Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Salut! Sfaturi pentru un nou detinator de AC!

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jules
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Aug 10, 2012 2:05 pm    Post subject: Salut! Sfaturi pentru un nou detinator de AC! Reply with quote

Bine v-am gasit,
Poate nu am vazut eu prin topic-uri, insa m-ar interesa sfatul vostru cu privire la ceea ce trebuie sa stie un nou detinator de AC.
Ca de exemplu:
- se recomanda ca odata cu achizita armei sa luati si o vergea
sau
- se recomanda sa stergeti vaselina care este pentru protectie pana la vanzare si sa ungeti cu...
- se recomanda sa incercati cat mai multe modele de alice ca sa vedeti cum se comporta

Ca detinator de SHADOW IGT m-ar interesa cateva sfaturi "must"
Cu apreciere,
ionutz2008
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Fri Aug 10, 2012 4:15 pm    Post subject: Reply with quote

salut si bun venit.
poti sa-ti iei o vergea pt ca e indicata curatarea tevii periodic, poti sa testezi mai multe tipuri de alice pana le gasesti pe cele potrivite ( am inteles ca fiecare marca de teava se potriveste bine cu o anumita marca de alice ), cat despre vaselina armei, nu trebuie sa stergi decat exteriorul cu o carpa si cu putin ulei de arme, oricum nu vin armele cu vaselina in exces pe ele.
p.s. incearca alicele JSB.
Back to top
View user's profile Send private message
safe&sound
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Aug 10, 2012 5:17 pm    Post subject: Reply with quote

Atentie mare cand folosesti vergeaua la curatarea tevii sa nu ii strici coroana (orificiul pe unde iese proiectilul). Eu as zice ca mai ales la armele la care nu se "frange" teava, cum e cazul PCP-urilor sau springurilor cu incarcare prin levier, pentru ca nu se poate introduce vergeaua dinspre culata spre coroana, sa folosesti o sfoara (linie pentru pescuit "la musca") rasucita cu care sa tragi bucatele textile din bumbac intai imbibate in ulei de curatat arma si apoi uscate pana ce cureti complet teava.

Uite aici doua filmulete din care te poti inspira:

http://www.youtube.com/watch?v=GZdYfmIAYBA

http://www.youtube.com/watch?v=9Ca6ctjmngg&feature=relmfu

O alta varianta ar fi sa cureti teava cu o vergea fabricata fie dintr-un metal moale fie acoperita cu plastic asa incat cand vergeaua pe teava sa nu frece direct fier pe fier in zona coroanei. In nici un caz sa nu folosesti peria circulara din alama ce vine uneori in trusele de curatat teava.

Teava, la interior, e recomandat sa o cureti dupa fiecare 2-300 de alice trase. Tutoriale care sa te instruiasca in acest sens gasesti pe youtube.
Arma o cureti la exterior cu o carpa moale, din bumbac dupa fiecare manevrare asa incat sa nu ramana amprente de la degete pe brunaj pentru ca asa cum se stie acele amprente pot pata brunajul.

De regula, armele AC nu sunt conservate in vaselina sau cosmolina asa cum sunt conservate unele arme de foc asadar nu prea ai ce sa cureti la interior. O stergi usor cu carpa din bumbac si aia e!

Din experienta mea cu arme in general, am observat ca atunci cand tragi la tinta cu arme lungi fie ele de foc sau AC este de preferat sa ai un sprijin de pe care sa tragi, un trepied sau daca tragi din pozitia culcat sau de pe o masa e bine sa ai un saculet umplut cu orez sau fasole sau hrisca pe care sa sprijini arma.

Un ultim sfat pentru orice proaspat posesor de arma supusa autorizarii este sa citesti bine legea si normele ei de aplicare mai ales acolo unde se face vorbire despre locul in care ai voie sa tragi si despre conditiile de pastrare ale armei si conditiile de transport. Sa nu uiti ca in Ro este considerata infractiune situatia in care esti depistat ca ai tras cu cu arme AC in orice fel de tinte vii si asta chiar daca te afli pe o proprietate privata.
Daca esti deja familiarizat cu legea armelor si daca toate astea despre care vorbesc eu in ultimul paragraf le cunosti deja, ignora te rog acest ultim sfat.
jules
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Aug 10, 2012 6:05 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru atentionari si sfaturi.
Ma gandesc ca un astfel de indrumar le poate fi necesar si altora.
Spor.
jules
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Mon Aug 13, 2012 7:04 pm    Post subject: Reply with quote

Niste domni de prin Spania au desfacut Shadow-ul IGT

http://perdigoncabezon.es.tl/Gamo-IGT--k1-Shadow-y-Hunter-CSI-k2-.htm
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum