caini si 3 gonaci ,iesiti la vanatoare de fazani....daca aveam o camera de filmat cu un zoom mai puternic,vedeati un circ de va aia pe domniile voastre Very Happy Very Happy
o ora si jumatate le-a luat sa impuste 2 fazani!!!! ratari la greu,zburau fazanii din boscheti,tragea unu'...nu pica....se apucau sa traga cu plutonul Very Happy Very Happy Very Happy si nu nimereau zburatoarea cu snopul de alice....iar noi,mai amarati,tragem cu cate o alica si o tot bagam in gaura de 4cm la 40metri Exclamation am urmarit si eu discutia,dar nu am intrat in vb.
m-am lamurit si amuzat azi cu acesti tragatori in vant,chiar daca am ochii Shocked de la binoclu.

Daca erai pe facebook iti dadeam like Razz
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address Yahoo Messenger
mgeez
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Mon Nov 28, 2011 5:12 pm    Post subject: Reply with quote

cds wrote:
Sunt de acord cu ce spune Bogdan187 ,este mult mai bun un ac pt pest control.
Te poti intinde lejer cu el si peste 100m iar cioara si alti daunatori care s-au inmultit peste masura pot fi starpiti cu niste costuri infime,un cartus =2 lei iar o alica ac=0,1 lei.
Deci haideti sa legalizam ac-ul doar pt. pest control si toti avem de castigat.
Paznicul de pe fondul de vanatoare are tot dreptul sa faca control,iar daca se constata ca sa vanat in loc de pest control atunci se pot lua masurile cuvenite.

am citit si eu topicul ala pe vinatorul.ro si tare i-as fi spus si eu cateva domnului falus..pardon, salus, insa nu am cont

ca sa inteleaga de ce e in stare o arma AC posteaza filmuletele astea ca sa nu mai zica distinsul domn "....AC la 100 m??? am trait sa o aud si pe asta!"
http://www.youtube.com/watch?v=J7_fGtlzncw
http://www.youtube.com/watch?v=pmF-n_8QmOs&feature=mfu_in_order&list=UL

ca sa nu mai zic ca se poate trage si la 275 m http://www.youtube.com/watch?v=5cQJjPAWZK0
Back to top
View user's profile Send private message
dmaster1988
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Tue Nov 29, 2011 9:42 am    Post subject: Reply with quote

Problema asa numitilor "vanatori" este ca au trait in alte vremuri, cand pusca AC era doar o "prastie" al carei arc se inmuia dupa cateva sute de trageri. Tehnologia nu evoluase atat de mult pe atunci. Si fiind vanatori, au pierdut contactul cu noutatile pe tema asta. Domnul salus probabil nu a pus mana in viata lui pe o alta marca in afara de Gamo, si nu s-a uitat niciodata, macar din curiozitate, pe youtube sa vada ce poate o "jucarie" de genul asta.
Si un motiv care justifica pozitia vanatorilor vis-a-vis de AC-uri este ca ei platesc taxe pentru a "vana". Noi nu platim, deci stam acasa.

Nu o cotizatie anuala sau o arma de foc te fac vanator, ci tu insuti prin abilitatile tale de tragator. Consider ca o vanatoare cu AC este mult mult mai dificila decat cu o lisa.
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address Yahoo Messenger
bogdan187
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Wed Nov 30, 2011 11:16 pm    Post subject: Reply with quote

vanator nu este egal cu bun tragator(puscas), desi si asta este un aspect foarte important al calitatii de vanator .
bscorpion9
Visitor
Visitor

PostPosted: Thu Dec 01, 2011 9:40 am    Post subject: Reply with quote

Eu am sa las pustile din videoclipurile urmatoare sa vorbeasca (Big game airguns >Smile) )
http://www.youtube.com/watch?v=XlxcFSq5k8c
http://www.youtube.com/watch?v=88egSlaRM8s
http://www.youtube.com/watch?v=Mi95-x2_qmQ&feature=related

pe langa asta cred ca vanatorii care neaga arme ca AC arcuri si arbalete nu sunt vanatori pentru ca fiecare tip de arma are caracteristicile ei ac mult mai silentioase pt small game si ocazional big game arcuri compound de vanatoare si arbalete sunt silentioase si pot fi folosite si pt small game si big game
dar vanatoarea in Romania e la pamant parerea mea
emy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Dec 04, 2011 5:09 pm    Post subject: Reply with quote

bogdan187 wrote:
vanator nu este egal cu bun tragator(puscas), desi si asta este un aspect foarte important al calitatii de vanator .

la pasari sunt chiar amuzanti.
(au armele reglate la orizontala ) Rolling Eyes
Back to top
glontzu
Guest

PostPosted: Wed Dec 07, 2011 12:11 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.youtube.com/watch?v=0eUx_oEpyTw&feature=related
Back to top
Father
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Wed Dec 21, 2011 9:51 pm    Post subject: Reply with quote

Am citit cu mare interes toate parerile din acest topic si de aici http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=78&t=10577&p=156380#p156380
Sunt si eu de aceasi parere cu voi, vreau doar sa vin cu completari:
1. Sa se faca pe proprietate sau cu acceptul proprietarului;
2. In cazul in care este pe domeniul de vanatoare cu acceptul filialei de care apartine.
3. Sa nu fie pusa in pericol viata si integritatea.

M-am amuzat cumplit citind acel topic, vorba romanului "hotului de hot ii frica". Vanatorii merg doar dupa "carnita", foarte rar gasesti unu care sa si ocroteasca vanatul. Oarecum ne acuza de branconaj fara sa se intrebe "ce am branconat?", un pet, o foaie de hartie....
S-a remarcat acel domn Lucian, om cu capul pe umeri, care se vede ca stie cum e cu vantoarea si cum sa protezeje domeniul.
Merg doar la piese mari sa umple congelatorul si afumatorile, ca doar se apropie sarbatorile de iarna si sunt scumpi porcii. La tara e plin de fazani si iepuri pe care nu ii intereseaza si va spun eu de ce, pentru ca e prea mult de umblat pentru piese asa de mici si prea mult de lucru cu ele, asta e. Deci nu are rost sa mai vorbim de "pest control".

Ar fi bine sa avem voie la pest control, dar obligatoriu trebuie impuse conditii foarte clare.
Sa nu uitam de cazurile in care posesori de AC au facut victime.
Back to top
Father
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Wed Dec 21, 2011 10:00 pm    Post subject: Reply with quote

Nu m-am bagat in discutie pe acel forum deoarece ma consider prea mic ca sa pot tine piept cu acei "domni".
Apropo, stiu ca in Cluj s-a organizat in urma cu cativa ani vanatoare la ciori, la groapa de gunoi a orasului unde au fost invitati si posesorii de AC. Si daca bine imi amintesc nu era voie sa tragi decat daca sunt in zbor, deci, sanse zero...
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum