Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

AC victim
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
danny_vlad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Thu Sep 15, 2011 6:49 am    Post subject: AC victim Reply with quote

Hello people!
Dupa cum cum ziceam, microbul asta a mai facut o victima, aveti printe voi inca unul care ar dormi cu dansa (pusca) in brate daca ar putea.
Ma numesc Vlad, 24 de ani, sunt din Dragasani( jud. Vilcea), locuiesc in Bucuresti.
Urmeaza sa depun si eu actele zilele astea pentru permis, dar as avea cateva intrebari pentru cei ce au trecut prin asta de curand:

- prima la mana, unde depun actele unde am domiciliul ( Vilcea), sau in Bucuresti unde am resedinta ( Viza Flotant)?

- A doua chestie, citisem pe aici, nu mai retin topicul, cum ca ar cere fiset si la neletale, este asa?
la neletale se fac ceva controale de la sectorist la domiciliu?
intreb asta deoarece toti prietenii mei sunt pe letale ( pe vanat) si nu prea stiu cum sta treba pe la astia " mici".

- se poate plati o taxa de urgenta? daca da este in limite rezonabile, in loc de 100 sa dai 200 , sau ceva de genul?

La arma deja m-am hotarat pe un Shadow IGT de 5.5mm. Stiu o sa sariti tot pe mine sa merg pe Hatsan. Dar mie chiar imi place arma asta... de cand am luat-o in brate ( sa nu zic in mana) Smile, echilibrata, finisaje de calitate, singurul dezavantaj ar fi ca e pe fractiune. voiam ceva pe tije, dar nu e capat de lume.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
moulon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Sep 15, 2011 7:55 am    Post subject: Reply with quote

In primul rand bine ai venit.
Din cate stiu eu, actele se depun la Valcea. Despre fiset ce sa zic. Unii cer, unii nu. Eu l-am luat chiar de la ... Valcea (Uzinele Mecanice Rm. V) Very Happy - cel mai ieftin si mai bun pe care l-am gasit eu.
Taxa de urgenta este, nu mai stiu acum exact cat. Scurteaza parca perioada de asteptare la 15 zile.

P.S. O sa vrei tu PCP pana la urma....
danny_vlad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Thu Sep 15, 2011 8:42 am    Post subject: Reply with quote

Nu-mi spune, deja vreau PCP dar nu am banii necesari de unul. Un PCP bun e de la 2000 lei in sus, pe cand IGT 800 lei.

legat de acte, daca eu le depun la Valcea, cum o sa poata sa vada politistul locul unde o sa stationeze arma si fisetul (daca o sa il ceara) daca eu 85% o sa fiu la bucuresti deci, arma va sta la mine. Cam complicat...parerea mea
Back to top
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Thu Sep 15, 2011 10:00 am    Post subject: bine ai venit! Reply with quote

Bine ai venit!Chiar vroiam sa intreb pe forum cum se comporta un Gamo IGT.
ct78bev
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Sep 15, 2011 6:57 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare si bine ai devenit victima a AC.
Ca recomandare pentru arma... . . . . ia ce ati doreste sufletul ,numai sa stai cu dansa in brate cat mai mult timp Rolling Eyes
multa bafta

Zoraki Hp-01 Long 5.5 ....... FOR SALE
Back to top
View user's profile Send private message
LeeK
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Thu Sep 15, 2011 7:25 pm    Post subject: Reply with quote

danny_vlad wrote:
Nu-mi spune, deja vreau PCP dar nu am banii necesari de unul. Un PCP bun e de la 2000 lei in sus, pe cand IGT 800 lei.

legat de acte, daca eu le depun la Valcea, cum o sa poata sa vada politistul locul unde o sa stationeze arma si fisetul (daca o sa il ceara) daca eu 85% o sa fiu la bucuresti deci, arma va sta la mine. Cam complicat...parerea mea

Actele se depun in judetul unde ai domiciliul in buletin. Cei de la AEST trimit pe cineva la acea adresa ca sa verifice daca stai acolo si daca ai fiset (sau dulap metalic) in care sa tii arma. Daca o iei cu tine in alta parte, trebuie sa ai asupra ta permisul, si in nici un caz nu le poti zice ca te duci la Bucuresti si o tii sub pat Smile de fapt cred ca trebuie sa anunti la circa de politie pe raza careia stai in Buc. ca tii arma in casa...
LE Cam asta am inteles eu din lege, poate mai sunt si alte pareri.
danny_vlad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Fri Sep 16, 2011 8:37 am    Post subject: Reply with quote

In lege zice asa: ".... arme cu aer comprimat şi cu bilă de cauciuc, cetăţeanul romān sau străinul cu domiciliul ori cu reşedinţa īn Romānia, trebuie să depună la organul de poliţie competent din cadrul inspectoratelor de poliţie judeţene, respectiv Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti, īn a căror rază teritorială domiciliază sau, după caz, īşi are reşedinţa, un dosar care trebuie să cuprindă următoarele documente care să ateste īndeplinirea condiţiilor prevăzute la art. 58 alin. (2) din Lege"

Resedinta se refera la cetatenii straini cu domiciliul in romania? ca pe buletinul meu la viza de flotant scrie : "stabilit resedinta: Bucuresti, str. Etc..."

Daca eu 85% din timp stau in Buc, degeaba trimit cei de la AEST pe cineva in Valcea, caci eu nu sunt acolo. ma duc in cel mai fericit caz sa depun actele si plec, doar nu o sa imi iau concediu o luna sa astept sa vina cascheta la parinti acasa. mi-se pare aberant. eu stau in buc, cu chirie, contract de inchiriere, viza de flotant totul legal.

Si in lege nu zice nimic de fiset. 2 prieteni si-au luat permis AC si nu ia intrebat nimeni nimic de fiset.
Oricum o sa trec marti, caci at au program pe la AEST Bucuresti sa intreb ce si cum. Sper sa nu intampin dificultati.
Va tin la curent.
Back to top
cds
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Fri Sep 16, 2011 11:58 am    Post subject: Reply with quote

Arma va fi inscrisa pe Valcea,insa tot la ei vei figura cu detinerea armei la adresa flotanta pe care o ai ,tot asa este si la mine fiindca am doua locuinte,una la bloc care este trecuta in buletin unde este inscrisa si arma dar ca loc de depozitare este la casa unde locuiesc si este tot a noastra.
Referitor la fiset,este obligatoriu cu doua incuietori separate si fixat in podea sau perete,
La mine au facut proces verbal cu dimensiunile fisetului si compartimentare acum cateva zile cand am luat inca o arma.
Atunci au trecut in procesul verbal si doi vecini de la curte.
Nu sint o papusica mica pe baza de arc
Vreti sa faceti ceva pentru mine?
Faceti infarct!
Back to top
danny_vlad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Fri Sep 16, 2011 12:11 pm    Post subject: Reply with quote

Bai, ms mult de informatii. Acestea fiind spuse, are rost sa ii mai stresez pe cei de la AEST Bucuresti, sau ma duc direct la AEST Valcea?
Politia o sa se deplaseze la ambele adrese( domiciliu/ resedinta), sau la adresa de depozitare?
trebuie sa am fiset in ambele locatii?
Back to top
mosin
Guest

PostPosted: Fri Sep 16, 2011 12:46 pm    Post subject: Reply with quote

fa actele acolo unde ai adresa din buletin,cu arma poti merge oriunde in tara si sa stai unde vrei si cat vrei...eu de vreo doi ani tot stau pe la tara si pistolul cu bila si cateva pusti AC sunt la mine in permanenta.
aceste arme nu trebuie ''depozitate'' ai voie sa mergi unde vrei si cand vrei si cat vrea muschiul tau.
Back to top
danny_vlad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Fri Sep 16, 2011 12:51 pm    Post subject: Reply with quote

mosin wrote:
fa actele acolo unde ai adresa din buletin,cu arma poti merge oriunde in tara si sa stai unde vrei si cat vrei...eu de vreo doi ani tot stau pe la tara si pistolul cu bila si cateva pusti AC sunt la mine in permanenta.
aceste arme nu trebuie ''depozitate'' ai voie sa mergi unde vrei si cand vrei si cat vrea muschiul tau.

hai ca m-ai bagat in ceata.... din cele zise de tine NU TREBUIE FISET. Eu ce fac, imi iau sau nu imi iau fiset? Smile
Back to top
mosin
Guest

PostPosted: Fri Sep 16, 2011 4:14 pm    Post subject: Reply with quote

eu oricum am fiset pt ca detin si arme de foc
cand te duci la politie intrebi daca trebuie fiset....chestia asta difera de la judet la judet ca asa e in tara asta,legea se aplica dupa cum bate vantul
in prahova de ex nu trebe fiset la AC
Back to top
mosin
Guest

PostPosted: Fri Sep 16, 2011 4:18 pm    Post subject: Reply with quote

daca pleci undeva si iei arma cu tine ,iei si fisetul? Very Happy Very Happy Very Happy
daca garcea zice ca trebuie sa ai fiset la adresa din permis,iei fiset si gata....dar asta nu inseamna ca trebuie sa ai fiset oriunde te-ai duce cu pliciul AC
Back to top
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Fri Sep 16, 2011 6:04 pm    Post subject: Reply with quote

Mergi pānă la AEST Bucureşti cu buletinul. Dacă-ţi vor da ei permisul, foarte bine. Dacă te vor trimite la Vālcea, īţi vei lua permisul de acolo şi treci şi adresa de la Bucureşti īn permis, din ce ştiu de pe forum, este posibil aşa ceva. Dacă vine sectoristul să verifice unde vei ţine arma, ori cel de la VL, or cel de la B, e posibil să-ţi ceară fişet. Depinde mult de judeţ şi de sector.
Ştiu cazuri īn Bucureşti la care a venit sectoristul şi i-a frecat cu seiful, a īntrebat vecinii din bloc, dar şi cazuri īn care a depus actele şi şi-a luat permisul la termen, fără nicio vizită nepoftită.
Ideal e să ai cāte un dulap la ambele adrese unde stă arma mult, nu de alta dar e foarte posibil să nu stea singură prea mult. Laughing Eu aşa am la pistoale + o cutie metalică de trasportat, pentru cānd nu merg cu arma la centură, dar diferenţa e că pentru pistol e aprox. 100 de lei o cutie metalică, pentru arme lungi nu prea scapi sub 3-4 milioane dar dacă nu-ţi cer la autorizare, le iei pe parcurs.

P.S.: Un Hatsan 125 e tot cam cāt Shadow-ul, iar un Torpedo circa 1250 de lei şi e super-faină, după părerea mea, are inclusiv recul. Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message
zgarabel
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Tue Sep 20, 2011 8:08 am    Post subject: Reply with quote

bun venit printre noi. in ceea ce priveste achizitionarea armei masoara de zece ori si cumpara o singura data Cool
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 1 of 5

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum