Online chat users: dabija

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

amintiri , sau cu ce ati tras inainte ,in copilarie
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
by/geo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sat Dec 06, 2008 1:01 am    Post subject: amintiri , sau cu ce ati tras inainte ,in copilarie Reply with quote

salut baieti !!
pentru ,, copii,,;ac home made de jucarie

ma gandeam ca ar fi placut sa povestim pe aici -amintiri din copilarie -
presupun ca majoritatea celora care le plac ac-urile ,au mai tras si cu alte jucarii. spuneti cate ceva despre ce v-a distrat in copilarie Very Happy, ce ati facut pe acasa si v-a prins mama

Sa spunem ca esti la scoala ,la birou si te plictisesti .ai vrea sa tragi cu ceva dar nu ai nici ac ,nici airsoft cu tine ...nu ai nimic .
va prezint AC-ul meu de la 8- 10 ani ---inventia mea Very Happy
O sa spuneti ca e copilarie ,dar eu m-am distrat de minune cu asta .
Nu stia mama ce boala aveau plantele din casa de apareau gauri rotunde si mici in frunzele lor
. In frunze de ficus lasa gauri rotunde ca de alice. Mi-amintesc ca era la moda filmul Terminator 2 pe atunci si eram incantat de craterele pe care le faceau gloantele in terminatorul de metal lichid .
Am luat un pachet de unt destul de moale ,si am tras in el si... uau

este vorba de o siringa ,de 10ml . faci un bob de hartie ud si tare `----preferabil foi de matematica ,si in forma de glont----- presezi bobul de hartie in gaura siringii , i-i pui o teava si apesi pe piston care va face compresie pana va scapa ,,glontul,,
viteza obtinuta pare extraordinara. trebuie sa intelegi cat de tare sa fie presat ,,glontul,,
trece cam prin 5--7 foi de hartie ,, ustura in grozitor Very Happy dar merge cam 3-4 metri apoi se sparge in aer glontul
daca ma lasa seful o sa pun un clip filmat cu telefonul
dar nu stiu cum[img]

era super cand colegul de scoala intorcea pagina , si poc!! se trezea cu o gaura in foaie Very Happy vreo doua trimestre am avut 7 la purtare Very Happy [/img][/url]
Back to top
View user's profile Send private message
emy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sat Dec 06, 2008 3:35 pm    Post subject: Reply with quote

TUBURI CU CORNETE...ieseau niste razboaie pe cinste in cartier. ma mir ca mai avem ochi;
"HARPALETA" = o bucata de scandura cu elastic si un carlig de rufe. trimitea un dop se platic peste un bloc de 4 etaje lejer
"INJECTOR" = o pocnitoare care intra in functie pe la 6 dimineata si tacea pe la 11 seara. chibrituri - cam 5 cutii pe zi....cred ca am sa surzesc curand
PRASTIA - arma suprema- usor de purtat si gata imediat de actiune
sarme boduri ...orice se putea indoi ajungea proiectil Very Happy
pe la 10 ani am primit interdictie la prastie . aveam un postas care avea un tic : in fata cutiilor de posta isi ridica pentru o secunda sapca comunista.
eram singur si plictisit in fata blocului...dar cu prastia . apare de dupa colt postasul. am intrat in priza imediat si am inceput sa caut pe langa bordura ceva pt prastie ; am gasit spre uimirea mea o bucata de sarma de ieseau 15 scoabe din ea. am indoit-o imediat si ajung in fata scarii cand se ridica sapca.
va imaginati o bucata de sarma de 10 cm cum se invartea in sapca captusita cu musama? eu nu am sa uit niciodata ...... problema e ca m-a prins ... si atunci a venit si tata . dar prastia a ramas prezenta in buzunar in ciuda disparitiei cablului din care o fabricam Wink

frumoase vremuri... chiar si asa un pic comuniste
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
parabelum
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Sat Dec 06, 2008 3:48 pm    Post subject: Reply with quote

Am folosit si eu toate ,,armele" citate de emy + un fel de grenada
confectionata din doua suruburi ,,de 10" ambele infiletate in aceiasi piulita.
Ideea era ca intre capetele suruburilor se punea ,,catran" de la vreo 5 bete
de chibrit, iar la unul dintre suruburi se atasa o coada din polietilena cu rol
de stabilizator. Se apuca de polietilena aia si se arunca in sus, in momentul
in care ateriza pe o suprafata dura (alee de beton sau astfalt) jucaria pocnea
si arunca surubul din fata ce ara strans doar o spira - doua . Buzunarele ne
arau pline de cutii de chibrituri si suruburi de rezerva.
Ce vremuri frumoase dom'le....
View user's profile Send private message Send e-mail
by/geo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sat Dec 06, 2008 4:09 pm    Post subject: buuum Reply with quote

he!!! Very Happy tunul cu carbid !!!!! speria vecinii pe o raza de 3 trazi , apoi petarde din broz aluminiu ,permanganat de potasiu //din farmacie// si minium de plumb , 2/3 pietre si banda izolatoare . faceau niste pete pe pereti .si efecte luminoase , si mai sunt ........
Back to top
emy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Dec 07, 2008 8:30 pm    Post subject: Reply with quote

poti sa dai reteta exacta si modul de preparare a petardelor?
este una din chestiile pe care le-am vazut dar nu am stiut niciodata cum se fac Sad
Back to top
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Thu Mar 25, 2010 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

mai erau interesante petardele cu permanganat de potasiu si glicerina boraxata.as fi curios daca se mai gasesc prin farmacii.
ma gandeam eu ca nu suntem normali...
ct78bev
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Fri Mar 26, 2010 7:36 pm    Post subject: Reply with quote

Arma usoara -prastia
Arma grea -arbaleta(scanduri.camera de bicicleta.sageti.ghidaj pt sageata....etc)
Team -eu si un var
Inamici -gainile lu' bunicu

pedeapsa dura cam o saptama dupe care reluam pe la vecini
Back to top
cds
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Fri Jan 07, 2011 9:29 am    Post subject: re Reply with quote

Multe rele.
Pocnitori de toate tipurile carbid si bete de chibrit si fumigene din plastic de pieptene si staniol.
prastii fara numar.
pistol de foc cu bete de chibrit . o teava cu diametrul interior de 5mm indoita la un capat de mai multe ori iar tot la acel capat la vreun cm si inapoi o crestatura fina pe unde dadeam foc matisata cu sarma pe un maner de lemn,bagam aproape 30-40 de gamalii doar catranul apoi o bura din hartie cam de 3-5 mm ,proiectilul din plumb masiv cam de un cm lungime facut ascutit la varf (ce stiam cum arata glontul?ca atunci se schimba problema)acum ma gandesc cred ca avea vreo 4-5 grame,apoi iar un pic de hartie.
Asa am luat o bataie zdravana de la tata iar bunicii nu m-au mai primit in curte la ei doua saptamani dupa ce am impuscat motanul care statea la soare pe casa in dreptul usii de la pod,alica trecand prin corpul lui cam in diagonala scandura de la usa podului gaurita iar alica sa oprit in ramforsarea de pe spatele usii un lemn de 5/5 cm in care a intrat vreo trei.
cum a auzit bubuitura tata a iesit afara iar eu eram la jumatatea scarii si sia dat seama ca am facut ceva,sa uitat pe casa si a inceput reconstituirea ajungand la concluzia ca sunt ............asta pe la clasa a patra.
in clasa a sasea pocneam cu capse de impuscat bolturi in zid de la un var de al meu care avea autorizatie pt pistol cu bolturi si lucra la posta,pana cand a venit o baba acasa spunand la ai mei ca am vrut sa o impusc ,cum sunt babele.ce faceam ,scoteam capacelul de carton din tubul cartus si dadeam foc la pulbere cu jarul de la batul de chibrit aceasta jucan rol de intarzietor pan ajungea la capsa care pocnea iar tubul era azvarlit cativa metri,asa un tub a ajuns sa loveasca baba in picior saraca si se vaita ca nu mai poate sa il puna MOSULUI DUPA GAT. Twisted Evil
Recunosc am fost si cred ca inca mai sunt copil in suflet
Nu sint o papusica mica pe baza de arc
Vreti sa faceti ceva pentru mine?
Faceti infarct!
Back to top
paul_fly
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Jan 07, 2011 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

"Tun cu carbid"
Piese componente, o teava de la un gard ( 20- 25 cm in diametru), 1,50 - 1,70 lungime, (am avut complice un sudor) astupata la un capat, gaurita in partea inferioara si sudate 2 picioare.
O faclie dintr-un bat si o carpa inmuiata in motorina si o bucata de carbid cat un mar de marime medie si bineinteles putina apa. Era solutia ideala petru a scoate toti vecinii in strada pe la porti. Laughing
Daca nu tineai gura deschisa cand puscai doua zile iti tiuia capul. Confused Confused

Mai puscam cu carbid si o sticla de Coca Cola (2l) din plastic (pet).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Fri Jan 07, 2011 11:56 pm    Post subject: Re: re Reply with quote

cds wrote:
Multe rele.
Pocnitori de toate tipurile carbid si bete de chibrit si fumigene din plastic de pieptene si staniol.
prastii fara numar.
pistol de foc cu bete de chibrit . o teava cu diametrul interior de 5mm indoita la un capat de mai multe ori iar tot la acel capat la vreun cm si inapoi o crestatura fina pe unde dadeam foc matisata cu sarma pe un maner de lemn,bagam aproape 30-40 de gamalii doar catranul apoi o bura din hartie cam de 3-5 mm ,proiectilul din plumb masiv cam de un cm lungime facut ascutit la varf (ce stiam cum arata glontul?ca atunci se schimba problema)acum ma gandesc cred ca avea vreo 4-5 grame,apoi iar un pic de hartie.
Asa am luat o bataie zdravana de la tata iar bunicii nu m-au mai primit in curte la ei doua saptamani dupa ce am impuscat motanul care statea la soare pe casa in dreptul usii de la pod,alica trecand prin corpul lui cam in diagonala scandura de la usa podului gaurita iar alica sa oprit in ramforsarea de pe spatele usii un lemn de 5/5 cm in care a intrat vreo trei.
cum a auzit bubuitura tata a iesit afara iar eu eram la jumatatea scarii si sia dat seama ca am facut ceva,sa uitat pe casa si a inceput reconstituirea ajungand la concluzia ca sunt ............asta pe la clasa a patra.
in clasa a sasea pocneam cu capse de impuscat bolturi in zid de la un var de al meu care avea autorizatie pt pistol cu bolturi si lucra la posta,pana cand a venit o baba acasa spunand la ai mei ca am vrut sa o impusc ,cum sunt babele.ce faceam ,scoteam capacelul de carton din tubul cartus si dadeam foc la pulbere cu jarul de la batul de chibrit aceasta jucan rol de intarzietor pan ajungea la capsa care pocnea iar tubul era azvarlit cativa metri,asa un tub a ajuns sa loveasca baba in picior saraca si se vaita ca nu mai poate sa il puna MOSULUI DUPA GAT. Twisted Evil
Recunosc am fost si cred ca inca mai sunt copil in suflet

Cred ca cel mai suparat a fost motanul...! Very Happy
dabija
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Sat Jan 08, 2011 11:42 am    Post subject: Reply with quote

armele copilariei Laughing
- elastic prins pe degete si tras cu bolduri indoite
- creion despicat cu ac mare in varf si aripa in spate ... variante autohtona de sageata pentru darts Laughing
- prastie , multe modele, multe geamuri sparte urechiala la greu Laughing
- teava cu carbit la sarbatorile de iarna + conserva de vopsea de un kg tot cu carbit
- arcuri + arbaleta
- pusca ac fabricatie proprie ... o teava prinsa pe o scandura, alica din foaie de plumb, un cui indoit legat cu un elastic si chibrituri ... de la 2 m spargeam un geam Laughing mai departe nu prea mai avea eficienta
- cheile de la dulapuri + un cui legat cu ata si chibrituri ... ce mi-am luat-o cand au vazut ai mei ca au disparut toate cheile de la dulapuri Laughing
- la scoala cu tubul de la un pix plus un cartof ... obturam ambele capete cu bucatele de cartof si impingeam cu alt pix mai subtire - asta da arma cu aer comprimat ... la 3-4 m era "mortala" Laughing
http://petredalea.ro/category/fieldtarget/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Sat Jan 08, 2011 5:00 pm    Post subject: Reply with quote

Injectoare de la locomotive diesel (greu de procurat si de aceea foarte valoroase), uneori de la camioane, praful din gamaliile a 10-15 chibrituri, un cui care intra aproape la fix in injector indoit de la jumatate (nu foarte tare) si un elastic de 1cm latime (erau manusile alea de cauciuc din care se taia guma si pentru prastie). Era o nebunie. Asta pana am descoperit ca merge si cu praf de pusca, doar ca trebuia sa pui alt cui si elastic dupa fiecare tragere. Petarde la greu (artizanale, ca nu gaseai de altele). Sarbacane din tevi de pvc sau de "antene TV" cu cornete de hartie sau cu fructe se soc coapte, care orice atingeau patau cu un visiniu inchis (trageam mai ales dupa lenjerie de pat sau fete de masa albe). Si multe alte arme 100% ilegale (acuma, ca atunci nu ne intreba nimeni de sanatate).
emy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sat Jan 15, 2011 10:21 pm    Post subject: Reply with quote

era super. toate se foloseau pe rand - cum era moda sau anotimpul.
bine ca nu se mai folosesc si de cei de azi.
Back to top
Cipri
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Jan 16, 2011 12:12 am    Post subject: Reply with quote

emy wrote:
...bine ca nu se mai folosesc si de cei de azi.

Cine sa le mai foloseasca? Generatia FaceBook? Messenger? Neah, au trecut timpurile acelea cand se facea "lucru` manual". Pacat... Mare pacat ca nu mai sunt copii din ziua de azi asa de inventivi cum eram noi. Nu sunt prea batran dar am facut si eu prastii; piscarice (acele miniprastii cu bolduri indoite); teava cu cornete, cu bolduri in varf; acele petarde cu 2 suruburi prinse cu o singura piulita unde bagam gamalia de la chibrituri; tuburi de medicamente, acelea cilindrice, care le scoteam capacul si le taiam si fundul iar un capat il bagam intr-un balon, bagam o piatra pe la capatul celalat si trageam cu ea. Era un fel de airsoftul prastiei Smile Ar mai fi si altele...

Sanatate!
cds
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Sun Jan 16, 2011 9:10 am    Post subject: re Reply with quote

Fostele iubiri,simple amintiri Sad
Adevar graiesti Cipri despre generatia de azi.
Nu sint o papusica mica pe baza de arc
Vreti sa faceti ceva pentru mine?
Faceti infarct!
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum