Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Cumparare luneta din afara tarii

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Link-uri utile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
agb87
Visitor
Visitor

PostPosted: Sat Oct 07, 2017 4:38 pm    Post subject: Cumparare luneta din afara tarii Reply with quote

Va salut,
Fiind un incepator, am nevoie de o informatie...lunetele se pot cumpara online de la orice magazin din strainatate care are disponibilitate de a livra in Romania fara autorizatie special emisa in acest sens de catre politie?
Initial eram sigur ca acesta este cazul, insa dupa mici rasfoiri pe internet am aflat de experiente mai neplacute, ca de exemplu ca luneta face parte din categoria, citez, accesoriu al armei si trebuie autorizatie. Eu am rasfoit din nou legea celebra 295/2004 actualizata in 2015 si am constatat faptul ca atat cuvantul "luneta" cat si cuvantul "accesoriu" lipsesc cu desavarsire din celebra lege. Cel mai apropiat termen in acest sens ar fi "piesa" care inseamna "orice element sau element de înlocuire special conceput pentru o armă de foc, care este esenţial pentru funcţionarea acesteia, inclusiv o ţeavă, o fremă ori un recuperator de gaze, manşonul mobil sau butoiaşul, cuiul percutor ori închizătorul şi orice dispozitiv conceput sau adaptat pentru a reduce zgomotul provocat de tragerea unui foc de armă", deci nu si luneta.
De asemenea, la art. 5 al. 2 mai este precizat: "Este interzisă procurarea, deţinerea, portul, utilizarea, importul, exportul şi comercializarea de către persoane fizice sau juridice, cu excepţia instituţiilor publice cu atribuţii în domeniul apărării, ordinii publice şi siguranţei naţionale, a următoarelor sisteme şi dispozitive destinate armelor:
a) sisteme de ochire care funcţionează pe principiul laser;
b) sisteme de ochire pe timp de noapte;
c) dispozitive destinate sau adaptate diminuării zgomotului cauzat prin arderea unei încărcături
."
Deci, din nou, lipseste luneta.
Scuze pentru comentariul lung, dar nu ma pot lamuri altfel. De asemenea, daca cunoasteti niste site-uri care livreaza lunete in Romania, va rog sa postati linkurile aici.
Back to top
View user's profile Send private message
Arpad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Sun Oct 08, 2017 5:36 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am luat de pe Ebay din UK fara nici o problema. Am luat mai demult si din China si tot fara probleme a fost la vama.
Gamo P23 .177
Back to top
agb87
Visitor
Visitor

PostPosted: Tue Oct 17, 2017 11:15 am    Post subject: Reply with quote

Mulțumesc de răspuns. Au fost cu reticul iluminat? Se poate aduce așa ceva sau e considerat de celebra și interpretabila lege ca fiind sistem de ochire care funcționează pe principiul laser?
Back to top
Arpad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Tue Oct 17, 2017 12:22 pm    Post subject: Reply with quote

Fara lumina. Cu cat mai putine gadgeturi cu atat rezista mai mult.
Laser este considerat doar cel care proiecteaza fascicol (punct) si este monat pe arma pt a ”tinti”. Cele din UK vin direct la tine acasa prin curier.
Gamo P23 .177
Back to top
agb87
Visitor
Visitor

PostPosted: Tue Oct 17, 2017 1:34 pm    Post subject: Reply with quote

Mulțumesc de info
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Link-uri utile All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum