Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Vanatoarea de poapndai se cheama tot pestcontrol???

Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
V_Razvy
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 3:44 pm    Post subject: Vanatoarea de poapndai se cheama tot pestcontrol??? Reply with quote

Are cineva ceva impotriva acestei practici? In fond si la urma urmei, pe mine ma distreaza.Am fost si astazi pe camp si am trimis pe lumea cealalta vreo 18 popandai sau cum le-o zice.
[/img]
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Cyrus12
Spam Guardian

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 4:19 pm    Post subject: Reply with quote

Rozatoarele nu cred ca intra in categoria de interes cinegetic,o sa ma uit sa vad daca sunt incluse pe lista Laughing Laughing

ROMSDC
(http://www.romsdc.ro/)

Back to top
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 4:37 pm    Post subject: Reply with quote

Razvaneee!
Te-am adaugat pe messenger si ti-am trimis si mesaj privat!
Cyrus12
Spam Guardian

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 5:33 pm    Post subject: Reply with quote

Razvane ia grija ce si cum "vanezi" pentru ca :
1 )vanatoare cu arme AC este interzisa in Romania
2)daca vanezi ceva de interes cinegetic risti sa fi inchis si cu siguranta vei scoate multi bani din buzunar

mai jos ai legea vanatori ,intereseant este tabelul de la sfarsit cu specile vanate precum si cele protejate si cuamtumul amenzilor

http://www.cdep.ro/proiecte/2006/000/20/7/pr027_06.pdf

ROMSDC

Back to top
V_Razvy
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 7:56 pm    Post subject: Lamuriti-ma si pe mine... Reply with quote

Popandaul este tot una cu harciogul?????????????
Ca am citit legea vanatorii si pentru fapte ilicite privind impuscarea harciogului ar trebui sa platesc daune in valoare de...ATENTIE:100 euro.
Am gasit asta pe net: Citellus citellus - popandau ; harciog:cricetus cricetus.Deci trag concluzia ca nu este unul si acelasi.
Daca stie cineva ca este interzisa vanatoarea la asa ceva, sa ma anunte si pe mine. Mersi, Cyrus12, stiam ca vanatoare cu arme AC este interzisa in Romania.

50% tir sportiv, 49% pest-control si 1% braconaj......sau invers...Smile
100% HUNTER 440 5.5mm + Tasco 4x32
Gamo V3 4.5
Back to top
Agrig
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 9:07 pm    Post subject: Reply with quote

Asa-i , hirciogul este mai mare si nu "fluiera" ca popindaul.

Grig
Back to top
View user's profile Send private message
temp
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 9:59 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt curios dece ai deschis topicul asta?
Ca sa te simti mai bine ca ai omorat niste animale care fac pagube in recolta? Ai cumva 100ha de teren si iti mananca recolta? Defapt cine are agricultura dintre users si are probleme cu daunatori?
Eu cred ca pest control ii doar o scuza pt a omori animale Evil or Very Mad

In unele cazuri chiar sunt probleme... in unele judete cu ciori..

Sau ai vrut doar sa te lauzi ca ai impuscat 18 animale si ai asteptat sa te lauda cineva?
Te laud eu: AI FACUT O MARE PROSTIE!!

"popândău (Citellus citellus), specie ocrotită la nivel european."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lacul_T%C4%83taru
Sau daca vrei gasesti numele si pe http://www.mailbox.olsztyn.pl/users/mail0070/karpaty/texts/tn004.htm

Sa nu mai zic ca parca vad ca erau animale pe care numa l-ai ranit si vor muri doar in urmatoarele zile cu dureri insuportabile!!
Aceste animale sunt hrana principala a unar specii de pasari foarte rare si a mai multor animale(vulpe,..). Este luna de imperechere a animalelor, deci nu cu 18 ai scazut numarul acestor specii ci cu mai mult Evil or Very Mad
As mai putea continua...oricum nu cred ca te intereseaza, ce-ti pasa tie de natura..
Back to top
V_Razvy
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 10:20 pm    Post subject: Reply with quote

Fiecare cu parerea lui.Sa moara in dureri groaznice....Asa de tampit ma crezi ca nu pot nimeri de la 8-10 m un popandau?????hai lasa-ma

Gamo V3 4.5
Back to top
sorin
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 10:24 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt "pasionati" si pasionati....

Temp, ai 100% dreptate - parerea mea, nu sariti!
Back to top
V_Razvy
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 11:04 pm    Post subject: Reply with quote

Rog administratorul site-ului sa inchida topicul, ca se pare ca am starnit o riposta din partea iubitorilor de shobolani....
Aloooooo....trezirea....suntem in Romania....Nastase impusca zeci de caprioare sau mistretzi la o singura partida de vanatoare....si voi imi facetzi caterica pentru niste sobolani si doua ciori...

Gamo V3 4.5
Back to top
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 11:07 pm    Post subject: Reply with quote

Asa cum sunt tinte si "tinte" Laughing Laughing Credeti-ma ca dupa ce am vazut cu adevarat ce inseamna sa distrugi echilibrul biologic cand milionari in valuta impusca specii cu adevarat protejate si chiar pe cale de disparitie in propriile rezervatii,chestii de genul asta cu nu impuscati popandai,ciori si alti daunatori mi se pare O MARE PROSTIE.In tara asta totul este pe dos dar banuiesc ca multi nu stiu ce inseamna braconaj la specii cu adevarat protejate si cu arme de foc,inca.Multi nici n-ar avea stomac sa vada asa ceva ce inseamna braconaj cu acte-n regula la capra neagra si voi sariti in capul omului ca impusca popandai Laughing Laughing Oricum dreptul la cuvant si replica este liber inca asa ca fiecare cu parerea lui.

v_razvy a scris:
Quote:
Rog administratorul site-ului sa inchida topicul, ca se pare ca am starnit o riposta din partea iubitorilor de shobolani....
Aloooooo....trezirea....suntem in Romania....Nastase impusca zeci de caprioare sau mistretzi la o singura partida de vanatoare....si voi imi facetzi caterica pentru niste sobolani si doua ciori...

Stai linistit ca nu chiar toti sunt impotriva ta Smile Wink
V_Razvy
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 11:13 pm    Post subject: Reply with quote

Mersi pentru sustinere AC Sniper.crede-ma ca stiu ce vb cu domnul de la Cornu(comuna Cornu e la 16 km de mine, si de mai multe ori vedeam ce se descarca din jeepul lui cand venea de la vanatoare).

Gamo V3 4.5
Back to top
sorin
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 11:28 pm    Post subject: Re: Vanatoarea de poapndai se cheama tot pestcontrol??? Reply with quote

V_Razvy wrote:
Are cineva ceva impotriva acestei practici? In fond si la urma urmei, pe mine ma distreaza.Am fost si astazi pe camp si am trimis pe lumea cealalta vreo 18 popandai sau cum le-o zice.
[/img]

Pe de alta parte, din moment ce te distreaza, e "dreptul" tau sa faci ce trebuie de cuviinta.
Daca ar fi mai multi ca tine mi-as schimba opinia care mi-a adus in 2 zile atatea adjective: toata lumea ar trebui sa aiba acces la arme de foc, fie si doar ca sa se distreze. Ca si dreptul la distractie e un drept fundamental.

In orice caz, ai pusca de nici o luna dar ti-ai gasit o semnatura excelenta!
Back to top
Cyrus12
Spam Guardian

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 11:58 pm    Post subject: Reply with quote

Bai oamenilor chiar cand o sa invatam sa ne vedem de capra din curtea noastra si sa nu ne mai uitam si la capra vecinului.Eu zici (si nu ii iau apararea)ca este problema Razvi in ce trage.Cand si-a luat arma a semnat pentru ca a luat la cunostinta conditile de utilizare a armei .Daca il prinde vreun paznic de ocol sau vreum jandarm este numai problema lui.Dupa cum am mai zis sa fie atent in ce trage.Orcum nu cred ca daca a inpuscat 18 "sobolani " a facut paguba in regatul sobolanilor,iar cat despre privarea de hrana a rapitoarelor nu cred ca este cazul sa ne facem griji.Mai repede ar trebui sa ne facem griji de cat consuma acele rozaroare (apropo temp stiai ca popandai pot stoca pana la 50 kg de cereale in camarile lor de familie,iar pe un teren arabil sunt zeci daca nu sute de famili).Deci in final temp fara suparare cred ca nu este problema noastra daca a tras in vreo jivina iar Razvi nu cred ca aici (pentru ca se mai uita si "capete incoronate")este locul potrivit sa ne prezentam povestirile vanatoresti .Asa ca o sa dau lock la acest topic.

ROMSDC

Back to top
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum