Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

ECONOMIA

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
by/geo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sun Mar 21, 2010 7:37 pm    Post subject: ECONOMIA Reply with quote

Nu stiu cum va merge voua ,dar pe mine ma bate gandul sa ma intorc in romania si sa i-mi cumpar o casa in vreun sat in apropiere de un oras mai mare.avand in vedere starea economica a tarii si a lumii in general as fi curios daca as auzi de pe la voi cam cum merg treburile prin zona unde locuiti.
De ex; eu sunt din Arad. orasul mergea destul de bine,dar acum nu mai gasesti nimic de munca iar salarile ajung cu greu pe la 10 mil. Firmele pe care ,,se baza ,, oarecum orasul sunt in general din afara tarii [ leonii ,tacata petrii, fabrica de vagoane ] iar acum se cam duc de rapa. pe la voi cum mai merge? as fi curios sa aud de la argusz ce mai e prin timisoara , se gasesc locuri de munca ,cam ce salarii sunt!!!?
Stiu ca e mult de discutat despre asta ,si poate sunt alte forumuri unde se discuta astea , dar parca cu voi ma stiu de ceva mai mult timp, si as avea ceva mai multa incredere decat in alte surse de informatii.
Va salut !!!!!
Sharp
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Sun Mar 21, 2010 11:04 pm    Post subject: Reply with quote

by/geo, eu is timisorean dar in timisoara nu stiu cum e, ca lucrez in oradea de vreo 3 ani. In bihor salariile erau mici si acum 3 ani si is mici si acum. Si nici nu se gaseste usor de lucru.
Singura varianta este sa iti faci ceva, o firma, si sa exporti. Nu gasesti in Spania pe nimeni interesat de produse romanesti? Sau ceva de facut in RO si de exportat pe eur?
Agrig
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sun Mar 21, 2010 11:19 pm    Post subject: Reply with quote

Nu`i vesel nici in Tm .
Se mai cauta prin domeniul IT la Continental si parca pe la Alcatel/Deltatel
da nici ei nu`s pe roze. Nasol e si in telecomunicatii/radiocomunicatii.
Ce sa zic , mai bine stai linistit daca mai poti pe acolo. Si baietii mei sint prin de si at de bine ce`i pe aici Mad

Grig
Back to top
View user's profile Send private message
by/geo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Mon Mar 22, 2010 1:15 am    Post subject: Reply with quote

Sharp wrote:
by/geo, eu is timisorean dar in timisoara nu stiu cum e, ca lucrez in oradea de vreo 3 ani. In bihor salariile erau mici si acum 3 ani si is mici si acum. Si nici nu se gaseste usor de lucru.
Singura varianta este sa iti faci ceva, o firma, si sa exporti. Nu gasesti in Spania pe nimeni interesat de produse romanesti? Sau ceva de facut in RO si de exportat pe eur?

Ce ar merge?
Fiind foarte risipitori si schimband des lucrurile, pe aici se gasesc multe lucruri la mana a doua si aproape noi, dar greu le castigi increderea ca sa le vinzi ceva .
De exemplu, eu mi-am luat gamo shadow 1000 cu 30 de euro de pe Segundamano [adresa cu anunturi ,cu diverse la mana a doua]
Ma bate gandul sa incerc ceva cu cauciucuri second .10 euro o anvelopa aproape noua. in ro era aproximativ 900 sau 1 mil un cauciuc asemanator.

sunt multe care ar merge, dar trebuie sa te straduiesti sa gasesti colaboratori .
Aproape de hala unde lucrez eu,este un spaniol care distribuie peste congelat si alte produse congelate din mare. spunea ca ar avea nevoie de melci si ar platii 4 sau 5 euro pe kg la cantitati mari.asta era in toamna anului trecut. acum nu mai stiu daca are nevoie sau nu.
In general le plac mult lucrurile rustice.
daca gasesti pe undeva o mobila veche si lucrata bine sau un gard din fier forjat vechi , le poti vinde pe multe mi de euro.[ nu stiu cum e cu vama]
Eu personal am facut aici gratii ,pe care le tratau ca sa rugineasca si sa arate cat mai vechi. este o traditie puternica in spania ,fierul forjat,si lemnul rustic.
Altceva !!1? ce se fabrica prin romania?
Ca sa vinzi.... stiu eu !! mobila de exemplu, tre sa ai unde sa o expui.
Alimentele, cred ca sunt mai ieftine ca in Romania,sau cel putin la fel.
O spun cu parere de rau!!
Eu as aincerca sa fac o lista cu preturi de pe aici ,facem comparatie cu preturi din Ro, calculam transportul [300 euro 5m3 de camion] si vedem. cine stie!!!?

Ps . cat sunt cauciucurile second in romania? aici se vand cu 8-9 sau 10 euro aproape noi,iar in 5 m/3 intra cam 100 de anvelope.
Cyrus12
Spam Guardian

PostPosted: Fri Mar 26, 2010 9:25 pm    Post subject: Reply with quote

by/geo wrote:
pe mine ma bate gandul sa ma intorc in romania

Geo asculata la mine stai acolo unde esti ca stai bine .In RRomania nu ai nici un viitor si tara asta nu va avea nici un viitor .Aici suntem si iti spun cu mana pe inima ca tara asta si peste 20 de ani la fel va fi .Nimenea nu poate face nimica atata timp cat acolo sus sunt cei care sunt acuma .Daca poti si prinzi ProTV international uitate o zi doua si iti garantez ca iti va trece cheful de revenit in tara .

PS:daca nu prinzi protv poti folosi linkul de mai jos sa urmaresti programele romanesti(se deschide numai cu IExplorer )

http://www.cool-tvlive.net/

ROMSDC
(http://www.romsdc.ro/)

Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Sat Mar 27, 2010 3:27 pm    Post subject: Reply with quote

Fara miscari violente ale maselor de oameni nu se va schimba nimic in tara asta.De asta nici nu se schimba nimic pentru ca romanul este MUUUUUULT prea rabdator si EXTREEEEEEEM de pasnic si nonviolent.Tineti minte boierii si ciocoii de altadata care ii asupreau pe tarani si luau si pielea de pe ei???Acum i-am inlocuit cu parlamentari si miliardari imbogatiti din bani furati de pe spinarea oamenilor.Cum am scapat atunci de boieri si ciocoi tot asa vom scapa si de hotii de acum.Solutie de mijloc nu exista.
Agrig
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sat Mar 27, 2010 7:00 pm    Post subject: Reply with quote

DA!
Tot ce spui e perfect da e totusi o mica problema.
Cine dracu vine`n locul lor?
Sad
Din experienta ultimelor ani unii la fel de buni .................. Sad

Bafta!
Grig
Back to top
View user's profile Send private message
by/geo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sun Mar 28, 2010 12:08 am    Post subject: Reply with quote

La viteza pe care o are netul meu nu merge tv/ul.
Functioneza,dar tre sa stai sa astepti mult sa se incarce cate 5 secunde,si e enervant.
Oricum citesc in general diverse stiri din romani

Apropo de rascoale taranilor romani din vechime!!Trist este ca majoritatea lor, se sfarseau prin tradare.
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Sun Mar 28, 2010 12:46 pm    Post subject: Reply with quote

In zilele noastre exista metoda destule pentru a contracara si tradarea,stiinta a evoluat foarte mult in toate domeniile.
omu_n3grwoo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sun Mar 28, 2010 3:43 pm    Post subject: Reply with quote

EMIGRARE: cam asta ar fi cuvantul din mintea multora dintre noi care nu mai gasesc un viitor in romania ... coruptie, birocratie,saracie,mizerie, tara tuturor posibilitatilor (negative bineinteles) romanii nu au stiut niciodata sa isi vada de capra din curtea lor...daca sistemul e corupt nu iti ramane decat o singura solutie : sa joci! *bineinteles tot la acelasi nivel josnic si daca se poate mai bine decat vecinul* ca altfel nu supravietuiesti. imi pare rau dar cam asta e Romania. :cry:Tot respectul pentru cei care nu se incadreaza in normele de mai sus, aveti liber la pietre Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
Cyrus12
Spam Guardian

PostPosted: Sun Mar 28, 2010 8:42 pm    Post subject: Reply with quote

adevarat grais omule negru ........ hac hac eu cu cine votez Laughing Laughing Laughing

ROMSDC
(http://www.romsdc.ro/)

Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum