Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

La vanatoare de ...
Goto page Previous  1, 2, 3

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
zamonk
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Sat Nov 10, 2012 6:14 pm    Post subject: Reply with quote

AC Sniper wrote:
La noi totul se cheama birocratie extrema chiar si atunci cand se clasifica speciile de interes vanatoresc.De multe ori ma intreb:oare cat costa autorizatiile de vanatoare la cioara Shocked ???sau de ce cioara este specie de interes vanatoresc daca n-o vaneaza nimeni s-o puna in farfurie Shocked Shocked ???Eu inca n-am intalnit vanator care sa comenteze ca de ce trag la ciori.Ba mai multi se mira cum de reusesc eu c-o arma cu ac sa dau cioara jos ca ei rar reusesc performanta.Deh,obisnuiti cu arme de foc cu care totul este mult mai simplu este si normal ca la ac-uri sa nu fie mari tintasi.

Sunt curios daca cu o lisa de 16 nimeresti cioara sau o dai jos de la 50 m oricat de tintas esti.Deci nu este mai simplu deloc.Nu stiu cati vanatori trag cu carabina la cioara.Ai sanse mult mai mari cu AC decat cu o lisa la cioara, pt ca este vb de arma nu de ochitor.

Last edited by zamonk on Sat Nov 10, 2012 6:15 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Cattalin
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Sat Nov 10, 2012 6:14 pm    Post subject: Reply with quote

jonny_bravo wrote:
ce aveti,bai? eu am vazut mistret impuscat in inima care inca facea figuri la vanator pana sa cada...voi credeti ca pliciul de AC e chiar asa de potent? Very Happy Very Happy e bun la zburatoare mici si medii,ververite,shombelitzi,chestii d'astea.
aia in SUA folosesc genul bog-bore la vanat,cal .45,50 etc cu 600-800jouli la varful tevii,aia e alta socoteala Wink

Asta ar insemna ca viteza proiectilului sa fie undeva la 700 m/s
jonny_bravo
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Sat Nov 10, 2012 6:24 pm    Post subject: Reply with quote

nop...mai calculeaza ,este pana in 330m/s
http://www.quackenbushairguns.com/LA_Outlaw.htm
http://www.mrhollowpoint.com/
Back to top
View user's profile Send private message
Cattalin
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Sat Nov 10, 2012 7:35 pm    Post subject: Reply with quote

jonny_bravo wrote:
nop...mai calculeaza ,este pana in 330m/s
http://www.quackenbushairguns.com/LA_Outlaw.htm
http://www.mrhollowpoint.com/

Asta inseamna ca greutatea proiectilului este dubla fata de cea estimata de mine. Oricum viteza asta este dezvoltata de armele de foc.
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Sun Nov 11, 2012 1:44 am    Post subject: Reply with quote

quackenbush dezvolta niste energii foarte mari intr-adevar pentru armele cu aer comprimat,si ca sa pui mana pe o arma din aia stai la coada cate doi sau trei ani!
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Tue Nov 13, 2012 3:02 pm    Post subject: Reply with quote

valimarele wrote:
quackenbush dezvolta niste energii foarte mari intr-adevar pentru armele cu aer comprimat,si ca sa pui mana pe o arma din aia stai la coada cate doi sau trei ani!

Dupa cele de la glbarnes stiu ca se asteapta vreo 3 ani pana le primesti timp in care poti sa le platesti in rate in fiecare luna,insa barnes nu mai accepta comenzi din cate stiu.Quackenbush te serveste imediat daca are pe stoc,daca nu,astepti ceva si la el dar nu asa mult ca la Barnes.Sunt arme faine dar mai mult decat sa le ti pe perete nu prea ai ce face altceva cu ele in ro.Unde aveti poligoane sunteti fericiti ca mai puteti trage cu ele pe-acolo.Scopul lor insa este pentru vanatoare iar in State unde o flinta cu incarcare pe la gura tevii nu necesita absolut nici o inregistrare sau act,aceste big-bore-uri cu aer comprimat sunt o alternativa la armele cu pulbere neagra.
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Tue Nov 13, 2012 3:04 pm    Post subject: Reply with quote

Cattalin wrote:
jonny_bravo wrote:
ce aveti,bai? eu am vazut mistret impuscat in inima care inca facea figuri la vanator pana sa cada...voi credeti ca pliciul de AC e chiar asa de potent? Very Happy Very Happy e bun la zburatoare mici si medii,ververite,shombelitzi,chestii d'astea.
aia in SUA folosesc genul bog-bore la vanat,cal .45,50 etc cu 600-800jouli la varful tevii,aia e alta socoteala Wink

Asta ar insemna ca viteza proiectilului sa fie undeva la 700 m/s

Nu exista ac-uri care sa dezvolte asemenea viteze.Poate doar tunul cu aer comprimat de la NASA folosit pentru experimente in vid Laughing
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Tue Nov 13, 2012 3:10 pm    Post subject: Reply with quote

zamonk wrote:
AC Sniper wrote:
La noi totul se cheama birocratie extrema chiar si atunci cand se clasifica speciile de interes vanatoresc.De multe ori ma intreb:oare cat costa autorizatiile de vanatoare la cioara Shocked ???sau de ce cioara este specie de interes vanatoresc daca n-o vaneaza nimeni s-o puna in farfurie Shocked Shocked ???Eu inca n-am intalnit vanator care sa comenteze ca de ce trag la ciori.Ba mai multi se mira cum de reusesc eu c-o arma cu ac sa dau cioara jos ca ei rar reusesc performanta.Deh,obisnuiti cu arme de foc cu care totul este mult mai simplu este si normal ca la ac-uri sa nu fie mari tintasi.

Sunt curios daca cu o lisa de 16 nimeresti cioara sau o dai jos de la 50 m oricat de tintas esti.Deci nu este mai simplu deloc.Nu stiu cati vanatori trag cu carabina la cioara.Ai sanse mult mai mari cu AC decat cu o lisa la cioara, pt ca este vb de arma nu de ochitor.

Vanatoarea la ciori presupune nu numai arma ci si acel factor numit Stealth,adica camuflaj perfect si lipsa zgomotului,aspect care nu este intalnit la armele de foc.De asta combaterea la ciori este un sport atat de palpitant pentru ca nu este usor deloc si presupune multa rabdare si echipament.
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum