Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Tir vanatoresc!

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Tir cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Sharp
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Mon May 08, 2006 7:32 pm    Post subject: Tir vanatoresc! Reply with quote

Citez de pe site-ul AGVPS (partial):
"Similar modului în care este stimulată chinologia vânătorească, este stimulat şi tirul vânătoresc: la talere, la ţintă fixă, la mistreţ alergător şi/sau la iepure. Numai că la un astfel de campionat nu pot participa decât amatorii, trăgătorii legitimaţi vreodată la cluburi sau asociaţii sportive putând organiza doar concursuri OPEN, în afara campionatului intern.
Scopul acestor activităţi competiţionale a fost şi rămâne deocamdată stimularea vânătorilor amatori pentru creşterea şi folosirea câinilor de vânătoare, precum şi pentru practicarea unui tir eficient."

Ma intereseaza foarte mult treaba asta. Are cineva mai multe informatii despre tirul vanatoresc?
Pffffuuuhhh ce bine imi pare ca nu m-am inscris in nici un club de tir pana acum Cool
View user's profile Send private message
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Mon May 08, 2006 9:11 pm    Post subject: Reply with quote

Nu poti participa la campionat, nu inseamna ca nu poti sa te antrenezi cat doresti. Interdictia este similara cu cea din alte sporturi, de exemplu un boxer profesionist nu va lupta intr-un campionat de amatori.

Cred ca poti afla mai multe daca intrebi pe forumul de pe vanatorul.ro. Nici eu nu stiu prea multe, decat ca se ocheste cu ochii deschisi si tragi mai mult din instinct pt. ca la tintele in miscare este nevoie de o corectie, nu tragi "in tinta" ci tragi "inaintea" tintei si arma nu se opreste din miscare in momentul focului.
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Sharp
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Mon May 08, 2006 9:58 pm    Post subject: Reply with quote

Da ave, dar tocmai asta ma intereseaza si pe mine... sa particip la campionat!
Chiar vreau sa vad cat costa cursul ala de instructie pentru vanatori, si in timp sa imi iau un Remington 332... si n-am idee daca pot sa particip cu arma asta, dar cred ca da, adica orice calibru de vanatoare ar trebui sa fie permis, nu? Cu un choke de skeet cred ca ar fi perfecta Very Happy
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Tue May 09, 2006 8:38 am    Post subject: Reply with quote

Este un sport cam scump dar iti doresc multa bafta. Conteaza mult daca faci ceea ce-ti aduce satisfactii, chiar daca faci unele sacrificii pentru asta.

In Bucuresti la frts o mansa (25 de talere) costa 75 RON. Sunt incluse cartusele si pentru o suma modica poti inchiria si o arma. Poti veni cu cartusele tale si atunci e ceva mai ieftin.

Ideal ar fi sa va strangeti mai multi pasionati din TM si sa luati un aparat de talere second hand din strainatate. Unele filiale ajvps au aparate de talere teoretic la dispozitia membrilor, practic nu prea am auzit sa le poata folosi oricine. Talerele sunt ieftine, costa sub 0,1 RON/bucata la achizitie, sunt niste discuri din material ceramic. Cartusele in schimb costa!
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
AirgunsBot
Data bot

PostPosted: Tue May 16, 2006 6:29 pm    Post subject: Reply with quote

Detalii va poate da hunt, care practica sportul asta!

PS. Forumul AGVPS a fost curatat de toate mesajele noastre! Very Happy Frica mare ,domnilor!
Back to top
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Tue May 16, 2006 9:05 pm    Post subject: Reply with quote

Nu-i vorba de frica,e vorba de niste comunisti batrani care au niste idei in cap pe care nici dracu' n-o sa le scoata.CENZURA ESTE PRIMUL SEMN SI PRIMA DOVADA DE COMUNISM iar ceea ce fac moderatorii pe forumul AGVPS se cheama CENZURA COMUNISTA!!!Vom intra cu asa specimene in Uniunea Europeana cand o sa moara ei mai intai.M-am cam incins dar eu cred ca am destule motive.Nici macar dreptul la libera exprimare nu mai exista, ce sa mai vorbim de dreptul de a detine si purta arme de foc.URASC COMUNISMUL DIN TARA ASTA!!! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Wed May 17, 2006 7:36 am    Post subject: Reply with quote

Pai din cauza asta ne-au dat europenii vreo 60-80 anii ca sa-i ajungem din urma la stadiu la care sunt acum. Din cauza mentalitatii idioate de care dau dovada conducatorii de pe la toate nivelele si copii lor care sunt mult mai feroce decat ei si nepotii lor la fel or sa iasa! Pana nu vor disparea aceste generatii de virusi si gunoaie care imbolnavesc si intocxica societatea nu avem nici o sansa sa facem ceva! Ce nu inteleg eu este unde se va ajunge daca se continua in ritmul asta!?
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Tir cu AC All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum