Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Fiti atenti ce fac chinezii !!!! Motherfuckers !!!!!!!!!!!!!
Goto page Previous  1, 2

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Killer_533
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Tue Apr 22, 2008 8:57 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Ce e mai crud : sa lasi un caine sa traiasca pe strazi fara mancare(sau din an in pasti ),bolnav si supus riscului de a fi lovit de masini in fiecare moment(deci skilodit) sau o injectie care sa ii adoarma forever .

Sunt si catei maidanezi grasi, foarte dolofani (nu prin imprejurimile orasului ci pe lanaga blocuri) ... si aia te maraie cand treci seara de la servici pe langa scara lor ... si se aduna si in haite cu alti colegi grasuti .... nu mai spun de biciclisti (e o adevarata placere sa ii agate de pantalon). Cu aia ce facem ? Tot ii adormim ?
Sau isi ia unul din bloc respunderea pt. ce face catelul ala Twisted Evil. Asa ar fi corect. Vrei caine la bloc, nu-l tii in casa, si nici nu vrei sa ti-l salte baietii ... atunci sa se faca o lege sa ai raspunderea asupra evenimentelor care il implica pe acel animal.
Cred ca ar fi corect sa se creeze o forma de responsabilizare a oamenilor care doresc animalute pe langa ei. Daca ar plati milioane de lei daune .... i-ar duce ei la culcare! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Shooting Chrony F-1 Chronograph
Crosman FireStorm Slingshot
http://www.youtube.com/watch?v=iAqLAG1A7TA&fmt=18
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
gligorescu
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Tue Apr 22, 2008 7:23 pm    Post subject: Reply with quote

Pe soacra mea a pus-o jos si i-a rupt geaca un catelus dragutel din asta de la un bloc vecin ,nu am vazut pe nimeni pe la geam sa strige la el sa se opreasca asa ca eu sunt pentru adunarea lor in adaposturi canine si de acolo sa traiasca pina la adinci batrineti.Acum 2 saptamini un coleg a primit un telefon disperat de la sotie sa vina sa o aduca din oras ca a muscat-o un ciine maidanez de picior si i-a sfisiiat pantalonul pina sus la fund si nu mai poate sa vina asa acasa,noroc acum ca injectiile antirabice nu se mai fac in burta si acum partea interesanta este ca eu cred ca asa cum ala satul nu crede flamindului nici cel care nu a avut un eveniment nefericit cu un maidanez nu crede aluia care a fost muscat
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
wolf
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Tue Apr 22, 2008 9:59 pm    Post subject: Reply with quote

Din punctul meu de vedere cui ii tre caine si sta la bloc at sa-l tina in apartament sau legat . O discutie asemanatoare am vazut si pe un forum strain doar ca acolo proprietarul isi asuma raspunderea pt pagubele produse de animal ,as vrea sa vad si eu pe un ''semi stapan de caine'' (care hraneste acel caine maidanez) daca recunoaste ca e al lui in caz ca musca ,omoara s-au produce ceva pagube pe care tre sa le suporte s-au chiar sa plateasca cu libertatea,dar daca vin cei de la ecarisaj se gasesc zeci de stapani si iese cu scandal. Sincer nu vad nici un avantaj in" a tine" relativ spus a unui maidanez pe langa bloc decat daca ai o proprietate pe care sa o pazeasca etc , daca chiar ti la acel animal at nu esti indiferent de soarta lui si vei tine animalul in apartament si ii vei acorda atentia si tratamentul adecvat. Cred ca majoritatea noastra a calatorit odata in strainatate dar nimeni nu cred ca a vazut caini printre blocuri s-au pe camp dar in schimb acolo vezi fazani, iepuri ,caprioare etc asa cum ar trebui sa fie si aici ar trebui sa ne comparam cu tarile evoluate si eventual sa adoptam legi de la ei daca noi nu santem instare sa le elaboram singuri dar din pacate iarasi nu depinde de noi ci de alesii nostri care sant asa cum bine stim incompetenti si preocupati de propriile interese
Back to top
View user's profile Send private message
richard
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Wed Apr 23, 2008 10:08 am    Post subject: Reply with quote

uite o varianta misto...
cainii maidanezi sunt ai statului roman, dupa cum vanatul este al statului roman (cu cexceptiile de rigoare) prin urmare daca te sfaasie animalul, stapanul luk este de tras la raspundere... stiu un caz similar cu o turma de mistretzi de pe domeniul regal in uk
Inaltatorul
Visitor
Visitor

PostPosted: Fri Sep 25, 2009 4:37 pm    Post subject: Reply with quote

Omul simplu de la tara,avea pe timpuri solutii la fel de simple,fara a astepta implicarea statului in problema.
Bunica,D-zeu sa o ierte,dupa ce catelusii faceau ochi,ii inspecta,eventual alegea pe vreunul care sa ne ramina ( dar asta cind era realmente nevoie ).
Ma trimitea apoi sa fac inconjurul satului,si sa intreb toate rudeniile daca au cumva nevoie de ciine.Daca nu,surplusul de pui se omorau inca de mici,ca sa nu incepi sa te atasezi de ei,si sa-ti vina greu mai apoi.
Si tineti cont ca erau copoi ardelenesti .
Reversul medaliei este ca puii pastrati aveau lapte suficient,si apoi hrana pe masura,incit la virsta adulta erau exemplare valoroase sau macar normal dezvoltate .
Bunicii,ca si cei din generatia lor,nu cred ca aveau mai mult de 8 clase,dar stiau sa aplice acea selectie empirica.
Ma uit azi la asa zis crescatori de animale cu pedigri care pastreaza si cite 12 pui la o fatare,si apoi te minunezi ce animale degenerate putem creste in RSR .Ii vind apoi cu preturi de nimic,doar ca sa se scape de ei,la alti pseudo iubitori de animale,care vor doar sa-si satisfaca un capriciu .
Daca " omul de tip nou " ar plati 500 -1000 de eu pe un exemplar certificat,alta ar fi soarta cateilor.
Nu ar ajunge pe mina pirlitilor,oamenii poate s-ar gindi de doua ori inainte de a se implica .
Dar de ce facem teoria ciinilor abandonati,cind orfelinatele sint pline de copii parasiti,sau procreati cu buna stiinta doar pentru a incasa alocatia.
Traim in Romania..........
Killer_533
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Fri Sep 25, 2009 7:28 pm    Post subject: Reply with quote

Macar daca ar face oamenii si 'selectia' aceea de care vorbesti tot ar fi ceva. Dar pe ei nu ii intereseaza. Se trezesc intr-o zi : ''OOPS ... a fatat cateaua Shocked. Ce fac cu 10 pui ?'' Si in cele mai multe cazuri le arunca pe la vecini prin curti unde ori ii prinde vreun caine mai mare, ori se ocupa vecinul de ei ca nici el nu are de mancare pt. familie dar sa mai dea si la un biet animal.
DAR nici prin gand nu le trece sa faca ceva sa sterilizeze animalul. Peste 3 luni povestea se repeta. Evil or Very Mad
Shooting Chrony F-1 Chronograph
Crosman FireStorm Slingshot
http://www.youtube.com/watch?v=iAqLAG1A7TA&fmt=18
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum