Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

gamo vs. hatsan
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sandu_race
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Sep 30, 2011 1:46 pm    Post subject: gamo vs. hatsan Reply with quote

Salutare tuturor si bine v-am gasit ! Asta e primul meu post pe forum dupa ce am citit cam tot ce poate un incepator sa citesca . Urmeaza sa primesc autorizatia pt. arma A.C. si sunt in dilema cu arma pe care sa o achizitionez , prin urmare rog pe cei cu experienta sa ma indrume . Deci , buget 1000-1500 ron , preferinte Gamo CFR Wisper sau Hatsan....., si aici m-am pierdut , am vazut ca majoritatea de pe forum recomanda Hatsan , sa inteleg ca Gamo e mai slabut ? Sunt incantat de Hatsan at44 PCP dar deja cred ca sar din schema cu pompa , am vazut insa ca se poate trage si la 150 m cu arma asta ( tunata sau nu , nu stiu ) si asta ma face sa cred ca intradevar hatsan bate gamo . Acum , tot ce stiu eu despre arme A.C. am citit pe monitorul asta si sincer nu vreau sa ma dau balena in galeata , prefer sa astept sfaturile celor care stiu cu ce se mananca asa ceva . In final ce recomandati , Hatsan AT 44 sau Gamo CFR Wisper ? Bineinteles cu diferenta de pret care apare. Multumesc !!!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address Yahoo Messenger
dmaster1988
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Fri Sep 30, 2011 4:08 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare! Dupa cum ai spus-o si tu, sfaturile noastre sunt mai mult decat evidente: Hatsanul este superior, mai ales varianta PCP. Diferentele de pret intradevar sunt mari, dar daca deja spui ca dispui de un buget de 1500 RON eu zic sa ti cumperi AT44 chiar daca nu-ti mai raman bani si de pompa... pe aia o cumperi apoi. Ideea e ca te vei alege cu o arma performanta, la care nu trebuie sa iti faci griji ca s-a inmuiat arcul si nu mai trage bine, sau ca s-a ciupit garnitura de la teava si pierzi presiune, si in plus nu ai cum sa te plictisesti de ea Very Happy.

Eu unul am AT44 si sunt mai mult decat multumit de ea. Am avut si Gamo, din pacate, si numai eu stiu cat am alergat sa o "marit" pentru ca nici clienti nu gaseam la ea. Am dat-o pe o suma modica, numai ca sa scap de ea de pe permis.
Armele Gamo sunt de proasta calitate, net inferioare celor Hatsan la toate capitolele!

Deci, bine ai venit pe forum si sper sa faci alegerea corecta. Succes!
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address Yahoo Messenger
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Fri Sep 30, 2011 4:13 pm    Post subject: Reply with quote

Chiar daca nu-ti iei pcp,tot Hatsan iti recomand,gasesti la MLDGUNS Hatsan 125 sau 125 sniper(135 am inteles ca nu se mai aduc).Faci dupa aia comanda de un arc original din Bulgaria si o sa ai o racheta!
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ct78bev
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Fri Sep 30, 2011 4:20 pm    Post subject: Reply with quote

Recomand Hatsan ,chiar daca nu iei pcp ia un 125.

Zoraki Hp-01 Long 5.5 ....... FOR SALE
Back to top
View user's profile Send private message
sandu_race
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Sep 30, 2011 4:48 pm    Post subject: Reply with quote

Va multumesc pentru raspunsul promt ! Am ales!!!!! Deci Hatsan fara indoiala . De cand am scris primul post nu am facut alceva decat sa caut si sa ma documentez , ma dor ochii si am fumat un pachet de tigari , cea mai buna alegere ( dupa parerea mea la momentul asta ) este Hatsan AT44 PA , si vorba colegului de mai sus chiar daca nu imi iau si pompa acum tot ma scot cu o arma performanta . Nu stiu daca exista ceva amortizor de sunet pt arma aceasta , nu ca ar face zgomot ci doar asa de impresie artistica , parca da alfel cu amortizorul ala in bot ( zic si eu , nu fac mofturi ) . O alta intrebare , exista hatsan at44pa scurt si lung ? Sau difera calibrul (4,5-5,5)? Sper sa nu va stresez prea tare dar sti cum e, nu sti si speri sa te ajute cineva macar cu un sfat si cu cat mai multe pareri cu atat ai de unde sa tragi concluzii . Multumesc mult !!
Back to top
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Fri Sep 30, 2011 5:09 pm    Post subject: Reply with quote

cred ca link-ul asta e mai mult decat edificator:
http://www.hatsan.com.tr/PCP_at44_pa.asp
exista si varianta long,mie imi face cu ochiu varianta at44w-10,e si mai usoara decat pomp action.
Smooky
Guest

PostPosted: Fri Sep 30, 2011 5:39 pm    Post subject: Reply with quote

Sa stii ca amortizorul nu e chiar de impresie artistica ca la armele de airsoft. e chiar foarte eficient
Back to top
sandu_race
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Sep 30, 2011 8:02 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc de raspunsuri , AT44PA ...adjudecat !!!! Very Happy . Acum trec la alta dilema . varianta LONG e mai performanta ? Sau e vorba doar de tubul de aer mai mare ? Greutatea nu cred sa ma deranjeze chiar asa tare daca exista unele avantaje care sa contrabalanseze acest dezavantaj .Imi place foarte tare ca are dispozitivul cu 10 pelete si nu trebuie sa tot stai sa pui tu cate una . Cu amortizorul am inteles ca e ok si ca nu e chiar de frumusete acolo , in mod sigur achizitionez dar dupa ce iau pompa , la cat de luat de val sunt eu acum cu armele astea mi-as lua si tanc dar ..... criza . In functie de sfaturile voastre si de ce mai gasesc eu pe net in legatura cu at44pa voi lua o decizie in ceea ce priveste varianta ( lunga sau scurta ) , sper sa o pot comanda la MLD si sa o si poata aduce . Multumesc mult si astept in continuare sfaturile voastre ! Cu respect !
Back to top
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Fri Sep 30, 2011 9:00 pm    Post subject: Reply with quote

Daca vrei o arma cu energie mai mare atunci alegi long version,oricum precizia scade dupa 280m/s.Eu as opta pentru varianta normala.Daca vrei mai rapida ia-ti bt65!
sandu_race
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Oct 02, 2011 2:15 pm    Post subject: Reply with quote

Pai si cum ramane cu 220m/s cei legali ? Nu ca as fi curios prea tare dar sa nu am vreo problema cand ma duc cu arma sa o inregistrez , Per total am hotarat sa imi iau un Hatsan AT44PA Long (5,5) ,sper sa fi facut alegerea buna . Multumesc celor care m-au indrumat si astept inca sfaturi care ma pot ajuta la inceputul meu in domeniul acesta . Cu respect !
Back to top
dmaster1988
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sun Oct 02, 2011 3:58 pm    Post subject: Reply with quote

sandu_race wrote:
Pai si cum ramane cu 220m/s cei legali ? Nu ca as fi curios prea tare dar sa nu am vreo problema cand ma duc cu arma sa o inregistrez , Per total am hotarat sa imi iau un Hatsan AT44PA Long (5,5) ,sper sa fi facut alegerea buna . Multumesc celor care m-au indrumat si astept inca sfaturi care ma pot ajuta la inceputul meu in domeniul acesta . Cu respect !

Nu iti face probleme de viteza legala.. Nu ti-o masoara nimeni de la AEST sa vada cat scoate arma. Importante sunt actele; daca o iei din Bulgaria asigura-te ca se va mentiona pe factura viteza legala, altfel daca o cumperi de la MLD poti sa stai linistit.
sandu_race
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Oct 02, 2011 5:20 pm    Post subject: Reply with quote

Asa da , mai merge , de la bulgari nu imi iau , prefer sa dau putin mai mult pe ea dar sa am garantie si sa nu ma pierd in acte , daca nu masoara nimeni e ok , ma gandeam ca au o chestie gen catalog cu puterea armelor . In mod sigur o sa o iau de la MLD , daca se poate , daca nu , nun stiu ...... vedem . Multumesc mult !
Back to top
LeeK
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Oct 02, 2011 6:25 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu am luat-o de la MLD, si e Ok. Va trebui sa iei deja legatura cu ei, pentru ca dureaza destul de mult sa o aduca, mai ales daca ai o anumita preferinta (varianta long).
Sfatul meu ar fi sa intrebi daca pot aduce AT 44 PAX . Are moderator de sunet, dar va trebui sa cumperi luneta, pentru ca nu are dispozitiv mecanic de ochire. Te mai uiti pe aici sa vezi ce si cum, poate alegi dintre modelele noi exȘ BT65, cum zicea cineva mai sus
sandu_race
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Oct 02, 2011 7:06 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc de sfat ! imi place si seria B de la Hatsan , nu ma incanta insa incarcarea manuala a fiecarui pelet , dealtfel nu contest calitatile acestor arme , poate sunt eu prea comod dar mi se pare mai de efect incarcatorul acela cu 10 . Despre performante ..... cred ca seria B e ceva mai performanta ( judecand dupa data aparitiei ) dar sincer acum .. eu sunt incepator si e deja prea mult si at44 , cred ca era mai potrivit sa incep cu ceva de la gamo mai micut sa vad cu ce se mananca AC-ul , dar sti cum e , vrei sa fi meserias din prima ( sigur nu iti iese ) asa si eu . Incerc sa iau legatura cu cei de la MLD sa vedem cum facem cu comanda . Multumesc mult ! Cu respect !
Back to top
dmaster1988
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Mon Oct 03, 2011 6:58 am    Post subject: Reply with quote

Un pcp pentru un incepator nu va fi niciodata prea mult.. Gandeste-te ca daca iti cumperi o "prastie" gamo, te vei plictisi de ea rapid, vei vrea ceva mai bun, mai puternic (PCP) si te vei gasi in situatia in care sa nu gasesti client pentru asta veche, sau sa o dai cu mult mai putin si sa pierzi bani. Stii tu... nu lasa pe maine ce poti face azi Wink
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum