Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Curatenie generala si actualizare forum

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Anunturi oficiale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
FreekOne
SysOp / Site Admin
SysOp / Site Admin

PostPosted: Fri Oct 19, 2012 1:12 am    Post subject: Curatenie generala si actualizare forum Reply with quote

Avand in vedere nivelul de "poluare" al bazei de date care n-a mai vazut o curatenie din 2006 si vechimea versiunii de forum (de prin aceeasi perioada), pe parcursul zilelor urmatoare voi efectua o serie de operatiuni de curatenie si actualizare.

Primul tabel curatat a fost cel cu useri. Au fost vizate in primul rand toate conturile care nu au fost activate vreodata. Urmatorii pe lista au fost userii care aveau 0 posturi si care nu s-au logat de cel putin un an. In total, 3200 de conturi au fost sterse, vasta majoritate (in jur de 2950) fiind boti de spam care s-au strecurat de-a lungul timpului. Daca din greseala am sters un user care era activ la modul pasiv, imi cer scuze pentru inconvenienta si il rog sa se re-inregistreze.

In faza urmatoare vor disparea toate topicurile inactive de cel putin 5 ani. Aproape toate sunt posturi si topicuri orfane postate sub numele AirgunsBot, care au fost recuperate (manual, cu exagerat de multa munca, migala si draci) in iarna lui 2006, pentru cine-si mai aduce aminte Very Happy Voi face un efort sa pastrez toate topicurile ce fac parte din istoria Club Airguns (intalniri s.a.m.d.), in masura posibilitatilor.

In final, o noua versiune de forum va fi instalata, urmand a se pastra baza de date, varianta post-curatentie. ATENTIE: PM-URILE NU SE VOR PASTRA! Daca doriti sa va salvati informatii pe care le aveti in PM, acum ar fi cam cel mai bun moment!

Noua versiune de forum va fi mai stabila, mai sigura si va oferi mult mai multa protectie impotriva botilor, precum si mai multe functii, atat pentru useri cat si pentru admini.

Chat-ul cu care v-ati obisnuit in partea de sus a paginii va disparea pentru o perioada (scurta, sper) de timp, pana voi apuca sa fac unul nou, compatibil cu noua versiune de forum.

Multumesc pentru atentie si va rog nu ezitati sa postati pareri si/sau sugestii ! Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
accuracy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Oct 19, 2012 8:57 am    Post subject: Reply with quote

O sugestie/rugaminte ar fi marirea Inbox si Sentbox cu macar 50%
Apropos, multumim pentru avertizarea la PM-uri.

Observ ca ora nu e corecta. Probabil nu s-a trecut la ora oficiala. O trecere automata la ora de vara/iarna ar fi ceva bun.

O alta sugestie ar fi neactivarea conturilor noi care se vad de la o posta ca sunt boti. Asta sigur ingreuneaza baza de date si ocupa timpul adminilor care se ocupa de activarea conturilor noi. Ca sa nu mai zic ca apare nesansa de a nu se activa un cont real din cauza numarului mare de cereri.

Urmaresc de ceva timp forumul si conturile noi si se vede clar ca n-au treaba cu forumul. Nick-uri, locatii si descrieri dubioase, iar majoritatea au website la care se face reclama. Ca exemplu, numai azi, si e abia 10:00

http://www.clubairguns.ro/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=5285
http://www.clubairguns.ro/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=5286
http://www.clubairguns.ro/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=5287
http://www.clubairguns.ro/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=5288
http://www.clubairguns.ro/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=5289

Au mai fost si zilele trecute dar banuiesc ca i-ai mai sters tu.

Un mod de a demonstra ca sunt persoane reale si nu boti ar fi bun, dar sunt sigur ca tu stii mai bine despre ce e vorba si ce trebuie facut.

Spor la treaba !
Back to top
Tevez
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Fri Oct 19, 2012 10:00 am    Post subject: Reply with quote

Eu aş face rubricile inacesibile "nemembrilor" vizibile şi dacă
nu eşti logat, pt. a-i face pe oameni să se īnregistreze, ca să
poată citi conţinutul topicurilor respective. Wink
Back to top
jonny_bravo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Fri Oct 19, 2012 10:14 am    Post subject: Reply with quote

eventual sa-i puna sa si plateasca Very Happy
Back to top
FreekOne
SysOp / Site Admin
SysOp / Site Admin

PostPosted: Fri Oct 19, 2012 1:17 pm    Post subject: Reply with quote

accuracy wrote:

Nici o problema, se poate rezolva usor.

accuracy wrote:
Observ ca ora nu e corecta. Probabil nu s-a trecut la ora oficiala. O trecere automata la ora de vara/iarna ar fi ceva bun.

Ora afisata este luata de pe sistemul de operare ce ruleaza pe server. Cum contul de gazduire este shared si nu cel putin un VDS, nu am cum sa o schimb.

accuracy wrote:
O alta sugestie ar fi neactivarea conturilor noi care se vad de la o posta ca sunt boti. Asta sigur ingreuneaza baza de date si ocupa timpul adminilor care se ocupa de activarea conturilor noi. Ca sa nu mai zic ca apare nesansa de a nu se activa un cont real din cauza numarului mare de cereri.

Urmaresc de ceva timp forumul si conturile noi si se vede clar ca n-au treaba cu forumul. Nick-uri, locatii si descrieri dubioase, iar majoritatea au website la care se face reclama. [...]

Un mod de a demonstra ca sunt persoane reale si nu boti ar fi bun, dar sunt sigur ca tu stii mai bine despre ce e vorba si ce trebuie facut.

Filtrarea botilor este un lucru foarte dificil inca de la inregistrare. Exista softuri care fac inregistrarea automat, iar cand ajung la intrebarea de siguranta cer interventia unui operator uman - da, sunt oameni care fac bani din rezolvarea sistemelor CAPTCHA. Exista solutii alternative ce pot fi implementate, iar in functie de cat de eficiente sunt, ideal ne-am intoarce la "normal" unde fiecare user is va activa singur contul in timp ce adminii se pot concentra pe lucruri mai importante.

Tevez wrote:
Eu aş face rubricile inacesibile "nemembrilor" vizibile şi dacă nu eşti logat, pt. a-i face pe oameni să se īnregistreze, ca să
poată citi conţinutul topicurilor respective.

Nu e o idee rea, am sa tin cont de ea odata ce forumul nou este instalat.

jonny_bravo wrote:
eventual sa-i puna sa si plateasca

De unde atata fericire ? Very Happy
Back to top
accuracy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Oct 19, 2012 8:28 pm    Post subject: Reply with quote

FreekOne wrote:
accuracy wrote:

Nici o problema, se poate rezolva usor.

Daca stiam ca e o idee buna propuneam 100% din prima Embarassed Wink

Inca ceva, si asta e doar o idee. Cat de usor ar fi de implementat votatul posturilor dintr-un topic? Banuiesc ca e o idee buna dar numai daca se poate vota o singura data de acelasi user inregistrat. Sunt forumuri care au asa ceva dar poti vota de mai multe ori, pana te plictisesti. Decat asa mai bine lipsa.
Back to top
maiden
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Oct 24, 2012 12:35 pm    Post subject: Reply with quote

Toate postarile proprii, trebuie sa poata fi modificate/reeditate doar un timp limitat. Dupa expirarea acestui interval, nimeni sa nu-si mai poata reedita postarea, indiferent unde a fost facuta. Daca aruncati un ochi in special la sectiunile vanzari, o sa vedeti despre ce este vorba si cum arata un anunt mai vechi, in care nu se mai vinde nimic, initiatorul stergand tot ce a scris dupa ce produsul a fost vandut.

O alta optiune ar fi ca atunci cand s-a postat de altcineva un reply, postarea anterioara sa nu mai poata fi modificata. Aceasta optiune nu prea e viabila, deoarece se pot nimeri 2 sau 3 colegi care sa posteze cam in acelasi timp. Astfel eventualele greseli de enunt sau ortografie nu mai pot fi corectate de colegii care au postat anterior.

De asemenea, la sectiunea vanzari, propun o rubrica de feed-back, unde fiecare cumparator sau vanzator, sa posteze cum a decurs tranzactia si daca recomanda sau nu persoana cu care a efectuat tranzactia.

Toate cele bune!
Back to top
accuracy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Oct 24, 2012 1:14 pm    Post subject: Reply with quote

Mai simplu, sa se poata edita timp de o ora postul. Dupa acesta perioada, sa nu se poata edita decat de un moderator.

Au fost postari de inselaciune, minciuni sau injurii, care mai tarziu au disparut nelasand sansa noilor veniti sa vada cu cine au de a face.
Back to top
maiden
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Oct 24, 2012 1:18 pm    Post subject: Reply with quote

Pai asta zic mai sus, timp limitat! O ora e perfect!
Back to top
jonny_bravo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Thu Oct 25, 2012 1:33 pm    Post subject: Reply with quote

puteti sa puneti mai multe emoticoane? am vazut pe alte forumuri unele destul de haioase si sugestive.
Back to top
CDim
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Thu Oct 25, 2012 7:59 pm    Post subject: Reply with quote

O intrebare de siguranta de la un novice.
In putinul timp pe care l-am avut la dispozitie de cand m-am inscris aici, am "rasfoit" oarecum la intamplare cateva subiecte, mai ales tehnice, extraordinar de interesante.
Bunaoara unul cu eugen.netoiu in rol de magister, despre de ce la AC o teava (foarte) lunga e de fapt un dezavantaj la capitolul precizie, altul cu Ghost despre nu mai stiu ce luneta, altul al cuiva (scuze, nu-mi amintesc nick-ul) care si-a bricolat un amortizor de zgomot samd.
Presupun/sper ca toata aceasta comoara se va regasi si in noua versiune a forumului???
Back to top
cds
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Sat Nov 16, 2013 8:47 pm    Post subject: Reply with quote

jonny_bravo wrote:
puteti sa puneti mai multe emoticoane? am vazut pe alte forumuri unele destul de haioase si sugestive.

Da,da,da.Exact ca si avatarul tau,ce misto ar fi. Embarassed
Nu sint o papusica mica pe baza de arc
Vreti sa faceti ceva pentru mine?
Faceti infarct!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Anunturi oficiale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum