Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Topic779

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Tir cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Sharp
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Wed May 17, 2006 11:47 pm    Post subject: Reply with quote

Din experienta personala, pot sa spun ca tirul sportiv este un sport aproape ignorat de majoritatea romanilor. Daca nu esti in atentia publicului, nu ai nici o sansa de a primi sponsorizari sau contracte publicitare. Asa cum s-a mai spus mai devreme, forumul airguns.ro incepe sa ia amploare. Orice idee, orice actiune, trebuie sa inceapa de "undeva". N-ar fi rau deloc sa dam posibilitatea copiilor sa isi aleaga "idoli" si din acest sport ca din celelalte. Totodata, am putea afla si noi mai multe despre organizatiile teritoriale. Am spus, ca remarca la un post al lui Bill, ca mi se par enorme sumele pretinse pentru inscriere si mentinerea calitatii de membru la FRTS. Probabil ca am exagerat, dar chiar ar trebui sa explice cineva ce anume se asigura sportivului de banii astia. Normal ca daca ar fi foarte multi membri cotizanti, si sumele necesare de la fiecare ar scadea. Asta pentru ca tot atatia "organizatori" sunt necesari daca ai 100 de membri sau 1000. N-au toti probleme deodata... (E doar un aspect, nu am pretentia ca stiu ce cheltuieli sunt necesare pentru mentinerea si functionarea organizatiei!)
Mi se pare necesara si publicarea pe forum a problemelor cu care se confrunta Federatia. Eu unul as fi de acord sa platesc o cotizatie mai mare la Airguns daca Asociatia s-ar numi printre sponsorii FRTS.
Sportivii de la FRTS, prin rezultatele lor, mai ales internationale, ar putea da o "aura" noua tirului romanesc iar gloria atrage admiratori. Acest fapt s-ar putea reflecta pozitiv si in legislatie, sau mai bine zis in posibilitatea de a opera modificarile dorite in legislatie (desigur, in timp!).
As putea continua, dar cred ca ar fi mai bine sa mai las si pe altii.
Intre timp, aceia dintre noi care sunt practicanti ar putea face un lucru foarte simplu, si anume sa faca forumul cunoscut celor pe care ii dorim intre noi. Mai departe depinde doar de ei Wink
View user's profile Send private message
vlad
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Thu May 18, 2006 10:35 am    Post subject: Reply with quote

Oare "field target shooting" ar putea intra la sectiunea tir sportiv?
Banuiesc ca diferentele de indemanare sunt uriase intre un sportiv de tir si un posesor de arma AC (nu mai zic ca si armele sunt diferite....). Noi suntem o "asociatie" (deocamdata un fel de grup) a unor posesori de arme AC, care ne intalnim odata pe an iar in rest tragem fiecare pe unde apucam (si nu intotdeauna in limitele legii Wink ). FRTS reuneste sportivi de inalta performanta, cu regulamente si ierarhii clare. Nu prea putem sa accedem acolo, dar i-am putea invita la reuniunile noastre pentru sfaturi si demonstratii.
Sponsorizarea FRTS de catre Airguns pare utopica, in conditiile in care se afla asociatia noastra. Macar sa avem fonduri pentru 2-3 intalniri pe an si o recuzita minima pentru fied target. Eventual invers: FRTS sa permita accesul nostru in poligoane (la un pret convenabil), pentru intalniri si sedinte de tragere, eventual cu instructor. Si poate unii dintre noi vor dori sa se inscrie in FRTS, pentru a practica tirul sportiv.
Back to top
View user's profile Send private message
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Thu May 18, 2006 10:48 am    Post subject: Reply with quote

Nu stiu cum este in alte judete cu inscrierea la FRTS dar stiu ca in Iasi unde au poligonul la subsolul Univ. "Al.I.Cuza" Corpul A,pentru inscriere trebuie 2-3ani de pregatire ulterioara ca sa devii membru cu legitimatie si sa incepi sa participi la concursuri nationale si internationale.Eu m-am interesat mai intai cand aveam AA S410E cum sa devin membru si a doua oara cand am vrut sa-mi cumpar un Hunter 1250,crezand ca se schimbase ceva dar nu se schimbase nimic.I-am vorbit si d-ului Sacaleanu(antrenorul echipei nationale la pistol cu ac) de airguns,i-am spus si de forum-ul de pe site-ul nostru insa nu cred c-a dat prea multa importanta la ce i-am spus.Sau nu are timp sa ne spuna ceva pe forum.Sau pur si simplu a uitat.
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Thu May 18, 2006 9:08 pm    Post subject: Reply with quote

Cu inscrisul la un club de tir sportiv nu stiu cum este acum dar nu ar trebui sa fie foarte diferit de cum se proceda pe vremea mea. Zic ar trebui fiindca ce citesc din ce spuneti voi e foarte trist!! In nici un caz nu trebuia sa faci 2-3 ani pregatitori!!!! Astea-s abureli si vrajeli crase!!!!
Unii oameni au talent, alti invata repede altii invata mai incet altii nu sunt buni pt asa ceva si au venit la clubul de tir sportiv din ... placere sau curiozitate chiar daca nu recunosc. Ca si la fotbal sau in alte sporturi, antrenorul se uita la el, sta de vorba cu cel ce doreste si sustine ca poate sa faca performanta si il supune unui test rapid. In cazul nostru ii pune o pusca AC in brate si 5 alice ii explica cum se trage din picioare la 10m si il lasa sa traga dupa care se uita la grupaj. In functie de impresia pe care a lasat-o la discutie si grupajul realizat il chema la antrenamente, antrenamente care erau destul de sumare, avand rolul de a monitoriza evolutia grupajelor pe tinta. Daca treaba mergea bine ii dadea si o pusca .22LR entry level. Aceasta perioada depinde de la om la om, fiecare cu talentele lui si cat de mult isi da interesul la antrenamente sa realizeze exact cea ce a fost invatat. Totusi! Unui pasionat AC talentat nu-i trebuiesc 2-3 ani ca sa mearga la competitiile interne. Daca isi da interesul invata foarte repede iar practica (antrenamentul) multi dintre noi am avea resursele financiare pt munitie ca sa ne antrenam. Cu timpul stam mai prost! Inainte aveam munitia rationalizata (pe timpul lui Ceasca). Sa nu mai vorbim ca ne antrenam cu alice proaste fiindca erau ieftine, iar cele de calitate le foloseam la ultimele antrenamente inainte de competitie.si bineinteles la competitie! Sunt foarte multe de povestit. Nu toate cluburile o duceau rau sau bine! Steaua si Dinamo intotdeauna au dus-o bine la toate capitolele (arme, munitie, echipament, conditii de antrenament).
Acum cu liberalizarea democratiei fiecare face cam ce il taie capul! Daca stau bine sa-mi aduc aminte nici nu mai stiu daca sau ce cotizatie plateam la club. Oricum ... 5 milioane taxa de inscriere ... Evil or Very Mad
AC Sniper! Nu ai intrebat si ce anume si cum se derulau acei 2-3 ani de pregatire ??
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Fri May 19, 2006 10:30 am    Post subject: Reply with quote

Eu am fost la Iasi la Clubul Sportiv al FRTS-ului ca sa ma inscriu deoarece in lege se prevede clar cum este cu armele ac care au >220m/s daca vrei sa detii asa ceva.Marius de la Arrow mi-a spus ca trebuie sa fii sportiv legitimat la un club al FRTS-ului ca sa poti sa-ti cumperi un Hunter 1250,adica ca sa poata Arrow sa obtina de la Politia Bucuresti licenta de import pentru o astfel de arma.Dat fiind ca in Moldova doar la Iasi sau la Radauti se practica tirul cu arma sau pistol cu ac,eu am incercat la Iasi si acesta a fost raspunsul pe care l-am primit de fiecare data.M-ar fi interesat sa incep pregatirea pentru a intra ca sportiv legitimat in club-ul FRTS-ului din Iasi dar deoarece nu stau in Iasi ar fi insemnat mult timp pentru aceasta activitate(ceea ce nu prea am) si naveta Iasi-Roman in fiecare zi.Si toate astea pentru a deveni detinator legal de arma cu ac care are >220m/s.Mi se pare cam mult si prea costisitor.Daca ar fi fost sa platesc numai o taxa,totul ar fi fost OK,dar la Iasi nu este asa.
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Tir cu AC All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum