Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

A.C. vs arme de foc

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bogdan187
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Thu Aug 18, 2011 9:55 pm    Post subject: A.C. vs arme de foc Reply with quote

Sunt printre noi si vanatori care trag si cu AC si cu arme de foc? as fi curios sa zicem la o distanta de 70 de m cu ce ar fi mai usor sa nimeresti o tinta cu diam de 5cm o arma de foc , clar , carabina echipata la fel ca arma cu ac. cu luneta , sau cu o pusca cu ac.
Eu nu am avut norocul sa trag decat cu arma cu alice de cal.12 care nu cred ca are vreo relevanta in comparatia noastra , pentru ca mi-era destul de usor sa nimeresc o tinta in miscare cu ea. Adevarat nu toti o nimeresc usor si cred ca aptitudinea asta tine mai mult de reflexele tale si de stapanirea de sine decat de felul cu tintesti , pentru ca majoritatea vanatorilor nu nimeresc tinta deoarece se grabesc si dau focul la intamplare in directia vanatului fara sa ocheasca bine si fara sa faca prea cunoscutele corectii.
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
acbeginer
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 2:19 pm    Post subject: Reply with quote

daca e vorba de tir , nimeresti cam la fel de bine cu un pcp sau arma de foc , cu arc e mai grele la distanta aia dar se poate .
Daca e vorba de pagube clar arma de foc castiga.
Back to top
View user's profile Send private message
mosin
Guest

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 2:53 pm    Post subject: Reply with quote

cu o carabina te poti intinde pana la 200-250 metri pt o tinta de 5cm,nu este usor dar daca ai antrenament poti baga 5 din 5 ,evident luneta trebuie sa fie peste 10x...
eu am tras la 350m intr-o doza de pepsi si din 3 cartuse am nimerit-o,luneta 16x, cartus 308WIN Norma,sprijinit pe ranita,pauza intre focuri pt reglarea pulsului,arma Zastava bolt-action.
Back to top
bogdan187
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

Foarte tare, Mosin
Cea mai buna lovitura cu o carabina am vazut-o la o vanatoare .
Un coleg de grupa a tras cu un Baikal cal.243 intr-o cioara aflata la aprox 270-300m - numarati 360 de pasi sanatosi pe un stalp de inalta tensiune . si a nimerit-o din prima .
Luneta bushnell 3200 , magnificatia nu o stiu.
Oricum cred ca trasul (intensiv in cazul meu) cu ac reprezinta un bun antrenament in caz ca ajungem vreodata vanatori si suntem nevoiti sa tragem cu carabina.
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
mosin
Guest

PostPosted: Tue Aug 30, 2011 12:01 am    Post subject: Reply with quote

e bine sa exersezi trasul din picioare,nesprijinit,te ajuta sa-ti controlezi muschii corpului si respiratia (pulsul) mult mai bine dct orice alta pozitie
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum