Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

amintiri , sau cu ce ati tras inainte ,in copilarie
Goto page Previous  1, 2

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
emy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Jan 16, 2011 9:38 pm    Post subject: Reply with quote

mai bine...decat cornete in plasa de geamuri; pocnituri de la 6 dimineata; scoabe in balcon; suruburi pe capota masinii.
cine ar putea suporta azi ?
nici fotbal nu mai stiu sa joace Laughing
mai are cineva instrumentele enumarate mai sus?
poate atasam si ceva fotografii. o sa caut injectorul Wink
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Cipri
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Jan 16, 2011 10:14 pm    Post subject: Reply with quote

De avut nu cred ca le mai are nimeni dar se pot confectiona destul de usor. Era usor atunci, cand eram mici, dar acum? Floare la ureche Smile

Sanatate!
View user's profile Send private message
dabija
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Mon Jan 17, 2011 3:19 pm    Post subject: Reply with quote

Cipri wrote:
... Era usor atunci, cand eram mici, dar acum? Floare la ureche Smile Sanatate!

Nu era usor dar atunci aveam elanul si determinarea specifice varstei ... acum avem posibilitatea sa ne cumparam "jucariile" Laughing Laughing Laughing
http://petredalea.ro/category/fieldtarget/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Mon Jan 17, 2011 9:16 pm    Post subject: Reply with quote

La mine arc din lemn de corn cu sageti din crengi drepte de salcie si varfuri de otel facute la strung pe sageti la un capat si pene de gasca la celalalt capat,varfuri ascutite ca acul la varf care nu erau jucarii deloc din cate imi amintesc.Parca mai am unul pe aici pe undeva.Mai aveam un fel de pusca cu arc pe teava care tragea cu sageti de plastic cu ventuza pe varf insa devenea o arma foarte arma cum s-ar spune,daca schimbam sageata cu ventuza cu cea cu varf de otel.Si-asa am ramas fara arma cand m-a prins maica-mea ce faceam cu arma cand ii schimbam munitia.Prastii cu pietre sau din alea mici facute din sarma tare si cu elastic subtire de cauciuc care trageau cu scoabe de sarma.Tuburi din PVC care propulsau cu presiunea aerului din plamani cornete de hartie cu ace de seringa lipite in varfu cornetului cu prenandez sa nu cada,cand aparusera o gramada dupa revolutie prin spitale si se gaseau foarte usor.Faceam adevarate razboaie la bloc cu astfel de tuburi pentru lansat cornete cate 10-15 baieti si binenteles ca in astfel de cazuri foloseam munitie obisnuite fara ace in varf.Tin minte ca aveam cornete gata facute cu sutele si lipite cu prenandez la varf sa nu se desfaca iar cand le faceam ramaneam cu prenandez lipit pe varfurile degetelor si o saptamana.
bogdan187
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Thu Jun 16, 2011 11:09 pm    Post subject: Reply with quote

hm.......
-teava cu cornete cu ac in varf (care erau mortale pentru vrabii)-clasa a4
-prastie (arma universala cara ma insotit pana acum un an)
-arc cu sageti (arc din lemn de corn sau dud si sageti di papura sau stuf) cu care ''am vanat iepurele domestic care odata scapat din cusca facea prapad prin gradina bunicii
-prastie cu calibre(sarme indoite)
-arbaleta cu care nu am reusit niciodata sa obtin o precizie satisfacatoare
......pe langa toate astea arma suprema a fost sau mai bine ''arsenalul de arme '' care foloseau pe post de pulbere gamalie de chibrit iar ca si proiectile alice de lumb sau proiectile unice sub diferite forme tot din plumb.
....sper sa nu ma inchida cineva pt ce am scris aici...
By the way sa nu faceti asa ceva pentru ca eu si acum am ceva urme pe maini de la explozia uneia dintre tevi .
...si ar mai fi multe de povestit despre armele copilariei mele , dar ma opresc aici.
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum