Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Scrisoare catre generatia noastra
Goto page 1, 2  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Portia zilnica de umor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
MIKUTZU
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Tue Feb 27, 2007 8:42 pm    Post subject: Scrisoare catre generatia noastra Reply with quote

Scrisoare catre generatia noastra
Aceasta este o scrisoare nostalgica, adresata celor care fac parte din generatia noastra...

Nascuti la inceputul anilor 70, vedem acum in anul 2006 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani. Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar ne pricepem la istorie si la politica mai mult decat cred cei in varsta, care bombane in spatele nostru ca "noi nu stim nimic".

Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea", "Castel", "Ratele si vanatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinsa", "Sticluta cu otrava", "Pac Pac", "Hotii si vardistii", ultimii are au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care ne-am jucat pe jocurile video (remember Mario?) si primii care am vazut desene animate color.

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Diesel era deja lider de gasca. Baietii si-au scris numarul fotbalistului preferat cu pasta de dinti pe tricouri, iar fetele si-au cusut pe blugi stelute si inimioare.

Noi nu am dat Capacitate, nu am dat grile la admitere. Nu am fost ultimii "Soimi ai Patriei" (cu costumele alea groaznic de nepotrivite cromatic) dar am fost ultimii "Pioneri".

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza... Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari. Spuneam "misto" si "fain" in loc de "cool", "marfa', "beton", "mortal" sau "supertare".

Am sorbit din ochi Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas.. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.

Ne uitam la desenele animate de la italieni si ne era ciuda ca nu avem si noi subtitrare sa intelegem de ce s-a certat Mila cu Shiro.

Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa. Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala..

Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys, si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam! Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears. Pe ei daca ii intrebi, "MZK a-nceput cu Backstreet Boys, kre nici nu mai sunt kul acum, man!"

Am citit "Licurici", "Pif" (care aveau cadou niste jucarii bestiale) si am baut Cico si sucuri "de la TEC" fara sa ne fie teama ca "au prea multe E-uri", iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.

Noi am injurat arbitrul care ne`a furat la meciul cu Danemarca, si poate ca tot noi i-am trimis 10 000 de mailuri "de dulce". Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris si jocuri de televizor, de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.

Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau baieti", sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa "pupam pe gura" pe cine "iubeam".

Noi suntem cei care inca au mai "cerut prietenia", care inca roseam la cuvantul "sex", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca iubitul sau iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacut de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am baut doar apa imbuteliata, ne-am tavalit si balacit prin toate baltile si nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam.

Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".

Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers"... Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru! Iar daca ai (cel putin!) lacrimi in coltul ochilor, felicitari! Le meriti din plin, prietene din generatia noastra...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
procon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 9:29 am    Post subject: Reply with quote

Super!!!!!!!
Subscriu la scrisoare!
"Sunt 100% impotriva braconajului dar sunt de acord cu combaterea daunatorilor la sobolani si ciori cu arme cu aer comprimat"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 10:13 am    Post subject: Reply with quote

Si eu! Am mai citit-o pe undeva si mia placut! Am recitit-o si acum la fel!
defero
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 12:04 pm    Post subject: Reply with quote

ma bucur ca fac si eu parte din "generatia noastra" ---- frumoasa scrisoare Smile
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Quarry terror
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 12:33 pm    Post subject: Reply with quote

fara cuvinte...scrisoarea asta mi-a amintit de vremurile bune, de copilarie, si de toate jocurile si lucrurile minunate care erau atunci. Ma bucur sa constat ca fac parte din aceasta generatie minunata. Din pacate copiii din ziua de azi nu mai stiu sa se joace cum o faceam noi odinioara...acum nu se mai stiu juca decat pe calculator, si nu auzi decat Counter Strike, Need for speed si alte nebunii de jocuri...care nu se vor compara NICIODATA cu jocurile adevarate ale copilariei si adolescentei, cele mentionate in scrisoare de mai sus.
Rolling Eyes
argusz
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 2:21 pm    Post subject: Reply with quote

Va mai aduceti aminte?

- Banane verzi tinute pe dulapul din bucatarie la copt.
- Dozele goale de Coca-Cola, pepsi, bere...etc, expuse pe dulap
- Roboteii din pachete de tigari straine goale
- O portocala mincata in jumatate de ora, decojita de toate cojile si pielitele si degustata pe indelete.
- Pif vs. Rahan. Sau daca nu, benzile desenate din Cutezatorii.
- Practica in uzina vs. practica agricola.
- Bomboanele Cip, multicolore si mici cit o gamalie, care se mincau direct cu limba.
- Dropsurile chinezesti anti-tuse, care generau dependenta. Ca si lipiciul Pelican...
- Uniforma azurie de PTAP, cu bereta care putea fi purtata sugubat, pe-o ureche. Trageri (vorba vine... prilej de picnic UTC-ist).
- Catalogul Neckermann pe post de coffee table book, pe care-l rasfoiai in vizite si cu care te jucai jocuri de genul "alege-ti un singur lucru de pe fiecare pagina".
- Cenaclul Flacara.
- Drajeurile cu dextroza Olimp.
- Negustoresele poloneze de la "nudisti". Turistele est-germane (cica veneau si suedeze, dar nu le-a vazut nimeni).
- Tenisii de Dragasani vs. baschetii chinezesti.
- Comandantul de unitate cu snur albastru (cel mai tare!).
- Focul din ultima seara de tabara.
- Brigazile artistice si de "agitatie"(?!).
- Ciocolata chinezeasca Golden Bee, cu o albina gigantica pe ambalaj.
- Televizoarele Venus, Diamant si Sport. Telecolor!!!
- Album duminical. Gala desenului animat. Cascadorii rasului.
- Orele de dirigentie, orele de constitutie, orele de economie politica.
- Cacao (sau ce-o fi fost...) indiana Maltova mancata direct din borcan, cu lingurita.
- Glucoza "din fabrica" - cu textura de sapun, dar care macar nu-ti spargea dintii.
- Pufarine.
- Orasul strabatut pe jos in creierii noptii si prin nameti pentru ca ai pierdut ultimul autobuz plecand de la un "majorat".
- Coniac albanez, vodca poloneza, vermut Mamaia.
- Cerneala Pescarus (pentru norod) vs. cerneala Pelikan (pentru "premianti").
- Fotbalul cu fise pe catedra. Tabloul "lui" deasupra catedrei.
- Matricola si bentita.
- Peisaje decolorate si acoperite de rahat de muste in compartimentele de tren, in camerele de hotel si in scara blocului.
- Radioul Gloria, cu nume de orase exotice pe cadran unde ascultai cotele apelor Dunarii, "Moldova Veche (cu accent pe primul "o") baisse cent centrimetres..., corul Madrigal, teatru radiofonic si, bine-nteles,
" Aici Radio (pauza scurta) Europa Libera".
- Metronomul lui Radu Teodoru vs. topurile lui Andrei Voiculescu.
- Pick-up-ul cu placi din Bulgaria vs. magnetofonul rusesc Majak
- Cipicii crosetati din macrame vs. espadrilele cu talpa de sfoara.
- Cravatele din piele de la Fondul Plastic (basca, toate celelalte orori de la Fondul Plastic...).
- Bicicleta Pegas cu coarne vs. semicursiera Turist.
- Gumela vs. guma chinezeasca in foita de orez.
- Mihai Constantinescu, Marius Teicu, Olimpia Panciu, Eva Kiss, Gil Dobrica, Marian Nistor, Marina Scupra.
- ABBA vs. Boney M.
- Circuitul casetelor video in natura.
- Canistrele cu benzina din portbagaj la plecarea in vacanta.
- Raftul cu scule in portbagajul fiecarei Dacii.
- Apa calda de ziua lui, de ziua ei si de 23 august.
- Bateria de la masina carata pina sus, in apartament, ca sa ai lumina pentru teme.
- Fondu' clasei.
- Fier vechi (?), castane (?!), sticle si borcane ("atita-ti trebuie, sa-mi iei borcanele de muraturi!"), maculatura (ideal, cartele perforate de calculator, ca trageau greu la cintar).
- Careul din prima zi de an scolar.
- Uniforme zdrentuite in ultima zi de liceu.
- Jurnalele dinaintea filmelor de la cinema (cine-si mai aduce aminte despre ce era vorba in ele?...)
- Elevul de serviciu pe scoala.
- Elasticu' = sarit pina la pierderea cunostintei.
- Nectarul bulgaresc ("bea-l cu apa minerala, ca e prea gros, o sa ti se opreasca in git...").
- Caramelele bulgaresti vs. bomboanele cubaneze.
- Nita & Nastasescu. Revista de fizica & chimie. Comentarii la romana.
- Ciorapii flausati (ideal cu trei dungi).
- Maieurile de plasa chinezesti, vopsite si purtate peste tricou de alta culoare.
- Ceasurile Raketa.
- Aparatele foto Smena.
- Apa minerala Aurora, cu sedimente ("e buna, are fier, minerale...").
- Tigarile Cismigiu (Kent-urile romanesti care va sa zica).
- Frucola vs. Brifcor vs. Zmeurata.
- Patinele cu rotile (patru, ca la masina).
- Pungile de un leu.
- Serialul "Liniile maritime Onedin".
- Cupa Campionilor Europeni.
- Dumitru Prunariu.
- "Povestiri istorice" vs. "Legendele Olimpului".
- Winnetou vs. Old Shatterhand.
- Caciulile rusesti din blana de iepure.
- Caciula de dama tip "burlan", jambierele multicolore, mania tricotatului.

Si...am uitat ceva?
Back to top
View user's profile Send private message
defero
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 2:36 pm    Post subject: Reply with quote

... desenele animate "Mihaela", inghetata Polar, cartelele "frumos" colorate de piine, carne, zahar..., mirosul zapezii si al pomului de craciun la sarbatorile de iarna..., magnetofonul Tessla..., stiloul chinezesc de 100 de lei..., cravata rosie sau de pionier cu nod sau cu inel de plastic ..., grisinele, fulgii de porumb cu surprize... Smile !!!!!

Last edited by defero on Wed Feb 28, 2007 2:43 pm; edited 1 time in total
Back to top
Quarry terror
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 2:42 pm    Post subject: Reply with quote

argusz wrote:

Si...am uitat ceva?

Pai...ai uitat cel mai important lucru...cravata rosie de pionier, cu tot cu inelul ei de plastic transparent... Razz
...a...si desenele animate cu Lolek si Bolek Razz
marius_iulian
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 4:45 pm    Post subject: Reply with quote

Am trecut si eu pe aici , din plin........ Wink
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
argusz
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 5:05 pm    Post subject: Reply with quote

"Desenele animate" cu Pic si Poc ...
Back to top
emy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Feb 28, 2007 6:06 pm    Post subject: Reply with quote

salamul de/cu soia care se termina ..... cand intinzi banii
eram copil da nu uit Sad
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Cyrus12
Spam Guardian

PostPosted: Thu Mar 01, 2007 1:11 am    Post subject: Reply with quote

NU Zaiet Nu Pagadi de la bulgari,cuburile de lemn din care faceai castele si neuitatele borcanase de iaurt si sticle de lapte cu gura mare

ROMSDC
(http://www.romsdc.ro/)

Back to top
silvester
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Thu Mar 01, 2007 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

Duminica cu sot versus duminica fara sot!
Excursii in strainatate daca ai origine sanatoasa
Coada la pui cu incepere din 20 august, prezenta din 2 in 2 ore
Butelia de voiaj... foarte utila iarna, daca voiai sa faci un ceai cald
Campionatul mondial de fotbal din 84 (parca Mexic) cand seara se pleca cu masina+tv sport pe dealurile din jurul orasului, unde aveai semnal. La intoarcere se vedeau drumurile forestiere ca pe Broadway.
Si sa nu uit: Nasul meu care a murit cu zile din cauza ca salvarile nu aveau motorina alocata, iar cu masina proprie nu a putut fi dus la Bucuresti, era decembrie si nu se circula....
View user's profile Send private message Send e-mail
the rocowboy
Visitor
Visitor

PostPosted: Sat Mar 03, 2007 6:31 am    Post subject: Reply with quote

Deh, ar mai fi de amintit filmele: Veronica,Dumbrava Minunata,... cele cu Piedone....si nu in ultimul rand cozile la care stateam pentru un gram de cultura ....sau macar cunoastere...
argusz
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Sat Mar 03, 2007 3:32 pm    Post subject: Reply with quote

Alte filme:
Biciul Fermecat, Lovitura Fulgeratoare, seria cu Margelatu, Joe Limonada (un western facut de cehi).... si sa nu uitam "Omul din Atlantis"...
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Portia zilnica de umor All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum