Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Pasari
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
temp
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Mar 08, 2007 3:43 pm    Post subject: Pasari Reply with quote

In parcul central din cluj s-o pus afisajele urmatoare... Tot respectul la persoana care s-a gandit la asta!!!!!!

Eu cred ca oamenii de azi au doar cunostinte minime despre pasari Sad . La un seminar mai lejer o venit la vorba pusca AC... cativa imediat ziceau sa ma apuc de impuscat ciori... Cand i-am zis ca in salaj nu am vazut stancuta(Corvus monedula) si clujul e plin cu aceste pasari... habar n-aveau despre ce vorbesc Sad .
Rolling Eyes cred ca cunostintele despre pasari se incadreaza la vrabie, porumbel, cioara, rata, gaina(inghetat cumparat din magazin Laughing )....

Pe paginile romanesti am gasit cam putine date despre pasari, dar m-am uitat la pagini unguresti.... si majoritatea acestor pasari se afla sub protectie si valoarea lor ideologica este la 10000 forint (130 RON) sau si mai mult, deci VAROG NU TRAGETI IN PASARI SAU ALTE ANIMALE

Cunosc 2 persoane(nu sunt registrati pe forum) care au pusca AC de mai mult de 6 ani si arma o foloseau des la impuscat pasari.. dar foarte rar trageau dupa ciori. Ciorile sunt animale mai inteligente si sunt mai greu de impuscat, din cauza asta sunt impuscati alte pasari Sad
Cu asta vroiam sa precizez ca o lege care aproba combaterea ciorilor cu AC, cred ca ar avea efect daunator...

CONTRA PEST CONTROL CU ARME
Omul este de vina pentru toate probleme (ciori, caini si pisici vagabonti, poluatie, global warming,.......) cu care se confrunta acuma. Omul care se gandeste doar la castig, bani.
A ocupat teren din natura pentru a folosi pentru agricultura, cu asta a rasturnat echilibrul naturii dupa care au reusit sa supravetuiasca doar cateva animale(de ex: ciori, iepuri). Daca avea grija de la inceput ca aceste animale sa nu ajunga pe agricultura(garduri, paznici, caini, sperietoare de ciori,...) atunci nu se ajungea la probleme de "PEST" Evil or Very Mad .
Animalele au ajuns la hrana multa si din aceasta cauza numarul lor crestea rapid.

-pest control cu arme: - o parte din animale sunt omoriti, dar fiindca hrana ramane disponibila mai departe restul animalelor se vor inmulti usor
-pest control cu chimicale: -apar efecte secundare Twisted Evil

-daca s-ar lua masori pentru impiedica ca aceste animale sa ajunga la hrana(paznic, garduri,...), atunci numarul populatiei acestor animale se va reduce din cauza lipsei de hrana
Parerea mea este ca ar trebui dat si amenda la agricultori care nu au grija de recolta!!!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Thu Mar 08, 2007 4:03 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu i-as amenda pe agricultori dar vezi tu ... cine sunt agricultorii?? Pai sunt cei care au ferme adica cei care au furat si au devalizat toate CAP-urile si fermele de pe timpul lui "ceasca" fiindca tocmai ei au fost ingineri sefi si etc. iar acum au ajuns ba primari, ba consilieri cu firme peste firme si care sia-u deschis baruri ca sa atraga vagabonzi pt ai manipula ca la alegeri (le da bautura gratis daca-l voteaza) etc. Ce vrei sa le faci acestora ca sunt bagati bine in partide ...

Frumos dar problema e ca ecest echilibru sa sctricat de mult! Ciorile si cotofenele castiga terent extrem de mult si nu stiu cum e la voi acolo in zona clujului dar la noi in curand nu o sa mai auzi decat ciori si cotofene ca de restul pasarilor sau ocupat tocmai aceste doua "natii" de pasari care mie imi sunt "dragi" foarte mult .... exacerbat de mult!!

Cand vin dimineatza la munca mereu imi vine sa filmez cardurile interminabile de ciori care se intind pe km intregi si mereu se duc si vin din si in aceeasi directie! As trage cu tunul antiaerian in mijlocul lor Smile Ce sa mai zic de cotofenele care, pe teritoriul lor, aranjeaza toat pasarile si cuiburile si oule ... etc.

La noi e o problema ... legea nu se aplica!!
temp
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Mar 08, 2007 5:45 pm    Post subject: Reply with quote

La bunici taranii au rezolvat problema prin legarea unor pungi din plastic la marginea lanului de porumb... iar ciorile nu mai intra pe porumb.
Dar cred ca au gasit altundeva mancare ca dimineata plecau si doar seara se intorceau la cuiburi Smile
Back to top
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Thu Mar 08, 2007 6:54 pm    Post subject: Re: Pasari Reply with quote

temp wrote:

Cunosc 2 persoane(nu sunt registrati pe forum) care au pusca AC de mai mult de 6 ani si arma o foloseau des la impuscat pasari.. dar foarte rar trageau dupa ciori. Ciorile sunt animale mai inteligente si sunt mai greu de impuscat, din cauza asta sunt impuscati alte pasari Sad
Cu asta vroiam sa precizez ca o lege care aproba combaterea ciorilor cu AC, cred ca ar avea efect daunator...

La ciori nu trebuie sa tragi niciodata de mai mult de doua ori din acelasi loc.Asta-i unul dintre secrete la combaterea ciorilor cu ac.Din acest motiv daca circuli cu masina prin zonele pe unde sunt ele si tragi din masina poti avea chiar succes si poti sa dai jos destule bucati.O alta solutie ar fi sa tragi acolo unde se aduna dimineata la jumatatea distantei dintre locurile unde innopteaza si cele in care se hranesc,dar si in acest caz trebuie sa schimbi locul destul de des iar camuflajul are un rol foarte important in aceasta situatie.Se spune ca nu exista niciodata un camuflaj destul de perfect astfel incat ciorile sa nu te gaseasca unde esti dar cu putin efort si ingeniozitate se poate Wink Totul este sa nu se lege oamenii de tine cand esti la ciori ca atunci s-a terminat.Oamenii nu judeca dupa fapte ci dupa prejudecati iar daca te vede cineva camuflat pe terenul lui sau in apropierea acestuia zice ca faci braconaj la iepuri si pune cainii pe tine.Asa ca oamenii sunt de vina pentru ca nu poti sa fii mai eficient la combaterea ciorilor.
defero
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Thu Mar 08, 2007 8:35 pm    Post subject: Reply with quote

cunoasteti parerea mea referitoare la "impuscari", dar pe de alta parte ce am vazut pe drumul de centura ce ocoleste ploiestiul cind umblam in delegatie spre slobozia era o catastrofa ecologica de mari dimensiuni. in viata mea nu am vazut atitea pasari (ciori) la un loc (filmul lui Hitchcock era sarac in pasari fata de ceea ce am vazut acolo) . la noi in zona nu exista asa ceva - asta-i sigur. eugen, un film sau macar niste poze nu ar strica puse - drumul, pomii, cablurile de inalta tensiune, acoperisurile caselor erau pline de ciori - nu cred ca sint atitea mere intr-un pom cite ciori erau intr-unul de acolo. sincer ma indoiesc ca ar fii nevoie de strategiile lui AC_Sniper in locurile alea Laughing
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Thu Mar 08, 2007 10:18 pm    Post subject: Reply with quote

Pai multi nu ma cred de ce ma plang eu asa de ciori insa mai dihai ca Ploiestiul e Bucureshtiul!! In fiecare zi sunt mii si mii de ciori care nu stiu unde fac naveta ca o fac in aceeasi directie! E mai ceva ca in filmul lui Hitchkock!!!
Quarry terror
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Fri Mar 09, 2007 9:12 am    Post subject: Reply with quote

Cu asta si eu sunt de acord. Chiar vara trecuta am vazut aici la Deva un stol de ciori care se asezasera pa gramezile de nisip si pietris de la o balastiera... Shocked credeti-ma ca tot pamantul si cerul era NEGRU, erau zeci de mii si faceau o galagie asurzitoare, vorba voastra, parca eram intr-un film de groaza! Si sa nu mai punem la socoteala faptul ca o cioara traieste pana la 300 de ani( daca are noroc sa nu intre in bataia vre-unei pusti...de "vanator", ca noi n-avem voie la placeri dintr-astea Twisted Evil )

Parerea mea e ca populatia corvina trebuie redusa, si asta cat mai curand...ca la ce secete se anunta de acum incolo, vor fi roade prea putine pentru a asigura supravietuirea populatiei umane, daramite daca se mai baga si ciorile pe felie... Rolling Eyes
temp
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Fri Mar 16, 2007 1:40 pm    Post subject: Reply with quote

S-o cam deviat acest subiect... eu am vrut doar sa atrag atentia asupra unor specii de pasari care sunt sub protectie si sa nu le folositi ca tinta.. defapt ar fi bine sa nu trageti deloc in animale!
Deci varog in acest topic sa adaugati daca puteti specii de animale ce traiesc pe teritoriul romaniei si eventual va-ti intalnit cu ele in natura...

Offtopic:
Fara suparare Cyrus12, dar tu imi zici mie "mai uitete la discovery" si zici ca "apropo temp stiai ca popandai pot stoca pana la 50 kg de cereale in camarile lor de familie,iar pe un teren arabil sunt zeci daca nu sute de famili"
Uitate pe urmatoarele pagini si o sa vezi ca popandai hiberneaza aproape jumat de an doar din grasimile adunate si traieste pe campuri cu iarba mica(pe langa aeroport)..
http://en.wikipedia.org/wiki/European_ground_squirrel
http://www.steadyhealth.com/encyclopedia/Citellus
http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Spermophilus_citellus.html
http://www.natur-lexikon.com/Texte/CH/001/00001-Ziesel/ch00001-Ziesel.html
http://www.balaton-tourism.hu/public/magazin.php?id=109&PHPSESSID=2722bc228d71798eeeded2fafc7e49c7

Din punctul meu de vedere s-a inchis subiectul asta... nare rost sa vorbesc contra o mentalitate de:
"Nastase impusca zeci de caprioare sau mistretzi la o singura partida de vanatoare....si voi imi facetzi caterica pentru niste sobolani si doua ciori..."
"In fond si la urma urmei, pe mine ma distreaza.Am fost si astazi pe camp si am trimis pe lumea cealalta vreo 18 popandai "
"nu cred ca daca a inpuscat 18 "sobolani " a facut paguba in regatul sobolanilor"
Deci eu deaici inteleg ca toate rozatoarele sunt "sobolani" si toate pasarile sunt "ciori" si putem face linistit "pest control", si pot sa-mi linistesc sufletu ca defapt eu am facut ceva bun pentru omenire daca am omorit animale...

PS - sa traiasca democratia forumului...toate lumea poate sa zica parerea lui pana nu se inchide topicul respectiv
Back to top
Cyrus12
Spam Guardian

PostPosted: Fri Mar 16, 2007 2:12 pm    Post subject: Reply with quote

Deci Temp nu incurca varza cu capra,una sunt pasarile cantatoare cu care nici eu nu sunt de acord sa fie inpuscate si una sunt rozatoarele de camp.Este mare diferenta .Pasarile cantatoare indiferent de specie sunt benefice omului (tin sub control dezvoltarea insecteleor)pe cand "sobolani" tai de camp nu fac alt ceva decat sa strice recolta .Dute si tu pe la tara si intreaba cativa tarani ce parere au de popandai si garciogi.Crezi tu ca omorand 18 soareci sa creat vrun dezechilibru major in natura??Nu cred.De acea si rata natalitati la aceste animale este asa mare sa contrabalanseze pierderile.Orcum nu stau acuma sa iti fac teoria popandailor pentru ca vad ca esti un mare iubitor de animale si no sa stau (si nci nu vreau)iti schimb punctul de vedere.Fiecare cu mentalitatea si ideile lui .Sincer si eu daca as fi la tara as trage dupa ei si dupa ciori si sobolani .Sa sti ca stiu sa diferentiez un animal care este folositor omului si unul care face stricaciuni.

PS:si nu am inchis topicul ca sa nu mai dau drept la replica l-am inchis pentru ca nu are rost sa continuam o polemica care nu duce nicaieri ,poate doar la antipati.Asa ca sa fiti iubiti si ne vedem la trageri.

PS2: Temp nu ma supar pentru nici o atentionare si voi incerca sa raman prieten cu toata lumea atata timp cat nu se sare calu si se ajunge la jigniri ,etc.

ROMSDC
(http://www.romsdc.ro/)

Last edited by Cyrus12 on Fri Mar 16, 2007 3:23 pm; edited 1 time in total
Back to top
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Fri Mar 16, 2007 3:03 pm    Post subject: Reply with quote

Trecand peste "impunsaturile" de rigoare Smile ca sa ajung la subiect trebuie sa va zic ca prin partile astea ale tarii sunt cam putine pasarelele frumos colorate si care mai si canta. Cel putin afisele pe care lea postat temp par a fi nishte pagini rupte dintr-un atlas zoologic!!
Cei mai multi sunt gugustiucii si vrabiutele. Sunt chiar in numar destul de mare!
Pe la noi in oras, iarna se pot vedea la tot pasul mierle de gradina care seamana cu graurii ca dimensiune dar au coada mai lunga iar la culoare sunt gri inchis spre negru si canta dimineata foarte frumos, cand orasul e inca adormit si nu se aud decat pasii grabiti ai lucratorilor matinali. Mai vin ocazional si alte pasarele pe care nu le conosc, sunt mai mici decat vrabiile si canta foarte frumos!
Se mai pot vedea si stoluri mici de "bot gros" (denumirea lor reala nu o stiu) dar acestia nu ii poti vedea decat la perifieria orasului in spatiile verzi unde gasesc arbori suficienti de inalti. Au un colorit frumos dar de vreun an incoace ii poti vedea din ce in ce mai rar probabil din cauza cotofenelor care sau inmultit intr-un ritm ingrijorator. La noi la campie (chiar la 1-2km de Ploiesti) mai poti vedea si potarnichi si fazani si daca stai mai mult timp poti avea si ocazia sa vezi pe viu caini vagabonzi incercand sa prinda iepuri cu tactici de haita.

Cand merg cu trenul la servici pe tot parcursul poti vedea 2-3 pradatori si anume ulii sau ereti ca nu ii poti identifica din tren chiar asa bine.
Pe baltile salbatice si cele luate in administrare poti vedea si cateva genuri de rate salbatice in general unele mici ca dimensiuni.
Pe la tara pe la sate se pot vedea mai multe tipuri de pasarele printre care cei mai "desi" sunt graurii care si ei sau inmultit intr-un ritm ametitor!!! Nici de astia nu are grije nimeni!
Ce ma impresionat mai mult a fost vederea unei pasari galben ocru un pic mai mica decat gugustiucul! Nu stiu ce a fost dar arata foarte frumos. Din pacate ia mancat puiul unul din motanii alor mei. Nu va povestesc scena dar ma cuprinsese o furie de daca-i dadeam un sut motanului cred ca daramam gardul cu el!

Sunt sigur ca mai supravietuiesc si alte natii de pasarele dar datorita numarului mic cel putin eu unul nu am apucat sa le vad.

Imi pare rau dar trebuie sa specific si ca numarul de cotofene pe care-l poti vedea pe distanta Bucuresti-Ploiesti se ridica pe undeva la peste 50 daca te uiti in treacat! Nu stiu de unde sau inmultit in halul asta ca si la servici unde este o zona relativ industriala vad ca au teritorii si se iau la harta cu insasi suratele lor mai puternice ciorile. Am vazut comportamentul agresiv al cotofenelor si al ciorilor inclusiv in oras. Cand m-am dus la politie pt un act ceva... mia atras atentia o astfel de agresiune care avea loc intr-unul din pomii din curtea de la strada a unei case unde cateva vrabiute si 2 turturele incercau sa tina piept unei cotofene. E trista o astfel de scena, ma uit la saracele pasarele ca nu au cum sa riposteze fac un pic de galagie si se aseaza intre agresor si cuib si dupa ... decat gugustiuci mai au puterea sa zboare si sa le alerge un pic dupa care se aseaza pagubasi in pomi, stau putin si pleaca! Zborul lor e unul de genul "pe aici nu ma mai intorc"! Am vazut asta de nenumarate ori pe cand lucram in Ploiesti!

Sa va mai zic de ciori? E cazul? O las balta!
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Fri Mar 16, 2007 4:40 pm    Post subject: Reply with quote

Uitandu-ma mai atent la afisele postate de temp trebuie sa recunosc ca am mai recunoscut din pasarele ca pitigoiul, am uitat sa zic de ciocanitori iar pasarea maricica de culoare ocru cred ca era Florinte. Cuci cica au cam disparut de multisor (de cativa ani buni). Cintezoi iar parca am zarit ...
Agrig
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Fri Mar 16, 2007 10:38 pm    Post subject: Reply with quote

Daca pasarea aia galbena are cuibul tesut si agatat de o creanga flexibila mai la virful ei inseamna ca-i un grangur .Asta-i numele lui in Ardeal.Daca pisica a ajuns insa la cuib inseamna ca precis nu-i grangur , oricum astia de obicei stau in colonii. Cind eram mic , prin "68 unde stateam era un parc si acolo intr-un copac mare era o colonie de granguri.
Despre cuci pot sa spun ca mai mult am auzit cucul decit sa-l vad deoarece sta doar in padure si este deosebit de suspicios. Anul trecut prin mai am reusit sa vad unu dar doar cu ajutorul binoclului , bineinteles intr-o poiana din mijlocul unei paduri de pe valea Muresului.

Grig
Back to top
View user's profile Send private message
V_Razvy
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Fri Mar 16, 2007 11:41 pm    Post subject: Reply with quote

Fratilor....in zona unde stau eu mai toata perioada de vara(Floresti - Prahova) adica la 20 km de Ploiesti, vis-a-vis de casa este fosta uzina ce furniza energie termica catre fabrica de anvelope Victoria(cred ca toti ati auzit de anvelopele Montana-aici se fabrica).De cand ma stiu eu...si cand era functionala era locul de cuibarit al unor colonii de ciori, cuprinzand peste 200 de exemplare.Vreau sa va spun ca le-am invatat traseul, stiu in care tei poposesc intre orele 10-11 cand este soare, dup'aia pleaca pe un camp unde a fost porumb anul trecut, se intorc in brazii de la mine din gradina pe la amiaza si apoi spre seara se baga la somn in podul cladirii.Este greu de descris cam ce ciuda am pe ele cand se aseaza in teiul sub care imi parcam eu masina pana cand m-am saturat sa o tot spal, zilnic sau odata la 2 zile.Timp de o saptamana am tot eliminat 1-2 si chiar 3 exemplare zilnic, ca aveam mare ciuda pe ele.Si acum de vreo saptamana si-au cam schimbat traseul: se asaza pe niste stalpi de inalta tensiune care sunt cam la 40-50 m de fereastra mea de parca ar sti ca nu ma pot apropia mai mult de ele(este curtea Renelului).Acum au invatat am senzatia si masina mea, pesemne ca stiu ca de acolo vine Moartea pentru ele.Inainte ma apropiam cam la 20 m de ele cu masina.Acum nu mai merge.Am luat de proba masina unui alt prieten o panbarama de dacie foarte zgomotoasa....adica stiti voi... o dacie din '77 galbena...si culmea..m-am apropiat f mult de ele ba chiar am iesit si nitel pe geam cu pusca, si au zburat abia dupa ce am tras.Au zburat toate minus una... Laughing Incerc sa subliniez ca au un foarte ascutit simt al pericolului...si chiar memorie...

50% tir sportiv, 49% pest-control si 1% braconaj......sau invers...Smile
100% HUNTER 440 5.5mm + Tasco 4x32
Gamo V3 4.5
Back to top
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Sun Apr 01, 2007 7:08 pm    Post subject: Reply with quote

De vreo 2-3 saptamani au inceput sa soseasca pasarile migratoare (de la berze pana la grauri Sad )
Ieri, cand m-am intors de la tara (nu era deajuns ca si asa sunt pornit pe daunatoare) am vazut cum 2 caini vagabonzi sau repezit la o barza pe camp. Bineinteles ca nu au prins-o ca a zburat! Daca soseam cu 5-10 secunde mai devreme filmam cu camera video de la telefon.
temp
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon Apr 16, 2007 2:09 pm    Post subject: Reply with quote

Sfrancioc mare(Lanius excubitor)
http://en.wikipedia.org/wiki/Lanius_excubitor

Prin salaj m-am intalnit in mai multe locuri cu aceasta pasare. Este o pasare mica 48-81grame(putin mai mare decat o vrabie), dar se pare ca este un mare vanator: - in afara de insecte consuma rozatoare(soareci), soparle si pasari mai mici. Animalele le agata de ceva ascutit(sarma ghimpata, spin) pt ca cu picioare nu poate sfasia prada.
Se afla sub protectie si valoarea lor ideologica este la 50000 forint (650 RON)

Corb(Corvus corax)
http://en.wikipedia.org/wiki/Common_Raven

Ca si alte pasari din familia Corvidae(ciori, gaita, cotofene) http://en.wikipedia.org/wiki/Corvidae si aceste pasari sunt foarte inteligente. Le admir foarte mult aceste pasari pt inteligenta lor Smile , din pacate prin salaj am vazut doar 2 exemplare. Cand ies la plimbare incerc sa fiu atent daca aud cumva un corb prin apropiere, sunetul corbului difera de sunetul ciorilor. Iarna a fost frumos cand e mare liniste prin natura si deodata apare o pasare neagra dinspre padure si rupe linistea cu sunetul lui. Era un corb, a facut doua ture deasuprea mea(un fel de inspectie Smile ) apoi a plecat...
Corbul se afla sub protectie si valoarea lor ideologica este la 50000 forint (650 RON) http://www.mme-monitoring.hu/birds.php?huring=CORRAX

Offtopic:
Alpheus Saxidomus
Pe animalplanet arata niste "raci pistolari".. din pacate pe internet nu am gasit multe despre ei doar pagina http://www.articlesextra.com/pistol-crab-alpheus.htm

"use through cavitation bubbles to kill fish and have underwater battles that even the US-NAVY have learnt to fear. "
Aceste raci folosesc bule de cavitatie ca sa omoare pesti; pentru lupte de dominanta si pt a afla sexul celuilalt(in aceste cazuri tragerea se face de la o distanta mai mare pt a nu cauza rani)

"With the help of a special muscle alignment and a sort of spray-gun current they can accelerate a jet of water short-distance at up to 90 km/h.When they shoot, the tensed "pincer-valve" snaps together in less than one thousandth of a second and through the acceleration the water particles in the immediate vicinity heat up to more than 4000 degrees (!). The ultra hot cavitation-steam-bubble that results then implodes with a flash of light and a bang that at 240 decibels even dwarfs the roar of a jet fighter (ca. 150 decibels). "
Una din foarfeci are o forma speciala. Racul inchide foarfeca asta sub o milisecunda si particulele de apa din vecinetate se incalzesc la maimult de 4000 grade. Bulele de cavitatie incalzite explodeaza in interior si creaza un jet de apa pana la 90km/h si un sunet de 240decibel (un sunet mai mare decat creaza un jetfighter - 150decibel)

"The crackling continuous firing by these mini revolver-heroes can be so penetrating that it disables the sonar systems in submarines: yet in the Second World War the US Navy suspected a Russian sneak weapon off the coast of Florida, because they could not explain the ear-piercing noise in the headsets of the submarine hunters. It was probably just two gangs of pistol crabs going at each other in their weekly shoot-out. High Noon in the Florida Keys! – Play me the crab song... "
In al doilea razboi mondial, US NAVY credea ca Rusii au ceva arma speciala la coasta floridei... nu puteau explica suntel care scotea din actiune sistemul sonar al submarinei Laughing , defapt erau niste raci care au iesit la o partida de trageri Cool
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum