Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Legislatie "vanatoreasca"
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Cyrus12
Spam Guardian

PostPosted: Thu Oct 26, 2006 10:55 am    Post subject: Legislatie "vanatoreasca" Reply with quote

Pentru ca sa ii "decurajez" pe uni care isi cumpara AC-uri sa ca traga dupa pisica vecinului sau alt "tip de vanat" o sa pun aici diferite articole despre vanatoare si braconaj.Daca gasiti ceva interesant pe aceasta tema v-as ruga sa postati aici .Stiu ca poate uni or sa se intrebe de ce am creat acest post ,simplu pentru ca uni (si nu sunt putini) se cred "vanatori" si braconeaza (alte speci inafara de ciori si sobolani).Daca vedeti asemenea "personaje" faceti ceva.E timpul sa ne CIVILIZAM .Daca vreti sa vanati FACETI-VA VANATORI CU ACTE IN REGULA.

http://www.sor.ro/braconaj_FAQ.html

VANTOAREA CU AC-URI ESTE INTERZISA PRIN LEGE IN ROMANIA

ROMSDC
(http://www.romsdc.ro/)

Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Quarry terror
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Thu Oct 26, 2006 12:24 pm    Post subject: Re: Legislatie "vanatoreasca" Reply with quote

cyrus12 wrote:
uni (si nu sunt putini) se cred "vanatori" si braconeaza (alte speci inafara de ciori si sobolani).

Da' la broashte ne lasi sa tragem shefu'? Twisted Evil ca alea sunt preferatele mele... cu alte vietati nu am treaba, nici macar cu sobolanii Rolling Eyes
crisp
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Thu Oct 26, 2006 12:34 pm    Post subject: Reply with quote

apropos, sobolanul nu exista nici in lista cu animale permise nici in cea cu interzise.
procon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Oct 26, 2006 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

Ma oameni buni...la noi daca te vede careva ca tragi si la muste si poate sa se ia de tine...
Vorba multora de p'aici, nu mai "cereti voie" sa trageti la vietati (oricare ar fi ele) nici in gluma, ca nu-i de glumit cu asa ceva...
Iar acu, sa fiu mai bland: "fa ce zice popa, nu ce face popa" Evil or Very Mad
"Sunt 100% impotriva braconajului dar sunt de acord cu combaterea daunatorilor la sobolani si ciori cu arme cu aer comprimat"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Thu Oct 26, 2006 12:55 pm    Post subject: Reply with quote

Pai si daca noi astia mai tineri facem ce zic bolsevicii mai batrani ajungem si noi bolsevici indoctrinati de comunism in frica de arme Mad Pai,ori suntem educati in spiritul liber american ori ne intoarcem cu 20 de ani in urma.Noi suntem viitorul si daca ne este frica sa fim mai liberi decat au fost mosnegii inseamna ca bolsevismul se transmite genetic.Si sa mai zica cineva de ce nu-i inghit deloc pe rusnaci Evil or Very Mad
procon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Oct 26, 2006 1:07 pm    Post subject: Reply with quote

Mda...nice dreams...
In caz ca nu ai observat, nu suntem nici macar 30 de membri cotizanti, nemaivorbind ca inca nu suntem de departe o asociatie cu ceva drepturi...
Pana una alta, povestile vanatoresti spuse/facute de noi nu fac decat sa ne incurce in obtinerea unui statut mai de soi.
Povestile luate de pe la straini sunt OK, dar cum crezi tu ca ar reactiona "bolsevicii" (care sunt pe pozitii hotaratoare) la auzul unor povesti de acest gen petrecute in tara asta, unde deocamdata este interzisa folosirea AC chiar si pentru agrement?
Stii vorba aia: "cu o floare nu se face primavara"; asa nici noi, cu o mana de oameni, nu putem schimba legea sau macar punctul de vedere al celor care fac legea, ba dimpotriva, i-am putea intarata la a inaspri si mai mult conditiile: "A, voi trageti cu AC in bietele si nevinovatele broaste/ciori/sobolani desi legea interzice? Las'ca punem noi conditii si mai grele..."
Eu unu in locul lor asa as face...Smile daca as vedea ca se incalca legea ...(nu vorbesc acum decat de AC, nu de alte incalcari ale legii)
"Sunt 100% impotriva braconajului dar sunt de acord cu combaterea daunatorilor la sobolani si ciori cu arme cu aer comprimat"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Thu Oct 26, 2006 1:15 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am avut probleme cu bolsevicii astia de la strabunicu' incoace iar toate astea n-au facut decat sa ma intarate si mai tare,cum spunea si Quarry Terror,asa ca daca ne tinem tare pe pozitii,se poate si cu organizatia.Ce-ar fi daca pe viitor ne-am uni cu ANDA?
procon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Oct 26, 2006 1:20 pm    Post subject: Reply with quote

A ne uni e una...a ne afilia e alta..zic eu ca a doua suna mai bine...Smile
Back to top
Cyrus12
Spam Guardian

PostPosted: Thu Oct 26, 2006 1:23 pm    Post subject: Reply with quote

in conditile expuse de tine draga procon urmatoare mutare pe care as face-o este sa emigrez.Sa ma scuzati dar in conditile descrise ma f.t in ea de tara .Mai bine strain si fericit decat in tara mea si condamnat la viata de puscarie.

PS:vad ca postul deja a "deraiat" de la scopul initial.Va rog puneti articole si chesti legate strict de braconaj cu Ac sau de legi care merita sa le luam la cunostinta.Chesti care ne pot ajuat si nu pe noi astia "vechi "ci mai mult pe noi veniti ,care arunca un ochi pe forum .Sa ia la cunostinta ca noi detinatori de arme cu aer comprimat sintem inpotriva actelor cu spirit "vanatoresc".Pentru discuti libere va reamintesc ca exista un post special creat : http://forum.airguns.ro/viewtopic.php?t=1097

ROMSDC
(http://www.romsdc.ro/)

Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
procon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Oct 26, 2006 1:34 pm    Post subject: Reply with quote

Topicul e "legislatie vanatoreasca"...asta inseamna ca aici ar trebui sa vorbim despre ce zice legea si despre ce ar trebui sa facem ca sa fim in concordanta cu legea sau ca legea sa fie in concordanta cu noi... Evil or Very Mad
Conditiile expuse de mine sunt cele reale: nu putem in stadiul asta sa schimbam ceva, cu atat mai mult cu cat se mai vehiculeaza povesti de genu "trag la x sau y, ca nu apare in nush'ce liste". Astfel de exemple vor duce la punerea lu' x sau y pe lista respectiva, nu la permiterea vanarii/pest controlului lor.
Crud si trist, dar adevarat.
Daca am fi o asociatie cu cel putin cateva sute de membri, afiliati/infratiti sau whatever cu altii mai mari ca noi, altfel ar sta treburile.
Ca fapt divers...de cate sute de mii de semnaturi e nevoie pentru a promulga o lege?
"Articolul 73 (din Constitutia Romaniei)
(1) Inițiativa legislativă aparține Guvernului, deputaților, senatorilor, precum și unui număr de cel puțin 250.000 de cetățeni cu drept de vot. Cetățenii care își manifestă dreptul la inițiativă legislativă trebuie să provină din cel puțin un sfert din județele țării, iar în fiecare din aceste județe sau în municipiul București trebuie să fie înregistrate cel puțin 10.000 de semnături în sprijinul acestei inițiative. "

So...hai sa lasam emigrarea deoparte si sa vedem cum si cu cine putem sa schimbam ceva.
Back to top
dabija
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Fri Oct 27, 2006 5:27 pm    Post subject: Reply with quote

off topic
Daca trag la sobolan si veverita de tabla ma pot acuza de tratamente rele impotriva animalelor ? Laughing
http://petredalea.ro/category/fieldtarget/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
procon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Fri Oct 27, 2006 5:38 pm    Post subject: Reply with quote

NU Smile, dar daca se intampla in afara unui poligon sigur gasesc ei altceva de care sa te acuze...Sad
Back to top
argusz
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Fri Oct 27, 2006 8:47 pm    Post subject: Reply with quote

Din curiozitate m-am uitat pe "legea cu vanatoarea". Am observat ca printre speciile cu interes cinegetic la noi este si Sacalul (pozitia 17).....
Avem asa ceva la noi in tara?????? Shocked
Back to top
View user's profile Send private message
procon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Fri Oct 27, 2006 8:49 pm    Post subject: Reply with quote

La ZOO... Evil or Very Mad
Back to top
defero
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Fri Oct 27, 2006 9:01 pm    Post subject: Reply with quote

Argusz wrote:
Din curiozitate m-am uitat pe "legea cu vanatoarea". Am observat ca printre speciile cu interes cinegetic la noi este si Sacalul (pozitia 17).....
Avem asa ceva la noi in tara?????? Shocked

sint destui si prin parlament... - cred ca la ei se face referire in lege Laughing Laughing

Last edited by defero on Fri Oct 27, 2006 9:01 pm; edited 1 time in total
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum