Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Salut

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bscorpion9
Visitor
Visitor

PostPosted: Fri Nov 18, 2011 10:03 pm    Post subject: Salut Reply with quote

Salutare tuturor , sunt un nou user ... ma cheama Cristian sunt din Bucuresti si am permisul de arma de 1 an. Am 2 arme una de autoaparare si una de tir (arma de tir e cumparata recent) , in viitor vreau sa imi fac o mica colectie de arme AC acum ca am posibilitatea legala sa fac asta Very Happy .
Am o nelamurire totusi la care nu au putut sa imi raspunda concret nici cei de la arme ... eu stau la curte (am un spatiu destul de generos) si vreau sa stiu daca pot amenaja o linie de tragere in curte ... sau in casa (garaj) , ar fi o lege care da dreptul asta dar... legile sunt dubioase pe la noi

Code:
Armele sau dispozitivele neletale destinate agrementului şi tirului sportiv pot fi folosite īn spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau īn spaţii special amenajate sau semnalizate, īn astfel de condiţii īncāt să nu pună īn pericol integritatea corporală sau viaţa persoanelor.

Last edited by bscorpion9 on Fri Nov 18, 2011 11:02 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
safe&sound
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Nov 18, 2011 11:01 pm    Post subject: Reply with quote

Salut Cristian si bine ai venit aici!

Textul de lege pe care l-ai inserat in mesajul tau iti raspunde perfect la intrebare. Atata vreme cat nu exista riscul sa ranesti pe nimeni, poti trage linistit cu AC-ul la tine in curte, garaj, subsol, etc. Textul de lege face referire expres si limitativ la armele de tir deci AC-uri, in nici un caz nu se refera la armele de autoaparare asa ca nu poti trage cu Smerch-ul decat in poligon sau in stare de legitima aparare ori stare de necesitate.
Back to top
View user's profile Send private message
cds
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Sat Nov 19, 2011 7:08 am    Post subject: Reply with quote

Salutari si bine ai venit in clubul nostru.Vezi ca sunt destui baieti in Bucuresti.Poti lua legatura cu ei si iesi la trageri in aer liber.Contacteaza-l pe Ghost.

Raspunsul la intrebarea ta este exact cum spune safe&sound.
Nu sint o papusica mica pe baza de arc
Vreti sa faceti ceva pentru mine?
Faceti infarct!
Back to top
mosin
Guest

PostPosted: Sat Nov 19, 2011 1:43 pm    Post subject: Reply with quote

bun venit,iti poti face linistit o linie de tragere,acelasi lucru doresc sa fac si eu in spatele casei de la tara unde pot creea linia detragere chiar si de 100m....tarusi batuti pe lungimea care o stabilesc si in paralel la 2m alt sir de tarusi,pe ei am sa pun scanduri astfel incat linia de tragere sa fie inchisa si nici vantul nu bate....solutii si idei sunt destule,SPOR!!!
Back to top
bscorpion9
Visitor
Visitor

PostPosted: Sat Nov 19, 2011 2:21 pm    Post subject: Reply with quote

interesant este ca tocmai cei de la arme nu stiu daca se poate sau nu ... pt ca mi-a zis ceva de genu: nu cred ca se poate ca daca fac vecinii reclamatie si ca probabil ca trebuie de la federatie o aprobare ceva sa incerc sa sun acolo...

de parca federatia aplica legea sau vecinii ... sau daca am pistol de airsoft care face cam acelasi zgomot se supara vecinii :-S

@mosin oricum ma apuc sa imi fac un pellet trap si spre primvara cumpar ce imi trebuie pt linie Very Happy
safe&sound
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Sat Nov 19, 2011 3:23 pm    Post subject: Reply with quote

Cu siguranta iti spun ca se poate, daca iti iei masurile necesare sa nu ranesti pe nimeni, poti trage linistit la tine-n curte. Daca insa ai ranit sau pus in pericol pe cineva situatia devine brusc maro pentru ca in eventualitatea unei cercetari penale se va aprecia ca ai incalcat legea prin faptul ca nu ai luat acele masuri pentru a-i proteja pe ceilalti.

Politistul de la arme care ti-a spus altfel, incerca sa isi usureze munca asa incat sa nu faca nimeni reclamatie si el sa fie nevoit sa-si miste ciolanele in teren sa o verifice. In opinia mea este fie prost (informat), fie prost pregatit, fie doar rau intentionat si lenes. In orice caz s-ar afla, e grav pentru ca rostul lor acolo e sa indrume, sa informeze corect, asta fiind rolul pro-activ al politiei si al muncii lor de preventie. Se pare insa ca acel individ n-are idee de asa ceva. Daca ai avea timp si chef sa il pui la punct, poti cere oficial, in scris, prin registratura, sa ti se raspunda la aceasta intrebare si apoi te distrezi cand il vezi cum incepe sa transpire cand te intorci si ii dai pe la nas cu raspunsul sefilor sai. Nu sunt convins insa cred ca petitia care sa contina intrebarea o poti depune si online pe site-ul lor si raspunsul il primesti prin e-mail.

Last edited by safe&sound on Sat Nov 19, 2011 4:24 pm; edited 1 time in total
Back to top
mosin
Guest

PostPosted: Sat Nov 19, 2011 3:49 pm    Post subject: Reply with quote

legea cere o ceva sau un ceva delimitat fara acces si fara sa existe pericolul ca vreo alica sa se duca in alta parte dct in tinta......iar o minima improvizatie de delimitare si siguranta tragerii nu poate fi dct benefica!
Back to top
bscorpion9
Visitor
Visitor

PostPosted: Tue Dec 06, 2011 4:18 pm    Post subject: Reply with quote

am continuat sa caut un raspuns oficial favorabil acum o saptamana la politia locala acolo au zis ca nu se ocupa cu asa ceva decat cu verificari si nu pot da un raspuns concret si sa ma duc la capitala ... azi am fost la capitala si am primit cam acelasi raspuns ca si la telefon ca nu prea stiu daca da sau nu asa ca m-au trimis la o alta camera care se ocupa cu omologarea ploigoanelor ... iar acolo a zis ca nu e legal si ca se deschide proces penal daca se face reclamatie ....
mosin
Guest

PostPosted: Tue Dec 06, 2011 4:27 pm    Post subject: Reply with quote

esti super.....daca e vb doar de arma AC poti sa delimitezi locul unde tragi cum vrei!!!!
in schimb arma de autoaparare nu o poti folosi dct in poligon autorizat sau in stare de necesitate!
Back to top
bscorpion9
Visitor
Visitor

PostPosted: Tue Dec 06, 2011 5:01 pm    Post subject: Reply with quote

stiu ce scrie in lege teoretic ... dar incearca sa vezi daca primesti raspunsul ala de la politia capitalei ... eu asta incerc ... si da am intrebat doar de ac nu de autoapare
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Tue Dec 06, 2011 9:37 pm    Post subject: Reply with quote

ei pot spune multe(politistii) ca doar nu-i doare gura.adevarul e ca daca nu te ai bine cu vecinii e nasol pentru ca ar putea spune ca-i deranjeaza zgomotul si atunci iar nu e bine,te poti alege cu amenda.
ionutz2008
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Tue Dec 06, 2011 9:57 pm    Post subject: Reply with quote

Bun venit scorpion. Mie mi-au zis la politie cand am inregistrat arma, sa am grija daca trag cu arma prin curte sa nu-mi treaca alicele prin gard catre vecini pt a nu le da motiv de reclamatii. " Asa e cel mai bine pentru toti".
Back to top
bscorpion9
Visitor
Visitor

PostPosted: Tue Dec 06, 2011 11:42 pm    Post subject: Reply with quote

nu are ce sa sara pt ca vreau sa acopar cu tabla de 1 toata linia de tragere iar zgomot nu au ce sa zica atata timp cat sunt in orele legale ...
safe&sound
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Dec 07, 2011 1:31 am    Post subject: Reply with quote

Daca tragi cu pistolul din semnatura ta, asa la 15-20 de metri, e ok, nu cred sa treaca prin tabla, dar daca te gandesti sa tragi cu alt calibru cu vreo pusca mai "fortzoasa" sa nu te bazezi pe faptul ca tabla aia de 1 o sa fie eficienta si ca va opri alicele.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Faceti cunostinta cu noi All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum