Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

salut la toata lumea... si ca nou venit, cer putin ajutor

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
xelybry
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Fri Jul 06, 2012 12:43 pm    Post subject: salut la toata lumea... si ca nou venit, cer putin ajutor Reply with quote

la anumite varste te apuca amocul... lasi pasiuni mai vechi, si te apuci de altele noi... asa si eu... saptama care vine as vrea sa ma reped pana in bulgaria, initial la ruse, si daca nu gasesca acolo ce vreau (hatsan pcp 6.35), am sa trec prin sofia la intoarcerea din vacanta de la greci... acestea fiind spuse, ajutorul pe care-l cer se refera la optica... as vrea niste sfaturi si recomandari pentru o luneta nu foarte scumpa (max 150 euro) de constructie solida, robusta, cu sticla de calitate, care sa nu se deregleze si sa acopere domeniul 50-150 metri... nu ma pricep, asa ca orice sfat e binevenit... multumesc
Back to top
View user's profile Send private message
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Fri Jul 06, 2012 8:56 pm    Post subject: Reply with quote

salutare si bine ai venit pe forum!
te sfatuiesc sa iei hatsan 5,5mm.gasesti o gama mai larga de munitie si razanta este mai buna.
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
xelybry
.177 Member
.177 Member

PostPosted: Sat Jul 07, 2012 6:18 am    Post subject: Reply with quote

nu sti cum este... unii cu "blondele", altii cu "brunetele"... chestie de gust... mai am putin timp pana imi iau pusca, si inca nu e batut in cuie calibrul... m-am uitat si pe la vanzari... 6,35 nu prea vinde nimeni, in schimb 4,5 si 5,5 sunt destul de multe la vanzare, asta probabil si din cauza ca sunt cele mai cumparate calibre...
Back to top
ionutz2008
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Sat Jul 07, 2012 8:58 am    Post subject: Reply with quote

calibrul 6.35 are o destinatie mai aparte datorita greutatii pelet-ului si implicit energiei lui . daca vrei o arma 6.35 mm pt a o folosi in acel ''scop'', atunci ai nevoie de o arma puternica pt ca un pelet de 6.35 sa faca ce iti doresti si iti sugerez Hatsan BT65. insa acelasi scop ti-l poti atinge si cu un calibru 5.5 mm si dupa cum a spus si colegul nostru valimarele, in acest calibru ai o plaja mai larga de modele si greutati de pelete astfel incat daca vrei viteza folosesti 0.93 g iar daca vrei damage folosesti 1,6 g, dar si viteza mai mare si razanta mai buna si un numar mai mare de focuri la un plin de aer. cat despre luneta iti recomand leapers accushot sau nikko stirling, magnificatia ti-o alegi tu dar sa alegi cu reticul mil-dot cu 6 puncte pt ca te va ajuta mult la distante mai mari (de peste 100 m). daca pretul lunetei o sa depaseasca 150 euro si te sperie pt inceput, vei intelege atunci cand vei lovi cu succes tinta ca merita investitia.
succes.
Back to top
bebtm
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sat Jul 07, 2012 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

Salut xelybry si bun venit printre noi. Sfatul meu este ca nu ar trebui sa te grabesti in alegerea calibrului. Fa-ti timp si studiaza cat mai multe forumuri, nu doar pe acesta, ma refer la forumuri de ac din toata lumea si ai sa vezi ca raspunsul va veni singur la un moment dat.

Cu stima,
Cristian
Luneta: Leupold 3.5-10x50
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum