Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Atitudine!!!
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
glontzu
Guest

PostPosted: Sun Jan 16, 2011 7:47 pm    Post subject: Atitudine!!! Reply with quote

Dragi forumisti, protestul din 17 ,18 shi 19 nu insemna mai nimic.. 3 zile nu vor muri ei .. O solutzie mai buna ar fi ca toata lumea sa nu mai cumpere de la o companie combustibil, aceasta fiind nevoita sa scada pretul ca sa nu falimenteze.. atragand apoi clientii si pierzand ceilalti , dupa care vor fi nevoiti sa scada si ei.Cel mai mare impact ar fi falimentarea PETROM. IN PERIOADA 15 IAN-15 FEB SA NU MAI ALIMENTAM DE LA PETROM. Dupa ce PETROM va fi fortat sa scada pretul vom alimenta numai de la ei ... ceilalti vor fi si ei nevoiti sa intre in competitie si astfel vom avea cu adevarat o economie de piata... FORTATA DE NOI !Daca vrei sa ajuti la acest protest chiar daca nu ai masina .. raspandeste acest mass Va multumim si nu uitati UNITATEA invinge.Ia atitudine chiar acum!
Back to top
mosin
Guest

PostPosted: Sun Jan 16, 2011 10:52 pm    Post subject: Reply with quote

oare pe ce lume traiti?
cum puteti avea astfel de idei induse de altii?
se usuca petromul de protestul plebei Very Happy Very Happy
neshte principii economice sau de piata spun ca ce vreti voi nu se poooateeee.
Back to top
dabija
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Mon Jan 17, 2011 3:16 pm    Post subject: Reply with quote

Nu se poate pentru ca toti marii distribuitori au clienti firme (de taxi, de transport, de curierat etc) care alimenteaza pe card asa ca nu vor ramane fara clienti pentru ca acei clienti trebuie sa respecte si ei un contract. Ca sa aibe eficienta un asa gen de protest trebuie muuuulta determinare din partea tuturor si asta nu prea cred sa se intample. O firma "atacata" in acest mod poate sa faca o scadere miiiica de pret si garantat se vor gasi imediat "tradatori"
http://petredalea.ro/category/fieldtarget/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Mon Jan 17, 2011 5:41 pm    Post subject: Reply with quote

Din pacate romanii nu sant la fel de uniti ca si negrii din SUA (sau mai bine spus cum erau). Poate unii nu stiu, da negrii nu aveau voie sa stea pe scaun in mijloacele de transport in comun, iar la un moment dat au rabufnit (nu ma apuc sa spun toata povestea, ci doar asa ca idee). Urmarea? Dupa SASE (6) luni, poate chiar mai mult, in care nu au folosit transportul in comun, si-au castigat dreptul de a sta pe scaun. Cu toate piedicile care le-au avut. Mi-ar placea sa vad asa ceva si in RO, unde toti oamenii sa se uneasca macar o data cu adevarat.
Dabija, am o cunostinta director la o statie peco dintr-o retea mare si internationala, care mi-a spus ca in jur de 40-45% din venituri sant facute cu clientii ocazionali. Si nu cred ca o firma, indiferent cat este de mare, isi permite sa piarda un astfel de profit.
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
cds
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon Jan 17, 2011 6:43 pm    Post subject: re Reply with quote

Frumos graiesti Slyder .............NU SUNTEM UNITI SI DE ACEEA SE CACA TOTI PE NOI.
Daca am vorbit urat rog dezactivarea userului ,insa oricum ar fi astia suntem si nu o sa putem schimba nimic daca doar cativa respectam ce am promis iar ceilalti sunt LASI si ling in fund pe cei ce ne conduc de frica schimbarii . Idea
http://www.youtube.com/watch?v=m0bt_9Qiznc
Nu sint o papusica mica pe baza de arc
Vreti sa faceti ceva pentru mine?
Faceti infarct!
Back to top
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Mon Jan 17, 2011 9:41 pm    Post subject: Reply with quote

Fratilor,noi nu intelegem ca statul ia 835 de euroi din 1200 euro cat costa tona de petrol iar producatorul ia 370 de euro dintr-o tona.Cu cat ar trebui sa scada profitul producatorului ca sa simtim o micsorare adevarata a benzinei?Sau poate ar trebui sa cerem ajutor de la stat sa mai scada din accize?!Sau din taxa de drum pe care o platim o data in pretul petrolului cat si in rovineta?
acciza 467+taxa de drum 125(???de ce???)+taxa de solidaritate in urma falimentului bancorex 10 (???de ce????)+370 incaseaza producatorul+ tva 233,28(24%)=1205 euro din care statul incaseaza 835,28 euro!
glontzu
Guest

PostPosted: Tue Jan 18, 2011 12:22 am    Post subject: Reply with quote

tipic atitudine de ROMAN..."nu fac pt ca sunt altii care fac si eu nu vreau sa fiu mai prost"
tot asa trebuie sa facem si cu mizeria...aruncam hartii pe jos pt ca sigur sunt si altii care arunca si exemplele pot continua.
Back to top
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Tue Jan 18, 2011 8:53 am    Post subject: Reply with quote

Question Question da tu un pret la benzina care ar trebui sa fie bun.Din moment ce suntem nemultumiti banuiesc ca fiecare dintre noi ne-am gandit la un pret care ar fi echitabil.Cam care ar fi acela?Eu personal doresc sa se termine cat mai repede rezervele de petrol si sa apara numai masini electrice,oricum va fi o criza a petrolului cam in 10-15 ani,asa ca sa nu ne mire daca pretul va fi in pod!
glontzu
Guest

PostPosted: Tue Jan 18, 2011 9:18 am    Post subject: Reply with quote

americanii aduc petrolul din irak si din rusia adica de pe partea opusa a globului si costa 2 lei litrul iar noi care avem petrol in tara, rusia e la 2 pasi platim peste 5 lei. ti se pare normal si logic?
Back to top
glontzu
Guest

PostPosted: Tue Jan 18, 2011 11:00 am    Post subject: Reply with quote

au anuntat scaderea vanzarilor la combustibil cu 20% pentru ziua de ieri
facand un calcul simplu Petrom care vinde de 15 mil de E pe zi a avut o pierdere de 3 mil E
poate pe voi nu va incanta cu nimic dar eu unul sunt al naibii de fericit Very HappyVery Happy
Back to top
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Tue Jan 18, 2011 12:46 pm    Post subject: Reply with quote

off-topic: dar apropo glontzu,tu de ce esti asa de fericit ,parca erai plecat in State din cate mi-aduc aminte ce-mi spuneai??? Confused
dabija
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Tue Jan 18, 2011 1:41 pm    Post subject: Reply with quote

glontzu wrote:
au anuntat scaderea vanzarilor la combustibil cu 20% pentru ziua de ierifacand un calcul simplu Petrom care vinde de 15 mil de E pe zi a avut o pierdere de 3 mil E
poate pe voi nu va incanta cu nimic dar eu unul sunt al naibii de fericit Very HappyVery Happy

nerelevanta scaderea de ieri daca nu se spune si cu cat au crescut incasarila in zilele anterioare ... si cu cat vor creste in zilele de dupa "protest"

Quote:
slyder spune - Dabija, am o cunostinta director la o statie peco dintr-o retea mare si internationala, care mi-a spus ca in jur de 40-45% din venituri sant facute cu clientii ocazionali. Si nu cred ca o firma, indiferent cat este de mare, isi permite sa piarda un astfel de profit.
raspunsul e in postul anterior ... dupa cateva zile pot scadea pretul cu cativa bani pe litru si sa vezi atunci ingramadeala la statiile lor si sa vezi ce repede isi recupereaza paguba.
http://petredalea.ro/category/fieldtarget/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Tue Jan 18, 2011 8:19 pm    Post subject: Reply with quote

glontzu wrote:
americanii aduc petrolul din irak si din rusia adica de pe partea opusa a globului si costa 2 lei litrul iar noi care avem petrol in tara, rusia e la 2 pasi platim peste 5 lei. ti se pare normal si logic?

Pai tu pe americani te-ai gandit sa-i dai exemplu?!Aia au facut razboi,pardon,razboaie tocmai ca sa-si tina piata de petrol! Very Happy Very Happy
De ce crezi ca au invadat ei Irakul?Nu numai benzina e mai ieftina la americani,multe alte produse sunt mai ieftine.Cat despre Omv-Petrom nu pot spune decat ca atata vreme cat se cumpara produsul lor,pot sa-l scumpeasca si cu 10 lei pe litru!Nu ne ramane decat sa protestam nemaicumparand benzina,mai mergem si pe jos cat putem(eu asa fac mai nou) sau cu bicicleta cand va mai da caldura,masina folosind-o cand avem nevoie maxima de ea.Piata dupa cum se stie se regleaza in functie de cerere si oferta nu daca bati cuiva obrazul si spui ca nu e etic ce face.Cu asta chiar inchei sa mai postez pe topicul asta ca nu imi face placere sa discut despre lucruri care nu cred ca sant in puterea noastra sa le schimbam.Daca nu am mai cumpara benzina de la ei probabil ca am putea sa facem ceva presiuni,dar asta e o utopie,nu credeti?
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Tue Jan 18, 2011 9:07 pm    Post subject: Reply with quote

valimarele wrote:
Fratilor,noi nu intelegem ca statul ia 835 de euroi din 1200 euro cat costa tona de petrol iar producatorul ia 370 de euro dintr-o tona.Cu cat ar trebui sa scada profitul producatorului ca sa simtim o micsorare adevarata a benzinei?Sau poate ar trebui sa cerem ajutor de la stat sa mai scada din accize?!Sau din taxa de drum pe care o platim o data in pretul petrolului cat si in rovineta?
acciza 467+taxa de drum 125(???de ce???)+taxa de solidaritate in urma falimentului bancorex 10 (???de ce????)+370 incaseaza producatorul+ tva 233,28(24%)=1205 euro din care statul incaseaza 835,28 euro!

O tona de petrol are 6.28 baril. 1 baril de petrol actualmente este in jur de 85$. Deci tona de petrol costa 534$ (+- cativa dolari). De unde ai scos suma de 1200 euro? De la (I)realitatea TV? Ca pe acolo am vazut vehiculate astfel de cifre si de calcule. Sau te refereai la 1000 litri de benzina care la un calcul de 5,5 lei litrul de benzina, 1000 de litri depaseste un pic 1230 euro. Un pic de statistica: http://www.contzilla.ro/2011/01/statistica-%E2%80%93-pretul-benzinei-in-tarile-europene/ Ciudat, dar si cand barilul de petrol depasea cu mult 125$, pretul combustibililor era mai mic ca si acum.
La noi in tara pretul benzinei era mare si cand barilul de petrol era 42$. Ai vazut cumva preturi mici la combustibili la pompa? Eu nu. Si ma mai distreaza ceva. Petrolistii se tot plang ca vand in pierdere la pompa. Da atunci cum dracu reusesc sa scoata profituri de milioane de euo (profit net) la fiecare sfarsit de an? Ca eu nu inteleg. Dar stau cam prost la capitolul economie, deci probabil asta e problema la mine.
Din pacate traim in tara in care traim, si santem oamenii obisnuiti sa dea din gura si atat. Sant curios cati dintre cei care merg zilnic cu masina personala si care ar putea folosi transportul in comun ar accepta un boicot total (exceptand situatiile de urgenta) a benzinariilor? Si aici ma refer la toate benzinariile, nu doar cele ale unei singure firme.
Dar este foarte mult de discutat pe acest domeniu, si oricum nu se va ajunge niciodata la un numitor comun.
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Wed Jan 19, 2011 10:55 am    Post subject: Reply with quote

inca o data spun,pretul nu se regleaza in functie de preturile din alte tari ci in functie de piata,iar in legatura cu cifra de 1200E intr-adevar ma refeream la benzina nu la petrol,am gresit,scuze.
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum