Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Birou arme Sibiu...

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Despre Diverse
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Arpad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Fri Oct 02, 2015 10:36 am    Post subject: Birou arme Sibiu... Reply with quote

Cred ca trebuie sa postez la bancuri... dar din pacate este real.

M-am pricopsit cu un Gamo P23. Deja la HW35 mi-au scris in permis 500de alice. Am scris la IGP si am raspunsul clar ca alicele nu intra sub incidenta legii si "munitia respectiva nu este prevazuta limitativ de actul normativ" . Acest raspuns l-am dus la Sibiu unde au facut o copie si mi-au retinut permisul pentru o rezolutie.
Dupa 1 saptamana am sunat sa-i intreb ce este cu permisul, STUPOARE, "este gata....... ati scris cantitatea de alice?.........da, normal 500de bucati!
Cu raspunsul in fata au trecut tot 500de bucati si la pistol!
Le-am cerut raspuns in scris de ce si in ce baza au scris asta. Luni ma duc sa vad ce-mi vor arata.
Nu stiu ce sa spun incompetenta, rea vointa sau altceva. Daca am in permis 500 voi scana permisul si voi face o noua plangere la IGP, de data aceasta cerand si snctiuni.
Gamo P23 .177
Back to top
View user's profile Send private message
Arpad
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Mon Oct 05, 2015 8:07 am    Post subject: Reply with quote

S-a rezolvat partial La HW au ramas 500 la P23 nu au mai trecut nimic. Fiind acelasi calibru nu am mai insistat.
Gamo P23 .177
Back to top
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Mon Oct 05, 2015 6:37 pm    Post subject: Reply with quote

Nu e IPJ Sibiu singurul unde se trece limita de dinainte de schimbarea legii. Bine că ai cerut scris, normal era să scrie "nelimitat" sau să nu scrie nimic, cum au făcut. Muniţia pentru a.c.-uri nu se supune condiţiilor muniţiei "cu capsă" după definiţia din legea actuală, se poate inclusiv achiziţiona online şi e firesc, pānă la urmă e doar o bucată de plumb...
Back to top
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Mon Oct 05, 2015 7:53 pm    Post subject: Reply with quote

Si mie mi-au scris in permis o limitare de 100 bucati (atunci asa au considerat ca e "legal" aceasta limitare). Am fost la ei si mi-au modificat in permis cu "NELIMITAT", si de atunci cu atata am ramas. La un moment dat am pus si poza cu permisul.

View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Wed Oct 07, 2015 7:42 pm    Post subject: Reply with quote

Da, a fost perioada aia cu "100 la neletale", apoi s-a făcut diferenţa īntre bilă de cauciuc şi a.c. ... Erau armurierii īntr-o situaţie dubioasă, nu prea există cutii cu aşa puţine peleturi şi să numeri 100 de 4.5-uri e cel puţin enervant. Acum NU avem limită la nr. de proiectile, indiferent de ce scrie-n permis. Sigur, ideal e să scrie negru pe alb "nelimitat" cum e normal, ca să fie tot cum trebe. Dar şi dacă s-ar reintroduce limitarea şi am avea "nelimitat" īn permis, tot ne-am supune limitării, pentru că legea īn vigoare e cea care contează şi necunoaşterea ei nu te scapă de efectele...ştim textul.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Despre Diverse All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum