Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

distribuitor Mdlguns

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> MLD Guns
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Borota Vasile
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Mon Aug 25, 2014 6:44 am    Post subject: distribuitor Mdlguns Reply with quote

buna ziua..Mdl guns am vazut ca are distribuitor si in baia mare,ce inseamna asta,ca pot comanda o arma de la ei de pe site si o pot ridica de aici din Baia Mare de la distribuitorul lor?

si daca da,care ar fi pretul final,cel de pe site sau ar mai adauga ceva armurierul din Baia Mare?

multumesc anticipat!
Back to top
View user's profile Send private message
bolerofm
Visitor
Visitor

PostPosted: Mon Aug 25, 2014 10:22 am    Post subject: Reply with quote

Salutare.
Din pacate nu e chiar asa simplu. Eu am asteptat aproape 2 luni dupa arma. Daca nu au transport mai mare in tara nu pot sa o trimita. O aveau in stoc dar legea ii obliga sa o transporte de parca ar fi bomba atomica. Doar cu masina insotita de jandarmi. Eu am platit pretul de pe site desi in prima faza era vorba si de ceva bani in plus pentru cel din Baia Mare. Cel mai bine suna direct la ei si te lamuresti.
O zi buna.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
nero
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Mon Aug 25, 2014 6:00 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am comandat arma direct la MLD,dar din cauza ca am platit avansul direct la ei in cont,nu au mai putut sa o livreze distribuitorului(nu prea am inteles de ce) din Baia Mare si a trebuit sa ma duc dupa ea la Bucuresti.Dar au fost super o.k. si mi-au facut reducere la arma,300ron,cat ar fi reprezentat transportul meu pana acolo.Asa am scapat si de comisionul distribuitorului din Baia Mare,si le-am vazut si magazinul de jucarii Very Happy
Vorbeste cu ei la telefon,sant foarte de treaba.
Eu le-am spus cum vreau sa fie arma,ei mi-au facut un pret,si dupa ce am fost de acord au trimis comanda in Turcia unde mi-au asamblat-o.
Borota Vasile
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Mon Aug 25, 2014 7:00 pm    Post subject: Reply with quote

si cat ai dat pe arma?

Le-am dat mail si le-am specificat ca vreau un BT65 elite cu teava Lothar Walther barrel si mi-au zis ca luna viit la incveput le vine transportul si nu au cu teava Lothar si nici nu stiu inca cand o sa mai faca alt transport,oricum nu recent....oare sa imi iau asa cu teava simpla?
Back to top
nero
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Mon Aug 25, 2014 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

nu stiu ce sa-ti zic,la tevile astea simple e cum ai noroc:unii sant multumiti de ele altii fac niste grupaje de parca alicele cu mana.este un post aici pe forum cu un coleg care si-a luat un hatsan(nu pcp)si avea teava un pic deformata.
vezi la magazinele online din bulgaria,aveau tevi LW.vezi cat te costa,ca montatul e simplu
safe&sound
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Mon Aug 25, 2014 9:12 pm    Post subject: Reply with quote

Teava unei arme din categoria celor supuse inregistrarii are acelasi regim juridic ca si arma in sine asadar ca sa achizitionati o teava LW ulterior va trebui sa obtineti o noua autorizatie iar de montat chiar daca este o operatiune facila nu o puteti monta decat la un armurier autorizat, pentru ca asa zice legea.
Cred ca daca tot va doriti o arma cu teava LW n-ar fi rau ba chiar ar fi mult mai simplu sa comandati arma deja echipata cu teava respectiva, fara complicatii ulterioare.
Borota Vasile
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Mon Aug 25, 2014 9:35 pm    Post subject: Reply with quote

da dar asta inseamna sa astept cam 2 luni poate mai mult...ca altfel as comanda direct cu teava Lothar-Walther dar cei de la Mdl mi-au zis ca inca nu stiu cand o sa poata comanda inca un transport
Back to top
Alex_Nicolin
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Aug 27, 2014 2:21 pm    Post subject: Grupaje Reply with quote

Grupajele tin foarte mult si de alice si de indemanarea tragatorului, nu doar de teava. De exemplu am intalnit pe forumurile americane pareri ca Hatsan BT-65 in 5.5 mm ar avea precizie foarte slaba, dar cel de 6.35 mm ar fi mult mai precis. De asemenea ca AT-44 de 5.5 mm ar fi mai precis decat BT-65 de 5.5 mm. Culmea, cei care erau dezamagiti dadeau toti vina pe tevi. Defapt alta era problema, si anume selectia alicelor.

Cei care raportau precizie slaba foloseau aproape intotdeauna alicele cele mai usoare, de 0.95-1.00 g, pe care AT-44 le duce la 270-300 m/s, insa BT-65, fiind mai puternica, le duce la 340-360 m/s - acolo se vand armele fara limitari. Problema e ca pe acolo, mai precis la ~343 m/s (depinde de temperatura, presiune, umiditate) e viteza sunetului. Cand se apropie de viteza sunetului, orice pelet devine instabil iar precizia are de suferit - vezi explicatia de aici: http://www.clubairguns.ro/forum/viewtopic.php?t=4801 Solutia e sa se foloseasca peleturi mai grele, sau/si sa se reduca puterea armei pentru ca viteza acestora sa fie pana in 270-280 m/s, sau cam 80% din viteza sunetului. Pentru armele care sa vand in RO, care sunt limitate la 220 m/s, asta nu e o problema.

Deci problema nu e teava, ci combinatia dintre peleturi, arma si setarile de putere ale armei. Daca teava nu e stramba sau indoita, si are ghinturile bine gravate (se poate verifica vizual cu o lanterna mica), precizia ar trebui sa fie buna. In general armele de la Hatsan au tevi standard bune. Daca nu mai aduc cei de la MLD cu teava LW eu zic sa nu-ti faci probleme. Ia una cu teava standard, pentru ca are toate sansele sa fie buna. Decat sa dai 100 EUR in plus pe o teava care are toate sansele sa nu aduca imbunatatiri sesizabile, ca sa nu mai vorbim de complicatiile legale daca o cumperi ca upgrade, mai bine dai banii pe o luneta mai buna, care te va ajuta mult mai mult sa faci grupaje stranse.

Hatsan BT65 SB-W 5.5 mm | Altaros regulator | Weihrauch sound moderator | Leapers 4-16x50 Full Size AO (SCP-416AOMDLTS) scope
Hatsan AT-P1 4.5 mm
Hatsan hand pump
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Alex_Nicolin
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Aug 27, 2014 4:22 pm    Post subject: Alta varianta Reply with quote

Ca o paranteza cred ca cei de la MLD Guns din Bucuresti aveau la un moment dat un Evanix AR-6 in consignatie, care era la un pret avantajos. Poti sa suni si sa intrebi daca il mai au. Comparativ cu BT-65 arma asta e mai puternica.

Hatsan BT65 SB-W 5.5 mm | Altaros regulator | Weihrauch sound moderator | Leapers 4-16x50 Full Size AO (SCP-416AOMDLTS) scope
Hatsan AT-P1 4.5 mm
Hatsan hand pump
Back to top
nero
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Aug 27, 2014 6:24 pm    Post subject: Reply with quote

Postez doua videoclipuri pt. a se vedea diferenta de calitate dintre o teava Hatsan si una LW.Videoclipurile au fost postate pe youtube de inginerul care fabrica cunoscutele regulatoare Altarosz,deci are ceva experienta.
clipul 1-teava Hatsan
clipul 2-teava LW
https://www.youtube.com/watch?v=0irU1JubK2M[/url]
https://www.youtube.com/watch?v=xNDCo0LKPUw[url][/url]
Borota Vasile
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Wed Aug 27, 2014 8:22 pm    Post subject: Reply with quote

uai frate ce joc are hatsanu :O si io la firma mea as face o teava mai buna,fara joc....e o bataie de joc la adresa clientilor hatsan daca e chiar asa de stramba teava hatsan
Back to top
Alex_Nicolin
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Aug 27, 2014 11:45 pm    Post subject: Teava Reply with quote

Nu stiu cum ar cumpara cineva o pusca cu o teava care e atat de stramba. Capatul respectiv are deviatie de 5-10 mm cel putin, comparabil, cu diametrul ei. Defecte de magnitudinea asta sunt vizibile cu ochiul liber, doar uitandu-te la teava armei, chiar si din lateral. De-asta ma cam indoiesc ca e vorba de o teava in starea originala, pentru ca n-ar fi fost nimeni atat de prost sa cumpere arma in starea respectiva. Pare sa fi fost scapata pe jos, sau "ajutata" de cateva ciocane intre timp. Ori pur si simplu e montata in adins stramb pe strung, sau chiar strungul in sine are bataie mare.

Otelul din care sunt facute tevile pentru armele cu aer comprimat e moale, pentru a fi mai usor de prelucrat, si pentru ca temperatura si presiunea sunt mult mai mici decat la o arma de foc. De-asta se deformeaza relativ usor daca sunt lovite, si nu e recomandata nici curatarea agresiva, cu perii de sarma, cum se face la armele de foc. Un petec de pasla sau un tampon de vata uns cu un solvent bland sau chiar si ulei, si tras cu o guta de pescuit buclata, dinspre culata spre gura tevii, de cateva ori, e suficient pentru a curata reziduurile de plumb si grafit, fara a afecta ghinturile sau coroana.

La mea cand am cumparat-o am verificat teava prin metoda descrisa mai sus, adica inchizatorul tras pana in spate, piedica pusa pe blocat, un petec de hartie alba la culata, luminat cu o lanterna pentru ca lumina sa fie puternica, dar indirecta. Cele doua capete se vad perfect concentrice, cu ghinturile bine conturate, fara intreruperi sau zgarieturi, ca o serie de spirale. Pot sa confirm ca grupeaza bine pana la 50-60 m, cu alicele de calitate. Din sprijinit am reusit grupaje de 4-5 cm, folosind peleturi JSB Exact Jumbo Monster de 1.65 g, desi nu am cine stie ce experienta - am tras doar 2-300 de peleturi pana acum. Teava e Hatsan, nu LW.

Hatsan AT-P1 4.5 mm
Hatsan hand pump
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> MLD Guns All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum