Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Buna, ce arma sa-mi iau?
Goto page Previous  1, 2, 3

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
safe&sound
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Thu Sep 08, 2011 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

moulon wrote:
Dar din cate stiam eu, Hatsanul nu are sina de 11mm?

Asa stiam si eu dar m-am uitat pe site la Hatsan acum la specificatiile tehnice si scrie acolo ca AT44 are si weaver/picantinny si dovetail 11mm. Isteti turcii astia sa le faca asa versatile.

Ce nu prea pricep eu e cum de inelele de prindere merg mai bine pe weaver decat pe picantinny(sau invers) din cate stiu singura diferenta intre ele sunt dimensiunile slot-urilor (santurile transversale) in rest au aceleasi dimensiuni (cca 21-22 mm) in zona de strangere a inelelor de prindere fapt ce le face perfect interschimbabile.
Back to top
View user's profile Send private message
ct78bev
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Sep 08, 2011 3:57 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu am avut acceasi problema cu prinderile UTG rapide pe Hatsan.A trebuit sa le mai polizez un pic si acum stau foarte bine.

Zoraki Hp-01 Long 5.5 ....... FOR SALE
Back to top
LeeK
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Thu Sep 08, 2011 5:40 pm    Post subject: Reply with quote

Ce ai polizat? Ghearele de prindere, tijele transversale,sau partea inferioara a inelelor?

Nu m-am gandit sa le modific, initial am vrut sa le vand si sa cumpar ceva din magazin, dar acum cred ca e mai bine sa le modific ( pot apela la freza, raboteza sau alta scula in locul polizorului Smile ) trebuie doar sa vad exact ce si cat trebuie modificat
ct78bev
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Sep 08, 2011 6:39 pm    Post subject: Reply with quote

Partea de jos a ghearelor si levierul de inchidere.

Zoraki Hp-01 Long 5.5 ....... FOR SALE
Back to top
LeeK
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Sep 11, 2011 6:58 pm    Post subject: Reply with quote

Acum mi-am dat seama unde am gresit.
Desi are aceeasi latime (22mm) sina de pe Hatsan e DOVETAIL , iar eu am comandat WEAVER si PICANTINNY Confused
Oricum, dovetail au un pret de cel putin 2 ori mai mare.

o sa le pun in vanzare, poate are cineva nevoie de asa ceva
http://www.pyramydair.com/s/a/1_Quick_Detach_Rings_High_Weaver_Picatinny_See_Thru_Law_Enforcement_Grade/3471
dantevede
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Sun Sep 11, 2011 7:22 pm    Post subject: Reply with quote

LeeK wrote:
Acum mi-am dat seama unde am gresit.
Desi are aceeasi latime (22mm) sina de pe Hatsan e DOVETAIL , iar eu am comandat WEAVER si PICANTINNY Confused
Oricum, dovetail au un pret de cel putin 2 ori mai mare.

o sa le pun in vanzare, poate are cineva nevoie de asa ceva
http://www.pyramydair.com/s/a/1_Quick_Detach_Rings_High_Weaver_Picatinny_See_Thru_Law_Enforcement_Grade/3471

http://www.littlejons.com/browse.cfm/tenpoint-7-8-fixed-dovetail-scope-mount/4,9247.html
LeeK
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sun Sep 11, 2011 8:49 pm    Post subject: Reply with quote

Da, exact sistemul asta e pe Hatsan. (link-ul e pentru o sina de arbaleta)
waaky
Visitor
Visitor

PostPosted: Sat Feb 25, 2012 10:31 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare !

Ma numesc Cezar si am urmarit ca si tine forumul un pic inainte sa postez...am analizat o groaza de arme si dupa ce am cochetat si cu ideea catorva pusti mai exotice( Airforce condor, Daystate Air ranger s.a.) m-am hotarat sa revin un pic la normal, avand in vedere ca sunt incepator si am mai tras doar cu un pistol cu aer, un Gamo spring destul de masiv, asta acum vreo 10 ani..

In fine cu povestile, cred ca am sa ma opresc la aceeasi alegere care-ai facut-o si tu in privinta pustii, si vroiam sa te rog sa-mi spui daca te mai nemultumeste faptul ca tre sa misti cu mana "pump-ul" sa revina la pozitie, daca a persistat neplacerea asta , ce parere ai despre forta proiectilului la 70-80m, cum ai ales luneta si amortizolul...care-au fost fact determinanti...la lunete si amortizor nu stiu ce as alege si apropos , daca despre luneta mi-am facut o parere cat costa, amortizorul cat te-a ajuns ? tot de pe site-ul american l-ai procurat ?

Si m-ar mai interesa filmulete daca ai,poze orice Smile pe tube am vazut ca ai numai 2 cadenta si slow motion...

Multumesc anticipat...
Back to top
LeeK
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Mar 02, 2012 11:09 pm    Post subject: Reply with quote

Salut, ma bucur ca pot sa ma fac util cu cateva sfaturi.
Pai sa le luam pe rand Very Happy
1. Da, trebuie sa dau putin in fata "ulucul"dar intre timp m-am obisnuit si nu pare ca ar fi o problema. Problema e daca intentionezi sa tragi din pozitia "culcat" e destul de incomod de armat.
2. Daca vrei forta mai mare , te sfatuiesc sa iei un BT65, e mai scump dar cred ca merita. Pentru tir, e suficient si AT44, adica gauresti fara probleme o sticla de suc la 100 m.
3. Poti pune orice luneta , pentru ca nu are recul. Eu am ales-o pe cea cu zoom-ul cel mai mare, de firma, si care sa aiba un pret acceptabil. Am luat-o din state pentru ca in CJ, la magazine, am gasit la acelasi pret cu zoom 4x Very Happy
4. Amortizorul l-am luat de pe pushka.eu , dupa ce am citit de 10 ori legea ca sa fiu sigur ca nu sunt probleme. Ulterior, amortizorul a avut nevoie de mici modificari, pentru ca afecta acuratetea ( eu trag dupa dopuri de sticla la 35 m).
waaky
Visitor
Visitor

PostPosted: Fri Mar 02, 2012 11:22 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc mult de lamuriri ... ma gandeam si eu la pozitia culcat ca ar fi incomod...dar daca esti in picioare cred este cel mai rapid reincarcat, fata de bolt sau lever.

Mai spune-mi te rog de modificarile alea la amortizor... oare amortizorul original pt at-44 de la Hatsan sa fie mai precis ? Intreb pt ca eu am sa fac comanda la MLD, nu ma duc in bulgaria si nici pe site-uri bulgaresti nu prea ma descurc, dar cind am sa ajung la Bucuresti sa fac comanda, vreau sa fiu lamurit deja asupra tuturor accesoriilor, ca sa nu comand de mai multe ori...poate daca fac un pachet primesc si vreo reducere...si am sa ma arunc si pe jos prin magazin ca Rambo sa vad cum e din poziia culcat Smile
Back to top
LeeK
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sat Mar 03, 2012 1:14 pm    Post subject: Reply with quote

Piesa din fata de la amortizor nu era executata foarte precis, mai exact gaura, care are 7mm nu era concentrica cu filetul piesei. Asa ca, decat sa o modific, am dus-o la un strungar, si i-am explicat care e problema. El mi-a facut alta piesa, mult mai precis executata. Daca as fi stiut exact cum e facut, mai bine il faceam tot (amortizorul), la jumatate de pret, si muuuult mai bun.
Cat despre tir "dinamic" adica sa tragi mult din picioare si sa te deplasezi, normal ca e mult mai eficient sistemul pump action, nu trebuie sa schimbi pozitia mainilor, sa tii arma cu o mana, etc. Armezi si tragi, vorba lui Jiji "pac, pac"
waaky
Visitor
Visitor

PostPosted: Sat Mar 03, 2012 11:56 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare... Am gasit si o pagina de facebook a modelului at44-10 , vezi la rubrica despre pusti, at44-10 ca am pus un link...la pozele profilului sunt multe poze cu amortizoare...spune-ne si noua daca vreunul de acolo coincide cu ce ai tu sau poate ai vreo poza cu al tau desfacut, sau cel nou confectionat "naked"...posteaza acolo, Merci !
Back to top
LeeK
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Mon Mar 05, 2012 6:02 pm    Post subject: Reply with quote

Asta e moderatorul de sunet http://www.pushka.eu/product/Gun-accessory_silencer-Whisper-Pro-for-Hatsan-At-44
o sa fac fotografii, dar este celș din semnatura mea, nu stiu daca ar trebui mai detaliat Very Happy
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum