Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Vanatoare cu arcul
Goto page Previous  1, 2

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Tue Jul 31, 2007 3:17 pm    Post subject: Reply with quote

Cam asta spune legea despre braconaj:
Art. 1
In sensul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos se definesc dupa cum urmeaza:
c) braconaj - actiunea desfasurata in vederea obtinerii acelorasi efecte ca si prin actiunea de vanatoare, fara a fi indeplinite conditiile legale pentru desfasurarea acesteia din urma

Art.42.
(1) Constituie infractiune de braconaj si se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 7 ani sau cu amenda de la 5.000 lei la 25.000 lei:
a) vanatoarea fara permis si fara autorizatie de vanatoare legala;
b) vanatoarea prin folosirea ogarilor sau a metisilor de ogari;
c) emiterea de autorizatii de vanatoare prin care se depaseste cota de recolta aprobata pentru fiecare gestionar;
d) vanarea speciilor de vanat strict protejate in alte conditii decat cele legale;
e) vanatoarea in zonele de conservare speciala ale parcurilor naturale;
f) vanatoarea in rezervatiile de tip faunistic a speciilor care fac obiectul protectiei in aria naturala protejata;
g) vanatoarea in ariile de protectie speciala avifaunistica si in ariile speciale de conservare constituite in baza directivelor Uniunii Europene, precum si in celelalte arii naturale protejate de interes national, altele decat cele aflate in categoriile pe suprafetele carora nu se constituie fonduri de vanatoare, fara respectarea tuturor prevederilor referitoare la vanatoare, cuprinse in planurile de management si/sau in regulamentele acestora;
h) urmarirea vanatului ranit pe alt fond de vanatoare, fara acordul gestionarului acestuia, ori trecerea pe un asemenea fond, cu arma de vanatoare, in afara cailor de comunicatie;
i) vanatoarea pe alt fond de vanatoare decat cel pe care vanatorul este autorizat sa vaneze;
j) vanarea in afara perioadelor in care este permisa vanatoarea la specia respectiva, conform anexelor nr. 1 si 2;
k) vanatoarea prin utilizarea pe timp de noapte a autovehiculelor sau a dispozitivelor care permit ochirea si tragerea pe intuneric;
l) vanatoarea din elicopter, precum si din ambarcatiuni cu motor in miscare;
m) vanatoarea prin utilizarea substantelor chimice toxice folosite in combaterea daunatorilor vegetali si animali ai culturilor agricole si/sau silvice, ce provoaca intoxicarea sau moartea faunei de interes cinegetic;
n) vanarea ursilor la nada si/sau la barlog, fara aprobarea administratorului si a autoritatii publice centrale care raspunde de protectia mediului;
o) vanarea puilor nezburatori ai pasarilor de interes cinegetic;
p) vanatoarea cu exemplare de soimi, altfel decat prevede legea speciala;
q) vanatoarea prin utilizarea curentului electric, a explozibililor, a otravurilor, a narcoticelor, a aparaturii electronice capabile sa ucida, a laturilor, precum si a oricaror alte capcane neautorizate, a armelor, altfel decat tinute in mana, si a altor arme decat cele autorizate sau omologate, dupa caz, pentru vanatoare in Romania.
Art. 43
Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la un an la 5 ani sau cu amenda de la 5.000 lei la 15.000 lei accesul cu arma, chiar si purtata in toc, pe teritoriul rezervatiilor stiintifice, al parcurilor nationale, al siturilor patrimoniului natural universal, al zonelor umede de interes international si al zonelor de conservare speciala din cadrul parcurilor naturale, in afara cazurilor in care exista acordul scris al structurii de administrare a ariei naturale protejate.

Conform acestor date, NU constituie braconaj trasul la tinte statice (hartie, tinte de FT, etc) chiar daca esti in padure. Cel care te acuza de asa ceva, chiar daca este vanator, trebuie sa si dovedeasca, ceea ce e cam greu.
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
gligorescu
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Wed Aug 01, 2007 8:26 am    Post subject: Reply with quote

multumesc mult, concluzia face toti banii
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Wed Aug 01, 2007 10:00 am    Post subject: Reply with quote

Problema e alta si anume ca in legea armelor zica ca cica cu armele neletale nu ai voie sa tragi decat in poligon Sad
argusz
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Wed Aug 01, 2007 10:35 am    Post subject: Reply with quote

eugen.netoiu wrote:
Problema e alta si anume ca in legea armelor zica ca cica cu armele neletale nu ai voie sa tragi decat in poligon Sad

Am tot auzit de aceasta prevedere, si sincer nu am gasit nicaieri in lege sa zica asa ceva pentru armele AC. Am gasit pentru armele de autoaparare si pentru armele de vanatoare, in rest.....
Back to top
View user's profile Send private message
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Thu Aug 02, 2007 7:25 am    Post subject: Reply with quote

Parca aparusera modificari la legea asta noua. Nu am citit recent legea asta cu armele si munitiile in ultima forma a ei.
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum