Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

De ce suntem priviti ca niste paria
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Cyrus12
Spam Guardian

PostPosted: Wed Apr 28, 2010 4:51 pm    Post subject: De ce suntem priviti ca niste paria Reply with quote

De ce suntem priviti ca niste paria (infractori )de catre restul populatiei .Va propun ca in acest topic sa strangem toate "elementele" din cauza carora noi (iubitori de arme si nu numai )suntem blamati .Rog daca se poate sa incepem un mic razboi contra celor care nu respecta legea si care ne fac de"****" caci din vina lor avem legislatia care o avem

O sa incep eu cu acest "element "care vinde un pistol CO2 fara acte

http://forum.softpedia.com/anunturi/anunt/Pistol-aer-comprimat-Co2-30227.html

va propun sa incepeti sa il "stresati " un pic pe individ.

ROMSDC
(http://www.romsdc.ro/)

Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ct78bev
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Wed Apr 28, 2010 5:04 pm    Post subject: Reply with quote

A postat istet omu pt ca din anunt poate fi si airsoft dar din filmulete este clar BB.
Mi se pare bizar ca ei incearca sa restrictioneze si le baga bete in roate cat se poate la cei care vor sa obtina legal o arma dar cred ca de Okazii ar lua multi care vand ilegal.
Back to top
View user's profile Send private message
Rudy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Apr 28, 2010 8:30 pm    Post subject: Reply with quote

Ce vinde persoana, este momentan perfect legal, fiind vorba despre un airsoft, pt a carui detinere si folosire nu trebuie notificare. A se vedea tipul incarcatorului....

Totusi pot aduce o mica mentiune, nu populatia ne vede infractori, viziunile le au mult iubitii si stimatii nostri conducatori pe care ii votam ca niste boi de 20 de ani.
Back to top
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Thu Apr 29, 2010 4:37 pm    Post subject: Reply with quote

Nu cred ca un pistol de airsoft, la 6-10m (cum a scris in anunt) sparge un borcan de sticla. Parerea mea (posesorii de pistoale de airsoft sant rugati sa isi spuna parerea). Nu ma ocup de asa ceva, dar tare ma mananca degetele sa trimit link-ul ceor de la AEST. Si as fi curios sa vad ce se intampla. Stiu ca si pe okazii sant astfel de anunturi, si chiar ma mir ca politistii nu ii viziteaza pe cei care vand arme fara acte.
ct78bev
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Apr 29, 2010 5:40 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu sunt de parere ca o bila de airsoft nu ar sparge asa borcane .Din cate stiu despre airsoft ,bila greu ajunge la 2Jouli si nu cred ca ar face asa daune.
Back to top
Eventail
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Thu Apr 29, 2010 6:58 pm    Post subject: Reply with quote

Exista bile de "airsoft" din aluminiu (cca 0.3g - cam la fel ca cele din plastic dur), sticla, otel (vreo 0.88g), toate interzise la utilizarea in meciuri airsoft sau pt. altceva decat trasul la tinta...Normal ca daca "arma" e slaba le scuipa cu bolta, dar daca e puternica, eventual modificata, pot sparge si borcane (mai ales trase din pusti, eventual snipere)...
Back to top
Sharp
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Thu Apr 29, 2010 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

Mie nu mi se pare ca se uita lumea la mine ca la un paria pt ca imi plac armele. E adevarat, majoritatea se uita ciudat, pt ca asa e romanul, "destept", si mai ales predispus sa ii judece pe ceilalti.

Dar "paria"? No way...

AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Thu Apr 29, 2010 8:39 pm    Post subject: Reply with quote

De obicei cand vine vorba de arme este ceva de genul nu-mi plac armele si nu sunt de acord cu ele pana nu am si eu una.Deja cand am si eu se schimba problema,am trecut la un alt nivel dar totusi ma tem sa nu aiba si altii arme si le fac in continuare publicitate negativa prin toate metodele.Cam asa gandeste romanasul nostru.Sistem de gandire implementat de comunisti care conduceau doar pentru ca ei aveau toate armele si ceilalti n-aveau nimic.Vorbeam cu cineva acum cateva saptamani care era foarte infocat impotriva armelor si le detesta permanent la care mi-a venit o idee si i-am replicat cu urmatoarea ipoteza: sa zicem ca gaseste din intamplare dimineata in gradina un pistol incarcat cu magazia plina aruncat pe undeva prin niste tufisuri din gradina proprie.Nu stie absolut nimeni ca are acea arma si nici nu este o inscenare ca apoi cineva sa-l toarne la "organe".Ce face?Il arunca si el undeva sa-l gaseasca altul,il preda la politie sau il pastreaza undeva bine ascuns fara sa spuna la nimeni de el.La care cat de infocata era persoana respectiva impotriva armelor,pana la urma,am reusit s-o conving ca cea mai buna solutie este sa-l pastreze si in prealabil sa intrebe pe cineva in care are mare incredere cum sa umble cu el si cum sa-l pastreze.In rest totul este propaganda impotriva armelor dar odata ce omul le intelege rostul si mai ales regulile cum sa umble cu ele totul devine foarte banal iar arma respectiva devine doar o unealta ca si o drujba,un topor,cutit,maceta,etc
Eventail
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Thu Apr 29, 2010 8:49 pm    Post subject: Reply with quote

Cred ca toti cei care in copilarie am tras cu tot felul de ţevi, prăştii, pistoale, pocnitori etc. suntem "in pericol" de a cadea in pasiunea asta cu armele...fie ele si cu aer comprimat, tot frumoase sunt Smile Sau pot fi Wink Pe masura ce trec anii creste doar pretul jucariilor Laughing
Back to top
tibbs
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Apr 30, 2010 4:43 am    Post subject: Reply with quote

Pot sa va spun ca nu numai ai nostri au frica celor care au si pot folosi o arma. Nu mai fusesem de 2 ani in Washington DC si azi am avut un gust amar vazind ca au rasarit peste tot pe unde nu erau garduri, stilpi de protectie contra masinilor, paza. Nu te mai poti apropia de gardul dinspre peluza mai aproape de citeva sute de metri. Si in aeroporturi treaba e mai imputita decit era. Cred ca le e frica de cei care vor incerca sa se ridice si sa protesteze. Si ca incearca incetul cu incetul sa ne obisnuiasca cu o societate de tip politenesc.
Si din pacate cred ca pina acum inca n-am vazut inca nimic in materie de limitarea drepturilor civile... Evil or Very Mad
Rudy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Apr 30, 2010 8:02 am    Post subject: Reply with quote

http://www.airsoft.ro/productdetails.php?idprodus=1704
http://www.mercenarul.ro/index.php?page=detalii&id=353

Rugam,,, nu stresati baiatu' inca Embarassed

De ce suntem priviti ca paria...... Question Sau mai exact de cine suntem priviti asa...De "aia" (genul masculin) care cand erau mititei, nu ni se alaturau cand bateam maidanu, si jucam pac pac , in padurice/padure/liziera.

"aia" erau ocupati cu pieptanatul de papusi Barby , calcat rochite si incaltat cu botosei, infipt panselute in pamant, etc etc. Lipsindu-le cu desarvarsire aceasta mica latura razboinica tipic masculina si neavand hormonii necesari, ei nu pot percepe, in nimic'nicia lor, de ce am avea noi nevoie de "jucarii" care sa bubuie si sa-i sperie, care ruginesc si pot murdari, care-s prea grele pt muschii lor de fatalai.

Imi cer scuze daca m-am exprimat prea "clar si abuziv" Embarassed
Back to top
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Fri Apr 30, 2010 3:30 pm    Post subject: Reply with quote

este un pistol airsoft foarte puternic marca syeyr.mi-am cumparat si eu unul de curand si are viteza cam de 135-140 m/s cu bile de 0,2gr.cu bile de 0,3 gr are in jur de 118 m/s.sigur e legal(deocamdata).
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Fri Apr 30, 2010 6:22 pm    Post subject: Reply with quote

Am o cunostinta (de fapt o cunostinta a sotiei) care nu ne-a mai calcat pragul de cand a aflat ca am arma (sincer, chiar nu m-a deranjat). Ca cica incerc sa devin un criminal, cum a vazut ea prin filme. De fapt povestea cu ce mi-a spus ea atunci este mai lunga. Dar am avut surpriza sa o intalnesc pe holul din fata biroului AEST din CJ, unde venise sa isi inregistreze pistolul cu bile de cauciuc. O femeie complet impotriva armelor de orice fe, inclusiv de jucarie (fiul ei nu a avut voie sa se joace cu asa ceva). Dar dupa ce fica ei a fost jefuita o data in fata blocului, seara pe la 11, dupa ce ea insasi a fost jefuita cam in aceeasi zona de doua ori si o data doar lovita, si-a schimbat radical pozitia. Si asta la varsta de aproape 50 de ani (cred ca s-a facut verde de ciuda cand fiul ei s-a angajat in armata, dar asta e alta poveste).
predator
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sat May 01, 2010 12:20 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt multi handicapati de genu dar dupa ce o patesc se schimba placa si incep sa gandeasca normal...
by/geo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sat May 01, 2010 2:36 pm    Post subject: Reply with quote

Un efect negativ il au si filmele care influenteaza pe cei slabi de minte.
Ei isi cumpara ilegal cate un pistol pt a se da mari prin traficul auto sau in alte situatii conflictuale,dupa cum ii vedem pe la stiri.
E clar ca cine isi cumpara o arma ilegal nu prea are de gand sa traga la tinte de hartie ,sau in ceva necondamnabil,cu exceptia celor care nu vor sa se complice cu permis ,,etc.
Eu cred ca principala problema la noi in Ro este si a fost mas media ,care intotdeauna a cautat stirile ce ofera senzati tari comparad realitatea cu filmele.
Asta e ce i-mi trece acum prin minte ,dar mai sunt multe cauze.
Am auzit mai nou ca ar fi o incercare mondiala de a dezinforma complet oamenii in a sti sa foloseasca o arma in eventualitatea unui razboi.
va salut!!
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum