Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

respiratia si tot ce trebuie pentru un grupaj bun
Goto page Previous  1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Tir cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
defero
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Fri Nov 03, 2006 11:36 pm    Post subject: Reply with quote

am pus aici http://clubairguns.ro/forum/viewtopic.php?t=856 citeva imagini cu grupajele la diferite "erori" si motivele lor, dar pacat ca nu scrie si in romaneste Embarassed - se vede, de exemplu, ca doar miscind mina stinga mai in fata sau mai in spate deja apar erori de grupaj...! schimbarea pozitie talpilor intre trageri modifica de asemenea grupajul !!!!

Last edited by defero on Mon Oct 15, 2007 5:39 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
FreekOne
SysOp / Site Admin
SysOp / Site Admin

PostPosted: Fri Nov 03, 2006 11:47 pm    Post subject: Reply with quote

Emy, foloseste te rog butonul de modificat posturi ca nu e pus acolo doar de decor ( Laughing ), sau asteapta pana raspunde cineva, dar nu mai posta 3 posturi consecutiv.

Mersi pentru intelegere.
Back to top
View user's profile Send private message
Maniac
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Sat Nov 04, 2006 10:36 am    Post subject: Reply with quote

Da, conteaza de la respiratie incepind pina la incordarea muschiilor sau mai bine zis relaxarea muschiilor in acelas fel pozitia de tragere si punctul de sprijin in acelas loc al armei.(acelas obiect ,mina)
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
emy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Dec 20, 2006 8:53 pm    Post subject: Reply with quote

mai trage cineva grupat?
pozitii preferate....distante...laude
mai vinde cineva gratis secrete Wink
ceva realizari cat nu a fost forumul utilizabil...mai are cineva
a mele sunt jalnice(micutzu stie Laughing )
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
defero
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Fri Jan 12, 2007 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

emy wrote:
mai trage cineva grupat?
pozitii preferate....distante...laude
a mele sunt jalnice(micutzu stie Laughing )

- nu fii modest si pune rezultate (poze) Laughing
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
temp
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Fri Feb 16, 2007 1:16 am    Post subject: Reply with quote

Filmulet cu pozitii de tragere
http://www.midwayusa.com/static.exe/getstaticpage?page=guntec_tv_show.htm
Back to top
Yuhu
Visitor
Visitor

PostPosted: Wed Jul 11, 2007 9:23 am    Post subject: Reply with quote

Smile Trebuie sa te contrazic in ceea ce prieste respiratia la inotatori Smile Respirtatia indicata in timpul inotului este cea completa, si nu expirarea a 2/3 din volumul aerului asa cum zici tu. Crede-ma ca stiu bine acest lucru.
In ceea ce priveste tirul cu AC, parerea mea personala e ca momentul cel bun este intre respiratii. Fiecare om are un ciclu natural al respiratiei, cu o pauza de 2-3-4 secunde intre respiratii. In acel moment, cand ai expirat tot aerul din plamani, munschii toracici sunt relaxaxi, fapt ce face sa nu-ti mai tremure mainile. Atunci cred eu ca e cel mai bine sa tragi. Parerea mea. Hic! Smile)

GAMO CFX 5,5 + GAMO 6X40 WR
Back to top
haiosu
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Wed Jul 11, 2007 11:09 am    Post subject: Reply with quote

nu pot sa zic ca am experienta in tir (sunt incepatorul incepatorilor) dar empiric am constatat ca yuhu are dreptate. dupa ce am expirat am 2 poate 3 secunde cand tremurul e cel mai mic...
dintre cei cu experienta poate mai gasim pe cineva caruia sa nu-i fie lene sa scrie si sa ne impartaseasca invataturile domniei (domniilor) sale (lor) Twisted Evil Exclamation ce ziceti domnilor Question daca outdoor nu avem experienta, macar teoretic... Embarassed

bam51- cal 5.5
gamo V3 - cal 4.5
qb57 cal 5.5
revolver crossman - cal. 4.5
gamo shadow 1000 - cal 5.5
ekol asi - cal 9mm P.A.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
emy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Thu Jul 12, 2007 1:09 pm    Post subject: Reply with quote

s-au schimbat regulile:)
fiecare trage cum poate mai bine si fiecare isi alege momentul potrivit
3-4 sec nu cred ca e suficient
Yuhu fa o proba pe ceas:
tragi aer in piept pana la refuz,si apoi vezi cat stai fara sa respiri
pe urma metoda mea cu 2/3 aer expirat Wink
Back to top
Yuhu
Visitor
Visitor

PostPosted: Thu Jul 12, 2007 2:37 pm    Post subject: Reply with quote

Smile m-ai inteles gresit. nu trebuie sa tragi aer in piept, ci dimpotriva, dupa ce expiri aerul din piept ai cateva secunde pana inspiri din nou. si nu trebuie sa te fortezi, ca asta e un ciclu natural al respiratie. daca esti atent si acum cand respiri, dupa ce expiri, stai cateva secunde pana inspiri din nou. eu zic ca atunci e momentul potrivit. 3 secunde e suficient sa apesi incet pe tragaci (fara sa zmucesti tragaciul!).
cred ca e total nerecomandat sa bagi in tine cat aer poti si sa-ti tzii respiratia in tine, si atunci sa tragi. Tot esti incordat atunci si iti tremura mainile tare.
Dar dupa cum ai zis si tu, fiecare cu tehnica lui. Asteptam si alte opinii!

Back to top
emy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Thu Jul 12, 2007 11:30 pm    Post subject: Reply with quote

tu ai dreptate.....dar daca nu dai tot aerul afara,iti ramane o rezerva de oxigen care nu te forteaza sa respiri in 3 secunde Smile
Back to top
Yuhu
Visitor
Visitor

PostPosted: Fri Jul 13, 2007 9:41 am    Post subject: Reply with quote

Ce sa zic eu? Mie imi ajunge 3 secunde ca sa trag. Daca nu iti ajunge, probabil e mai buna varianta ta, sa ai mai mult timp la dispozitie.

Back to top
haiosu
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Sat Jul 14, 2007 10:20 pm    Post subject: Reply with quote

pe langa respiratie, mai erau si punctele de contact (sau de sprijin?!?) cu arma, care erau vre-o sase (6) din cate imi aduc aminte... dar care erau alea? (obraz, mana de pe uluc,mana de pe crosa+tragaci,umar) ca eu nu le mai stiu... Embarassed Embarassed le mai stie cineva? si mai stiti cum influentau tragerea? (unele erau ferme, altele nu, unele erau de sprijin, altele de sustinere... cum n_aiba erau ca nu mai stiu Embarassed )
rog pe cei care mai stiu cate ceva sa ne dea o mana de ajutor...

bam51- cal 5.5
gamo V3 - cal 4.5
qb57 cal 5.5
revolver crossman - cal. 4.5
gamo shadow 1000 - cal 5.5
ekol asi - cal 9mm P.A.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Killer_533
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Wed May 07, 2008 5:14 pm    Post subject: Reply with quote

Stiu ca topicul e cam prafuit .. dar eu nu inteleg un lucru. Peste tot se spune ca arma trebuie tinuta cat mai lejer astfel incat sa putem avea rezultate constante. Si am mai citit ca nu trebuie sa tii arma cu mana stanga (daca esti dreptaci) prea fixa si incordata astfel incat s-o impingi si mai tare in umar. Mai bine o tii aproape cu palma desfacuta numai cat sa o tii pe directia dorita.
Asa am facut si eu un timp .... pana cand in vacanta de Paste de anul acesta, m-am aprovizionat cu diferite pelete si am tras 5 ore neintrerupt (in gradina la 30m masurati). Dupa vreo 3 ore de tras cu arma sprijinita de o carpa rulata peste care m-am asezat cu dosul palmei, am constatat ca orice pelet as avea si oricat de lipite de suprafata pe trageam tineam coatele ... nu aveam grupaje bune.
Atunci am inceput sa tin arma cat am putut eu de strans ... nu numai tragand cu bratul stang arma cat mai puternic spre mine, dar am si apasat cu obrazul in pat, am strans mana cu care trageam aproape de coaste si tragaciul ... nu l-am mai strans paralel cu teava ca pana acum ci am strans pe partea de sus ca sa am parghia cat mai mica si astfel sa nu-l bruschez la tragere. Am reusit astfel sa dozez efortul de tragere incat sa misc tragaciul milimetric.

Grupajele s-au schimbat RADICAL. Nu se compara. O sa va pun niste poze. Cu pelete JSB Exact Jumbo 5.51 am tras 3 intr-un cm. Nu trag din picioare ... si nici nu ma intereseaza ... asa ca dezavantajul folosirii acestei tehnici (care mi-ar face sa tremure cross-hair-ul foarte tare din cauza tensiunii muschilor) nu ma afecteaza.
Apoi ... stiind ca daca iti reglezi o pusca pt. tine si trage altul cu ea nu mai grupeaza la fel .. decat daca o tin ambii foarte lejer si reculul isi poate face de cap fara sa afecteze grupajul, am pus 3 persoane diferite sa traga (cat se facea gratarul la padure Twisted Evil mmmm ce pofta mi s-a facut). Dupa ce le-am instruit sa tina pusca cat mai strans, au inceput sa traga in interiorul unui cerc de 6 cm de la 30m. Pt. ca nu au mai tras in viata lor cu AC-ul eu zic ca este binisor. Inainte de a le explica cum se trage nu nimereau decat cu noroc foaia A4.

Ce parere aveti ? Cat dintre voi strang arma atunci cand trag ?

Ati observat ca in filmuletul de pe Pyramidair in care se testeaza un Gamo Whisper cu gasram si unul cu spring cel care face testul tine arma exact de sub trigger-guard ? Am incercat si eu si grupajul nu s-a schimbat.
Shooting Chrony F-1 Chronograph
Crosman FireStorm Slingshot
http://www.youtube.com/watch?v=iAqLAG1A7TA&fmt=18

Last edited by Killer_533 on Thu May 08, 2008 1:09 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
tibbs
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Thu May 08, 2008 7:44 am    Post subject: Reply with quote

Vezi ca am pus un post cu o carte in care e un capitol intreg cu subiectul asta. Se cheama Ultimate Sniper.
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Tir cu AC All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum