Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Militam - legalizarea vanarii daunatorilor cu pene

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Wed Oct 13, 2004 11:05 am    Post subject: Militam - legalizarea vanarii daunatorilor cu pene Reply with quote

Vanatorilor nu prea le convine sa risipeasca munitia pe ciori (de exemplu) care sau inmultit considerabil!
Putem face noi cat de cat "curatenie" Smile
Maniac
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Wed Oct 13, 2004 6:46 pm    Post subject: DA DA DA Reply with quote

HMMM si inca ce curatenie Twisted Evil .Dar ii frica ca o sa fim prea buni Razz
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marius_iulian
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Thu Oct 14, 2004 11:23 am    Post subject: Reply with quote

Aceste actiuni de pest control nu cred ca ar trebui sa fie autorizate decat anumitor organizatii sau cluburi ,la fel ca si cel care incercam noi sa infiintam,pentru ca altfel o sa avem surpriza sa vedem un fel de" vest salbatic" si la noi.Inchipuiti-va legalizarea pest controlului fara nici o opreliste pentru persoanele fizice;s-ar putea sa vedem in jurul oraselor gasti de tragatori care sa traga de aiurea pe unde au chef,poate si prin orase Mad .
Arma cu AC nu e jucarie .
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
marius_iulian
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Thu Oct 14, 2004 11:29 am    Post subject: Reply with quote

Poate am exagerat,dar fara oarece control la actiunile de acest gen nu e bine.
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Thu Oct 14, 2004 12:00 pm    Post subject: Reply with quote

Un control ar trebui sa existe. Sau e foarte bine si ce a zis domnul Marius ca cine vrea asa ceva sa dea un examen pt inscriea in AJVPS-ul din judetul lui si sa plateasca o taxa anuala iar cine este prins pe camp si nu e in regula este considerat braconier atunci ca de altfel si acum!

Grupurile mici de oameni, fara alai si multe masini dupa ei au mai mult suces la ciori decat sa vina 10-20 de membri ai asociatiei pe camp cu masini, zgomot mult, etc. Plus ca insasi comunicare ar fi foarte greoaie intre membri si cel care conduce actiune. Cum sa le spui la toti (in timp util si fara sa strigi sa faci galagie) ca trebuie sa intoarceti masinile fiindca stolul de ciori sa mutat in cealalta parte a lanului pe cand muti inca se mai inghesuie cu masinile pe drumeagul stramt de langa lan ... etc., etc.

O astfel de actiune (pest control) in mai multi, cred ca ar fi buna in orase.

Ciorile sunt foarte sirete si suspicioase! Daca un gugustiuc sau un porumbel vede o bucata de paine pe jos se va asigura ca nu este nici un pericol si in cele din urma va ateriza langa bucata de paine si o sa inceapa sa ciugule in deplina atentie la ce se intampla imprejur. Cioara e mult mai doxata: se asigura si ea ca nu este vreun pericol (dar nu piedre asa mult timp ca gugustiucul), se lanseaza scurt, apuca bucata de paine si zboara cu ea intr-un loc sigur si acolo o mananca! Iar cand ciugule din ea, o tine cu gheara cum fac vulturi cu prada, lucru pe care nu o sa-l vedeti la gugustiuci, porumbei sau alte pasarele prostute si nevinovate.
Maniac
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Thu Oct 14, 2004 5:56 pm    Post subject: Reply with quote

Da control in oras e o idee buna dupa cum stim ciorilr is gramada dar pe cimp nu prea mere(galagie ,multi oamen in acelas timp)au o memorie buna si numa cind ar vedea mai multi oameni in grup nu cred ca ne-ar astepta,Taxa???Pt ce ca facem un bine?Nu prea is de acord Confused
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Fri Oct 15, 2004 7:52 am    Post subject: Reply with quote

maniac wrote:
Taxa???Pt ce ca facem un bine?Nu prea is de acord Confused

Taxa era pt vanatoare si s-ar fi platit la AJVPS-ul local! Deci cand te duci cu arma in afara orasului!
In oras in schimb procedura era ca s-ar vorbi cu primaria pt organizare de actiuni de acest fel unde, tot primaria va plati filialei locale a asociatiei noastre o suma modica si va da un jandarm sau doi sa insoteasca grupul de membrii ai asociatiei care va efectua actiunea de pest control.

Asa mai merge? Smile
Maniac
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Fri Oct 15, 2004 8:03 pm    Post subject: Reply with quote

Asa mai mere Laughing (corect)
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 9:44 pm    Post subject: Reply with quote

Si arma care o folosesti la pest-ul la ciori are o foarte mare importanta in succesul operatiunii.Spring-pistoanele sunt foarte zgomotoase odata cu cresterea puterii armei si implicit a distantei de tragere.Ideale ar fi ac-urile cu aer precomprimat care depasesc 220m/s in cal.5,5mm(cal.recomandat ca fiind cel mai eficient la daunatorii cu pene) si cu un amortizor de zgomot eficient atasat la capatul tevii.Evident se cere si camuflaj din partea participantilor la operatiunea de pest control,modalitati speciale de atragere a ciorilor prin atrape,chematori,hrana,etc. Cu alte cuvinte cam tot ce se interzice la vanatoarea de pasari sau animale de interes cinegetic sa fie permis la pest-control(fie acesta la ciori sau sobolani),referindu-ma la amortizor de zgomot,dispozitive speciale de ochire pe timp de noapte,chematori speciale mai eficiente,s.a.Chiar nu s-a gandit nimeni pana acum la cat de vigilente sunt ciorile pe timp de noapte cand nu vad sa zboare si cand cu un AC silentios,puternic si dotat cu un dispozitiv de ochire pe timp de noapte cred ca ai face ravagii.
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Wed Mar 09, 2005 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

Poate ca unii nu prea dau importanta activitatilor de pest-control in special la ciori si o considera o joaca sau o bravura insa cu toate astea ciorile sunt specia cu influenta cea mai puternic negativa pentru speciile de interes cinegetic si cel mai dificil de eliminat si tinut numarul lor sub control,de unde si numarul lor foarte mare in care se gasesc oriunde in tara.Am vazut cam cum decurge o activitate de pest-control la ciori a AJVPS-ului local in care cam 15 vanatori daca au reusit sa impuste 10 ciori adulte(in rest,doar pui),deoarece cand bubuiau odata cu armele se ridica stolul ca la un semnal toate ciorile odata si se mutau in niste copaci la vreo 300 de metri mai incolo.Ce ramaneau erau doar puii care au fost impuscati in nr.mai mare.Din motivul asta cred ca nu s-au mai organizat iesiri la ciori de AJVPS-ul local de vreo 5 ani(si din cauza munitiei care s-a scumpit din ce in ce mai mult).Toate astea dovedesc ineficacitatea unui pest control cu arme de foc.
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Thu Mar 10, 2005 8:33 am    Post subject: Reply with quote

Cred ca toata lumea e de acord cu tine insa problema nu este cat de evident este faptul acesta ci ca ei se gandesc "... a pai ce crezi ca nu or sa impuste ei si vreo vulpe, iepure, etc. daca le iese in cale ..." si din inaltimea acestui virf de inteligentza, mai marii nostrii prefera sa se imulteasca ciorile pana or sa-si faca cuib pe capota masinilor lor luxoase castigate cu multa shpaga .... a pardon, cu multa truda si munca cinstita! Smile Toata lumea stie ca de braconat braconeaza in general localnicii iar armele AC nu sunt ustensilele preferate ale braconierilor. Pt ce ar da taranul 12 mil lei pe o Gamo Maxima, de exemplu, si sa stea la panda pana ii crapa oasele de frig cand poate sa vina astazi sa planteze un latz si momeala si sa vina seara sau a doua zi sa ia prada! Poate nu stiati dar cu metoda asta se braconeaza frecvent. Acelasi lucru e si la pescuit! Localnicii (adica taranii ce s-o mai lungim) se inteleg cu paznici si vin cu navodul chiar in timpul zilei. Vi si tu pe malul lacului, platesti taxa, arunci cateva lansete si vine la 40m de tine braconierul (care nu plateste nici o taxa) si arunca ditamai plasa ... sau vine cu bateria de la masina ... Sad
Dar sa revenim la oile noastre. Cred ca cele mai multe sanse le-am avea cu asociatia! Cred ca i-am indupleca pe demnitarii nostri daca ar legaliza pest controlul la ciori numai asociatiei sau cluburilor sportive (care sigur ca nu or sa se inghesuie). Ii inteleg ca in particular oricine poate sa-si cumpere pusca AC si sa se duca fuga pe camp si sa zica "da ce ... eu sunt la pest control". Dar pest control-urile organizate de asociatie in colaborare cu AJVPS-urile sau primariile are mai multa credibilitate in ochii nesatui ai demnitarilor nostrii.
Maniac
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Thu Mar 10, 2005 8:45 am    Post subject: Reply with quote

Mda cam asa ceva
Daca e vorba de braconaj cel mai simplu si fregvent este faptul ca fac niste arbalete sateni daca nu cumpara cu 6-7 mill cu care poti impusca o caprioara de ex. la 100 m.Atuncea de ce sa cumpere arma aer comprimat sa inpuste maxim sa zicemo iepure si si aia numa in cazul in care sta ca nebunu la pinda cine stie cit.Am vazut taranii cumpara CZ 360-361 pt. vrabii si grauli care minca strugurii etc.
Dar ce sa facem asta e tot noi sintem cei mai mari braconieri care inpuscam cori,sobolani,grauli etc. Evil or Very Mad
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum