Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

pedepse vanatore cu AC
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cocoxxx
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Sat Feb 19, 2011 12:41 am    Post subject: pedepse vanatore cu AC Reply with quote

cateva intrebari : daca sa presupunem ca m-ar vedea cineva impuscand o lisita sau un pescarus care nu sunt pasari de vanat , pe cine sesizeaza persoana , pe cei de la ajvps sau cei de la arme si munitii ? ce pedepse sunt in cazul unor ilegalitati ? ca sa aiba dovada ca eu sunt cel care a tras le trebuie proba ca sa imi poata face ceva nu ? si atunci care proba ? o proba o cioara moarta pe care logic nu am impuscato eu , eu doar sunt in camp ca sa imi reglez luneta
cds
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Sat Feb 19, 2011 6:54 am    Post subject: Reply with quote

daca ai vedea cum pun politienii Very Happy punctul lor de vedere vei intelege ca este suficient marturia unei persoane pt.a te cerceta si a-ti face dosar penal,sunt arme de tir si se folosesc in spatii special amenajate,nu zic ca toti suntem usa de biserica,am mai dat si noi cate o caraitoare insa numai daca esti vazut in teren ca ai tras esti considerat braconier si iti pot face dosar conform legii
Nu sint o papusica mica pe baza de arc
Vreti sa faceti ceva pentru mine?
Faceti infarct!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dvdrwsor
Guest

PostPosted: Sat Feb 19, 2011 7:37 am    Post subject: Reply with quote

Nu cred. Daca ma duc total in afara spatiilor locuite ca sa imi reglez luneta si am ditamai tintele si nu sunt camuflaj si am tinta (target) fixata intr-un mal de pamant ar fi culmea sa fiu acuzat de braconaj sau de nerespectarea regimului armelor si munitiilor...

Sa-mi dea poligon , cu plata chiar, si ma duc acolo. Atat timp cat poligoanele din tara le numeri pe degete tre sa ma lase'n pace sa-mi vad de hobby. Mama lor... M-am enervat!
Back to top
cds
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Sat Feb 19, 2011 8:23 am    Post subject: Reply with quote

nu ma contrazic cu nimeni eu spun ce spune legea,armele de tir doar in poligoane special amenajate.
ca inchide ochii politianul e altceva,dar vei avea mari probleme cand nu va vrea sa ii mai inchida Smile
Faceti infarct!
Back to top
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Sat Feb 19, 2011 10:54 am    Post subject: Reply with quote

cds wrote:
nu ma contrazic cu nimeni eu spun ce spune legea,armele de tir doar in poligoane special amenajate.
ca inchide ochii politianul e altceva,dar vei avea mari probleme cand nu va vrea sa ii mai inchida Smile

Confunzi armele de tir cu armele cu aer comprimat. Citeste ce spune legea la folosirea armelor NELETALE. Si mai aleu unde pot fi folosite.
cds
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Sat Feb 19, 2011 11:37 am    Post subject: Reply with quote

slyder wrote:
cds wrote:

Confunzi armele de tir cu armele cu aer comprimat. Citeste ce spune legea la folosirea armelor NELETALE. Si mai aleu unde pot fi folosite.

-ai perfecta dreptate cred ca cei care le vand sunt niste prosti ca le-au bagat la categoria arme de tir si cred ca si politienii nostri sunt la fel de prosti ca le trec in permis la categ.arme de tir,cred ca o sa ii indrum spre tine sa ii luminezi.

Copiez din lege;

PRINCIPALELE MODIFICĂRI PREVĂZUTE DE O.U. NR. 26/2008 ÎN DOMENIUL ARMELOR NELETALE

1. Armele de autoapărare şi de tir, cu proiectil au fost supuse autorizării.
În această categorie intră pistoalele cu bilă de cauciuc şi armele scurte şi lungi cu aer comprimat.

III. ARME SI MUNITII NELETALE
Categoria E - arme supuse autorizarii
24. arme scurte (pistol sau revolver) confectionate special pentru a arunca proiectile din cauciuc, precum si munitia corespunzatoare

25. arme scurte sau lungi (cu aer comprimat) care pentru aruncarea proiectilului folosesc forta de expansiune a aerului comprimat sau a gazelor sub presiune aflate intr-un recipient si care nu dezvolta o viteza a proiectilului mai mare de 220 m/s, precum si munitia corespunzatoare

Transportul, portul si folosirea armelor de tir

Art. 42. - (1) Transportul armelor de tir pentru care s-a acordat detinatorului dreptul de a le purta si folosi, de la domiciliul sau resedinta acestuia la locurile de antrenament sau unde urmeaza sa se desfasoare concursul de tir, se face in urmatoarele conditii:
a) armele trebuie tinute in toc, neincarcate cu munitie;
b) sa fie indeplinite conditiile prevazute la art. 33 alin. (3) lit. b), d) si e);
c) in cazul in care detinatorul armelor este conducatorul mijlocului de transport, arma trebuie pastrata intr-un spatiu special amenajat in interiorul portbagajului, in conditiile stabilite in normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
(2) Portul si utilizarea armelor de tir in incinta locurilor prevazute la alin. (1) se fac in conditiile stabilite prin regulamentele de ordine interioara ale acestor locuri.

deci nu se supun autorizarii pistoalele de autoaparare pe gaze

daca stii altceva arata-ne numarul de lege ,articolul si alineatul sa nu mai avem contraziceri pe aici
Faceti infarct!

Last edited by cds on Sat Feb 19, 2011 12:51 pm; edited 1 time in total
Back to top
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Sat Feb 19, 2011 12:51 pm    Post subject: Reply with quote

Secţiunea a 5-a
Condiţii cu privire la procurarea, înstrăinarea, deţinerea, portul şi
folosirea armelor neletale de către persoanele fizice

Art. 60. – Posesorii armelor neletale au obligaţia să ia toate măsurile necesare pentru păstrarea armelor la domiciliu sau reşedinţă, astfel încât să nu permită accesul persoanelor neautorizate la acestea şi să nu existe pericol de vătămare corporală accidentală. (deci nu este obligatoriu dulapul metalic prins in perete si in podea)

ART. 63
(2) Armele neletale destinate agrementului şi tirului sportiv, prevăzute la poziţiile 25 şi 31 din anexă, pot fi folosite în spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spaţii special amenajate, pentru a nu pune în pericol integritatea corporală şi viaţa persoanelor.
Iar la punctul 5 din anexa avem armele cu aer comprimat:
25. arme scurte sau lungi (cu aer comprimat) care pentru aruncarea proiectiluluifolosesc forţa de expansiune a aeruluicomprimat sau a gazelor sub presiune aflate într-un recipient şi care nu dezvoltă o viteză a proiectilului mai mare de 220 m/s, precum şi muniţia corespunzătoare

Deci in conformitate cu legea actuala, daca tragi in camp intr-o zoca care respecta legea si este si marcata, chiar daca ESTE FOND DE VANATOARE, atata timp cat nu tragi dupa miscatoare de orice natura, nu patesti nimic. Daca tragi dupa orice miscatoare VIE, chiar daca nu prezinta interes vanatoresc, se incalca legea.
Legea complecta o gasiti aici: http://www.ajvpsph.ro/legislatie_vanatoare/ la punctul 7 LEGE Nr. 295 din 28 iunie 2004 privind regimul armelor si al munitiilor, cu modificarile si completarile ulterioare. Nu e greu de citit.
cds
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Sat Feb 19, 2011 12:56 pm    Post subject: Reply with quote

si deci ajungem la ce am spus eu ca este suficient sa zica x ca erai pe camp si trageai la vietati ca deja esti braconier
arata-mi unde ai in camp sau padure spatiu delimitat unde nu are acces publicul,inafara de poligoanele special amenajate.
legea este facuta pt. a fi interpretata asa ca mai bine te feresti decat sa o interpreteze Garcea
Si pana la urma cum este cele cu aer comprimat nu sunt de tir ?
Faceti infarct!
Back to top
defero
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Sat Feb 19, 2011 1:32 pm    Post subject: Reply with quote

cds wrote:
...arata-mi unde ai in camp sau padure spatiu delimitat unde nu are acces publicul,inafara de poligoanele special amenajate.

- proprietate privata, spatiu delimitat si nu este poligon http://img138.imagevenue.com/img.php?image=85718_HPIM8504_122_532lo.JPG
http://img181.imagevenue.com/img.php?image=85464_HPIM8499_122_415lo.JPG

cds wrote:
legea este facuta pt. a fi interpretata asa ca mai bine te feresti decat sa o interpreteze Garcea

- aici ai dreptate
cds wrote:
Si pana la urma cum este cele cu aer comprimat nu sunt de tir ?

- pe vremuri, cind am completat formularul pentru certificatul de detinator, erau citeva casute unde trebuia sa bifez pentru ce categorie de arma neletala fac cererea de certificat - tin minte ca am bifat : "Armele neletale destinate agrementului" . acum exprimarea este: " ART. 63
(2) Armele neletale destinate agrementului şi tirului sportiv, prevăzute la poziţiile 25 şi 31 din anexă, ...." - nu am anexele, dar poate la pozitia 25 sint cele de agrement iar la 31 cele de tir Smile - voi cum le-ati inscris???
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
cds
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Sat Feb 19, 2011 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

nu mai retin cum au fost trecute la ei dar la mine in permis sunt trecute clar la rubrica arme de tir si conform legii de acolo fac parte
Defero daca nu ai schimbat certificatul vezi ca este obligatoriu parca asa stiu si iti elibereaza permis.
referitor la ce zici de proprietate privata iar ajungem la Garcea care interpreteaza cum vrea si daca zice ca trebuie sa ai curtea mai mare decat bataia maxima a armei ?
care la cea mai slaba tot sare de 200m.
la mine B4 producatorul spune ca pana la 260 m poate provoca rani grave chiar si moartea ,eu unul nu cred dar ei se iau dupa asa ceva.

fapt patit de mine in 2001 trageam in parc la Mircea Voda de Braila in ciori si trece desteptul de primar pe acolo spunand sa le las in pace,m-am facut ca nu il aud mam deplasat vreo 100m si iar cioara jos nu trec 20 min. ca ma trezesc cu un polimilitian care facea urat sa imi ia arma B4 ca nu am voie spunea el la asa ceva,de atunci m-am linistit si nici nu era data legea,atunci le luai cu permisul de conducere.
Faceti infarct!
Back to top
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Sat Feb 19, 2011 9:33 pm    Post subject: Reply with quote

cds wrote:

fapt patit de mine in 2001 trageam in parc la Mircea Voda de Braila in ciori si trece desteptul de primar pe acolo spunand sa le las in pace,m-am facut ca nu il aud mam deplasat vreo 100m si iar cioara jos nu trec 20 min. ca ma trezesc cu un polimilitian care facea urat sa imi ia arma B4 ca nu am voie spunea el la asa ceva,de atunci m-am linistit si nici nu era data legea,atunci le luai cu permisul de conducere.

Da si la mine in oras in parc s-au facut trageri de catre vanatori in fiecare an la ciori in perioada cand ieseau puii din cuib si chiar imi aduc aminte cum se auzeau alicele printre ramurile copacilor cand cadeau inapoi pe sol complet inofensive.Ce mai tura-vura,Garcea-Negarcea,bla-bla-bla si altele,nici o arma de foc,lisa sau carabina, cu proiectile obisnuite, nu este periculoasa cand se trage in plan vertical.Cina ma contrazice nu este decat un rauvoitor si un dezinformator care baga prostii in capul oamenilor care-l si cred pentru ca in RO majoritatea oamenilor chiar nu se pricep la arme.Mai simplu de-atat nu va pot spune.Si-acum daca o lisa nu este periculoasa cand trage alicele in plan vertical in ciori cum mama naibii' sa fie periculoasa o arma cu aer cand executa acelasi tir vertical.Atunci ce sa ne mai miram cand ne spun europenii ciori pentru ca in RO chiar sunt protejate ciorile de prin parcuri cu legi tampite ca n-ai voie nici cu o arma cu aer sa le impusti si sa faci comunitatii un bine.E culmea ridicolului chestia asta.Si in sprijinul acestei idei se baga in masa prostii in capul oamenilor ca cica n-ai voie sa impusti ciorile si aici vine vorba de tot felul de superstitii si alte chestii mambo-jambo Laughing

Last edited by AC Sniper on Sat Feb 19, 2011 9:46 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
mosin
Guest

PostPosted: Sat Feb 19, 2011 9:39 pm    Post subject: Reply with quote

mare atentie cand va aflati pe un fond de vanatoare cu arma .....acolo sunt anumite reguli si paznicul de vanatoare va poate face probleme.
Back to top
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Sat Feb 19, 2011 9:49 pm    Post subject: Reply with quote

da,pai atunci vorbeste cu paznicul sa te lase sa impusti ciori si nu cred ca nu te va lasa daca este zona de colonie de ciori cu cuiburi.mai lasati-ma cu legile astea vanatoresti stupide ca n-ai voie sa tragi la ciori decat cu lisa si doar daca esti vanator.vanatorii nici nu impusca ciori ca nu strica ei cartuse pe asa ceva si chiar daca le-ar folosi lisele nu sunt eficiente la tras la ciori.
mosin
Guest

PostPosted: Sun Feb 20, 2011 9:48 am    Post subject: Reply with quote

daca vb cu paznicul e ok.......e drept ca e cam scump sa tragi cu lisa la cioroi....2ron bucata cel mai ieftin
noi de banii astia umplem o sacosa de cra-cra Very Happy
Back to top
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Sun Feb 20, 2011 4:01 pm    Post subject: Reply with quote

In perioada cand cuibaresc sa tragi cu lisa la ciori inseamna sa impusti doar pui pentru ca cele mature odata ce aud primul bubuit de lisa zboara de la cuib imediat sau se ridica sus de tot si dau rotocoale deasupra zonei iar pana la inaltimea la care se ridica nu le ating alicele trase din lisa.In schimb sa tragi cu pcp cu silencer este alta treaba.Daca nu aud zgomot se alarmeaza putin cand vad o cioara cazand si apoi se aseaza imediat pe crengi la loc.Un pcp cu silencer si ceva haine de camuflaj si daca se poate si o zona de unde sa tragi fara sa te vada si faci ravagii la ciori in perioada cand incep sa depuna oua si sa scoata pui,perioada cand nu zboara deloc de la cuib.
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum