Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Vanatoarea cu AC

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
airguns
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Fri May 07, 2004 2:33 pm    Post subject: Vanatoarea cu AC Reply with quote

Sunteti de acord cu vanatoarea cu AC avand in vedere declaratia Ministrului Sarbu referitoare la vanatoarea cu arc si soimi
Back to top
View user's profile Send private message
marius_iulian
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Sun May 09, 2004 8:27 pm    Post subject: Reply with quote

Normal ca da.Poate ca intram si noi in Europa si ne mai lasa si pe noi sa vanam ceva daunatori cu par si pene.
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
hunt
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sun May 09, 2004 9:05 pm    Post subject: sal Reply with quote

ar fi super sa putem vana legal cu AC Razz
vlad
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Mon May 10, 2004 9:58 am    Post subject: Reply with quote

Ce a zis Sarbu? Cred ca se gandeste ca o vanatoare cu soim este mai sigura decat una cu arme de foc Laughing ! Cat despre vanatoarea cu arc, ar fi foarte interesanta: este suficient ca legea sa permita numai vanatoara cu arc la animalele pe cale de disparitie si sa vedeti cum isi revine fondul cinegetic. Nu s-ar mai duce toti mosii din parlament la vanatoare de urs, cu arcul!
Bineinteles ca toti posesorii de arme AC ar dori sa "vaneze" legal cu ele! Putem propune speciile de "vanat", alese dintre daunatori.
Back to top
AirgunsBot
Data bot

PostPosted: Thu May 20, 2004 10:31 am    Post subject: Reply with quote

Varianta Nicolaescu a legii armelor a fost respinsa in Senat Se merge pe varianta guvernului. Deci adio AC>220 fara dosar penal.Amanunte ziaristice fara detalii in www.ziua.ro si www.libertatea.ro articolele Adio,arme! si Fara arme!
Back to top
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Sat May 22, 2004 12:27 am    Post subject: Reply with quote

Si prostitutia este interzisa in Romania si totusi se practica la greu.Cat despre armele cu Ac cu viteze peste 220m/s,eu nu cred ca ar reprezenta un prea mare pericol.Cine comite infractiuni cu ea si incalca legea isi asuma un risc pentru care doar el este raspunzator.Problema ar fi alta la noi,romanii.Si aceea ar fi mentalitatea impusa de comunisti timp de 40 de ani.Cu alte cuvinte,daca vrei si iti doresti ceva cu adevarat il vei si avea.Elvetienii nu au cunoscut comunismul niciodata in istoria lor si mai degraba ar renunta la conturile din banci decat la armele din casa. Laughing
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Sat May 22, 2004 12:49 am    Post subject: Reply with quote

Cat despre interzicerea vanatorii cu AC macar la ciori(pest control) cu arme de calibre magnum mi se pare o exagerare.Numai armele cu AC de viteze foarte mari iti pot permite sa lovesti cioroiul de la distante mai mari(peste 80 de metri).Plus ca ciorile au un vaz excelent si o memorie indeajuns de buna sa recunoasca o arma imediat ce o vad..In State,pest-controlul este la ordinea zilei si nu cu AC ci cu carabine de foc(cal.222Remington),si nu de la 80 de metri ci de la 500 de metri.
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Mon May 24, 2004 2:04 pm    Post subject: Reply with quote

Atunci nu ramane altceva de facut decat sa-mi iau pe viitor un CZ 200S .Cu CZ-ul n-ar fi o problema daca incerc sa-mi vand amandoua AC-urile.Si totusi cam la ce energie maxima initiala poate ajunge un CZ 200S?(reglat la presiune maxima de la supapa)
airguns
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Mon May 24, 2004 2:09 pm    Post subject: Amortizor Reply with quote

La hunter era atasat de teava prin impingere pe exteriorul tevii (era facut din teava PVC) cat despre CZ cred(pentru ca nu am acces la un cronograf ) cred ca ajunge la 16J
Back to top
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Mon May 24, 2004 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

Marius din Suceava imi spunea ca merge pana la 20j.Oricum e putin mai slaba decat Hunter-ul care stiu sigur ca are cam 21,5j la cal.5,5 cu pelet Pro Magnum,insa CZ-ul are avantajul unei precizii superioare si cel al amortizorului. Laughing Laughing Laughing
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Mon May 24, 2004 2:39 pm    Post subject: Reply with quote

Crezi ca se vor permite vreodata prin lege AC-uri cu viteze mai mari si la noi in Romania cum ar fi Hunter-ul Magnum 1250 produs tot de Gamo?Eu tare imi doresc una de asta si as lua oricum daca s-ar putea
airguns
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Mon May 24, 2004 2:44 pm    Post subject: Nu stiu Reply with quote

Nu cred ca vor accepta prea curand asa ceva,
Back to top
marius_iulian
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Mon May 24, 2004 5:41 pm    Post subject: Reply with quote

Doar dupa ce intram in UE cred ca o sa trebuiasca sa se alinieze la toate legile lor.....ca doar prostitutia si relatiile intre cei de acelasi sex le-au votat presati de UE.... Twisted Evil
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Wed May 26, 2004 12:19 am    Post subject: Reply with quote

Da, dar atunci cred ca nu-ti vei putea cumpara un AC Magnum decat cu permis de vanatoare sau de port-arma iar farmecul n-ar mai fi acelasi(taxe,impozite,etc).Si cand te gandesti ca nu vrei s-o folosesti decat la pest-control.Adica sa dau vreo cateva sute mai multe de euro pe arma+luneta, sa mai platesc si taxe de vanatoare,si taxe la stat,si examen pentru obtinerea permisului de vanator,si controale peste controale pentru permisul de port-arma si toate astea ca sa folosesc arma la pest-control la ciori,din pura placere.E foarte greu sa faci ceva bine in tara asta si sa nu fi pedepsit pentru binele facut.La noi se merge pe ideea:daca te-ai ars cu supa,sufli si-n iaurt;daca unu-i criminal toti sunt posibili teroristi,posibili asasini sau dracu' stie ce le mai trece prin cap.Si sa nu uitam ca este doar o arma cu AER COMPRIMAT nici macar un '22 long rifle cu care face braconaj nea'Tilica paznic de vanatoare,diferenta intre cele doua fiind imensa la capitolul-energie de lovire-.
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum