Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Bucuresti - 23/24 septembrie 2006
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Club Airguns Forum Index -> Intalniri oficiale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
procon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon Sep 25, 2006 12:28 pm    Post subject: Reply with quote

Eu cred ca am tras cel mai bine: 1/20....Smile
Da vorba lu' Sylvester...erau tintele stricate!
"Sunt 100% impotriva braconajului dar sunt de acord cu combaterea daunatorilor la sobolani si ciori cu arme cu aer comprimat"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
AirgunsBot
Data bot

PostPosted: Mon Sep 25, 2006 12:52 pm    Post subject: Reply with quote

tintele erau... impietrite de frig, le plouase, li se scursese vaselina din arcuri, din imbinari... de ce nu vreti sa intelegeti ??? noi am avut toata bunavointa sa le doboram, dar... deh, ce sa-i faci... Laughing

plus ca dupa masa si pe vremea aceea, cred ca nu doar eu aveam chef de un somn buun si luung... Confused

revin si cu clasamentul concursului, este inchis in masina si se simte tare bine acum

pozele... de la mine din pacate cam lipsesc, camera a avut o mica problema de soft si sunt toate... negre Sad Sad Sad
Back to top
View user's profile Send private message
crisp
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Mon Sep 25, 2006 1:41 pm    Post subject: Reply with quote

asa se explica faptul ca am tras de ma durea mana si nu cadea. Laughing
si eu care credeam ca eu trag prost.

dati-mi si mie coordonatele lui maniac nu fiti rai.
procon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon Sep 25, 2006 1:43 pm    Post subject: Reply with quote

Eu nu-ti dau...ca poate o iau eu...Smile GLUMESC!!!
Da-i un PM lu' maniac si iti raspunde el, nici eu nu am datele lui...Sad
"Sunt 100% impotriva braconajului dar sunt de acord cu combaterea daunatorilor la sobolani si ciori cu arme cu aer comprimat"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Mon Sep 25, 2006 2:46 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare la toti impatimitii AC-ului.
Intalnirea a fost super. Eu stiam atmosfera dar vad ca cu cat numarul praticipantilor este mai mare cu atat mai mult timp trebuie petrecut impreuna. Eu simt ca nu m-am saturat. Au fost o gramada de arme noi si super.
In prima parte a intalnirii sa facut sedinta adhoc in care am stabilit viitorul asociatiei (am ales un nou presedinte, stabilit strategia financiara, cotizatii, taxe inscriere noi veniti, legitimatii, promovare, etc.).
Multumita lui Lucian am avut ocazia sa vedem (si chiar sa intram in posesia a cateva bucati din fiecare) alice EunJin Sumatra de 1,8 grame in calibrul 5,5mm, un Hollow point adevarat tot in 5,5mm si H&N Baracuda 5,5mm (cred ca nu mai tin minte). Eu nu o sa trag cu ele decat cand oi avea presiune buna in Crosman si uncronograf la dispozitie.
CristiV a adus ceva alice explozive cumparate de la bulgari. Nu au fost decat cateva si nu au atras atentia "auditoriului" fiindca nu li sa facut reclama. Ce pot sa va spun este ca trebuie facuta o vizita la magazinul de la Russe care e la 80 km maxim de Bucureshti. Acolo au si arme AC si aceaste tipuri de alice. Cand le-am vazut prima data (Cristi mia inmanat o alica sa o trag cu Cometa mea) i-am zis "fugi de aici ca nu murdaresc teava" fiindca avea fusta plina cu ceva asemanator cu capsele pistoalelor de jucarie. Am crezut ca acea umplutura din fusta explodeaza pe teava sii da un plus de viteza alicei numai ca, sepre surprinderea mea, acea incarcatura nu explodeaza pe teava ci la impactul alicei cu tinta!!! E un lucru extraordinar! Cine a fost pe la intalnirile de la Bucov a avazut alicele explozive facute de Hunt, numai ca, acele alice erau Match-uri la care li se lipise un paharel rosu taiar din rondeaua de plastic de la pistoalele cu capse. Influenta foarte mult balistica acest paharel de plastic. La aceste alice, pe care lea adus CristiV, balistica nu cred ca e influentata de incarcatura esploziva din fusta.

La capitolul arme, pe langa springuri cu care ne-am obisnuit deja au inceput sa-si faca aparitia PCP-urile in numar tot mai mare! De data asta am avut parte de AirForce Condor, AirArms 410, CZ200S cu repetitie, un pistol ME 38 brocock, un pistol Dasy semiautomat tunat de catre posesor la semiautomat + automat.
Ce ma incantat foarte mult a fost red-dot-ul lui Lucian montat pe al sau AirArms 410. De mult am de gand sa pun si eu mana pe asa ceva.
De tras am tras apucat sa trag cu toate PCP-urile. E simplu de imaginat ca vedeta incontestabila a fost Condorul lui Marius cu care mai toata lumea a vrut sa traga pe putere maxima astfel incat butelia sa golit foarte repede. AirArms-urile 410 te ung la suflet cum trag. Magazia se incarca usor cu alice, iar usurinta cu care armezi si deja ai o alica pe teava iti sporeste simtitor mancarimea la degetul aratator.
Din pacate nu am fost inspirati sa facem o sedinta de cronograf cand au fost majoritatea armelor in poligon. Foarte multi au plecat mai devreme din motive personale inclusiv cele 2 AirArms-uri la care toti am fi fost curiosi sa le vedem ce pot.
Vremea a fost capricioasa. A plouat in valuri dar am fi putut pune cronograful afara in mai multe randuri. Mai toti am fost preocupati de tinte, de concursul FT, de povestit unele si altele.
Nu mai retin exact ceilalti cat au scos (sau incadrat in limitele normale) dar marii absenti au fost AirForce Condor si AirArms-urile lui Lucian si Danms.
Eu am masurat Cometa mea care a scos 234m/s cu JSB Exact. In martie anul acesta, cu aceeasi alica a scos 275m/s. Tin sa va spun ca de tras am tras numai cu alice grele (TS-10 si JSB Exact Heavy) si vad ca teoria cum ca alicele grele in calibrul respectiv obosesc arcul la springuri este foarte adevarata. Il inteleg pe Vlad de ce a evitat sa traga cu TX-ul sau alice grele si chiar imi pare rau ca la indemnul meu a cumparat si el cateva cuti de JSB-uri grele.
Crosman-ul meu a scos 150m/s (Gamo Magnum 5,5mm) cu doar 40 atmosfere in butelie. La poligon (Baneasa) exista compresor cu care armurierul de acolo va poate umple butelie de scafandru sau chiar buteliile de la arma. Stiu ca la noi nu se ... poarta asa ceva dar in viitor sigur vor aparea si metodele aceastea de facut plinul.
CristiV a venit cu un Gamo Hunter cu doua arcuri dar nu a scos mai mult de 215m/s cu alica Gamo Magnum 5,5mm. Din pacate CristiV a trebuit sa plece pana sa stea ploia si nu a apucat sa traga la cronograf si cu celelalte arme. Am reusit totusi sa tragem cu Dasy-ul automat spre deliciul tuturor. Am tras si eu cu el foc automat si tin sa va spun ca este impresionant fata de un Walther PPKS de exemplu. Intra 20 de bile de otel de 4,4mm in incarcator si sigur ii face concurenta foarte mare Drozd-ului.
Cu ME-ul cu cartuse brocock iar a fost super. Arma difera de cea de foc doar la teava (cel putin asa am inteles). Totusi a iesit ceva in evidenta si anume ca cartusele brocock sunt foarte pretentioase si destul de sensibile.

In a doua parte a zilei (dupa masa de pranz) am inceput sa organizam concursul de Field Target (tintele le aranjasem mai de dimineatza). Dupa unele mici ajustari ale regulamentului aduse adhoc si de comun acord sa inceput ocuparea liniilor de tragere de catre concurenti. Dupa cum ati vazut si din unele comentarii tintele au avut afinitati la tragatori: la vederea unora au inghetat refuzand sa cada, la vederea altora au lesinat si au "dat pe spate", etc. totul intr-o atmosfera relaxata si de mare amuzament la comentariile participantilor ("bai, daca aruncam cu alica si tot o dadeam jos, domnu' arbitru am voie sa arunc cu alica, si alica e pe teava, arunc cu pusca cu tot ca sigur pica tinta").
De castigat concursul l-am castigat eu (10 puncte din 20 posibile) urmat de Vlad (9/20) iar pe locul 3 a iesit proaspatul serif al asociatiei pe nume conspirativ Cyrus.
Deci sa tras foarte prost (10 din 20 fiind un punctaj cel mult mediocru). La diatmai "hit-zone"-ul de 4cm in diametru ar fi trebuit sa cada tintele ca papadiile. Oricum abea am intrat si noi in posesia tintelor si ne putem antrena mai serios fiecare la locul lui de bastina sau zonal cei din aceeasi zona a tarii.
Cred ca mai putem face inca odata o cheta sa mai cumparam inca un rand de 10-15 tine cum am facut-o cu cele existente deja.

Intr-un tarziu a aparut si Sciroco (vanator convins venit de pe Vanatorul.ro in vizita la noi pe forum) cu un .22LR cu care am reusit sa tragem majoritatea celor prezenti in poligon. Intradevar, armele de foc sunt mult superioare AC-urilor dar te costa munitia foarte mult. Ce investesti intr-o arma AC performanta dai pe munitie la armele de foc. Alta problema e ca nu poti trage cu el in gardina fara urmari (fie ele macar si cu vecini curiosi la gard sau politia la use in umra unei reclamatii). Bineinteles ca aceasta e parerea mea. Nu trebuie sa o impartaseasca toata lumea. Eu unul raman la AC pana cand in tara asta se va schimba ceva ...
La invitatia noastra au fost prezenti cei de la airsoft (www.softair-games.ro) care ne-au incantat cu copiile lor fidele dupa armele de foc. Din cauza lipsei de timp nu prea am am apucat sa le studiem mai bine (cel putin eu as fi tras cu toate). Am apucat sa trag cu un glock semiautomat cu care totusi am tras si foc automat. Am fost foarte impresionat cum au zburat snopuri de alice de plastic alb care se vedeau ca trasoarele pe fondul verde al poligonului si sareau in toate partile din panourile tintelor de antrenament aflate la 50m. Am mai tras si cu o copie de M16 sau ce era (o versiune mai mica). Desi sunt jucarii totusi ai o satisfactie sa vezi ai un glock cu blowback care scuipa automat alice cu cadenta mare de tragere. O sa ma duc si eu la o intalnire dea lor sa ma distrez un pic.
defero
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Mon Sep 25, 2006 2:57 pm    Post subject: Reply with quote

multumim frumos eugen; asta este relatarea pe care o asteptam !!!!!!
in alta ordine de idei - eu sint amator de alice grele si cumpar tot Laughing daca este vorba de JSB heavy sau EunJin de 4.5mm Laughing
argusz
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Mon Sep 25, 2006 3:20 pm    Post subject: Reply with quote

Si ca urmare a intalniri, au si aparut arme la vanzare.... V-ati "inbolnavit" cand ati vazut pcp-urile???? Very Happy
Back to top
procon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon Sep 25, 2006 3:23 pm    Post subject: Reply with quote

Argusz wrote:
Si ca urmare a intalniri, au si aparut arme la vanzare.... V-ati "inbolnavit" cand ati vazut pcp-urile???? Very Happy

hmmmmmmm........
Tu oare ce zici?
btw, ce arma ai?
Back to top
Cyrus12
Spam Guardian

PostPosted: Mon Sep 25, 2006 3:38 pm    Post subject: Reply with quote

HINT: uitate in semnatura Very Happy Very Happy Very Happy

ROMSDC
(http://www.romsdc.ro/)

Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
procon
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Mon Sep 25, 2006 3:41 pm    Post subject: Reply with quote

Stiu asta...era o intrebare "retorica"...
Am vazt ca are springuri...da ce, el n-ar vrea un PCP? Sau nu i-a picat prin mana nici unu...Smile
Back to top
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Mon Sep 25, 2006 4:52 pm    Post subject: Reply with quote

Am intarziat si eu o zi cu postarile pe forum si eugen - bucuros ca a castigat concursul, a spus aproape tot ce era de spus Laughing

Inainte de toate: scuzele mele pentru toti cei care m-au sunat si nu am raspuns. De la inceputul anului s-a mai intamplat doar o singura data sa nu am telefonul la mine, in rest este le purtator si deschis 24/7. Seara cand am ajuns acasa aveam ... 33 de apeluri pierdute Shocked Confused

Pentru inceput, cateva poze:

A fost cea mai mare intalnire a noastra de pana acum. Impreuna cu invitatii, dintre care multi au tot venit si au plecat, in total au fost aproape 30 de persoane, dintre care foarte putine nu au tras macar de curiozitate.

Intalnirea a fost fructuoasa si pentru asociatie, unde am reusit sa strangem suficienti bani ca sa facem fata urmatorului an, macar cu cheltuielile de baza: site web, forum, cheltuieli cu banca, acte contabile, bilant etc.

Din pacate singurul lucru pe care nu l-am putut controla a fost vremea, care a decis sa ne arate ca a venit toamna. A plouat toata ziua, in reprize repetate, uneori torential. Bietele tinte, nu ma mir ca nu au vrut sa cada. In afara de Eugen si Vlad, am tras cu totii ca niste sandale. Pe de o parte din cauza ca am fost molesiti dupa masa, pe de alta parte vantul care batea in rafale si nu se simtea din poligon si ploaia au facut ca tintele aflate la 20m sa se dovedeasca de nedoborat. In conditii normale, probabil ca punctajul maxim ar fi fost in jur de 18 sau 19 puncte. Eu de exemplu la un moment dat cand batea vantul din lateral, am ochit cu 3cm in dreapta cercului si peletul a lovit cercul Shocked
Cu atat mai mult merita felicitat eugen, care a reusit sa ia primul loc cu 10 puncte, urmat cu 9 puncte de vlad. Desi daca ma gandesc mai bine, cand a tras vlad parca nu batea vantul, iar eugen care a tras deodata cu mine avea parte de culoare de tragere unde vremea tinea cu el Very Happy Very Happy Very Happy

Vremea proasta a convins majoritatea celor prezenti sa nu mai vina si a doua zi. Un numar restrans dintre noi am dorit totusi sa venim si a doua zi.

Probabil ca vazand cat d bine ne-am simtit, in ciuda vremii mizerabile, seara cand am ajuns inapoi am fost sunat de catre cei de la poligon ca sa-mi ceara fara ezitare mai multi bani. Nu, nu pentru a doua zi ci pentru ziua care tocmai s-a incheiat Shocked Confused Evil or Very Mad Nu doresc sa intru in detalii despre felul mi s-au cerut mai multi bani, asta dupa ce in cursul diminetii ne-am inteles la o suma care sa acopere totul si am mai dat si o palinca de la mine - de fapt de la Patricia. Ea a spus ca este singura data cand regreta ca i-am facut cuiva cadou o palinca veritabila de Bihor. Ca sa inchei: a doua zi m-am dus inapoi si am mai platit o parte din banii solicitati, doar ca sa nu rupem iremediabil relatia cu FRTS si sa nu-mi inchei mandatul intr-un mod mai putin placut. Ce va fi in viitor, ramane de vazut Rolling Eyes

Pacat ca oamenii nu reusesc sa vada dincolo de aparente si sa-si dea seama ca daca suntem sprijiniti, are foarte mult de castigat si FRTS-ul pentru ca o parte din cei participanti sau macar dintre copii lor pot fi viitorii campioni ai romaniei. Cat despre ramas la trageri a doua zi: mie mi-a pierit tot cheful Confused
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
defero
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Mon Sep 25, 2006 5:53 pm    Post subject: Reply with quote

frumos si interesant Laughing - dar si un gust tare amar...!
Cyrus12
Spam Guardian

PostPosted: Mon Sep 25, 2006 5:59 pm    Post subject: Reply with quote

nu fiti tristi oameni buni intalniri se vor mai tine indiferent de vreme sau "piedici" umane asta ve-o promit Very Happy Very Happy Very Happy

ROMSDC
(http://www.romsdc.ro/)

Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
argusz
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Mon Sep 25, 2006 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

Frumoasa intalnire. Sper sa fiu si eu prezent data viitoare.

procon wrote:
Am vazt ca are springuri...da ce, el n-ar vrea un PCP? Sau nu i-a picat prin mana nici unu...Smile

Ba da, as vrea si eu un PCP mai rasarit. Dar nu despre asta era vorba. N-am vrut sa va "calc pe coada". Ziceam numai despre faptul ca dupa intalnire s-a "accelerat" stransul banilor pentru arme mai bune. Daca as fi venit si eu, probabil erau si ale mele in lista la "Vanzari-Cumparari". Very Happy
Back to top
AirgunsBot
Data bot

PostPosted: Mon Sep 25, 2006 9:35 pm    Post subject: Reply with quote

si... daca mai era nevoie... taaa daaammmm

CLASAMENTUL (PODIUMUL) CONCURSULUI DE FIELD TARGET(primul in Romania)

LOCUL 1 - EUGEN
LOCUL 2 - VLAD
LOCUL 3 - CATALIN 2
(RoadRunner )
Back to top
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Club Airguns Forum Index -> Intalniri oficiale All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 4 of 5

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum