Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

respiratia si tot ce trebuie pentru un grupaj bun
Goto page Previous  1, 2, 3

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Tir cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
CristiV
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Thu May 08, 2008 8:48 am    Post subject: Reply with quote

http://www.airgunhome.com/forumdocs/ShootGuide.pdf
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Thu May 08, 2008 11:41 am    Post subject: Reply with quote

tibbs wrote:
Vezi ca am pus un post cu o carte in care e un capitol intreg cu subiectul asta. Se cheama Ultimate Sniper.

Unde? Ca o vreau si eu.
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
viper1
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Thu May 08, 2008 1:49 pm    Post subject: Reply with quote

slyder wrote:
tibbs wrote:
Vezi ca am pus un post cu o carte in care e un capitol intreg cu subiectul asta. Se cheama Ultimate Sniper.

Unde? Ca o vreau si eu.

http://www.amazon.com/Ultimate-Sniper-2006-Advanced-Training/dp/B000FN2BSG

Pentru cine o vrea:
http://rapidshare.com/files/106578019/TUS.rar
View user's profile Send private message
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Fri May 09, 2008 11:56 am    Post subject: Reply with quote

Nu stiu de ce, dar nu pot sa il iau (ca si multe altele de pe torent). Asta e. Daca il are cineva, il rog sa mi-l trimita pe mail. Multumesc.
argusz
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Fri May 09, 2008 3:11 pm    Post subject: Reply with quote

http://rapidshare.com/files/106578019/TUS.rar

Nu e pe torrent. Este un site de file sharing. Dai click pe linck, pe prima pagina care-ti apare dai click pe FREE (e mai jos butonul), iar in pagina urmatoare ai doua optiuni: 1. daca-ti apare contor de timp astepti sa se termine si apoi va trebui sa bagi codul care-ti apare pe pagina(atentie: doar literele care sunt cu pisicutza) sau 2. daca n-ai contor bagi codul, daca-ti cere, sau daca nu-ti cere dai direct download.

Fisierul va fi in format rar, adica arhivat. O sa-ti trebuiasca un program de dezarhivat, gen Winrar.
Back to top
omu_n3grwoo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Tue Sep 16, 2008 9:04 pm    Post subject: Reply with quote

pe linkul urmator veti putea intelege cum sa obtii un grupaj foarte bun,si de la o arma de calibru 25. > http://www.pyramydair.com/blog/2008/06/walther-25-caliber-falcon-hunter-part-4.html
foarte bun review si e 100% adevarat fiindca asa fac si yo la aceeasi arma! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
patrice
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 7:44 pm    Post subject: ce trbuie pentru un grupaj bun Reply with quote

Din ce s-a postat aici i-mi dau seama in ce situatie jalnica a ajuns tirul in Ro. Toti incercam sa redescoperim prin forte proprii oul. Lipsa de informatii calificate denota nimicirea acestei activitati sportive la nivel national,si sa nu uitam ca prima medalie olimpica a Romaniei a fost la TIR (Iosif Sirbu -Helsinki 1952 ).Datorita acestui succes venit parca de nicaieri,in anii urmatori tirul s-a bucurat de oarece sustinere, dar rezultatele mari au inceput sa apara la peste 10 ani. Intr-o anumita perioada Tirul aducea medalii cam ca gimnastica mai tirziu. Prin anii 60-70 fiecare oras mai rasarit avea 1-3 cluburi de Tir .Era un calendar competitional indracit, se incepea cu, Cupa primaverii, apoi Cupa 8 Martie si tot asa pina toamna tirziu. Cluburile universitare aveau o cupa a lor, Cupa Politehnicii. Ce a ramas din toate astea? Iar sportivii mari nu erau numai la Bucuresti, desi Steaua si Dinamo incercau sa absoarba tot. Provincia scotea mereu talente uluitoare, fiindca era acolo o mare baza de selectie. Azi nu mai gasesti nicaieri in provincie un club cu un poligon desii se vede clar ca pasionati ar fii destui. Daca acest subiect mai trezeste azi interesul, voi incerca sa postez cite ceva din ce am invatat atunci fiindca sunt convins ca aceasta miscare a iubitorilor de AC e tot ce a ramas si ar putea fi saminta unei reveniri.
Back to top
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 8:23 pm    Post subject: Reply with quote

Normal ca starneste interesul acest subiect din moment ce ne batem capul cum sa respiram,cat de tare sa strangem arma,etc.Orice idee e binevenita mai ales din partea cuiva care a facut performanta.
patrice
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 1:33 am    Post subject: despre respiratie Reply with quote

Tehnicile de respiratie au o baza fiziologica simpla si logica si sunt foarte folosite in vinatoarea subacvatica cu scufundare libera. Baza fiziologica este urmatoarea: Atunci cind respiram normal, deci nu depunem un efort, folosim doar 1/3 din plamin.Rezerva de 2/3 este necesara pentru a asigura oxigenul in cazul unor eforturi suplimentare. Daca efectuati citeva respiratii foarte adinci veti constata o usoara ameteala. Ce se intimpla de fapt? Prin aceste respiratii profunde umpleti cu aer zone normal nefolosite din plamin, si o mare cantitate de oxigen intra in singe, mai mult decit se consuma in mod curent. Aceasta cantitate suplimentara de oxigen asigura functionarea organismului un timp mai lung decit cel preluat la o respiratie normala. De aici rezultatul urmarit, putem face o pauza mai mare pina la urmatoarea respiratie, deci timp mai mult pentru a ochi, a finisa focul si a declansa, fara a fi sub presiunea nevoii urgente de a respira. Puteti verifica si exersa aceasta tehnica in casa stind la masa sau in pat. Un simplu ceas cu secundar va va arata ca puteti rezista fara respiratie un timp cel putin dublu fata de situatia fara respiratii profunde.
Aici apare o diferenta fata de scufundare libera, unde scufundarea se face cu plaminii plini ,pentru a avea mai mult oxigen capturat si pentru a putea expira puternic la iesire ca sa goliti tubul de respirat. La tir e invers, se intra in faza de ochire dupa o expiratie normala,care ofera o constanta mai mare a pozitiei, daca incercati sa intrati in aceasta faza cu plaminii plini veti constata ca nu aveti un reper pentru cit de plini sa fie,deci o variatie a pozitiei. Cu aceasta tehnica aveti cel putin 20 de secunde lejere pentru a ochi si trage. Daca in acest timp nu a-ti putut trage, nu folositi ultima secunda pentru a o face fiindca sigur veti rata, mai bine renuntati la foc si reluati tot procedeul, doar nu dorim viteza ci precizie. O proba de 40 focuri culcat dureza de obicei 70-80 min deci intre 1,7-2 minute /foc.
Poate veti considera toate acestea exagerat de pedante si tipicare, dar veti vedea cu timpul cit de importante sunt toate cele legate de pozitie, respiratie, finisare, declansare, armament si munitie.Daca mai doriti si nu v-ati plictisit, va mai urma.
Back to top
emy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 6:38 pm    Post subject: Reply with quote

te rog continua!
tirul inca nu a murit. se mai practica dar limitat.
am fost impreuna cu tibbs la poligoanele din iasi - in special atunci cand era interzisa tragerea in orice alta locatie.
sunt profesori de tir cu rezultate bune si cu multe cunostinte in domeniu dar cred ca interesul pentru acest sport nobil se pierde.
gasesti aici pe forum in special pe cei impatimiti de field target.
pentru mine conteaza mai mult iesirea in aer.
oricum microbul grupajelor nu-mi da pace chiar daca bate vantul sau ninge. - acesta a fost motivul pentru care am deschis acest topic.
ideea e ca trebuie sa iesim - sa ne satisfacem pofta de a gauri tinta -dar sa o facem si cat mai bine.
Back to top
patrice
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 10:39 pm    Post subject: despre o buna pozitie Reply with quote

Am numai amintiri placute cu poligonul din Iasi, acolo am scos prima data cat. I Dar sa revenim la cum obtinem un tir precis. O importanta vitala are pozitia, care trebuie sa fie neutra, adica in echilibru pe tinta, sa nu aibe tendinta de a trage undeva lateral sau pe verticala. Asta se obtine usor daca respectati o anumita succesiune de actiuni. Astfel ,intrati in pozitie, epolati, pregatiti respiratia si ochiti.Apoi faceti citeva respiratii normale cu ochii inchisi si vedeti la deschiderea ochilor unde bate arma. Daca sunteti pe tinta e OK dar asta e o intimplare rara, daca nu corectati pozitia deplasind reazemele corpului (talpi, picioare, genunchi, cot ) in sensul invers deplasarii armei. Reverificati si corectati pina rezolvati problema. In practica, eu sacrificam un foc din cele 5 de reglaj,tragindu-l cu ochii inchisi pentru a fii sigur ca pozitia e intradevar neutra. O pozitie neechilibrata corect necesita intervenia muschilor pentru a sta pe tinta si asta produce intotdeauna instabilitate si sigur mai devreme sau mai tirziu te va taxa cu citeva focuri scapate. Cred ca de multe ori tragind la grupaj a-ti obtinut doua grupaje distincte, unul era acolo unte tinteati, celalalt ocolo unde te tragea pozitia. Periodic la un concurs mai lung pozitia trbuie reverificata si reechilibrata. Intelegeti acum ca e cam greu de aplicat toate astea la un spring, mai ales la poz. culcat, de aceea eu am ales sa ma dotez cu un PCP.
Back to top
Cipri
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 12:25 am    Post subject: Reply with quote

Felicitari patrice. Multumim ca ne impartasesti din tainele Tir`ului. Unii dintre noi sunt pur si simplu pasionati dar din pacate cel mai apropiat poligon de tir este la cateva sute de Km. Si de aici rezulta, ce alte persoane au mai scris, dezinteresul din partea unora, mai mari prin tarisoara asta. Eu am afisat doar una din probleme, legat de distanta, dar mai sunt foarte multe...

Sanatate!
patrice
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 11:31 pm    Post subject: Despre tir si pozitii Reply with quote

Citat: IN MARELE CONCERT AL SPORTULUI TIRUL REPREZUNTA MUZICA DE CAMERA. E SONATA PENTRU VIOARA SOLO. TOTUL E LIMPEDE SI VIGUROS. SI TRAGATORULE E SINGUR. E DOAR CU SINE INSUSI. IN TIR TOTUL E GRAV SI PROFUND. IOSIF SIRBU.

Eu asi situa Tirul intre sporturile nobile, desi adesea i s-au dat conotatii militariste, uneori incurajarea lui facea parte din politicile de pregatire militara a maselor. Dar el este o competitie, o competiti cu tine insuti In orice concurs nu te lupti cu nici un advesar, te lupti cu propria ta performanta. Pentru ca actiunile tale nu pot influenta nicicum performantele adversatilor si nici invers. Efectele educationale, psihice si de formare a caracterului sunt extraordinare in special pentru tineri, exact aceia pe care legislatia actuala ii exclude. In practicarea acestui sport dezvoltarea autocontrolului este esentiala. E ca in singuratatea alergatorului de cursa lunga. Deoarece noi constituim totusi a structura relativ organizata ar trebui sa incercam sa facem niste pasi oricit de mici in directia schimbarii. Etapele ar putea fii cam urmatoarele:
1) Relaxarea conditiilor de organizare a unui pligon pt. aer comprimat.
2) Infiintarea de poligoane in marile orase, la inceput sub forma de mici afaceri
3) Infiintarea de mici sectii de tir in jurul acestor poligoane. Atragerea unor antrenori sau persoane care au expertiza in domeniu.
4) Infiintarea unei competiti interne in afara sferei oficiale a FRT.

Sa ajungem aici si om mai vedea

Daca trebuie sa revenim la probleme de pozitie, respiratie, etc tematica e foarte vasta, ar trebui sa scriu o carte si nu ma simt in stare, nu am activat niciodata ca antrenor si nu cred ca am competenta necesara.Totusi sunt gata sa raspund aricaror intrebari concrete despre aceste subiecte,din propria experienta, mai putin cele privind arme , munitie, lunete , deoarece nu am mai tras cu o arma de AC de 10 ani si in prezent nici nu detin asa ceva.
Back to top
patrice
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 2:24 am    Post subject: Alte mici secrete Reply with quote

Asi continua cu inca citeva mici secrete ale tirului. Sunt convins ca multi practicanti leau descoperit in timp sau le stiu intuitiv, dar cred ca nu toti le apeciaza la adevarata lor valoare. Deci:
- Cu ce ochi ochiti? La toti oameni cei doi ochi nu au aceeasi performanta, astfel ca unul din ochi este ales de creier ca ochi conducator Se pare ca asta in final are legatura si cu tendinta dreptaci versus stingaci dar nu e chiar o regula. Determinarea ochiului conducator se face f. simplu: intindeti bratul drept in fata, uniti aratatorul cu degetul mare si prin gaura formata vizati cu ochii deschisi un obiect cam la 5m distanta. Inchideti pe rind cite un ochi privind acelasi obiect.Ochiul care vede obiectul in acelasi loc este conducator. Acest ochi are performante optice mai bune, si cu el trebuie sa ochiti, altfel veti avea mereu probleme. Daca acest ochi este stingul, aveti deja o problema, toate pozitiile de tir sunt in oglinda, declansarea se face cu degetul sting, etc. Pentru un stingaci autentic aceasta e insa pozitia normala.
Cum focalizeaza ochiul o tinta ? Imaginea cea mai clara se obtine prin alinierea centrului cristalinului cu pata gabena din fundul de ochi , unde se afla celulele nervoase ce preiau informatia si cu tinta vizata. Toata actiunea este reflexa, dar este realizata de muschii incrucisati care deplaseaza globul ocular in orbita. De aici rezulta necesitatea ca pozitia sa asigure plasarea ochiului aliniata cu tinta,cit mai aproape de pozitia normala de privit inainte, pozitie centrala normala toata viata.Nu ochiti privind pe la coada ochiului sau pe sub radacina nasului sau a sprincenei, fiindca mentinerea ochiului in aceasta pozitie dezaxata fata de normal solicita acei muschi , care altfel sunt in echilbru pe centru. Astfel nu obositi ochiul si ii asigurati performanta maxima. Mai e ceva important legat de fiziologia ochiului. Atunci cind priviti fix un obiect ochiul nu e fix, muschii coordonatori deplaseaza in permanenta ochiul,in jurul pozitiei optime dar aceasta noi nu o percepem, o putem insa vedea urmarind din fata ochiul altcuiva. Daca incercati sa fixati un obiect mult timp veti constata ca e din ce in ce mai greu, si dupa un timp inevitabil ochiul va fugi de pe obiect. Prin antrenament acest timp cit puteti viza o tinta fixa se poate lungii semificativ, ceea ce ajuta f, mult.

Cind ochiti nu inchideti celalalt ochi, tineti amindoi ochii deschisi deoarece inchiderea unui ochi declanseaza reflexul natural de a inchide si celalalt ochi iar mentinerea lui deschisa solicita iar muschii coordonatori. In timpul ochirii invatati sa ignorati imaginile din acest ochi, destul de repede veti reusi. Daca nu ,puteti obtura acest ochi cu un carton prins cu un elastic in jurul capului. Daca folositi pentu ochire dioptru, la acesta se poate monta un ecran din cauciuc de preferinta negru.

Toate aceste tehnici si o buna respiratie care-i asigura o buna oxigenare va ajuta ca dupa o tragere mai lunga sa nu va oboseasca ochii .
Back to top
dmaster1988
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Mon May 03, 2010 7:13 am    Post subject: Reply with quote

Un topic foarte util pentru cei ce indragesc armele . Multumim patrice pentru ca ne-ai impartasit cateva din secretele acestui sport. Ma bucur ca inca mai sunt (si in numar destul de semnificativ) pasionati de arme pe aici Smile
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address Yahoo Messenger
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Tir cu AC All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum