Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

pedepse vanatore cu AC
Goto page Previous  1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
otonel
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Feb 20, 2011 7:21 pm    Post subject: Reply with quote

Ac sniper tu cred ca visezi sau te vezi in america, nu vezi ca la noi totul merge din rau in mai rau iar lumea trebuie protejata de arme ac la care intra alica un pic sub piele si copii de reclame la prezervative iar etnobotanicele si alte prostii sunt legale.
Si eu as dori sa se legalizeze pest controlul cu ac, si vanatoarea cu arcul dar nu stiu daca se va intampla asa ceva iar legea armelor de cand este ea are rolul de a limita folosirea armelor de catre populatie
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Sun Feb 20, 2011 11:56 pm    Post subject: Reply with quote

Mai lasa-ma cu exagerarile astea ca nu-i chiar asa.Cine n-are sange in instalatie se teme sa impuste si o cioara pe cand cine stie ce vrea isi cumpara orice arma vrea.Alt sustinator al legilor aiurite din tara asta Laughing Tu chiar crezi ceea ce spui sau esti pus s-o faci???Sau pur si simplu urmaresti prea multe stiri?

off-topic: completeaza locatia la profil chiar daca nu-i cea reala sa stim si noi de unde esti si nu te mai ascunde in spatele lunetei!!!
otonel
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Mon Feb 21, 2011 1:19 am    Post subject: Reply with quote

Nu urmaresc prea multe stiri nici nu sunt un sustinator al legilor aiurea din tara asta, cred ca ai inteles tu gresit ce am scris eu acolo.
Iar treaba cu locatia cum zici si tu pot scrie ce locatie vreau asa ca decat sa creez confuzie Very Happy mai bine o las asa cum este ca-i foarte buna, daca cumva vrei sa aflii unde stau cauta-ma pe pm
Back to top
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Mon Feb 21, 2011 12:29 pm    Post subject: Reply with quote

otonel a scris:

Quote:
Ac sniper tu cred ca visezi sau te vezi in america, nu vezi ca la noi totul merge din rau in mai rau iar lumea trebuie protejata de arme ac la care intra alica un pic sub piele si copii de reclame la prezervative iar etnobotanicele si alte prostii sunt legale.
Si eu as dori sa se legalizeze pest controlul cu ac, si vanatoarea cu arcul dar nu stiu daca se va intampla asa ceva iar legea armelor de cand este ea are rolul de a limita folosirea armelor de catre populatie

otonel wrote:
Nu urmaresc prea multe stiri nici nu sunt un sustinator al legilor aiurea din tara asta, cred ca ai inteles tu gresit ce am scris eu acolo.
Iar treaba cu locatia cum zici si tu pot scrie ce locatie vreau asa ca decat sa creez confuzie Very Happy mai bine o las asa cum este ca-i foarte buna, daca cumva vrei sa aflii unde stau cauta-ma pe pm

Nici nu visez si chiar aplic in practica ceea ce spun si nici nu am inteles gresit replica ta.Pentru mine asa cum si pentru multi altii, legile adevarate sunt legile bunului simt si nu cele complet lipsite de orice logica care protejeaza o specie parazitara si necrofaga cum este cioara.Peste tot in lume este exterminata pentru ca nu aduce nimic bun mediului numai la noi este protejata sau lasat inteles asta prin niste legi care frizeaza ridicolul.
moulon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon Feb 21, 2011 2:22 pm    Post subject: Reply with quote

Daca lu' Nastase si lu' Boc le placea sa traga cu AC-ul, sigur era legea data sa poti trage si la mistreti (care ar fi vrut sa se riste). Acum serios vorbind, tu nu vezi ca la noi in tara nu se face nimic asa cum trebuie. Toata atentia este intreptata spre "ciolan". Nu sunt respectate drepturile unor oameni, dar ce sa se mai intereze sus-pusii de daunatorii agricoli. Si iepurii strica culturile, si mistretii si majoritatea zburatoarelor. Si ca sa fie treaba romaneasca, daca s-ar face o lege asa cum ne-am dori noi sa putem impusca ciori de ex., sigur am fi nevoiti sa platim o taxa destul de mare. Daca esti pescar, probabil stii ce taxe se platesc la AJVPS, cica pentru intretinerea baltilor, unde tu te duci ca prostul sa dai cu 2 bete si sa prinzi 5 bibani, iar altii vin noaptea si dau la agatat sau cu curent si prind zeci de kg de peste.
Pana una alta, norocul ciorilor e ca nu se pot manca ... ca la foamea din Romania se alegea prafu' si de astea.
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Mon Feb 21, 2011 2:33 pm    Post subject: Reply with quote

GHOST wrote:
Eu zic ca daca vrem sa vedem legea asta, cu vanatul la daunatori cu ac-ul trebuie sa ne unim toti sa devenim o forta de luat in seama si sa analizam bine problema,daca merita si daca avem suficente dovezi cu care sa demonstram ce vrem,si cu un lider bun sa ajunga sa puna problema unde trebuie (acolo sus) pote mai avem o sansa.
In momentul de fata eu cred ca nu au nici un interes cei care ar putea face ceva referitor la legea asta.Nusi bat capul cu o problema a aceistilor dornici de a kilari o cioara.

Armele cu ac sunt de doua tipuri:de tir si de combaterea daunatorilor.Daca am arma cu ac pentru combaterea daunatorilor de ce sa n-o folosesc pentru asta.Nu-s eu asa dornic sa "kilaresc" o cioara insa nu le suport pentru ca paraziteaza ecosistemul.Si sa va explic si de ce.In State si nu numai acolo sunt considerati daunatori porumbeii care sunt in numar de milioane de exemplare.Atata doar ca porumbeii sunt si buni de mancat si iesa o friptura din piept de porumbel de te lingi pe degete.Totusi sunt considerati daunatori si pot fi impuscati de catre oricine iar armele preferate pentru asta sunt armele cu aer comprimat.La noi n-am vazut asa de multi porumbei si asta pentru ca sunt prea multe ciori care le strica cuiburile si le mananca ouale din cuib(chiar si puii din cuib).Insa ciorile nu sunt bune de mancat.In astfel de situatii se ajunge cand daunatorii nu sunt exterminati dintr-un mediu oricare ar fi acela.In State au fost exterminati daunatorii porumbelului printre care se afla si cioara incat au ajuns porumbeii daunatori insa acestia sunt comestibili si deliciosi chiar.Nu v-ar placea sa fie la fel si la noi Question

Last edited by AC Sniper on Mon Feb 21, 2011 2:36 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Mon Feb 21, 2011 2:52 pm    Post subject: Reply with quote

moulon wrote:
Daca lu' Nastase si lu' Boc le placea sa traga cu AC-ul, sigur era legea data sa poti trage si la mistreti (care ar fi vrut sa se riste). Acum serios vorbind, tu nu vezi ca la noi in tara nu se face nimic asa cum trebuie. Toata atentia este intreptata spre "ciolan". Nu sunt respectate drepturile unor oameni, dar ce sa se mai intereze sus-pusii de daunatorii agricoli. Si iepurii strica culturile, si mistretii si majoritatea zburatoarelor. Si ca sa fie treaba romaneasca, daca s-ar face o lege asa cum ne-am dori noi sa putem impusca ciori de ex., sigur am fi nevoiti sa platim o taxa destul de mare. Daca esti pescar, probabil stii ce taxe se platesc la AJVPS, cica pentru intretinerea baltilor, unde tu te duci ca prostul sa dai cu 2 bete si sa prinzi 5 bibani, iar altii vin noaptea si dau la agatat sau cu curent si prind zeci de kg de peste.
Pana una alta, norocul ciorilor e ca nu se pot manca ... ca la foamea din Romania se alegea prafu' si de astea.

Mie imi place de voi,iar ii dati cu legea Laughing N-o sa se dea niciodata o lege sa impuscam ciori cu arme cu aer comprimat mai ales in RO.Este o lege a bunului simt si in RO se duce lipsa de BUN SIMT de multa vreme.Auzi,sa se mai puna si taxa ca sa impusti ciori cu ac Laughing Laughing Cui ii plac ciorile si le place cum miroase in zonele unde cuibaresc si ce mizerie si zgomot fac sa nu traga la ele.Cui nu-i place toate astea sa ia masuri din proprie dorinta de a schimba ceva si sa le puna in aplicare.Cine spunea ca ROMANIA VA CRESTE PRIN BUN SIMT SI RESPONSABILITATE?Pai haideti sa nu ramana doar vorbe.Sa trecem la fapte.
moulon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon Feb 21, 2011 3:13 pm    Post subject: Reply with quote

Si tu crezi ca nu s-ar pune o taxa pe asa ceva in ziua de azi? Eu as fi in stare sa pariez... Bunicul care a fost vanator imi spunea ca pe vremea lu' nea Nae le dadea cate 1 cartus la prezentarea unei perechi de gheare de cotofana sau cioara. Exista in tara asa probleme multe cu solutii simple si normale. Dar noi nu avem conducatori normali, iar ceea ce este simplu nu prezinta interes, pentru ca e posibil sa nu genereze venit Laughing Nu ne ramane decat sa ne uitam pe youtube, sa oftam si poate ne trece.

P.S.: Norocul meu e ca la tara am doi nuci mari de tot. Norocul negreselor a fost ca am luat pusca in octombrie cand deja nu mai erau nuci in pom. Dar e bine ca nucii aia sunt folositi ca loc de popas. Nu ca as trage eu dupa ciori, porumbeii vecinilor care iau masa in sat, grauri, cotofene .... Mai e ceva dupa care nu trag?
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Mon Feb 21, 2011 3:25 pm    Post subject: Reply with quote

moulon wrote:
Si tu crezi ca nu s-ar pune o taxa pe asa ceva in ziua de azi? Eu as fi in stare sa pariez... Bunicul care a fost vanator imi spunea ca pe vremea lu' nea Nae le dadea cate 1 cartus la prezentarea unei perechi de gheare de cotofana sau cioara. Exista in tara asa probleme multe cu solutii simple si normale. Dar noi nu avem conducatori normali, iar ceea ce este simplu nu prezinta interes, pentru ca e posibil sa nu genereze venit Laughing Nu ne ramane decat sa ne uitam pe youtube, sa oftam si poate ne trece.

P.S.: Norocul meu e ca la tara am doi nuci mari de tot. Norocul negreselor a fost ca am luat pusca in octombrie cand deja nu mai erau nuci in pom. Dar e bine ca nucii aia sunt folositi ca loc de popas. Nu ca as trage eu dupa ciori, porumbeii vecinilor care iau masa in sat, grauri, cotofene .... Mai e ceva dupa care nu trag?

Mai slabeste-ma cu taxele tale!!!Tu ai citit ce am scris sus?Se vede ca nu ai citit.Este o chestie de BUN SIMT si-atat.Fiecare unde poate si cu ce poate.Asta era ideea.Si unde mai incape ca te distrezi de minune iar factorul distractie este la el acasa cu respectarea unor minime reguli de siguranta in ceea ce priveste tirul cu arma ta cu ac.Vrei sa vezi clip-uri pe youtube facute si de ai nostri?Uite aici http://www.youtube.com/watch?v=pmF-n_8QmOs&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=IJO8m2Ffu9Q&feature=related
De forum nu mai zic ca se vede ca n-ai citit forumul http://www.clubairguns.ro/forum/viewtopic.php?p=32578#32578
moulon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon Feb 21, 2011 11:14 pm    Post subject: Reply with quote

Prietene vad ca ridici tonul si nu-mi place. Eu ti-am zis ce cred ca s-ar intampla intr-o tara de **** ca asta, daca ar fi sa se faca totusi ceva in aceasta directie. Se pare ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda. Sau ai impresia ca mie nu mi-ar fi drag sa pun pusca pe spinare si sa ma duc la padurea care este la 2km de casa si unde se afla sute, daca nu chiar mii de cuiburi de ciori. Nu am bani multi, nu am pile, am copil acasa, asa ca nu-mi risc pielea pentru o distractie de genul asta. Mai bine dau la peste ca acolo prinzi sau nu, nu-ti face nimeni nimic.
Mie unul nu-mi place sa ma risc din proprie initiativa.
Felicitari pentru ce ati facut acolo.

PS: cred ca am vazut majoritatea clipurilor legate de asa ceva, inclusiv pe astea doua, iar faza cu cititul forumului ... e cam naspa.
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Tue Feb 22, 2011 2:59 pm    Post subject: Reply with quote

moulon wrote:

Quote:
Eu ti-am zis ce cred ca s-ar intampla intr-o tara de **** ca asta

Uite ce e,oamenii fac tara si nu invers.Asa ca nu mai spune ca tara e de kko.Aceasta delasare a oamenilor si aceasta lenevie ca de, "fie ce-o fi" ne-au adus in halul in care suntem.Democratia inseamna oamenii uniti ,impreuna,sa faca ceva si nu statul sa faca pentru ei.La fel cum tot oamenii fac statul si nu invers.Nici eu nu am pile nicaieri,nu am nici bani multi, ci pur si simplu am dat peste un om care gandeste ca mine si bucuros ne-a chemat sa-l scapam de caraitoarele care strica linistea si frumusetea monahala a unei manastiri.Insa nu prea s-au inghesuit multi si motivul nu l-am inteles nici pana acum de ce.Pentru ca predomina lipsa de unitate,pentru ca oamenii nu vor sa se implice in nimic care nu este la moda sau pentru ca nu li se ofera bani petru asta,nu stiu.Sau poate pentru ca facand asta nu vor sa-si strice pilele si relatiile cu alte persoane care nu privesc aceasta activitate cu ochi buni din terte motive.Si motivele ar putea continua.

Last edited by AC Sniper on Tue Feb 22, 2011 3:54 pm; edited 1 time in total
Back to top
dabija
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Tue Feb 22, 2011 3:53 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
pe vremuri, cind am completat formularul pentru certificatul de detinator, erau citeva casute unde trebuia sa bifez pentru ce categorie de arma neletala fac cererea de certificat - tin minte ca am bifat : "Armele neletale destinate agrementului" . acum exprimarea este: " ART. 63
(2) Armele neletale destinate agrementului şi tirului sportiv, prevăzute la poziţiile 25 şi 31 din anexă, ...." - nu am anexele, dar poate la pozitia 25 sint cele de agrement iar la 31 cele de tir - voi cum le-ati inscris???

Asa scria in lege si in anexe dar prin marea marlanie a militienilor si mai ales prin normele interne de aplicare a legii au inceput sa "ocoleasca" legea si sa incadreze armele cu aer comprimat la tir in loc de agrement.
http://petredalea.ro/category/fieldtarget/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
moulon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Tue Feb 22, 2011 8:17 pm    Post subject: Reply with quote

AC Sniper wrote:
moulon wrote:

Quote:
Eu ti-am zis ce cred ca s-ar intampla intr-o tara de **** ca asta

Uite ce e,oamenii fac tara si nu invers.

Cea mai mare dreptate iti dau aici. Dar e pacat ca majoritatea dicteaza si cu asta cred ca am spus totul. Stim prea bine ce este in jurul nostru. Stii tu vorba aia " Prosti, da' multi!".
Dar sa lasam asta si sa trecem la subiectul topicului. O sa merg la tara si cu "minimul" de pile pe care poate ca le mai are bunicul, o sa vorbesc cu cativa reprezentanti ai legii sa vad ce pot face in sensul eradicarii "pasaricilor negre". Problema mare la mine e pusca Smile Dar poate pana la urma imi iau si eu AT44W-10. Cand ziceai ca e mai bine sa te duci la cuiburi? In aprilie?
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Tue Feb 22, 2011 9:07 pm    Post subject: Reply with quote

Cam peste o luna incep sa depuna ouale,cel tarziu pana la sfarsitul lunii martie.Din momentul in care depun ouale si pana puii parasesc cuibul la sfarsitul lui mai sunt foarte vulnerabile pentru ca nu zboara de la cuib,asta cu conditia sa tragi si cu un spring mai rasarit sau pcp mai silentios.Posibil in unele zone sa depuna ouale mai rapid in alte zone mai tarziu in functie de vreme.Oricum pana la inceputul lunii aprilie toate au depus ouale.La fel si in zona de colonie de cuiburi nu toate depun ouale in acelasi timp ci unele mai repede altele mai tarziu.Este usor de observat unde deja sunt cuiburi in care au depus oua pentru ca cioara care le cloceste nu paraseste cuibul deloc iar cioroiul ii aduce permanent de mancare ca la pui in cioc.

Last edited by AC Sniper on Wed Feb 23, 2011 12:24 am; edited 1 time in total
Back to top
sniper_paf
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Tue Feb 22, 2011 9:26 pm    Post subject: Reply with quote

bai oameni buni , eu am cea mai tare pila -PE MINE Laughing
eu trag si din balcon in negricioase Laughing
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum